 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 22-07-2008 13:36 | Zbyszek Bryłowski (7257 punktów) | Rura. | Witam. To może porozmawiajmy sobie o gazociągu północnym. Temat drażliwy - polityczna poprawność i "troska" o dobro Polski każą mówić, że jest on be. Nawet PO, które powinno kierować się względami czysto ekonomicznymi wzdraga się przed otwartym i jasnym postawieniem problemu. Może na początek wspomnę, że wg zachodnich odbiorców Rosja jest wiarygodnym dostawcą i nawet w czasach zimnej wojny niezawodnie wywiązywała się ze swoich zobowiązań. To chyba o czymś świadczy. Patrząc ze strony rosyjskiej, jak najbardziej racjonalne jest wybudowanie tego gazociągu, mimo olbrzymich kosztów. Przede wszystkim należy wspomnieć o nieuczciwych krajach tranzytowych, jakimi są Ukraina i Białoruś. Nie muszę chyba tego rozwijać... Polska też straciła swoją szansę. Pamiętam, że za czasów rządów Jerzego Buzka, kiedy wicepremierem od gospodarki był Janusz Steinhoff, pojawił się temat Jamału II. I co? Nic. Nasi, zamiast zabiegać wtedy o drugą nitkę zaczęli działać na zasadzie obstrukcji. Może ktoś z Was pamięta, jak mówiło i pisało się o jakichś dodatkowych światłowodach, że niby będą przesyłane jakieś dane, że może to stanowić zagrożenie dla Polski itp. No cóż, odwlekaliśmy, odwlekaliśmy a teraz budzimy się z ręką w nocniku... Teraz wielki krzyk, że budują z pominięciem naszego kraju. Mądry Polak po szkodzie. Ostatnio Aleksander Kwaśniewski i Leszek Miller wypowiedzieli się pozytywnie na ten temat. Oczywiście od razu zostali obwołani zdrajcami... www.wprost(*)zeba-podchodzic-pragmatycznie/Co sądzicie o całym tym "bałaganie"? Pozdrawiam - Zbyszek  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 Dalej..#1 3 na 3 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Rura. | >Przede wszystkim należy wspomnieć o nieuczciwych krajach tranzytowych, jakimi są >Ukraina i Białoruś.
Polska natomiast pompowałaby do rury tranzytowej w okresie świąt trochę ropy gratis. |
dokowski (7933 punktów) (zablokowany) | Odp: Rura. | Czytałem kilka artykułów o tym i odniosłem wrażenie, że dominuje wśród ekonomistów opinia o absurdalności tego przedsięwzięcia - wymaga wielkich nakładów i gwarantuje straty udziałowcom, a jedynym sensem tego przedsięwzięcia jest rozwijanie imperialnej polityki Rosji. Skłaniam się więc raczej do tego, żeby kibicować Rosji z daleka, niech się dalej osłabia i ośmiesza, bo im słabsza Rosja, tym lepiej dla Polski.
