 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-02-2009 21:04 | (Alicja)Duda (25557 punktów) | Co by było gdyby?
7 na 7 | Czym jest religia? Zastanawiam się może i głupio nad tym co wniosła religia chrześcijańska do nauki, kultury, obyczajów, naszego życia....... Co by było gdyby religii chrześcijańskiej nie było. Czy nasze życie byłoby lepsze? Byłoby inne. Ale jak? Wiemy, że czasy średniowiecza to zaprzepaszczenie osiągnięć naukowych Greków i Egipcjan. Czy nauka potrafiła by zmienić tamto społeczeństwo? Obsesja seksualna „ojców kościoła” narzuciła na długo zahamowania seksualne. Jak wyglądało by dzisiaj podejście do spraw seksu bez zahamowań wynikających z tradycji chrześcijańskiej. Dyskryminacja kobiet wynika z nauk chrześcijańskich ale i z patriarchatu niezależnego od religii. Czy byłoby możliwe powstanie społeczeństwa bez dyskryminacji? Takich pytań jest wiele. Czy jesteśmy w stanie na nie odpowiedzieć?
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
7 na 7 | Alpha Phoenicis (4607 punktów) | > Czym jest religia?> Zastanawiam się może i głupio nad tym co wniosła religia chrześcijańska do nauki, kultury,Co do nauki to zapewne nic, przynajmniej nic szczególnego. Jeśli chodzi o kulturę, no cóż, w średniowieczu kościół był głównym tematem opowieści, sztuki, poezji, tak samo jak śmierć. Nie wiem czemu wtedy o niczym innym nie pisali... może Nie wiedzieli, że można?> obyczajów, naszego życia.......Do obyczajów wniosła jakieś sztuczne i nadmuchane ceremonie i wmawia nam, że są potrzebne  > Wiemy, że czasy średniowiecza to zaprzepaszczenie osiągnięć naukowych Greków i Egipcjan.> Czy nauka potrafiła by zmienić tamto społeczeństwo?Zauważ, że po starożytności średniowiecze trwało 1000 lat. No, w zależności od regionu plus/minus. Wszelakie odkrycia zaczęły się może z 200, 300 lat temu. Wnioskując: gdyby po starożytności od razu był renesans bylibyśmy tysiąc lat do przodu, bawiąc się w proste dodawanie laptopy istniałyby już w 700 roku, tak samo jak telefony komórkowe i GPS. "Rok tysiąc pięćset dwudziesty dziewiąty, człowiek założył drugą z kolei bazę na Marsie". Daje do myślenia, co nie?
|
|
5 na 5 | jad11 (18783 punktów) |
>Takich pytań jest wiele. >Czy jesteśmy w stanie na nie odpowiedzieć?
Możemy. Co tylko chcemy- jak na wszystkie "co by było gdyby".
"Fakty to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie." Wuch.
|
|
5 na 5 | Terebint (795 punktów) | >Co by było gdyby religii chrześcijańskiej nie było. >Czy nasze życie byłoby lepsze? To zależy, czy masz na myśli tylko brak religii chrześcijańskiej bez pozostałych, czy też w ogóle brak religii? Jeżeli tylko chrześcijańskiej to, jak przypuszczam w jej miejsce wepchałaby się jakaś inna... Jeżeli wszystkich to uważam, że życie mogłoby być lepsze...
>Byłoby inne. Ale jak? >Wiemy, że czasy średniowiecza to zaprzepaszczenie osiągnięć naukowych Greków i Egipcjan. >Czy nauka potrafiła by zmienić tamto społeczeństwo? Dziś nauka potrafi zmieniać społeczeństwo, a więc nie widzę przeszkód, aby nie byłaby w stanie zmieniać go w tamtych czasach.
