 |
Eminencjo, Księże Prymasie, Panie Marszałku, Panie Premierze Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 02-08-2009 13:28 | Interek (1162 punktów) | Eminencjo, Księże Prymasie, Panie Marszałku, Panie Premierze
6 na 6 | Przeczytałem sobie przemówienie prezydenta RP przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Prezydent zaczyna słowami: "Eminencjo, Księże Prymasie, Panie Marszałku, Panie Premierze, Pani Prezydent, Ekscelencje, Księża Biskupi, ale przede wszystkim Szanowni Kombatanci, uczestnicy zdarzeń sprzed 65 lat, uczestnicy akcji "Burza" (źródło: wiadomosci(*)ddzien_rocznicy_Powstania.html). Moje pytanie: czy jest regułą, by w państwie świeckim zwracano się najpierw do osób władzy kościelnej, a dopiero na drugim miejscu do najważniejszych osób w państwie? Czy chodzi tuta o uprzejmośc wobec duchowieństwa czy raczej o "tradycyjny" protokół dyplomatyczny? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 | Satyr (4285 punktów) |
> Moje pytanie: czy jest regułą, by w państwie świeckim zwracano się najpierw do osób władzy kościelnej, a dopiero na drugim miejscu do najważniejszych osób w państwie?Fakt, że Polska jest państwem świeckim nie determinuje tego, że np. Prezydent ma podać rękę najpierw urzędnikowi, a dopiero potem księdzu. To są raczej osobiste preferencje Prezydenta (kolejny może mieć całkiem inne) - może on trzymać się tradycyjnych reguł, ale może je zarzucić. Zasada świeckości nie ma tak głębokiego wpływu, by determinowała nawet najdrobniejsze szczegóły. Pozdrawiam! P.S. W tym wypadku nie tyle chodzi o uprzejmość, co raczej o źródło głosów w wyborach
|
|
2 na 2 | lontri (16088 punktów) | > Prezydent zaczyna słowami: "Eminencjo, Księże Prymasie, Panie Marszałku, Panie Premierze, Pani Prezydent, Ekscelencje, Księża Biskupi, ale przede wszystkim Szanowni Kombatanci, uczestnicy zdarzeń sprzed 65 lat, uczestnicy akcji "Burza" >Moje pytanie: czy jest regułą, by w państwie świeckim zwracano się najpierw do osób władzy kościelnej, a dopiero na drugim miejscu do najważniejszych osób w państwie? Czy chodzi tuta o uprzejmość wobec duchowieństwa czy raczej o "tradycyjny" protokół dyplomatyczny?
Chodzi o tzw. reguły precedencji, będące elementem protokołu dyplomatycznego. W Polsce jest w starym zwyczaju, że wita się w pierwszej kolejności przedstawicieli Kościoła, nie ma jednak prostych reguł. Widać, że Kancelaria Prezydenta podeszła do sprawy elastycznie, na pierwszym miejscu zgodnie z tradycją witając oficjalnych przedstawicieli Kościoła, czyli nuncjusza apostolskiego i prymasa, następnie władzę ustawodawczą, później władzę wykonawczą, następnie ambasadorów (do nich przede wszystkim się odnosi tytuł "ekscelencje") i w przedostatniej kolejności biskupów. Pan Prezydent powitał przedstawicieli władzy ustawodawczej w osobie marszałka sejmu/senatu (?) zaraz po nuncjuszu i prymasie, co odpowiada parlamentarnemu ustrojowi naszego państwa.
BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT
|
|
 | | lontri (16088 punktów) |
> Pytanie jest bezzasadne bowiem Polska jest świecka jeno na papierze   > Należy wyrażać ostrożne zadowolenie, że wydaje się za dość prawdopodobne, że w ogóle Polska jest. Gratuluję anty_k'owi optymizmu, albo pesymizmu - do wyboru. 
BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT
|
|
14 na 14 | Kowalska (14008 punktów) | >Przeczytałem sobie przemówienie prezydenta RP przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Prezydent >zaczyna słowami: "Eminencjo, Księże Prymasie, Panie Marszałku, Panie Premierze, Pani Prezydent, >Ekscelencje, Księża Biskupi, ale przede wszystkim Szanowni Kombatanci, uczestnicy zdarzeń sprzed 65 >lat, uczestnicy akcji "Burza".