doku |
| Brzostowski (7067 punktów) | Odp: Rura. | Każdy chyba dostrzega imperialne ciągoty Rosji. "Rura" jest tego dobrym przykładem, jest zupełnie nieekonomiczna i ekologicznie podejrzana. Jest to projekt wybitnie polityczny. Podejrzewam iż z uwagi na nieefektywność ekonomiczną Rosja będzie miała pretekst do zwiększenia dostaw do Europy. Oto przecież jej chodzi. Co do wypowiedzi Millera i Kwaśniewskiego, to uważam akurat pragmatyczne podejście za dobre, tyle że nieco bym je zmodyfikował: przeszkadzać jak się da, a gdy już się nie da - przyłączyć się. Interesujące jest też to, że to właśnie dzięki m.in. tym jegomościom, nie mamy dziś dostaw surowców energetycznych z Norwegii. Odnoszę wrażenie, że lewica "dziwnym zbiegiem okoliczności" dąży ciągle do uzależnienia Polski od Wielkiego Brata. |
#4 2 na 2 | Zbyszek Bryłowski (7257 punktów) | Odp: Rura. | > Każdy chyba dostrzega imperialne ciągoty Rosji.To wielki kraj i ma do tego pełne prawo - wróci na należne mu miejsce. Nic na to nie poradzisz... A my, jak zwykle - fobie, uprzedzenia, kompleksy. Przypomina mi to retorykę braci Kaczyńskich. Widać "obróbka" medialna robi swoje - nawet racjonaliści nie są uodpornieni...  > "Rura" jest tego dobrym przykładem, jest zupełnie nieekonomiczna i ekologicznie podejrzana.Przeczytaj, co napisałem (Ukraina, Białoruś, opór Polski przed JamałemII) To chyba wystarczające uzasadnienie dla projektu. > Jest to projekt wybitnie polityczny. Podejrzewam iż z uwagi na nieefektywność ekonomiczną Rosja będzie miała pretekst do zwiększenia dostaw do Europy. Oto przecież jej chodzi.Europie też... Dlaczego nie możemy traktować stosunków z Rosją tak, jak z innymi krajami? - pytam. Podchodzić do nich pragmatycznie i racjonalnie, a nie emocjonalnie. Banderowcy, którzy wymordowali na Kresach 150.000 Polaków, jakoś nie przeszkadzają w dobrych stosunkach z Ukrainą... O nich się nie wspomina. > Co do wypowiedzi Millera i Kwaśniewskiego, to uważam akurat pragmatyczne podejście za dobre, tyle że nieco bym je zmodyfikował: przeszkadzać jak się da, a gdy już się nie da - przyłączyć się.Zgadzam się. To jednak nieuniknione i każdy myślący człowiek powinien zdawać sobie z tego sprawę. > Interesujące jest też to, że to właśnie dzięki m.in. tym jegomościom, nie mamy dziś dostaw surowców energetycznych z Norwegii. Odnoszę wrażenie, że lewica "dziwnym zbiegiem okoliczności" dąży ciągle do uzależnienia Polski od Wielkiego Brata.I znów ideologia. A gdzie rachunek ekonomiczny? - pytam. Nie liczy się? Pozdrawiam - Zbyszek 
Niebo gwiaździste nade mną, a prawo moralne we mnie... |
#5 3 na 3 | Zbyszek Bryłowski (7257 punktów) | Odp: Rura. | > bo im słabsza Rosja, tym lepiej dla Polski.Nie zgadzam się - uważam, że to ważny partner gospodarczy W tym kontekście powinno nam zależeć na silnej i stabilnej Rosji. Szczerze mówiąc, bliżej mi do brata Słowianina niż do Niemców. Z ruskimi prędzej sie dogadasz - wystarczy pół litra(no może litr  ). Pozdrawiam - Zbyszek 
Niebo gwiaździste nade mną, a prawo moralne we mnie... |
| Zbyszek Bryłowski (7257 punktów) | Odp: Rura. |
> Polska natomiast pompowałaby do rury tranzytowej w okresie świąt trochę ropy gratis.Popierasz złodziei? Pozdrawiam - Zbyszek 
Niebo gwiaździste nade mną, a prawo moralne we mnie... |
#7 2 na 2 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Rura. | > Popierasz złodziei?Nie. > Przede wszystkim należy wspomnieć o nieuczciwych krajach tranzytowych, jakimi są Ukraina i Białoruś.A Polska? |
dokowski (7933 punktów) (zablokowany) | Odp: Rura. | > uważam, że to ważny partner gospodarczy> W tym kontekście powinno nam zależeć na silnej i stabilnej Rosji.Historia dobrze pokazuje, co to znaczy "partnerstwo" z Rosją. > Szczerze mówiąc, bliżej mi do brata Słowianina niż do Niemców.Nie spodziewałem się na racjonalnym forum takich rasowych kryteriów. Zresztą, to nie jest alternatywa. Rosja i Niemcy mają od wieków wspólny interes w "spartnerowaniu" Polski. Polityka Niemiec jest w tym zakresie ambiwalentna. Z jednej strony są naturalną częścią wolnego świata, a więc sojusznikiem Zachodu, ale z drugiej strony, w kwestii polskiej, Niemcy są naturalnym sojusznikiem Rosji. Rosja nie ma takich dylematów - zawsze w jej interesie będzie ponowne "spartnerowanie" Polski. Dlatego Niemcy są mniejszym zagrożeniem niż Rosja. Dlatego polską racją stanu jest okazywanie wrogości i nieufności Rosji, przynajmniej dopóki Rosja prowadzi politykę imperialną.
