Racjonalista - Strona głównaDo treści
Świat wstrzymał oddech

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
10-02-2009 20:26plodzien (7378 punktów)Świat wstrzymał oddech
Ocena 19 na 21
Po czteromiesięcznym przetrzymywaniu polskiego inżyniera przez Talibów i zapewnieniu ich przez naszego premiera, żeby jakikolwiek okup wybili sobie z głów - dramat dobiegł końca.
Ale niech wraże talibańskie siły nie myślą, że to koniec. Po lekturze prasy wnioskuję, że to raczej początek. Żarty się skończyły. Z czym od kilku lat poradzić sobie nie mogą marines - porządek zrobimy my - Polacy. Upewniają mnie w tym przekonaniu zwłaszcza dwie ostatnie wiadomości.
1. Oto Radek Sikorski wyznaczył nagrodę w oszałamiającej wysokości 1 miliona złotych dla tych, którzy przyczynią się do: " doprowadzenia zabójców Polaka przed sąd". Tak mi się wydaje, że wielu Polaków wie kim są zabójcy, a nawet jak nie wiedzą to tam polecą i się Sikorskiemu dowiedzą. Góry piękne to przy okazji się je zwiedzi.
2. Właśnie przed chwilą wcisnęła się w moje ucho wiadomość o rozważaniach rządu, czy nie wysłać na miejsce prokuratorów, którzy przeprowadzą śledztwo. I to jest strzał w dziesiątkę, alibo jak mówił jeden gość: W sedno tarczy!
Bo ja znam naszych prokuratorów. W kraju wolą się zajmować udowadnianiem zbrodni dziewiędziesięcio- już letnim komunistycznym bandytom, bo wiadomo: przyjdzie taki o lasce i pomiesza, czy w 48 r. dostał kulką między łopatki, czy łopatką między kulki. W każdym razie po ryju prokuratorowi nie nałoży.
Dobrze też pochwycić chwacko księgowego. Wystarczy mu wysłać wezwanie a sam stawi się pod drzwiami w dniu i o wyznaczonej godzinie. Gorzej z przestępczością zorganizowaną. O! tych omijać jest rozsądnie!

I teraz oczyma wyobraźni widzę, tych rozsierdzonych i zdeterminowanych macho jak srożą się powodowani świętym oburzeniem wśród brodatych Talibów. W samym centrum Al-Kaidy.

No mózg staje! Film kręcić - to za mało.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

belvedere (5304 punktów)
(zablokowany)
Odp: Swiat wstrzymał oddech
>Radek Sikorski wyznaczył nagrodę w oszałamiającej wysokości 1 miliona złotych dla tych, którzy przyczynią się do: " doprowadzenia zabójców Polaka przed sąd".

   Nie lepiej było się przyczynić do uratowania jego życia płacąc okup?

> wcisnęła się w moje ucho wiadomość o rozważaniach rządu, czy nie wysłać na miejsce prokuratorów, którzy przeprowadzą śledztwo.

   Bardziej skuteczna będzie komisja śledcza. Na czele postawiłabym Zbigniewa Girzyńskiego. Przesłuchiwani talibowie, nawet za cenę utraty obiecanych hurys, przyznają się do wszystkiego, byleby tylko Girzyński przestał mówić.
   
10-02-2009 23:57 
 Ocena 5 na 5
Gosia (9452 punktów)

>   Nie lepiej było się przyczynić do uratowania jego życia płacąc okup?
Porąbało Cię? (wybacz kolokwializm). Urodził się.Zygotę może by i ratowali nawet za cenę negocjacji z terrorystami.
>   Bardziej skuteczna będzie komisja śledcza. Na czele postawiłabym Zbigniewa Girzyńskiego. Przesłuchiwani talibowie, nawet za cenę utraty obiecanych hurys, przyznają się do wszystkiego, byleby tylko Girzyński przestał mówić.
Toż to nieludzkie!
Polska od 1989 roku nie tylko ratyfikowała wszystkie konwencje zabraniające stosowania tortur i zakazała ich stosowania w aktach prawa karnego, ale i według raportów Amnesty International należy do krajów, którym stosunkowo niewiele można w tych sprawach zarzucić.
11-02-2009 01:43 
 Ocena 5 na 5
Kurczewski (2471 punktów)
Nie lepiej. Nie opłaca się. Swoją drogą Talibowie powinni teraz zaciukać jakiegoś bogu ducha winnego pasterza kóz i zgłosić się do polskiego rządu po milion nagrody. Zresztą- nawet nie talibowie. Rządowi Pakistanu też się forsa przyda i stawiam orzeszki przeciwko złotu że ktoś się po nią zgłosi. Za taką kasę sam bym szwagra opchnął. Kary śmierci nie ma więc za 15 lat by wyszedł a że świnia jest- należy mu się.