Moim zdaniem bardzo źle się stało, że jako pierwsze nie padło zdanie: Witamy naszego umiłowanego ojca świętego, Jana Pawła II, który mamy nadzieję, patrzy na nas z góry".
|
|
 | 1 na 1 | lontri (16088 punktów) |
> Moim zdaniem bardzo źle się stało, że jako pierwsze nie padło zdanie: Witamy naszego umiłowanego ojca świętego, Jana Pawła II, który mamy nadzieję, patrzy na nas z góry".A skąd ta szkodliwa i jawnie anty-p. wątpliwość?!  Za karę - krzyżyk na drogę!
BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT
|
|
|  | 1 na 1 | Kowalska (14008 punktów) | > A skąd ta szkodliwa i jawnie anty-p. wątpliwość?!  Oj, no "mamy nadzieję", bo może czym innym był wczoraj zajęty. Pielgrzymka, czy coś... > Za karę - krzyżyk na drogę! A ja Ci plusa nie dam
|
|
3 na 3 | diogenes (42753 punktów) | >...ale przede wszystkim Szanowni Kombatanci, uczestnicy zdarzeń...
Należy to słuchać i czytać od końca.
|
|
 | 2 na 2 | Adamiak (36436 punktów) | >>...ale przede wszystkim Szanowni Kombatanci, uczestnicy zdarzeń... >Należy to słuchać i czytać od końca. Szkoda tylko, że mały człowieczek nie miał gestu, by to w odwrotnej kolejności przeczytać.
|
|
|  | 1 na 1 | lontri (16088 punktów) |
> Szkoda tylko, że mały człowieczek nie miał gestu, by to w odwrotnej kolejności przeczytać.Broń Boże! Jeszcze by się ekscelencje obraziły i znowu byłoby na nas, że wywołaliśmy wojnę światową! 
BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT
|
|
2 na 2 | Ojciec Dyrektor (1704 punktów) | Polska nigdy nie była i nie jest krajem świeckim. Nie oszukujmy się.
Nie polemizuj nigdy z idiotą! Najpierw ściągnie Cię na swój poziom, a później zniszczy doświadczeniem.
|
|
5 na 5 | bockxer (1165 punktów) | Nieco oftopicznie. Mam włączony odbiornik tv, chciałem obejrzeć coś na Planete i okazało się, że tego, jednego z niewielu zdatnych do oglądania kanałów, w kablówce już nie ma ... UPC go wyłączyło i wstawiło w zamian jakieś guano. Zerkam więc sobie jednym okiem na Eurosport, trwa właśnie finał mistrzostw Europy do lat 19 w piłce nożnej. W podglądzie (PIP) mam naszą jedynkę - kilkanaście minut po 16 rozpoczęła relację na żywo z kolarskiego Tour de Pologne. Transmisja zaczęła się od widoku faceta w kiecce machającego miotełką czyli sprawozdania z mszy świętej, po czym pojawiła się wypowiedź innego faceta w czerni, zapewne specjalisty od pedałowania.
|
|
 | 1 na 1 | Adamiak (36436 punktów) | >Nieco oftopicznie. >... coś na Planete i okazało się, że [...] UPC go wyłączyło... Ja mam Planete z UPC, to pewnie lokalne zjawiska.
