Racjonalista - Strona głównaDo treści
Nurtujące mnie pytanie

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
20-01-2012 13:58Sinuh (2 punktów)Nurtujące mnie pytanie
Ocena 1 na 1
Witam serdecznie zgromadzonych.
Wczoraj widziałem z moją połówką odcinek serialu 'Borgias'.
Tam był temat z badaniem 'testes et pendentes'
Ciekawi mnie, czy Jana Pawła 2 tak badano :>
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Selanos (12869 punktów)


Benka nie musieli

Skąd się tym kościelnym takie pomysły w ich pustych łbach objawiają, no skąd? Bozia im to z nieba posyła?
Michał96 (412 punktów)
>Witam serdecznie zgromadzonych.
>Wczoraj widziałem z moją połówką odcinek serialu 'Borgias'.
>Tam był temat z badaniem 'testes et pendentes'
>Ciekawi mnie, czy Jana Pawła 2 tak badano :>

"Od czasu skandalu wywołanego przez nieopatrzne wybranie na głowę stolicy apostolskiej kobiety (papieżyca Joanna - IX w.), podobno z większą uwagą poddawało się weryfikacji płeć papieży. Służyło ku temu krzesło z dziurą w siedzeniu, która ułatwiała takie "badanie". Tego typu testy miało się wykonywać jeszcze w XVI wieku."

www.joemon(*)i_kilka_papieskich_ciekawostek
20-01-2012 21:26 
 Ocena 5 na 5
Lucyna Sępska Quenallata (4714 punktów)
>Tego typu testy miało się wykonywać jeszcze w XVI wieku."
Teraz można przeprowadzić testy DNA.
Ale z drugiej strony kościół zawsze bronił wielowiekowej tradycji, a grzebanie w materiale genetycznym to "wyrafinowana forma aborcji"... czy coś w tym stylu...
21-01-2012 21:37 
 Ocena 1 na 1
kognitywista (3391 punktów)
>Teraz można przeprowadzić testy DNA.
Tylko po co? W epizodzie z Joanną przegapili świetną okazję by poczynić olśniewające spostrzeżenie: "Kobieta na papieskim tronie a świat się nie zawalił."
20-01-2012 23:21 
 Ocena 5 na 5
Nietsche (4548 punktów)
(zablokowany)
>>Ciekawi mnie, czy Jana Pawła 2 tak badano :>"Od czasu skandalu wywołanego przez nieopatrzne wybranie na głowę stolicy apostolskiej kobiety (papieżyca Joanna - IX w.), podobno z większą uwagą poddawało się weryfikacji płeć papieży. Służyło ku temu krzesło z dziurą w siedzeniu, która ułatwiała takie "badanie". Tego typu testy miało się wykonywać jeszcze w XVI wieku."<

Czyżby legenda o Joannie została udokumentowana historycznie?
Ostatnim badanym był Juliusz II w 1503. On też skasował obowiązek badania.

Tak przebiegała ceremonia Habet... wg rysownika.



W oryginale sedia stercoraria wygląda tak:



Ten egzemplarz wykonany z drewna znajduje się w muzeum watykańskim. Inny ma się znajdować w Luwrze, zabrany przez Napoleona na pamiątkę swoich odwiedzin w Watykanie.

Pomysł wziął się prawdopodobnie z obowiązku "płodnego mężczyzny". Nie pytajcie dlaczego musi być zdolny do rozpłodu mimo celibatu, tego nie wiem. Musi być też katolikiem chociaż ani Jezus ani Piotr katolikami nie byli.

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365