doku |
| Brzostowski (7067 punktów) | Odp: Rura. | > >Każdy chyba dostrzega imperialne ciągoty Rosji.> To wielki kraj i ma do tego pełne prawo - wróci na należne mu miejsce.Wróci na należne mu miejsce? Zarzucasz komuś ideologizowanie, a sam co piszesz? > A my, jak zwykle - fobie, uprzedzenia, kompleksy.To nie są fobie tylko fakty. W akapicie powyżej sam przyznałeś imperialne dążenia Rosji. Czym bowiem jest "wróci na należne mu miejsce". > Dlaczego nie możemy traktować stosunków z Rosją tak, jak z innymi krajami? - pytam.> Podchodzić do nich pragmatycznie i racjonalnie, a nie emocjonalnie.To zgoda, tak należałoby robić. Tyle tylko że Rosja też musi tego chcieć. > >Interesujące jest też to, że to właśnie dzięki m.in. tym jegomościom, nie mamy dziś dostaw surowców energetycznych z Norwegii. Odnoszę wrażenie, że lewica "dziwnym zbiegiem okoliczności" dąży ciągle do uzależnienia Polski od Wielkiego Brata.> I znów ideologia. A gdzie rachunek ekonomiczny? - pytam. Nie liczy się?Nie ideologia tylko fakty. Działania lewicy są od lat skierowane na "dobre" stosunki z Rosją, co w aspekcie energetycznym pzrejawia się dążeniem do importu surowców tylko z Rosji, a to nie jest korzystne dla Polski. Rachunek ekonomiczny - czytałem różne opinie na temat opłacalnosci "rury" i są raczej negatywne. Co do uprzedzeń wobec Rosji - to jest pewien proces. Zauważ, że fakty historyczne nie przemawiają za pozbyciem się podejrzeń wobec Rosji. Postawa wielu Polaków jest wynikiem wnioskowania o przyszłości na podstawie pzreszłości. Dodatkowo należy pamiętać, że Rosja wcale nie jest krajem demokratycznym w europejskim znaczeniu. Skoro tak, obawy są uzasadnione i trudno odmówić im racjonalności. pozdrawiam |
#10 1 na 1 | Zbyszek Bryłowski (7257 punktów) | Odp: Rura. |
> Historia dobrze pokazuje, co to znaczy "partnerstwo" z Rosją.I znów te kompleksy...  Czasy się zmieniły - nie zauważyłeś? Teraz jesteśmy suwerennym państwem(nie licząc Wielkiego Brata zza oceanu). > >Szczerze mówiąc, bliżej mi do brata Słowianina niż do Niemców.> Nie spodziewałem się na racjonalnym forum takich rasowych kryteriów.To taka intuicyjna ocena. Każdego człowieka traktuję indywidualnie. Tak, jak bliżej mi do ateistów, niż do Polaków.  > Dlatego Niemcy są mniejszym zagrożeniem niż Rosja.I znów te zagrożenia...  Kłania się Jarosław Kaczyński, Jerzy Robert Nowak i o.Tadeusz Rydzyk. Doborowe towarzystwo.  > Dlatego polską racją stanu jest okazywanie wrogości i nieufności Rosji,Nie zgadzam się - że wszystkimi należy żyć w przyjaźni i nie zakładać z góry złych intencji. To zaprocentuje. > przynajmniej dopóki Rosja prowadzi politykę imperialną.Co z tą polityką imperialną! To co - ma się ukorzyć i udawać, że jej nie ma? Nie odbieraj Rosjanom prawa do dumy ze swego kraju i dążenia do wzrostu jego znaczenia na arenie międzynarodowej. Tak nawiasem mówiąc, tam już jest podatek liniowy. Czasy komuny minęły - obudźmy się! Pozdrawiam - Zbyszek 