|
|
|  | 1 na 1 | bockxer (1165 punktów) |
> Ja mam Planete z UPC, to pewnie lokalne zjawiska.Raczej nie lokalne... www.planete.pl/forum/?topic/1-604niektórzy abonenci UPC są jak widać dość wkurzeni co nie dziwi Niby jest nadal dostępne w pakiecie cyfrowym UPC, ale mam umowę na dwa lata na pełny pakiet analogowy plus internet 5Mb za 59 zł miesięcznie, więc nawet gdyby zmiana na cyfrowy była możliwa to opłata wzrosłaby ponad dwukrotnie - za te 5Mb biorą normalnie 75 zł. W Planete trafiają się filmy dokumentalne, których żadna z naszych zdewociałych stacji nie pokaże i mam żadnej pewności, że i stamtąd nie zniknie, bo UPC wiele razy pokazało, że robi ze strachu w portki przed polskimi dewotami. Dwa pierwsze przykłady z brzegu: emitując "Sens życia" piosenki zeń, w tym oczywiście " Sperma jest święta", nadawali z napisami w języku... węgierskim. Z włoskiej komedii pieczołowicie wycięli scenkę z dwoma sutannowymi. Jak ktoś ciekaw to może zobaczyć to czego nie można było w UPC zobaczyć. www.youtub(*)?v=YrIeMDB9FqA&feature=related
|
|
| |  | | Adamiak (36436 punktów) | > > Ja mam Planete z UPC, to pewnie lokalne zjawiska.> Raczej nie lokalne...> www.planete.pl/forum/?topic/1-604> niektórzy abonenci UPC są jak widać dość wkurzeni co nie dziwi Dzięki za info, choć na razie nie mam tego problemu z Planete w UPC. > Niby jest nadal dostępne w pakiecie cyfrowym UPC, ale mam umowę na dwa lata na pełny pakiet analogowy plus internet 5Mb za 59 zł miesięcznie, więc nawet gdyby zmiana na cyfrowy była możliwa to opłata wzrosłaby ponad dwukrotnie - za te 5Mb biorą normalnie 75 zł. Mam pakiet: telefon, tv 100 kanałów cyfrowych+analogowa z internetem 10MB i płacę za internet - 63,20; na razie nie narzekam.
|
|
 | | Interek (1162 punktów) | > po czym pojawiła się wypowiedź innego faceta w czerni, zapewne specjalisty od pedałowania.Plus za udany dowcip
|
|
3 na 3 | RandoMan (127 punktów) | Znając preferencje naszego Umiłowanego Wodza i tak dobrze, że nie zaczął powitań od Trójcy Świętej. Swoją drogą urocza jest treść przemówienia - ja, laik, nadal nie mam pojęcia, co takiego jest w Powstaniu Warszawskim, że jest ono najważniejszym z powstań. Ilość ofiar śmiertelnych po naszej stronie? Zawsze uważałem, że świętować powinno się zwycięstwa, nie porażki.
|
|
 | 1 na 1 ollikm (2038 punktów) (zablokowany) | Wziąwszy pod uwagę, że Polskie powstania były na ogół pokazami głupoty, to Powstanie Warszawskie jest bez wątpienia największe.
|
|
|  | | RandoMan (127 punktów) | >Wziąwszy pod uwagę, że Polskie powstania były na ogół pokazami głupoty, to Powstanie Warszawskie jest bez wątpienia największe.
Swoją drogą jestem ciekaw, czy Leszek oby-żył-zawsze-w-szczęściu-ii-zdrowiu (*) widział grafiki z nadchodzącego "Hardkor 44" Bagińskiego i co sądzi o takim sposobie przedstawienia tego "wydarzenia"?
(*) - NOT!!
Pozdrawiam, R.
|
|
3 na 3 | Rafał Gryska (55 punktów) | > Przeczytałem sobie przemówienie prezydenta RP przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Prezydent> zaczyna słowami: "Eminencjo, Księże Prymasie, Panie Marszałku, Panie Premierze, Pani Prezydent,> Ekscelencje, Księża Biskupi, ale przede wszystkim Szanowni Kombatanci, uczestnicy zdarzeń sprzed 65> lat, uczestnicy akcji "Burza" (źródło:> wiadomosci(*)ddzien_rocznicy_Powstania.html).> Moje pytanie: czy jest regułą, by w państwie świeckim zwracano się najpierw do osób władzy> kościelnej, a dopiero na drugim miejscu do najważniejszych osób w państwie? Czy chodzi tuta o> uprzejmośc wobec duchowieństwa czy raczej o "tradycyjny" protokół dyplomatyczny?Ujmę to krótko: nieporozumienie. Z całym szacunkiem dla katolicyzmu i katolików, ale w tej akurat sytuacji uważam, że demokracja o której ja marzę w Naszym kraju funkcjonuje może w 50%. Zawszę będę popierał wzór amerykański czy choćby nawet francuski, gdzie religia jest prywatną sprawą każdego obywatela, a żadna religia nie będzie miała wpływu na system rządów państwa. Wiem doskonale, że katolicyzm wrósł się w naszą kulturę, jednakże należy pamiętać, że jeszcze kilka wieków temu, Polska była prawie państwem protestanckim. Kościół nabrał obecnego znaczenia bardziej dzięki opozycyjności w okresie komunizmu, niż wpływowi na moralność obywateli. A co do etykiety czy dyplomacji to obawiam się, że politycy stosują ją wedle swego widzimisię, podobnie jak prawo.
