Racjonalista - Strona głównaDo treści
Budować, być częścią losu czy używać

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
07-05-2009 22:03setarkos (10757 punktów)Budować, być częścią losu czy używać
Ocena 1 na 1

Czy kreacja jest przeciwieństwem ewolucji czy konsumpcji?

Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

J.S. (4752 punktów)
(zablokowany)
>Czy kreacja jest przeciwieństwem ewolucji czy konsumpcji?
Może prokreacji?
metsys (1088 punktów)
>Czy kreacja jest przeciwieństwem ewolucji czy konsumpcji?

Jak dla mnie, tego pierwszego. O co chodzi z konsumpcją? Jakiś trick? Aaaa... rozumiem. Kreacja, ewolucja, konsumpcja.
Wieczór. Bal. Piękna kreacja, piękna nieznajoma. Taniec, rozmowa, ewolucja znajomości. Konsumpcja. I wszystko jasne. Mniam, mniam

jestem jednym z miliardów szczęściarzy pośród bilionów pechowców, któremu udało się zobaczyć świat...
setarkos (10757 punktów)

O ile różnice między kreacjonizmem a ewolucjonizmem polegają (li tylko) na odmiennym sposobie opisu historii, o tyle obydwa te stanowiska wydają się przypisywać człowiekowi rolę wtórną - korzystamy z darów Bożych albo z darów Natury, stosujemy się do praw Bożych lub praw Ewolucji...

W obydwu przypadkach człowiek wykorzystuje jestestwa, których nie(!) stworzył, podczas gdy ważnym obszarem ludzkiej cywilizacji wydaje się wytwarzanie i pielęgnowanie lub choćby świadome kontrolowanie dóbr przez tegoż człowieka pożądanych

Stąd przesłanka, że wypadałoby raczej wpierw tworzyć niż wpierw konsumować, a stąd wniosek o opozycji kreacji względem konsumpcji (prokreacja jest może pomiędzy))
08-05-2009 10:09 
 Ocena 1 na 1
metsys (1088 punktów)
>O ile różnice między kreacjonizmem a ewolucjonizmem polegają (li tylko) na odmiennym sposobie opisu historii,

Pomijając kilka szczegółów można to przyjąć.

> o tyle obydwa te stanowiska wydają się przypisywać człowiekowi rolę wtórną - korzystamy z darów Bożych albo z darów Natury, stosujemy się do praw Bożych lub praw Ewolucji...

Dla osoby wierzącej będą to dary jakiegoś boga. Dla ateisty nie są to dary, a naturalna różnorodność, za którą nie ma co dziękować, bo po prostu jest.

>W obydwu przypadkach człowiek wykorzystuje jestestwa, których nie(!) stworzył,

A dlaczego przyjmować, że miałyby zostać przez kogoś stworzone? Po prostu rodzimy się, uzyskujemy świadomość i umieramy. Po drodze wykształca się nasza świadomość.

> podczas gdy ważnym obszarem ludzkiej cywilizacji wydaje się wytwarzanie i pielęgnowanie lub choćby świadome kontrolowanie dóbr przez tegoż człowieka pożądanych

Nasz mózg jest na tyle wielki i wyewoluował ku inteligentnemu systemowi przetrwania, że nic w tym dziwnego. Opisałeś cywilizację.

>Stąd przesłanka, że wypadałoby raczej wpierw tworzyć niż wpierw konsumować, a stąd wniosek o opozycji kreacji względem konsumpcji (prokreacja jest może pomiędzy))

No i doszliśmy do sedna. Pomijając fakt, że Ameryki nie odkryłeś, to może przybliżysz nieco celowość założenia tego wątku? Jestem ciekaw co chciałeś jeszcze oznajmić oprócz prawdy, że z pustego i Salomon nie naleje.

Pozdrawiam.

jestem jednym z miliardów szczęściarzy pośród bilionów pechowców, któremu udało się zobaczyć świat...
Alpha Phoenicis (4607 punktów)
>Czy kreacja jest przeciwieństwem ewolucji czy konsumpcji?
>
Kreacja jest przeciwieństwem logiki i gwałtem na umyśle

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365