|
|
3 na 3 | rudyment (3233 punktów) | >Czym jest religia? Definicja w Wikipedii jest konkretna: "Religia to system wierzeń i praktyk, określający relację jednostki do różnie pojmowanej sfery sacrum, czyli świętości i sfery boskiej. Manifestuje się ona w wymiarze doktrynalnym (doktryna, wiara), w czynnościach religijnych (np. kult), w sferze społeczno-organizacyjnej (wspólnota religijna, np. Kościół) i w sferze duchowości indywidualnej (m.in. mistyka)." >Zastanawiam się może i głupio nad tym co wniosła religia chrześcijańska do nauki, kultury, >obyczajów, naszego życia....... Z początku, gdy była jeszcze u nas nowością, wniosła trochę pozytywów, na przykład piśmiennictwo, oświatę i zdobycze starożytnych kultur śródziemnomorskich. >Co by było gdyby religii chrześcijańskiej nie było. >Czy nasze życie byłoby lepsze? >Byłoby inne. Ale jak? Panowałaby inna, podobna religia, represyjna bo państwowa. >Wiemy, że czasy średniowiecza to zaprzepaszczenie osiągnięć naukowych Greków i Egipcjan. >Czy nauka potrafiła by zmienić tamto społeczeństwo? Tak - jak wyżej. gdyby import wiedzy nie został zahamowany natychmiast po umocnieniu się chrześcijaństwa, postęp byłby szybszy. >Obsesja seksualna "ojców kościoła" narzuciła na długo zahamowania seksualne. >Jak wyglądało by dzisiaj podejście do spraw seksu bez zahamowań wynikających z tradycji >chrześcijańskiej. Przypuszczalnie dość podobnie, jak wygląda. każda totalitarna władza ingeruje przede wszystkim w sferę seksualną życia społecznego, bo tutaj najłatwiej cos narzucić. >Dyskryminacja kobiet wynika z nauk chrześcijańskich ale i z patriarchatu niezależnego od religii. >Czy byłoby możliwe powstanie społeczeństwa bez dyskryminacji? Nie ma i nie było takich społeczeństw, i przypuszczalnie nie będzie divide et impera...
"Człowiek siądzie, pomyśli i wymyśli" (N. Dyzma)
|
|
3 na 3 | Grzegorz (2117 punktów) | >Czy jesteśmy w stanie na nie odpowiedzieć?
Kiedyś nad tym dumałem ale nie doszedłem do pocieszających wniosków. Skoro religię wymyślił i stworzył człowiek, a potem wykorzystał tak jak wykorzystał to była ona tylko narzędziem. Czy na sztandary naszyjemy krzyż, cytat z Koranu, czy czaszkę albo nawet gołąbka pokoju, pod nimi będzie rozgrywała się walka - militarna i polityczna o dominację i władzę. Czyż duchowni nie byli często ateistami, wykorzystującymi idee religijne w celach typowo ludzkich. Wojny toczyły się niemal zawsze o to samo tylko sztandary zmieniały kolory, a hasła równości, braterstwa i wolności powodowały taki sam rozlew krwi jak inne. Największe ludobójstwo i zniewolenie odbyło się pod czerwoną flagą rewolucji proletariackiej, niewiele mniejsze pod flagą narodowych socjalistów. Utopie potrafią być śmiercionośne.
Pozdrawiam
|
|
 | 1 na 1 | Andrzej Wendrychowicz (6624 punktów) | > Czy na sztandary naszyjemy krzyż, cytat z koranu, czy czaszkę albo nawet gołąbka pokoju, pod nimi będzie rozgrywała się walka - militarna i polityczna o dominację i władzę. > Podzielam całkowicie Twój pogląd. Faktem jest, że religia katolicka zgotowała Europie 1000 lat mrocznego średniowiecza (chociaż papieski mecenat sztuki nie był bez znaczenia). Ale w tym samym czasie islam wydał postępowych mędrców i filozofów. Teraz obie religie "dołują" społeczeństwa. Niewykluczone, że ludzkość zaszłaby już dalej bez religii. Ale, jak pisze Grzegorz, zawsze znalazłby się inny "dobry" powód do zabijania i hamowania rozwoju.
|
|
1 na 1 | Marius Apostata (292 punktów) | Z jednej strony uznałbym, że jeśli nie chrześcijaństwo to pojawiła by się inna sekta, która również by zahamowała poważniejszy rozwój nauki i skanalizowała kulturę. Z drugiej jednak faktem jest, iż chrześcijaństwo wycisnęło wyjątkowe piętno na cywilizacji. Trudno znaleźć jakieś większe pozytywne aspekty wpływu tej religii na naukę. W końcu to czym dzisiaj się szczycimy jest zasługą odważnego i często krwawo okupionego przeciwstawienia się dogmatom tej religii. Nawet islam, który obecnie nie cieszy się dobrą opinią, zapisał się w historii znacznie lepiej od chrześcijaństwa. Pozwala to założyć, iż gdyby nie fenomenalny rozwój małej sekty to nasza cywilizacja była by bardziej rozwinięta.
