 |
Język kosmosu - pytanie o zasady komunikacji Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-02-2010 23:37 | hierofant (90 punktów) (zablokowany) | Język kosmosu - pytanie o zasady komunikacji
-1 na 1 | Inny wątek tej samej rozmowy z kolegą alienem.
Czy można założyć, że najlepszy do komunikacji międzygwiezdnej jest język bazujący na stabilnej symbolice. Nie znam się za bardzo na sinologii niemniej kolega, który trochę się uczy tłumaczył mi użycie istotnego symbolizmu w budowie znaków. Nie twierdzę że to najlepszy przykład ale jako pierwszy przyszedł mi do głowy.
Kolega alien podchodzi twierdzi, iż jego język tak działa bo gwarantuje stabilność komunikacji. Według niego oznaczenie w słowach elementów składowych. np. istotnego elementu materialnego, ruchu, oraz podstawowych symboli np. ogień, człowiek, dom to podstawa zachowania niezmiennego języka przez rozwijającą się cywilizację. ( rozwiązuje to problem porozumienia się ze swoimi po powrocie z podróży międzygwiezdnych z dużymi szybkościami - nie trzeba rozumieć języka można zawsze napisać )
W mojej ocenie budowa pisma bazująca na złożonej logice symbolicznej sprawia, że chiński jest naprawdę bardzo dobrym językiem opisującym i gwarantującym stabilność języka. Ponieważ nie znam się prawie wcale na podstawach semiotyki - moje podejście traktuje jako poznawcze.
Przykład skierowany jest do tych którzy którzy odbyli choćby kurs w tej materii. Pamiętam że było kilka dobrych tematów o języku. Liczę więc na fachowe podejście zarówno lingwistów jak i specjalistów od sinologii i semiotyki.
Czy wśród języków i alfabetów typowalibyście istnieje jeszcze jakiś pozwalający na wspólną komunikację. "Esperanto" odpada - nie ma symbolizmu - stanowi z tego punktu widzenia - paskudną papkę kilku systemów językowych - w języku pisanym nie zwiera właściwego schematu złożoności symbolicznej.
Od innej strony. Czy można założyć, że język symboliczny w postaci złożonej nie musiał ewoluować i mógł zostać przekazany wybranej lokalnie kulturze przez tzw. "kontakt z cywilizacją o wysokim stopniu rozwoju" ?
Wiem, że to trochę paranoiczne i cuchnie Däniken'em, niemniej pytanie jest teoretyczne i dotyczy semiotyki. Czy istnieje jeszcze jakiś inny język pisany, który nadal ma budowę symboliczną złożoną. Interesuje mnie porównanie mitologii oraz innych czynników skazujących na rozwój form zapisu języka.
Czy na podstawie zasad istniejących w językach symbolicznych można stworzyć stabilny język oraz zbudować "zasady algorytmu" języka wspólnego.
Osoby które naoglądały się Avatara, w którym jak zwykle ziemianie uczą obcych swojego języka ( czytaj angielskiego ) proszone są o wzięcie pod uwagę iż brak możliwości komunikacji bez odpowiedniego syntezatora - trochę utrudnia kontakt.
Uczenie dziecka to najlepsza metoda stworzenia maszynki tłumaczącej oba języki. Proces zbyt długi aby bez stosownych translatorów elektronicznych wyposażonych w algorytmy samouczące realny kontakt miał rację bytu.
Algorytm translacji języka zapisanego podobnym systemem byłby znacznie szybszą metodą porozumienia się z obcymi.
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
6 na 6 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Fajne, fajne, hierofant  . Ale skoro już Ci się udało urwać pielęgniarzom, nie wolałbyś pornosów pooglądać?
|
|
4 na 4 | Godlewski (249 punktów) | Ludzie przestańcie tyle ćpać!
|
|
1 na 1 | rudyment (3233 punktów) | >Inny wątek tej samej rozmowy z kolegą alienem. >Czy można założyć, że najlepszy do komunikacji międzygwiezdnej jest język bazujący na stabilnej >symbolice.
Książeczka pana Jurkowskiego?