erka.ovh.org/
11-02-2009 09:14 
 Ocena 4 na 4
R. Grochala (970 punktów)
>   Nie lepiej było się przyczynić do uratowania jego życia płacąc okup?

Nie. Zapłacisz terrorystom okup za Polaka to terroryści zobaczą, że porywanie Polaków się opłaca - i liczba porwań jeszcze wzrośnie. Taka sytuacja panuje np. u wybrzeży Somalii: piraci porwali pierwszy statek, rząd zapłacił okup. Doprowadziło do tego, że piraci porywają kilkadziesiąt statków rocznie i zarabiają na tym ogromne pieniądze.

"Nie robi różnicy, czy O'Brien jest przyjacielem czy wrogiem. Z O'Brienem można rozmawiać. Może to, czego człowiek pragnie najbardziej, to nie tyle być kochanym, ile rozumianym." G. Orwell, "Rok 1984"
Korda (156 punktów)
>>Radek Sikorski wyznaczył nagrodę w oszałamiającej wysokości 1 miliona złotych dla tych, którzy przyczynią się do: " doprowadzenia zabójców Polaka przed sąd".
>   Nie lepiej było się przyczynić do uratowania jego życia płacąc okup?

Zapłacenie okupu jest najgorszym wyjściem z możliwych. Uważam, że jest sposób na uniknięcie porwań i morderstw przez różnego typu bandziorów. Niestety jest to metoda bardzo kontrowersyjna. Należałoby zawrzeć porozumienie międzynarodowe, które zakazałoby jakichkolwiek negocjacji i układów z terrorystami. KOSZT WIELKI. Sporo osób oddałoby życie, ale po jakimś czasie porywanie ludzi dla okupu czy korzyści politycznych okaże się bezcelowe. Zdaję sobie sprawę, że jest to nierealne i nie chciałbym aby ktoś z moich bliskich musiał tą cenę zapłacić, ale czy widzicie inne wyjście z sytuacji?
10-02-2009 21:16
 Ocena 9 na 13
Wojtek (3465 punktów)Odp: Świat wstrzymał oddech
Myślę, że trafniej będzie puścić na tych wrażych talibów Urząd Skarbowy. To stara prawda, że można gwałcić, mordować, sycić wszelkie pożądania, ale spróbuj tak złotówki podatku nie zapłacić... By być bardziej wrednym, proponuję napuścić na nich ZUS - w trakcie wypełniania piątego formularza będą błagać o litość, przy siódmym sami sobie gardła poprzerzynają.
Niezłym pomysłem byłoby wysłanie dwóch braci co księżyc zakosili. Talibom zakosiliby półksiężyc i byłby spokój. Może w odwecie talibowie zakosiliby ich. Zysk podwójny.
Jednym słowem, dużo Ci u nas herosów wartych wysłania w ataku odwetowym. Myślę, że wielu złożyłoby się na bilety (w jedną stronę) .

Pozdrawiam


ejze kesem lehakic kol boker lecidcha, Jona
15-02-2009 16:34 
 Ocena 1 na 1
a.szubert (411 punktów)
>Myślę, że trafniej będzie puścić na tych wrażych talibów Urząd Skarbowy. To stara prawda, że można gwałcić, mordować, sycić wszelkie pożądania, ale spróbuj tak złotówki podatku nie zapłacić...

Przepraszam za "słówko" - święta prawda. Przypomina mi się sprawa Al Capone. Każdy wiedział, że to bandyta, ale skorumpowana policja była bezsilna. Dopiero amerykański urząd skarbowy wsadził go za niepłacenie podatków do pierdla. Talibowie handlują nielegalnie bronią i narkotykami, można użyć tej samej "podatkowej" metody.