|
|
2 na 2 | Pasia (367 punktów) | Na pewno bylibyśmy do przodu pod względem odkryć geograficznych, Kościół jakby zahamował radość z odkrywania nowych lądów. Musimy też brać pod uwagę radosne palenie tych wszystkich ksiąg zakazanych, niektóre zapewne zawierały w sobie wielkie odkrycia, ale poszły z dymem ku uciesze bogobojnego motłochu. Zastanawia mnie też fakt higieny osobistej- no bo: kąpiel zwiększała prawdopodobieństwo opętania przez szatana, czyli im mniej się myjesz tym bardziej jesteś święty/a, a brud jak wiadomo prowadzi do szeregu chorób, epidemii i innych sympatycznych rzeczy, tak więc postęp medycyny, przez rojenia kaznodziejów, został także sztucznie wstrzymany. Co do dyskryminacji kobiet to nie jestem pewna, czy rzeczywiście to wina religii chrześcijańskiej. Z tego co słyszałam (jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić), to początkowo religia ta zakładała wyzwolenie uciemiężonych, czyli chodziło tu nie tylko o niewolników, ale też o kobiety. Inną sprawą jest to, że potem o tym zapomniano (na nieszczęście połowy ludzkości). Podsumowując uważam, że świat bez religii chrześcijańskiej byłby lepiej rozwinięty i, moim subiektywno-bezbożnym zdaniem, lepszy.
|
|
 | 3 na 3 belvedere (5304 punktów) (zablokowany) | >Kościół jakby zahamował radość z odkrywania nowych lądów.
Co prawda, to prawda. W Ameryce Południowej nie cieszyli się z jego przybycia.
|
|
|  | 1 na 1 | Pasia (367 punktów) | >>Kościół jakby zahamował radość z odkrywania nowych lądów. > Co prawda, to prawda. W Ameryce Południowej nie cieszyli się z jego przybycia. > O właśnie, zapomniałam dodać tych ludobójstw i nawracania na siłę do listy minusów.
|
|
 | 5 na 5 | Małgorzata (3242 punktów) | >Zastanawia mnie też fakt higieny osobistej- no bo: kąpiel zwiększała prawdopodobieństwo opętania przez szatana, czyli im mniej się myjesz tym bardziej jesteś święty/a...
Kto nurza się w wierze, ten nie musi się oczyszczać w inny sposób (św. Hieronim)
Pozdrawiam
kol jom hu hizdamnut chadasza
|
|
|  | | Psyk (14071 punktów) |
> Kto nurza się w wierze, ten nie musi się oczyszczać w inny sposób (św. Hieronim)> Pozdrawiam> kol jom hu hizdamnut chadaszaDla mnie bomba.  )
|
|
3 na 3 | Scorp (5381 punktów) |
>Zastanawiam się może i głupio nad tym co wniosła religia chrześcijańska do nauki, kultury, >obyczajów, naszego życia....... >Co by było gdyby religii chrześcijańskiej nie było.
Pewne przybliżenie do odpowiedzi można znaleźć przyjrzawszy się cywilizacjom, gdzie nigdy chrześcijaństwa nie było, a to są całkiem duże obszary. Czy mają lepszą cywilizację, lepszą technikę, lepszą moralność, lepsze prawa człowieka? Co w ogóle mają lepsze niż obszary chrześcijańskie?
>Wiemy, że czasy średniowiecza to zaprzepaszczenie osiągnięć naukowych Greków i Egipcjan.
Zaprzepaszczenie to przesada. Nie było kontynuacji w niektórych dziedzinach, ale była w innych, szczególnie w rozwoju i rozpowszechnieniu urządzeń techniki. W średniowieczu wynaleziono i zbudowano całkiem sporo. Nie zapomnij o długich okresach chłodu i głodu w Europie - a wraz z tym wojen - w średniowieczu, wtedy nie było warunków na kultywowanie filozofii starożytnych. Nieurodzaj, niedożywienie i zarazy - i już zaludnienie w różnych regionach spada o trzydzieści - osiemdziesiąt procent. Wyznawana religia nie ma tu nic do rzeczy.
>Obsesja seksualna "ojców kościoła" narzuciła na długo zahamowania seksualne.
Koran, na przykład, nie nosi tego piętna 'obsesji seksualnej' (ale też obrzezania dziewcząt nie zabrania). Czy sytuacja muzułmanek jest lepsza niż chrześcijanek?