Rozum to umiejętność naginania poglądów do faktów
|
|
 | hierofant (90 punktów) (zablokowany) | > >Inny wątek tej samej rozmowy z kolegą alienem.> >Czy można założyć, że najlepszy do komunikacji międzygwiezdnej jest język bazujący na stabilnej> >symbolice.> Książeczka pana Jurkowskiego?> Rozum to umiejętność naginania poglądów do faktówOk. Znów gwarantuje niezły ubaw na forum. Jeden temat znalazł miłośników pornoli i eks pielęgniarzy - z pewnością zwolenników pavulonu. pl.wikipedia.org/wiki/PankuroniumNie zraża mnie podejście do sprawy. Ludzie co wam jest potrzebne. Wzór chemiczny substancji niezsyntetyzowanej jeszcze czy co? Gość nie miał nawet rozszerzonych źrenic - a wy od razu że ktoś coś palił. Ok. Wolicie dysputy o esperanto - wasza sprawa. Temat zamknięty. Proszę o usunięcie do śmietnika - gdyż ściągnął miłośników trollowania - nie zamierzam dalej rozmawiać z ludźmi których bawią teksty na temat wydostawania się pielęgniarzom, palenia czegoś lub oglądania porno.
|
|
|  | 3 na 3 | placownik (17853 punktów) |
>Ok. Wolicie dysputy o esperanto - wasza sprawa. Temat zamknięty. Proszę o usunięcie do śmietnika - gdyż ściągnął miłośników trollowania - nie zamierzam dalej rozmawiać z ludźmi których bawią teksty na temat wydostawania się pielęgniarzom, palenia czegoś lub oglądania porno.
Twoje pytanie o zasady komunikacji sformułowane jest w skrajnie niekomunikatywnej formie. Zamiast się nadymać i unosić urażoną godnością, popracuj trochę nad językiem.
Pozdrawiam
Niech strój słów podkreśla urodę myśli
|
|
| |  | Bożydar (2279 punktów) (zablokowany) | Twoje pytanie o zasady komunikacji sformułowane jest w skrajnie niekomunikatywnej formie. Zamiast się nadymać i unosić urażoną godnością, popracuj trochę nad językiem.
Tego rodzaju rzeczowej moderacji oczekuję. Szkoda, że inni nie wyrazili własnej dezaprobaty dla formy wypowiedzi autora wątku w tak rzeczowej formie i zamiast tego zaczęli wyszydzać. To może i zabawne, ale grupowe wyszydzanie zasadne czy niezasadne buduje klanowość i jest tym bardziej zabawne im większe jest poczucie własnej odrębności.
Państwo to wielka fikcja, dzięki której wszyscy usiłują żyć kosztem innych.
|
|
3 na 3 | jkl; (5859 punktów) | > Kolega alien podchodzi twierdzi, iż jego język tak działa bo gwarantuje stabilność komunikacji.> Według niego oznaczenie w słowach elementów składowych. np. istotnego elementu materialnego, ruchu,> oraz podstawowych symboli np. ogień, człowiek, dom to podstawa zachowania niezmiennego języka przez> rozwijającą się cywilizację. ( rozwiązuje to problem porozumienia się ze swoimi po powrocie z> podróży międzygwiezdnych z dużymi szybkościami - nie trzeba rozumieć języka można zawsze napisać )> W mojej ocenie budowa pisma bazująca na złożonej logice symbolicznej sprawia, że chiński jest> naprawdę bardzo dobrym językiem opisującym i gwarantującym stabilność języka.Hierofancie, czy chodzi Ci o to, że komunikacja za pomocą pisma "bazującego na złożonej logice symbolicznej" jest bardziej uniwersalna, do tego stopnia, że zrozumieją ją nawet kosmici? A skąd pomysł, że "symbol domu" będzie bardziej zrozumiały dla obcego niż słowo "dom"? Samo przekształcanie pojęcia "dom" w symbol już jest nacechowane ludzkim sposobem myślenia i upraszczania, nie do odtworzenia dla kosmity. Obawiam się, że prawdziwa komunikacja z obcymi będzie wymagała stworzenia trzeciego języka, opartego głównie na wzajemnym pokazywaniu palcem/macką co się ma na myśli...