Niebo gwiaździste nade mną, a prawo moralne we mnie... |
#11 2 na 2 | Zbyszek Bryłowski (7257 punktów) | Odp: Rura. |
> Wróci na należne mu miejsce? Zarzucasz komuś ideologizowanie, a sam co piszesz?Należne każdemu wielkiemu krajowi o wielkiej historii i kulturze. > Czym bowiem jest "wróci na należne mu miejsce"jw. > To zgoda, tak należałoby robić. Tyle tylko że Rosja też musi tego chcieć.A masz dowody, że nie chce? Bo ja mogę ze swojego archiwum załączyć dziesiątki dowodów, że nasze media prezentują tendencyjny obraz Rosji. Tylko, po co - wystarczy włączyć telewizor i posłuchać o Rosji... Ta wyczuwalna zawiść i jad w komentarzach. Styl RM i programów pana Pospieszalskiego. > Działania lewicy są od lat skierowane na "dobre" stosunki z Rosją,I co, jakoś nie widać rezultatów. Lewica bała sie być zbyt blisko z Rosją - właśnie by nie być posądzaną o wasalizm. Lewica utrzymywała również dobre stosunki z Kościołem... > Rachunek ekonomiczny - czytałem różne opinie na temat opłacalnosci "rury" i są raczej negatywne.Zgoda. Pisałem jednak o cenie surowców z alternatywnych źródeł. > Co do uprzedzeń wobec Rosji - to jest pewien proces. Zauważ, że fakty historyczne nie przemawiają za pozbyciem się podejrzeń wobec Rosji. Postawa wielu Polaków jest wynikiem wnioskowania o przyszłości na podstawie pzreszłości.Trzeba się z tego wyzwolić i nie powielać stereotypów. > Dodatkowo należy pamiętać, że Rosja wcale nie jest krajem demokratycznym w europejskim znaczeniu.I znów uszczęśliwianie na naszą modłę. My wiemy, co jest dla nich lepsze? Rosjanie są za silną władzą, im to odpowiada. Taka tradycja i nic nam do tego. Nawet w Polsce wiele osób wypowiada się za wprowadzeniem systemu prezydenckiego i zrobieniem porządku w kraju. Pozdrawiam - Zbyszek 
Niebo gwiaździste nade mną, a prawo moralne we mnie... |
dokowski (7933 punktów) (zablokowany) | Odp: Rura. | > Czasy się zmieniły - nie zauważyłeś?> Teraz jesteśmy suwerennym państwem.80 lat temu też byliśmy > Kłania się Jarosław Kaczyński, Jerzy Robert Nowak i o.Tadeusz Rydzyk.> Doborowe towarzystwo.Wprowadź mnie do niego, jeśli sądzisz, że warto. Na razie jestem członkiem innego towarzystwa. > Co z tą polityką imperialną!> To co - ma się ukorzyć i udawać, że jej nie ma?To demagogia. Polityka imperialna to konkretne, realne zagrożenie, a nie zwyczajne istnienie.
