 |
Jeden ze sposobów na "dziurę budżetową". Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 23-02-2009 19:22 | lotrek (14275 punktów) | Jeden ze sposobów na "dziurę budżetową".
10 na 10 | Nasz premier szuka miliardów złotych, zabiera komu się tylko da, ministerialne budżety przycina jak może a o jednej bogatej instytucji zapomniał. Tą instytucją jest nasz wszechwładny Kościół Katolicki, posłanka prof. Joanna Senyszyn znalazła tam całkiem ładną sumkę do zabrania. Pisze o tym w swoim blogu: senyszyn.blog.onet.pl/2,ID365442942,RS1,index.html Cytat:Premier Tusk zaproponował prostą receptę na kryzys: "Módlcie się, żeby kryzysu nie było". Ora w nocy, labora w dzień. Bezrobotni bardziej przeciwstawią się kryzysowi, bo będą się mogli modlić dzień i noc. Na okrągło. Zaraz po wygłoszeniu tej religijno-rządowej odezwy do narodu, premier, zadowolony z siebie, wyszedł. Najprawdopodobniej do sejmowej kaplicy - walczyć z kryzysem. Jak przystało w katolickim kraju, na klęczkach. To nawet dobrze, bo właśnie w Kościele można znaleźć kilka miliardów złotych, które rokrocznie traci budżet państwa na przywilejach duchowieństwa. Najwięcej - ponad 2 mld zł rocznie - tracimy na zwolnieniach kościelnych osób prawnych tylko z podatku dochodowego. Ile w wyniku zwolnień z podatku od nieruchomości, od spadków i darowizn oraz czynności cywilno-prawnych, nie wie nawet ministerstwo finansów. Kwotą 1,5 mld zł rocznie obciążają budżet wynagrodzenia katechetów. Wprawdzie zgodnie z konkordatem, lekcje religii muszą być w szkole, ale wcale nie w wymiarze 2 godz. tygodniowo. Redukując je np. do jednej na dwa tygodnie, zyskamy ponad 1 mld zł rocznie. 100 mln zł zostałoby w budżecie w wyniku likwidacji Funduszu Kościelnego. Od dawna nie ma racji bytu, gdyż Kościół otrzymał od państwa więcej ziemi niż odebrano mu po 1945 r. Teraz jako największy posiadacz ziemski otrzymuje też ogromne dopłaty unijne. Zamiast przekazywać je dzierżawcom, bezprawnie zatrzymuje. A państwo przymyka oczy na ten proceder. Tylko trzy wymienione powyżej pozycje to już 3,2 mld zł rocznie. Choć nie jestem ministrem, znalazłam je dla premiera Tuska w poczuciu obywatelskiego obowiązku. I proszę o wykorzystanie w ramach walki z kryzysem.
Tylko kto się odważy to nagłośnić....i przypomnieć katolikom, że to ich pan Bóg kazał się dzielić. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| G.K. (1679 punktów) | Nie wiem co o tym myśleć, z jednej strony nie sposób się z nią nie zgodzić, a z drugiej przecież to lewica podpisała konkordat. Poza tym, co da nagłośnienie?
Każdy bóg umiera wraz ze śmiercią jego ostatniego wyznawcy.
|
|
 | 2 na 2 | lotrek (14275 punktów) | >Nie wiem co o tym myśleć, z jednej strony nie sposób się z nią nie zgodzić, a z drugiej przecież to lewica podpisała konkordat. Świadomie wprowadzasz ludzi w błąd? Nie wiesz, czy nie chcesz wiedzieć, kto podpisał konkordat z Watykanem. Z rządów SLD konkordat kilka lat czekał na ratyfikacje i dopiero za premiera Buzka i AWS doczekał się przegłosowania przez parlament. Prezydent Kwaśniewski, w przeciwieństwie do prezydenta Kaczyńskiego nie był prezydentem swojej partii i nie mógł nie podpisać. Nawet jak nie lubisz lewicy, to przynajmniej nie kłam....
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
|  | | G.K. (1679 punktów) | >Świadomie wprowadzasz ludzi w błąd? Nie wiesz, czy nie chcesz wiedzieć, kto podpisał konkordat z Watykanem. Z rządów SLD konkordat kilka lat czekał na ratyfikacje i dopiero za premiera Buzka i AWS doczekał się przegłosowania przez parlament. Prezydent Kwaśniewski, w przeciwieństwie do prezydenta Kaczyńskiego nie był prezydentem swojej partii i nie mógł nie podpisać.
Konkordat pomiędzy Polską i Watykanem przyjął w ostatnich dniach swojej działalności (w lipcu 1993 roku) rząd Hanny Suchockiej, który już wówczas nie miał wotum zaufania sejmu. W lutym 1998 roku podpisał go prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Mógłbyś mi wyjaśnić dlaczego Kwaśniewski nie mógł go nie podpisać?