A tak na poważnie. Czy wiarygodne wydaje się, że Pakistan - mocarstwo atomowe - sojusznik USA, nie jest w stanie uporać się ze zbuntowaną prowincją? Ja w to nie wierzę. Widocznie komuś "bardzo ważnemu" zależy na takim stanie rzeczy. Porywanie i zabijanie zagranicznych osób cywilnych wliczone jest w rachunek zysków i kosztów jako t.zw. straty "kolateralne". Polska "racja stanu" - nie łudźmy - nie jest zaliczana do istotnych czynników owego rachunku.
Adam Gilniewski (399 punktów)
Tja . Już widzę te stada dziennikarzy, bezskutecznie próbujących dokopać się przyczyn śmierci Polaka. "Kto jest winny?!" Rząd Pakistanu, bo nie spełnił żądań porywaczy? Nasi, bo nie interweniowali/ nie zapłacili? Czy może jednak ludzie po prostu giną, szczególnie kiedy decydują się wejść do klatki tygrysa?

[...] gdzie niewiedza jest rozkoszą,
Szaleństwem jest być mądrym.
Tomasz@niewierny (568 punktów)
(zablokowany)
>Tja . Już widzę te stada dziennikarzy, bezskutecznie próbujących dokopać się przyczyn śmierci Polaka. "Kto jest winny?!" Rząd Pakistanu, bo nie spełnił żądań porywaczy? Nasi, bo nie interweniowali/ nie zapłacili? Czy może jednak ludzie po prostu giną, szczególnie kiedy decydują się wejść do klatki tygrysa?

A pierwsi będą dziennikarze z "WPROST"

Pozdrawiam
jkl; (5859 punktów)
To będą mogli Talibowie przebierać w nowych zakładnikach...
Ojciec Dyrektor (1704 punktów)
Teraz powinni wyciągnąć tych więźniów, o których domagali się Talibowie i rozstrzelać.
"Patrzcie, też potrafimy być bezwzględni". Wiem, że ten pomysł nie jest specjalnie poprawny i na dobre raczej by nie wyszedł, ale gdyby się nad tym zastanowić...

Nie polemizuj nigdy z idiotą! Najpierw ściągnie Cię na swój poziom, a później zniszczy doświadczeniem.
JATO (Jarosław Tomczyk) (2644 punktów)Odp: Świat wstrzymał oddech?
>Po czteromiesięcznym przetrzymywaniu polskiego inżyniera przez Talibów
Świat ma nas w "głębokim poważaniu". Jak widzę, my mamy w głębokim poważaniu naszego Rodaka, który zginął zupełnie bez sensu. Na dodatek cierpiał. Cierpiał jak więzień, który czeka na egzekucję i z dnia na dzień ma jeszcze nadzieję. A później komora gazowa, krzesło zwane elektrycznym, śmiertelny zastrzyk trucizny czy "talibański" nóż (po gardle)lub kulka z, być może rodzimego (Radom i Pionki), "kałacha". Oto zginął, w odróżnieniu do więźnia*) skazanego za zbrodnię, zupełnie niewinny człowiek. Cześć jego niewinnej! pamięci. Jedyne czym zawinił to, że był o niewłaściwej porze, w niewłaściwym miejscu. Robienie politycznej szopki wokół zdarzenia jest obrzydliwe. "Ciszej nad tą trumną"!
Nie należy dzielić włosa na czworo. Należy pomyśleć nad tym, by był to ostatni raz.
Siostry i Bracia w Rozumie. Zastanówcie się nad tym, zanim zaczniecie sobie dworować z ludzkiej tragedii.
JATO

P.S. *)Kara śmierci w Europie nie istnieje. Życie jest tylko jedno i nie można go nikomu odbierać. Nawet w majestacie prawa.
JT



Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
12-02-2009 01:07 
 Ocena 1 na 1
Gosia (9452 punktów)