doku |
#13 4 na 4 | awitu (7627 punktów) | Odp: Rura. | Zbyszku sam wiesz jak jest w Polsce, nie lubimy sąsiadów, bo mamy taką a nie inną historię. Jeszcze przez kilka pokoleń będziemy postrzegać zarówno Rosję jak i Niemcy przez pryzmat najeźdźców i ciemiężycieli. Polak jest sentymentalny, ułani, szabelki, szlachta  świat postrzegany przez pryzmat my : oni. Trudno nam zrozumieć, że inne państwo może zabiegać o własne interesy dla swego dobra i nie ma w tym żadnych złych intencji by dokopać Polsce. Zawsze wciśnięci między dumne i bogate Niemcy, wielką i wystrojoną Rosję, wspominamy i marzymy o Polsce od morza do morza, obnosząc się z dumą hasłem mesjasza narodów, śmiejemy się z Czechów, którzy się układają, że dumy nie mają i są tacy słabi. Polska, która głosem swych obywateli płacze i narzeka, obnosząc się swymi kompleksami niczym złotą zbroją. Uczyniliśmy z naszych kompleksów sztandar, którego nie chcemy oddać nawet za cenę nadziei na lepsze jutro, bo u nas nie wypada postrzegać Niemca lub Rosjanina jako równorzędnego partnera, z którym się robi interesy, bo wszak nie wypada się układać z wrogiem. Czasami w duchu się cieszę, że od Szwedów dzieli nas morze inaczej pewnie dalej byśmy wspominali potop. My kochamy mocarstwa, te wielkie i Rosję i USA i kiedyś Wielką Brytanię, bo przy nich możemy czuć się tacy malutcy, bo zawsze można zwalić na nich winę, posądzić o imperialne ciągotki, o to, że dokopali, nie pomogli, nie dali a przecież dać mogli. Niepomni nauk płynących z historii stawiamy się sami w roli pionków na szachownicy partii rozgrywanej przez te wielkie mocarstwa, zamiast dumnie unosić głowę i włączyć się do gry jako gracz a nie pionek. Musimy nauczyć się egoizmu, nauczyć się dbać o własne interesy zrozumieć, że to za pomocą biznesu a nie sentymentów możemy coś ugrać, by żyło się nam lepiej. To myślenie jednostek przekłada się na myślenie całego społeczeństwa, każdy z nas biadoli, że jest nam źle, że bezrobocie, że nie ma dobrej partii, nienauczeni egoizmu i robienia interesów przekładamy to na szerszą skalę - państwową. pozdrawiam
"Wierzą, że system operacyjny noma startuje, gdy ten jest gęsią: jeśli jest dobrą gęsią, to zostaje nomem. Gdy umiera, dobry stary NASA zabiera go do nieba, gdzie zostaje gwiazdą." |
#14 1 na 1 | Zyga (1539 punktów) | Odp: Rura. | > > uważam, że to ważny partner gospodarczy> >W tym kontekście powinno nam zależeć na silnej i stabilnej Rosji.> Historia dobrze pokazuje, co to znaczy "partnerstwo" z Rosją.Większość ludzi, których ta historia pokazuje już nie żyje. Chyba nie ma co w nieskończoność cisnąć tematu. |
#15 4 na 4 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Rura. | > >Szczerze mówiąc, bliżej mi do brata Słowianina niż do Niemców.> Nie spodziewałem się na racjonalnym forum takich rasowych kryteriów.Tak jakoś dziwnie wychodzi, że narody patrzą na siebie tak, jak zbieracze grzybów w lesie: tu prawdziwek, tam muchomor, tu Niemiec w gaciach ze skóry, a tam Wania jak nie z sierpem, to z młotem. > Niemcy są naturalnym sojusznikiem Rosji.Powiem więcej: są zakochani w jej ogromie życiowej przestrzeni. Byli skłonni wyruszyć na randkę nawet pod Stalingrad. > Dlatego Niemcy są mniejszym zagrożeniem niż Rosja.Te zagrożenia to nic w porównaniu z zagrożeniami od wewnątrz. Rosja i Niemcy są tym trzecim, gdzie dwóch Polaków się bije. > Dlatego polską racją stanu jest okazywanie wrogości i nieufności Rosji,...Nonsens. Przede wszystkim należy mieć z Rosją (i nie tylko, w ogóle - ze światem) bezpośrednie stosunki, a nie poprzez przeszłość (wrogość) i przyszłość (nieufność). Długo by o tym pisać. |
1 2 3 4 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|