>Zastanawiam się może i głupio nad tym co wniosła religia chrześcijańska do nauki, kultury, >obyczajów, naszego życia.......
Zastanów się też, przed czym ochroniła... -
|
|
2 na 2 | metsys (1088 punktów) | > Czym jest religia?> Zastanawiam się może i głupio nad tym co wniosła religia chrześcijańska do nauki, kultury,Religia wniosła: strach przed demonami, bogiem, śmiercią, przed wszystkim co może się bogu nie spodobać, zacofanie naukowe. Ale też: piękne i bogate katedry, rytuały, szaty, uwielbienie kapłanów (cmok w rączkę) > Co by było gdyby religii chrześcijańskiej nie było.> Czy nasze życie byłoby lepsze?Myślę po sobie, że tak. Klarowniejsze, łatwiejsze, uczciwsze, bardziej altruistyczne. > Wiemy, że czasy średniowiecza to zaprzepaszczenie osiągnięć naukowych Greków i Egipcjan.> Czy nauka potrafiła by zmienić tamto społeczeństwo?Tamto społeczeństwo niczym się od nas nie różniło poza brakiem dostępu do nauki. Efekt znamy. > Obsesja seksualna "ojców kościoła" narzuciła na długo zahamowania seksualne.> Jak wyglądało by dzisiaj podejście do spraw seksu bez zahamowań wynikających z tradycji> chrześcijańskiej.Myślę, że nasza seksualność jest zdeterminowana przez ewolucję (na razie). Przyjmując, że bylibyśmy teraz na wyższym poziomie rozwoju wraz z wszelkimi możliwościami medycyny i genetyki, to śmiem twierdzić, że seksualność mogłaby przyjąć inne wymiary. > Dyskryminacja kobiet wynika z nauk chrześcijańskich ale i z patriarchatu niezależnego od religii.> Czy byłoby możliwe powstanie społeczeństwa bez dyskryminacji?Niestety wszyscy musieliby wtedy prezentować jeden poziom klasowy i decyzyjny, a tak niestety nie będzie. > Takich pytań jest wiele.> Czy jesteśmy w stanie na nie odpowiedzieć?> Jak widać gdybanie to świetna sprawa.  Pozdrawiam.
|
|
2 na 2 | jarcio (1198 punktów) | Ale dowiedz się tego, wyryj to w mózgu swoim, jeszcze miękkim: człowiek lęka się samotności. A ze wszystkich samotności samotność moralna przeraża go najwięcej. Pierwsi pustelnicy żyli z Bogiem , zamieszkiwali świat najbardziej zaludniony, świat duchowy ... Pierwszą myślą człowieka, niechby to był trędowaty lub galernik, zhańbiony lub chory, jest mieć towarzysza swej doli. Na zadowolenie tego uczucia, które jest zasadą samego życia, obraca wszystkie siły, całą swą potęgę, cały zapas żywotności.
|
|
2 na 2 | Mariusz Pracki (436 punktów) | >Czym jest religia? >Co by było gdyby religii chrześcijańskiej nie było. >Czy nasze życie byłoby lepsze? >Byłoby inne. Ale jak? Nie byłoby inne. Każda ideologia ma swoich narwańców, którzy przekonani o swej nieomylności i wyłączności na interpretacje jej założeń doprowadzą do jej zdogmatyzowania i zamienią w religię. Tak czy siak ciemnota znajdzie ujście >Wiemy, że czasy średniowiecza to zaprzepaszczenie osiągnięć naukowych Greków i Egipcjan. >Czy nauka potrafiła by zmienić tamto społeczeństwo? Nie byłaby w stanie zmienić niczego zasadniczego, bo religia trzymała się mocno w aparacie państwa (inną rzeczą jest, że tamte religie były naturalniejsze od wielkich wyznań monoteistycznych) >Obsesja seksualna "ojców kościoła" narzuciła na długo zahamowania seksualne. >Jak wyglądało by dzisiaj podejście do spraw seksu bez zahamowań wynikających z tradycji >chrześcijańskiej. >Dyskryminacja kobiet wynika z nauk chrześcijańskich ale i z patriarchatu niezależnego od religii. Każda religia ma bzika na punkcie seksu, jak go nie zabrania to każe się pie*rzyć z kim popadnie >Czy byłoby możliwe powstanie społeczeństwa bez dyskryminacji? Akurat moim zdaniem dyskryminacja nie jest uzależniona od religii, to po prostu ludzka głupota