>Nie należy dzielić włosa na czworo. Należy pomyśleć nad tym, by był to ostatni raz.
I być może był to ostatni raz.
Talibowie dostali jasny przekaz, ze nie warto porywać Polaków, bo nikt nie kiwnie palcem by ich ocalić.
I z tym próbujemy sobie poradzić.
14-02-2009 13:44 
 Ocena 1 na 1
JATO (Jarosław Tomczyk) (2644 punktów)
>Talibowie dostali jasny przekaz, ze nie warto porywać Polaków, bo nikt nie kiwnie palcem by ich ocalić.I z tym próbujemy sobie poradzić.
Doskonale rozumiem z czym trzeba sobie poradzić. Kwestia tylko w jaki sposób to zrobić, tak w dyskusji jak i (hm!) w realu.
JATO



Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
Satyr (4285 punktów)Odp: Świat wstrzymał oddech
Robienie teraz politycznej szopki wokół tej sprawy jest żałosne. Politycy nie mają szacunku ani dla ofiary, ani dla rodziny - a jedynie dla słupków poparcia w sondażach.

Wydaje mi się, że ten człowiek był skazany na najgorsze już od początku. Spełnienie żądań porywaczy byłoby automatycznym wyrokiem na dziesiątki innych potencjalnych zakładników. Myślę, że rząd od początku odrzucał taką możliwość.

Przewaga Talibów nad zachodnimi armiami polega na tym, że ich nie krępują wrzaski żadnych lewicowych organizacji. W XIX wieku Brytyjczycy stacjonujący w Afganistanie ograniczyli ataki terrorystyczne owijaniem ciał napastników w skóry wieprzowe. Przyniosło to efekty (kontakt z wieprzowiną oznacza dla delikwenta brak biletu do nieba, zresztą również dziś za posiadanie wieprzowiny w Afganistanie grozi kara pozbawienia wolności, natomiast w Izraelu często można spotkać zawieszone w autobusach kawałki słoniny, mające odstraszać amatorów wysadzania ludzi w powietrze: serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34180,1912494.html ) - wyobraźmy sobie, jak wielki wrzask podniosłyby wszelkie organizacje szastające na lewo i prawo prawami człowieka, gdyby podobne metody zastosowano dziś. W rezultacie mamy wojnę, w której przeciwnicy Zachodu uprawiają nihilistyczną sztukę walki, a Zachód jest skrępowany. Pewnie to, co mówię, jest bardzo kontrowersyjne, ale wydaje mi się, że dużo w tym prawdy. Jak można prowadzić humanitarną wojnę, kiedy przeciwnik nie chce zaakceptować proponowanych zasad?

Na koniec jeszcze raz podkreślam, że szopka robiona przez polityków jest żałosna. Widać, że dla nich żadna okazja nie jest zła, żeby podreperować sobie popularność opowiadając głupoty o tym, co my niby zrobimy Talibom w odwecie.
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
   
Media zastanawiają się, czy polski rząd zrobił wszystko, aby uratować polskiego inżyniera.
Polski rząd robi wszystko, aby wykazać, że zrobił więcej niż wszystko, aby uratować polskiego inżyniera.

A mnie zastanawia rzecz zasadnicza - z jakiego powodu polski inżynier znajdował się w rejonie, w którym nie było żadnego innego obcokrajowca?

Cóż takiego robił tam polski inżynier, co usprawiedliwiało oczywiste narażanie jego bezpieczeństwa?

Kto i dlaczego zlecił firmie zatrudniającej polskiego inżyniera prace, które wymagały obecności w rejonie, w którym talibowie porywają ludzi kilka razy dziennie?

   
12-02-2009 08:23 
 Ocena 2 na 2
plodzien (7378 punktów)
> Kto i dlaczego zlecił firmie zatrudniającej polskiego inżyniera prace, które wymagały obecności w rejonie, w którym talibowie porywają ludzi kilka razy dziennie?[/color] >

Prace geologiczne wymagają obecności w badanym rejonie.

Ten geolog pracował na chleb dla rodziny i z punktu widzenia istniejącego konfliktu - był osobą niewinną, która została bestialsko zamordowana. I której nikt nie pomógł dopóki był na to czas. Za to teraz rząd potrząsa gniewnie pięściami i pomrukuje.

