 |
Kartezjusz i racjonalizm - potrzebuje pomocy Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 10-05-2009 17:51 | niunius_22 (8 punktów) | Kartezjusz i racjonalizm - potrzebuje pomocy | Witam wszystkich, Dziś dowiedziałam się, że muszę na wczoraj znaleźć jeden cytat z książki " KARTEZJUSZ I RACJONALIZM" dotyczący człowieka. Nie byłoby problemu gdyby książka była dostępna w bibliotece a ona jest wypożyczona i szczerze mówiąc nie wiem co mam robić szukałam już chyba wszędzie. Pomóżcie proszę to tylko jeden cytat i jeśli możecie to napiszcie z którego rozdziału był cytat i z której strony. Pozdrawiam | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
belvedere (5304 punktów) (zablokowany) | Co ci da rozdział i strona, skoro nie masz książki? Trzeba było od razu poprosić o cytat, racjonaliści są oczytani, podaliby go, a nawet omówili, a tak, to tylko rozdział i stronę podadzą. Aneta Dziwińska
|
|
 | | niunius_22 (8 punktów) | Ten rozdział i strone książki potrzebuje jeśli wykładowca zapyta mnie o to. Ja tą książkę będe miała, ale ja potrzebuje ten cytat na jutro. Niestety dopadła mnie choroba i nie mam jak dotrzeć do innych bibliotek, więc korzystam z waszej pomoy. Serdecznie dziękuje wszystkim życzliwym  Pozdrawiam
|
|
2 na 2 | sztejkat (4743 punktów) | W takich pytaniach warto podać pełne namiary na publikację. Czy chodziło Ci o: "Kartezjusz i racjonalizm" Genevieve Rodis-Lewis, ISBN-83-7255-120-0 która jest cieniutkim, nieco ponad 100-stronicowym opracowaniem przedstawiającym idee kartezjańskie? Do kupienia za 5zł w taniej książce, w dziale "nikt tego nie kupuje" Cytat: "W Rozprawie mówi Kartezjusz: "Ja zaś zawsze najgoręcej pragnąłem nauczyć się odróżniać prawdę od fałszu, by jasno widzieć swą drogę i pewnie kroczyć przez życie"; ten sam tekst przypomina, że "Największe dusze zdolne są do największych występków, zarówno jak do największych cnót"(...) Poszukiwanie pewności nakazuje zawiesić wszelki sąd, gdy brak wystarczającej jasności, działanie jednak nie może sobie obiecywać aż tak pełnego poznania. Przed zakwestionowaniem nabytych przeświadczeń oraz odrzuceniem w planie spekulatywnym tego, co prawdopodobne, praktyczne prawidła, z których Kartezjusz utworzył sobie "moralność tymczasową", miały wręcz przeciwny wydźwięk: posłuszeństwo tradycji oraz wierność postanowieniu by iść za mniemaniami najbardziej prawdopodobnymi, "gdy nie jest w naszej mocy rozpoznać mniemania najprawdziwsze". Poddanie naszych pragnień porządkowi świata pozwala uniknąć daremnych wyrzutów, "jeśli zrobiliśmy odnośnie rzeczy na zewnątrz nas, co tylko było w naszej możności". Wystarczy dobrze sądzić, aby dobrze czynić, a konkluzja płynąca z tej prowizorycznej etyki dorzuca: "i sądzić najlepiej, jak umiemy, aby czynić też najlepiej".(...)
Rozdział 3."Granice najlepszego sądu", akapit pierwszy i drugi.
Pozdrawiam, Tomasz Sztejka.
Tomasz Sztejka
|
|
 | 2 na 2 | pavvel (8272 punktów) |
> "W Rozprawie mówi Kartezjusz: (...)> Rozdział 3."Granice najlepszego sądu", akapit pierwszy i drugi.Własnie usiadałem z książką, gdy zauważyłem, że ktoś był szybszy  Z mojej strony zatem tylko drobne uściślenie umiejscowienia cytatu: rozdział IV. Wolność a właściwe użycie rozumu. punkt(podrozdział) 3. Granice najlepszego sądu str 56
|
|
|  | | sztejkat (4743 punktów) | Słuszna uwaga.
Tomasz Sztejka
|
|
| |  | | niunius_22 (8 punktów) | Serdecznie Wam dziękuje za pomoc. Niestety jak pisałam dopadła mnie paskudna choroba i nie mam jak wybrać się do biblioteki,ale książka jest już zamówiona na aukcji, więc doczytam na następne zajęcia wszystko co potrzebuje. Pozdrawiam  Kamila
|
|
1 na 1 | pavvel (8272 punktów) |
> Dziś dowiedziałam się...Niunius, tyś facet jest czy babeczka? Pytam, bo w profilu mężczyzna jest, a czasowniki jak kobieta odmieniasz. powodzenia na wykładzie
|
|
 | | niunius_22 (8 punktów) | Babeczka w 100%  Wczoraj jak się logowałam chyba byłam zestresowana tym że nie potrafię znaleźć tej książki i zrobiłam z siebie faceta. Pozdrawiam
|
|
|  | 1 na 1 | pavvel (8272 punktów) | > Babeczka w 100%Zauwazyłem  Zaraz po wysłaniu zapytania zauważyłem Twój podpis. Szkoda, że nie przed - pytać bym nie musiał. Chociaż w sumie może i dobrze, że spytałem, bo miałaś okazję profil poprawić  Pozdrawiam
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|