> >Ciekawi mnie, czy Jana Pawła 2 tak badano :>"Od czasu skandalu wywołanego przez nieopatrzne wybranie na głowę stolicy apostolskiej kobiety (papieżyca Joanna - IX w.), podobno z większą uwagą poddawało się weryfikacji płeć papieży. Służyło ku temu krzesło z dziurą w siedzeniu, która ułatwiała takie "badanie". Tego typu testy miało się wykonywać jeszcze w XVI wieku."<Czyżby legenda o Joannie została udokumentowana historycznie? Ostatnim badanym był Juliusz II w 1503. On też skasował obowiązek badania. Tak przebiegała ceremonia Habet... wg rysownika.  W oryginale sedia stercoraria wygląda tak:  Ten egzemplarz wykonany z drewna znajduje się w muzeum watykańskim. Inny ma się znajdować w Luwrze, zabrany przez Napoleona na pamiątkę swoich odwiedzin w Watykanie. Pomysł wziął się prawdopodobnie z obowiązku "płodnego mężczyzny". Nie pytajcie dlaczego musi być zdolny do rozpłodu mimo celibatu, tego nie wiem. Musi być też katolikiem chociaż ani Jezus ani Piotr katolikami nie byli.
|