O tym jest wątek i zastanawiam się Kulko co cię tak zirytowało. Jeśli fragment, w którym piszę o kulkach - to śpieszę z wyjaśnieniem, że w pierwszym przypadku chodziło o kulkę w sensie pocisk, w drugim - też były to zupełnie inne kulki niż kulki na mole.

Pozdrawiam
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
   
Gdzie ty w moim poście zauważyłeś irytację twoim postem??

Naprawdę, nie jestem do tego stopnia głupi, żeby trzeba mi było przypominać, że ów inżynier geolog pracował tam jako geolog i że pracował, żeby zarobić na utrzymanie.

Pytałem o uzasadnienie wysyłania ludzi do pracy w tak niebezpieczne miejsca.
Jakież to niebywałe profity czerpie firma z prowadzenia badań geologicznych w miejscu, gdzie jej pracownika w każdej chwili mogą porwać talibowie? Czy chodzi o wielkie złoża diamentów, złota, srebra a może uranu?

   
12-02-2009 09:41 
 Ocena 1 na 1
plodzien (7378 punktów)
>    [color=#660000]Gdzie ty w moim poście zauważyłeś irytację twoim postem?? >
Stąd:
> Czytelnik 'kulka_na_mole' oddał na ciebie głos negatywny
głosując na Forum na wypowiedź 'Świat wstrzymał oddech' >
Jedni wyrażają irytację strzelając kulkami, inni na szczęście tylko minusami.
> Pytałem o uzasadnienie wysyłania ludzi do pracy w tak niebezpieczne miejsca. >
Zapytaj firmę. Tu chodzi o to, że nasze państwo nie zrobiło nic, żeby mu pomóc. A teraz wysyła listy gończe wiedząc, że papier toaletowy to w Afganistanie towar deficytowy.
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
> Czytelnik 'kulka_na_mole' oddał na ciebie głos negatywny
Bez zdenerwowania, całkiem na zimno oceniłem twój post negatywnie za powtarzanie niczym nie uzasadnionych ataków na polski rząd, który wedle tych plot nie kiwnął palcem w celu wydostania geologa z łap talibów.

Co ty albo ja wiemy na temat działań polskiego rządu w tej sprawie? Tyle, ile nam ten rząd powie, no ale oczywiście rząd kłamie. A skąd wiesz, że kłamie? Na forum Onetu wyczytałeś?


>> Pytałem o uzasadnienie wysyłania ludzi do pracy w tak niebezpieczne miejsca. >Zapytaj firmę.
Ciekawi mnie dlaczego w tej całej wrzawie medialnej nikt nie pyta firmy, za to mnóstwo mądrali krzyczy:

Tu chodzi o to, że nasze państwo nie zrobiło nic, żeby mu pomóc.
   
12-02-2009 15:36 
 Ocena 2 na 2
plodzien (7378 punktów)
> Bez zdenerwowania, całkiem na zimno oceniłem twój post negatywnie za powtarzanie niczym nie uzasadnionych ataków na polski rząd, który wedle tych plot nie kiwnął palcem w celu wydostania geologa z łap talibów. >

Patrząc na rezultat, to rząd kiwnął przysłowiowym palcem w bucie. Geolog nie żyje.
Myślałem, że Tusk wypowiadając się o braku chęci negocjowania z terrorystami - prowadzi zwyczajną w takich przypadkach grę. A po cichu prowadzone są jakieś negocjacje. Składane propozycje zapłaty okupu.
Teraz widzę, że mówił poważnie.
Tymczasem w praktyce, nawet gdy porywacze wysuwają żądania polityczne (uwolnienie więzionych talibów) - często sprawa jest rozwiązywana przez okupienie się.
Tak było w przypadku 23 Koreańczyków, czy niemieckiego inżyniera Blechschmidta.
Tłumaczy się im, że to paskudny rząd Pakistanu nie chce wypuścić ich braci, ale gdyby to zależało od nas - wypuścilibyśmy wszystkich. Że ogólnie to my właściwie lubimy talibów a przetrzymywany przez nich zakładnik - odnosi się do nich wprost z entuzjazmem. Inaczej by tu nie przyjechał.
Racjonalnym posunięciem jest więc przyjęcie okupu, za który można przecież kupić nową broń na nową walkę ze złem itp.
To często przynosi dobre rezultaty.
A jak nie przynosi - pozostaje w ostateczności rozwiązanie siłowe.
Zamiast tego, rząd funduje nam żałosne oświadczenie premiera, że nie będzie negocjował a po tragedii - kabaretowe pogróżki o wysyłaniu listów gończych. Musiałyby je zresztą rozkolportować szakale, bo jak twierdzi Sikorski - ze względu na uzbrojenie talibów - nie sposób przelecieć się nad tymi terenami helikopterem.
A już czystą błazenadą jest wysyłanie tam prokuratorów. Proponuję, żeby z przodu czapek mieli zainstalowane kamery. Popatrzylibyśmy wszyscy na ich profesjonalne śledztwo.