www.moherowo.pl
|
|
 | | Alpha Phoenicis (4607 punktów) | > Każda ideologia ma swoich narwańców, którzy przekonani o swej nieomylności i wyłączności na interpretacje jej założeń doprowadzą do jej zdogmatyzowania i zamienią w religię. Tak czy siak ciemnota znajdzie ujścieO, a propos: Cytat: Ruhnama jest podstawowym podręcznikiem w szkołach, na turkmeńskich uniwersytetach wykładany jest przedmiot nazwany "Saparmurada Turkmenbaszy nauki o społeczeństwie", turkmeńscy urzędnicy mają obowiązek przynajmniej raz w tygodniu dyskutować przez godzinę o mądrościach Wodza. podroznik.net/podroze/turkmenia/turkmenia_04.htmlWczoraj na ten temat leciał fajny dokument na Planete. Paranoja...  Jakby ktoś chciał to może pogrzebać trochę w sieci, nie gwarantuje, że coś znajdzie, przynajmniej nie to, co było pokazywane w telewizji... www.pino.p(*)bsurdalne-pomysly-turkmenbaszy-to też ciekawe
|
|
2 na 2 | Ojciec Dyrektor (1704 punktów) | > Czym jest religia?Opium dla mas i narzędziem do manipulowania ludźmi. > Zastanawiam się może i głupio nad tym co wniosła religia chrześcijańska do nauki, kultury,> obyczajów, naszego życia.......Zakazy, nakazy, zastraszenia i groźby (no dobra, parę ciekawych obrazów by się jeszcze znalazło). > Co by było gdyby religii chrześcijańskiej nie było.Rozpowszechniłaby się inna religia lub byłoby cudownie racjonalnie  > Czy nasze życie byłoby lepsze?Na pewno łatwiejsze i wolne od hipokryzji kolesi w czarnych, wieczorowych sukienkach. > Byłoby inne. Ale jak?Bardziej naukowe, mniej wyimaginowane. > Wiemy, że czasy średniowiecza to zaprzepaszczenie osiągnięć naukowych Greków i Egipcjan.> Czy nauka potrafiła by zmienić tamto społeczeństwo?Niewątpliwie czasy średniowiecza odcisnęły wielkie piętno na historii świata poprzez ówczesną stagnację. Myślę, że gdyby nauka wtedy zwyciężyła, świat byłby dziś o wiele bardziej znośny. > Obsesja seksualna "ojców kościoła" narzuciła na długo zahamowania seksualne.> Jak wyglądało by dzisiaj podejście do spraw seksu bez zahamowań wynikających z tradycji> chrześcijańskiej.Możliwe, że bezpieczniej. Ludzie nie wstydziliby się kupować środki antykoncepcyjne, stosunek nie byłby tematem tabu, ludzkość byłaby bardziej obyta z tym tematem, co mogłoby zaowocować mniejszą ilością nieletnich matek, gwałtów czy chorób wenerycznych. > Dyskryminacja kobiet wynika z nauk chrześcijańskich ale i z patriarchatu niezależnego od religii.> Czy byłoby możliwe powstanie społeczeństwa bez dyskryminacji?Pewnie tak. Bez jednego z tych frontów drugi nie mógłby tak bardzo wzrosnąć na sile. > Takich pytań jest wiele.> Czy jesteśmy w stanie na nie odpowiedzieć?Ja przynajmniej się staram, próbuje. Czy moje odpowiedzi są prawdą? Nie wiem. Wiem natomiast, że powinniśmy próbować odpowiadać na takie pytania. Powinniśmy częściej je sobie zadawać. Sobie i innym. I za to masz u mnie plusa 
Nie polemizuj nigdy z idiotą! Najpierw ściągnie Cię na swój poziom, a później zniszczy doświadczeniem.
|
|
3 na 3 | a.szubert (411 punktów) |
>Czym jest religia?
Choć nie lubię p. Marksa, jego stwierdzenie, że to opium dla ludu, uważam wyjątkowo za trafne.
>Zastanawiam się może i głupio nad tym co wniosła religia chrześcijańska do nauki, kultury, obyczajów, naszego życia.......
Do nauki, za wyjątkiem hamowania jej, nic. Do "kultury" wniosła architekturę gotyku i muzykę organową, które lubię. Z reszty mógłbym zrezygnować. Wpływ na obyczaje i nasze życie "podobny" do wpływu innych religii, czyli raczej jednoznacznie negatywny. Chyba, że ktoś pasjonuje się hagiografią, ikonami i medalikami.