|
|
 | hierofant (90 punktów) (zablokowany) |
> Hierofancie, czy chodzi Ci o to, że komunikacja za pomocą pisma "bazującego na złożonej logice symbolicznej" jest bardziej uniwersalna, do tego stopnia, że zrozumieją ją nawet kosmici?> A skąd pomysł, że "symbol domu" będzie bardziej zrozumiały dla obcego niż słowo "dom"?> Samo przekształcanie pojęcia "dom" w symbol już jest nacechowane ludzkim sposobem myślenia i upraszczania, nie do odtworzenia dla kosmity.> Obawiam się, że prawdziwa komunikacja z obcymi będzie wymagała stworzenia trzeciego języka, opartego głównie na wzajemnym pokazywaniu palcem/macką co się ma na myśli... > Problem właśnie na źródle. Tekst wynika jak zwykle z zbyt pobieżnej dedukcji. Kolega z którym rozmawiałem zamienił ze mną kilka zdań na temat języków i ich odszyfrowywania. Z tym samym kolegą tego samego dnia w ciągu zaledwie 2 godzin rozmawiałem o: stanie konfliktu galaktycznego w rejonie Oriona, wykorzystywaniu surowców mineralnych niektórych planet niezamieszkałych. Trochę o podejściu do drążenia tuneli i kopaniu pod lodem podczas epoki lodowcowej. Krótkie wzmianki o sferze Daysona, przesuwaniu całych ciał niebieskich i tak naprawdę ekonomicznej podstawie konfliktów międzygalaktycznych. Swobodne rozmowy o strukturze jego cywilizacji, zarówno w aspekcie społecznym jak i relacji rodzinnych. Nawet jeśli można to uznać za poważnego "tripa" to sama tematyka rozmów rozszerzała spojrzenie na "dopuszczalne" zjawiska. Jednym z nich jest "translacja" symboliczna. Kolega potwierdził iż symbolika językowa bazująca na schemacie podobnym do chińskiego stanowiące złożenie piktogramu i ideogramu jest w cywilizacjach bardzo popularna. Jak wolicie - na moje oko - piktogram symbolizujący rzecz lepszy jest lepszy od martwego pozbawionego znaczenia piktofonogramu w postaci zredukowanej do znaku pisarskiego "samego dźwięku". Może mylę pojęcia. Staram się jednak ując iż dobrze stworzony system piktograficzno-ideograficzny jest lepszy niż to czym się posługujemy. Analizowałem ostatnio zapis intencyjny w samej fonetyce głosek - mam dość ciekawe wnioski. Niemniej trudno to wytłumaczyć bez prezentacji w rzeczywistości.
|
|
|  | hierofant (90 punktów) (zablokowany) | Co do symbolu - jeśli pojęcie dom będzie możliwe do odszyfrowania to razem z innymi odszyfrowanymi znakami znacznie łatwiej będzie analizować pojęcia złożone. Wiadro - pojemnik, ciecz Dom - dach, ciepło, Człowiek - głowa, ręce, nogi Iść - ruch, nogi Jak głowa będzie głowę przypominać choć trochę, ciepło będzie jako znak pojedynczy powtarzało się w pojęciach związanych z "temperaturą" to język jest do odszyfrowania. " spróbuj rozszyfrować pojęcie "burza" lub "wokoło" za pomocą symboliki. B - jak u - jak r - jak z - jak a - jak Rdzenia tego słowa to ja nawet nie znam, "buria" więc coś "bur" musiało znaczyć. Zabyli my znaczenie tego słowa - wierz mi. staropolska.pl/slownik/?litera=L&id=2633 A w chińskim - woda jest woda. Nie znam na tyle sinologii aby twierdzić że tam rdzenie są stałe niemniej - z tego co czytam - to język ten jest wariacją piktogramów i ideogramów oraz pewnej części piktofonogramów. Nie twierdze że przejście za pomocą piktofonogramów do pisma fonetycznego jest złe. uważam że wraz z tym przejściem zatraca się piktogramy i ideogramy pozwalające na translację języka na podstawie znacznie mniejszej ilości źródeł. Poza tym słowa nie zawierające piktogramu lub ideogramu podlegają wypaczeniu, przemianie. Te zawierające te znaki - nie mogą być wypaczone inaczej niż przez zaakceptowany społecznie błędny neologizm. Ale jest to w miarę rzadka przypadłość takich języków. Tak jak u nas - zawsze dba się o czystość języka i stara się usuwać wadliwe neologizmy.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|