> Ciekawi mnie dlaczego w tej całej wrzawie medialnej nikt nie pyta firmy, za to mnóstwo mądrali krzyczy: >
> Tu chodzi o to, że nasze państwo nie zrobiło nic, żeby mu pomóc. >
Za to zrobiło wiele, żeby się (jak pisałem) wygłupić.
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
   
Zupełnie nie rozumiem dlaczego po prostu nie pojechałeś tam i nie doprowadziłeś do uwolnienia porwanego - ekspercie.
   
Stoger (146 punktów)
Niestety (albo i stety) telewizory grają to co chce lud boży. Telewizja żywi się przemocą, krwią, aferami i czasami abonamentem. Dramat polaka był tematem nr.1 i - przynajmniej polska - wstrzymała oddech. Niestety islamska szkoła kolejny raz pokazała jakich uczniów rodzi. Nie będę pisał o tych - bez przeproszenia - skurwielach - bo każdy wie co to są za istoty.

Jednakże lud patrzy co władza zrobi. Politycy jak na spowiedzi u księdza mówią jak wielkie starania poczynili ażeby uwolnic zakładnika. Ale to za mało - trzeba pokazać, że naprawdę chcą dopaśc tych bydlaków - stąd nagroda za przyczynienie się do znalezienia winnych, pomysł o wysłaniu prokuratorów ażeby wyśledzili to i owo. Zaraz będzie komisja itd. Film już się kręci.

Wierzę że wszyscy chcieli uwolnic polaka i wszyscy chcą znalezc sprawców. Czy zrobili wszystko? Nie wiem i pewnie niektórzy sami się zastanawiają czy aby coś mogli zrobic jeszcze. Teraz - należałoby zadbac o to, ażeby historia się nie powtórzyła. Sprawa powinna się wyjaśnic, lecz szukanie ewentualnych błędów w negocjacjach życia nieszczęśnikowi nie przywróci, zadbanie natomiast o bezpieczeństwo w przyszłości może uchronic kogoś od śmierci.
15-02-2009 17:42 
 Ocena 1 na 1
a.szubert (411 punktów)
> Wierzę że wszyscy chcieli uwolnic polaka i wszyscy chcą znalezc sprawców. Czy zrobili wszystko? Nie wiem i pewnie niektórzy sami się zastanawiają czy aby coś mogli zrobic jeszcze. Teraz - należałoby zadbac o to, ażeby historia się nie powtórzyła. Sprawa powinna się wyjaśnic, lecz szukanie ewentualnych błędów w negocjacjach życia nieszczęśnikowi nie przywróci, zadbanie natomiast o bezpieczeństwo w przyszłości może uchronic kogoś od śmierci.

Całą tę historię odebrałem jako teatr absurdu. Rząd obiecuje... Rząd wyjaśni... Rząd zadba, aby w przyszłości...
Ludzie! Obudźcie się!

Krzysztof Olewnik nie wyjechał do Pakistanu. Nie tam go uprowadzono i zamordowano. A inspiratorzy tej sprawy najprawdopodobniej do dziś chodzą bezkarnie na wolności. Prokuratorzy nie muszą wyjeżdżać do obcego państwa, aby sprawę wyjaśnić.

A nam tutaj obiecują politycy, że tych z Pakistanu dopadną i przykładnie ukarzą.

Tfu, zdenerwowałem się...

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365