Każdy bóg umiera wraz ze śmiercią jego ostatniego wyznawcy.
|
|
| |  | | lotrek (14275 punktów) |
>Konkordat pomiędzy Polską i Watykanem przyjął w ostatnich dniach swojej działalności (w lipcu 1993 roku) rząd Hanny Suchockiej, który już wówczas nie miał wotum zaufania sejmu. Przyjął....niby od kogo? To rząd premierzycy Suchockiej zawarł i podpisał w imieniu Rzeczypospolitej konkordat z Watykanem.
>Mógłbyś mi wyjaśnić dlaczego Kwaśniewski nie mógł go nie podpisać? Koalicyjny rząd AWSu i UW miał wystarczającą większość w Parlamencie do odrzucenia prezydenckiego weta.
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
| | |  | | G.K. (1679 punktów) | >Koalicyjny rząd AWSu i UW miał wystarczającą większość w Parlamencie do odrzucenia prezydenckiego weta.
Proszę o źródło. Z tego co wiem, to w momencie podpisania konkordatu przez Kwaśniewskiego AWS i UW nie miały już większości.
Każdy bóg umiera wraz ze śmiercią jego ostatniego wyznawcy.
|
|
| | | |  | 1 na 1 | lotrek (14275 punktów) |
> Proszę o źródło. Z tego co wiem, to w momencie podpisania konkordatu przez Kwaśniewskiego AWS i UW nie miały już większości.Rząd Jerzego Buzka na samym początku swojej kadencji doprowadził do ratyfikowania Konkordatu przez Parlament (duce Krzaklewski już o to zadbał). Cytat:Rząd Jerzego Buzka - Rada Ministrów w Polsce pod kierownictwem premiera Jerzego Buzka, urzędująca od 31 października 1997 do 19 października 2001.
pl.wikipedia.org/wiki/Rząd_Jerzego_BuzkaRatyfikowanie przez Sejm nastąpiło 9 stycznia 1998, czyli na samym początku kadencji. Prezydent Kwaśniewski podpisał dokument 23 lutego 1989r. Wszystko to można znaleźć w necie i samemu sprawdzić. Dużo informacji o tej niechlubnej umowie międzynarodowej jest też na naszych stronach: www.racjonalista.pl/kk.php/s,3011
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
belvedere (5304 punktów) (zablokowany) | >Premier Tusk zaproponował prostą receptę na kryzys: "Módlcie się, żeby kryzysu nie było".
Tusk ma łeb nie od parady. Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Módlmy się więc, bo jak kiedyś powiedział Jacek Kurski: "Panowie, Ojczyzna wzywa".
|
|
 | 4 na 4 | Andrzej Wendrychowicz (6624 punktów) | Masz rację, że KRK dysponuje nieprzebranymi (jak na stan zamożności Polaków) bogactwami. I powinien solidarnie uczestniczyć w ściepie na ratowanie budżetu. Ale pierwej nasi obywatelowie będą chodzić goli i głodni zanim Kościół odda jednego dukata. Gdyby głos profesor Senyszyn mógł być słyszalny w całym narodzie, to może KRK w obawie, że naród zacznie szturmować jego skarbce już teraz wyasygnował ...dwa dukaty.
|
|
|  | 4 na 4 | Gosia (9452 punktów) | > Masz rację, że KRK dysponuje nieprzebranymi (jak na stan zamożności Polaków) bogactwami. I powinien solidarnie uczestniczyć w ściepie na ratowanie budżetu.> Ale pierwej nasi obywatelowie będą chodzić goli i głodni zanim Kościół odda jednego dukata. Gdyby głos profesor Senyszyn mógł być słyszalny w całym narodzie, to może KRK w obawie, że naród zacznie szturmować jego skarbce już teraz wyasygnował ...dwa dukaty.Kościół oddaje dukata. Pytanie tylko ile na tym zarobi? Czy państwowe firmy dostaną "prikaz" wspomożenia zbożnej inicjatywy hojnymi datkami dla "Caritasu"i kościelnych fundacji? Ile wymiernie biskupi są w stanie poświęcić, byle tylko nie rozpętała się publiczna debata na temat obciążeń budżetu państwa na rzecz Kościoła? Księża chcą mówić w mediach o in vitro, o aborcji, ale o majątkach, które uzyskują, milczą jak zaklęci. Dalej nie wiemy więc, jak te transakcje przebiegają i czy są legalne. Ale na przykład ZNP, który stracił nieruchomość na rzecz Kościoła, odwołał się do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu i wygrał. Teraz nie Kościół, a budżet państwa będzie musiał wypłacić odszkodowanie. Kościół zachowa przejęty majątek.