> Co by było gdyby religii chrześcijańskiej nie było.
Inne zabobony. Chrześcijaństwo wyparło wcześniejsze wierzenia, choć ślady po nich gdzieniegdzie się zachowują. Np. "topienie Marzanny". Poza tym Europa bez chrześcijaństwa być może stała by się łupem islamu. Dla Ciebie, jako kobiety, mimo wszystko chrześcijaństwo to mniejsze zło.
> Czy nasze życie byłoby lepsze?
Na to nikt nie może z całą pewnością odpowiedzieć.
>Byłoby inne. Ale jak?
Jak wyżej.
>Wiemy, że czasy średniowiecza to zaprzepaszczenie osiągnięć naukowych Greków i Egipcjan.
Do Europy zachodniej naukę Greków przyniósł islam. Ponownie odkrycie Arystotelesa zawdzięczają łacinnicy głównie Arabom. Nawet Bizancjum było wtedy dużo "do przodu" w stosunku do kultury Zachodu. A jednak i oni kiedyś to przodownictwo nad Zachodem utracili.
>Czy nauka potrafiła by zmienić tamto społeczeństwo?
Przodownictwo w kulturze i krzewieniu nauki w islamie nie spowodowało trwałego ucywilizowania państw islamskich.
>Obsesja seksualna "ojców kościoła" narzuciła na długo zahamowania seksualne.
Ale zbytnie rozpasanie seksualne też nie jest najlepszym rozwiązaniem.
>Jak wyglądało by dzisiaj podejście do spraw seksu bez zahamowań wynikających z tradycji chrześcijańskiej.
Oby tylko nie jak w Sodomie i Gomorze. Nie wyobrażam sobie, co zrobiłbym, gdyby zmuszano mnie do robienia "tego" z kozą, czy z owcą.
>Dyskryminacja kobiet wynika z nauk chrześcijańskich ale i z patriarchatu niezależnego od religii.
Zgadza się. Ale pozycja kobiet w innych kulturach i religiach niekoniecznie jest lepsza.
>Czy byłoby możliwe powstanie społeczeństwa bez dyskryminacji?
Czy naprawdę nie ma dzisiaj u nas dyskryminacji???
>Takich pytań jest wiele.
Kto pyta, nie błądzi...
>Czy jesteśmy w stanie na nie odpowiedzieć?
Nie. Dlatego pytamy. Stawianie właściwych pytań ważniejsze jest niż udzielanie odpowiedzi na nieważne pytania. Nadaje też naszemu życiu sens.
|
|
| julek (1527 punktów) |
> Zastanawiam się może i głupio nad tym co wniosła religia chrześcijańska do nauki, kultury ,<negatywne> architektura ..... historia architektury od - VIII wieku do załóżmy XVI - XV II to w zasadzie - w większości historia dzieł sakralnych ---> katedry , założenia klasztorne , kościoły spełniające też role obronne --> mecenat kościoła na tym polu jest oczywisty ---> /świetny esej Herberta - w zbiorze" Barbarzyńca w ogrodzie" / ---Katedry gotyckie to niewątpliwe dzieła genialne - mówi się że gotyk jako styl architektoniczny najlepiej odpowiedział na oczekiwania człowieka . ---> na jaką ideę odpowiadał architekt ? , nie chcę dyskutować - może niekoniecznie był agnostykiem - jak zbierano pieniądze , ile było ofiar itd.-- jest dla mnie drugorzędne wobec dzieł powstałych jednak pod mecenatem kościoła ..wiem , wiem --> można powiedzieć dla innej religii też byłoby podobnie ......------ może -- ja jednak w tym względzie wierzę w Europę .. ..julek.. -
|
|
1 na 1 | jkl; (5859 punktów) | > Czym jest religia?Przede wszystkim - potrzebą. Silną i wrodzoną, przynajmniej na poziomie tendencji do jej ulegania. Widocznie ten zastrzyk odwagi, jaki daje wiara w zewnętrzną opiekę i kontrolę, kiedyś był ewolucyjnie korzystny. Do pewnego stopnia ateizm to walka z instynktem... > Co by było gdyby religii chrześcijańskiej nie było.Byłaby inna religia. Kto wie, może oblicza Światowida wisiałby dzisiaj w każdej szkole? Ale przynajmniej Sobótki byłby wesołe
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|