|
|
| |  | 2 na 2 | Andrzej Wendrychowicz (6624 punktów) | > Ale na przykład ZNP, który stracił nieruchomość na rzecz Kościoła, odwołał się do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu i wygrał. Teraz nie Kościół, a budżet państwa będzie musiał wypłacić odszkodowanie. Kościół zachowa przejęty majątek. Módlmy się do Wszechmogącego Boga (to nic, że go nie ma), żeby wszystkim innym starczyło odwagi do pójścia w ślady ZNP. Amen.
|
|
6 na 6 | diogenes (42753 punktów) | O politykach mawia się, że jak świnie trzymają się koryta. Myślę, że ta metafora nie oddaje więzi kościoła z kasą. Wystawić rachunek to jedna -względnie łatwa - sprawa, a ściągnąć go - druga. Tu trzeba mistrzowskiej polityki, którą w Polsce nawet nie zalatuje, zwłaszcza od lewicy. Każdy nasz polityk zrobi wszystko, aby nawet przez rurę wydechową wejść do papa mobile i przejechać się z papieżem.
|
|
7 na 7 | Pabloss (4221 punktów) | Witaj Lotreku. Nie sposób się nie zgodzić z tobą oraz przytaczaną przez ciebie prof. Senyszyn. Może i ta kobiecina jest dla wielu ludzi egzotyczna ale jest szczera do bólu i to co przyniesie jej ślina na język to powie. To ją odróżnia od kleru, który musi się powstrzymywać żeby nie wydać tych swoich sekretów odnośnie sensowności wiary, majątków, pedofilii, homoseksualizmu itd... Wolę więc milion pań Senyszyn niż jednego klechę pokroju Dziwisza. No ale wracając do wątku, ta ogromna kasa jest do wzięcia tylko trzeba sie odważyć. Uważam, że rząd mógłby wykorzystać kryzys do rozwalenia tej skarbonki kleru i co lepsze kler jakby zaczął syczeć i pluć się, że zabiera mu się dotacje pokazałby wszystkim wierzącym swoja prawdziwą twarz czyli opetaną mamoną sektę. Szkoda, że PO to w większości sługusy czarnych, bowiem mimo zapowiadanego przez nich liberalizmu zachowują się czasem gorzej niż PiS, w szczególności Mr Gowin, którego bardzo podniecają biskupie kiecki. Dlaczego nikt z rządzących nie chce zobaczyć tych milionów złotych o których pisze Senyszyn, tylko kombinują jak koń pod górkę coraz bardziej rozwalając gospodarkę. Jeśli Tusk i jego spółka wspominają, że trzeba się modlić w sytuacji kryzysu, to życzę mu żeby w jak najszybszym tempie wyleciał na bruk wraz z rodziną i kompanami, żeby odczuł co to jest bieda i może wówczas przemyśli jak bardzo jego służalczość dla kleru rozwala nasz kraj. Szkoda zresztą, że on tego nie czyta....no ale cóż....za niskie progi jak na Tuska nogi
|
|
4 na 4 | (Alicja)Duda (25557 punktów) | Uważam, że kryzys mógłby być dobrym pretekstem do wprowadzenia podatku kościelnego z którego finansowana byłaby religia w szkołach, uczelnie teologiczne oraz różni kapelani od szpitali po wojsko. Przy zachowaniu porozumień z Watykanem mógłby ograniczyć okradanie Skarbu Państwa tak zwanymi darowiznami( gdyby darowizny były przekazywane na konto przez Urząd Skarbowy). Miałby też spokój z ciągłymi naciskami na zwiększenie wydatków na kościół. Tyle, że jeżeli byłby to 1% od zarobków to ilość katolików zmniejszyła by się co najmniej o połowę. Jednak nie widzę męża stanu który by się na to odważył.
|
|
 | 3 na 3 | Gosia (9452 punktów) | >Uważam, że kryzys mógłby być dobrym pretekstem do wprowadzenia podatku kościelnego z którego finansowana byłaby religia w szkołach, uczelnie teologiczne oraz różni kapelani od szpitali po wojsko. Przy zachowaniu porozumień z Watykanem mógłby ograniczyć okradanie Skarbu Państwa tak zwanymi darowiznami( gdyby darowizny były przekazywane na konto przez Urząd Skarbowy). >Miałby też spokój z ciągłymi naciskami na zwiększenie wydatków na kościół. >Tyle, że jeżeli byłby to 1% od zarobków to ilość katolików zmniejszyła by się co najmniej o połowę. >Jednak nie widzę męża stanu który by się na to odważył.
Chyba muszę skorzystać z porady okulisty, bo nie widzę na naszej scence politycznej żadnego męża stanu.
|
|
|  | | (Alicja)Duda (25557 punktów) | Ani okulista nie poradzi ani szkło powiększające. Chyba jeszcze się nie urodził.
|
|
1 na 1 Habari (247 punktów) (zablokowany) | A więc mamy racjonalistycznych polityków.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|