Uragano
|
|
 | | lontri (16088 punktów) |
> Ujmę to krótko: nieporozumienie. Z całym szacunkiem dla katolicyzmu i katolików, ale w tej akurat sytuacji uważam, że demokracja o której ja marzę w Naszym kraju funkcjonuje może w 50%. Zawszę będę popierał wzór amerykański czy choćby nawet francuski, gdzie religia jest prywatną sprawą każdego obywatela, a żadna religia nie będzie miała wpływu na system rządów państwa.Ameryka, gdzie prezydent przysięga na biblię, a na dolarach widnieje hasło "in god we trust" jest na pewno najlepszym przykładem. 
BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT
|
|
|  | 1 na 1 | anty_k (954 punktów) | > Ameryka, gdzie prezydent przysięga na biblię, a na dolarach widnieje hasło "in god we trust" jest na pewno najlepszym przykładem. Otóż to, w zasadzie to oznacza, że niechrześcijanin nie może być prezydentem USA bo nie może w sposób wiarygodny złożyć przysięgi.
|
|
3 na 3 | Kowalska (14008 punktów) | >"Eminencjo, Księże Prymasie, Panie Marszałku, Panie Premierze, Pani Prezydent, >Ekscelencje, Księża Biskupi, ale przede wszystkim Szanowni Kombatanci, uczestnicy zdarzeń sprzed 65 >lat, uczestnicy akcji "Burza"
Czytam jeszcze raz to powitanie, i wiecie co? To, że prezydĘt wymienił Powstańców na końcu jeszcze można jakoś zrozumieć. Dał te "przede wszystkim", i jakoś przeszło. Co innego mnie zastanowiło.
Dlaczego w przywitaniu są wymieniani tylko przedstawiciele Kościoła kat? Czyli co? Wszyscy Powstańcy i Mieszkańcy Warszawy byli katolikami? Jeśli na obchodach nie było duchownych innych wyznań, to jest to skandal. A jeśli byli obecni, a nie zostali wymienieni, to jest to skandal jeszcze większy.
|
|
 | | lontri (16088 punktów) |
> Dlaczego w przywitaniu są wymieniani tylko przedstawiciele Kościoła kat? Czyli co? Wszyscy Powstańcy i Mieszkańcy Warszawy byli katolikami?To jest stara tradycja. Poza tym nuncjusz apostolski to jednak nie jakiś tam duchowny tylko ambasador z pierwszej ligi, reprezentant papieża. Taki ambasador na uroczystościach państwowych to jest duże wydarzenie. No i wita się rzeczywiście obecnych. Nieobecnych z grzeczności się nie wymienia.  Dla reszty są "ekscelencje", drobnicę w ogóle się pomija. No i gdy była mowa o biskupach, to nie doprecyzowano wyznania.
BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT
|
|
|  | 2 na 2 | Kowalska (14008 punktów) | >To jest stara tradycja.
Stara tradycja, to jest jak ci samolot oddadzą za furmankę, którą ci ukradli.
>Dla reszty są "ekscelencje", drobnicę w ogóle się pomija. No i gdy była mowa o biskupach, to nie doprecyzowano wyznania.
To w wyznaniu żydowskim są ekscelencje i biskupi?
|
|
| |  | 2 na 2 poziomczyński (1343 punktów) (zablokowany) |
> To w wyznaniu żydowskim są ekscelencje i biskupi?
- Niech mi biskup powie, kim to u was można zostać? - No na początek księdzem... - A potem? - No, biskupem - A potem? - Kardynałem - A potem? - Papieżem! - A potem? - No chyba mi rabin nie powie, że u was można bogiem zostać! - Jednemu się zdarzyło...
|
|
 | 1 na 1 | Pabloss (4221 punktów) | Odpowiem Ci z własnego podwórka - na UR w Rzeszowie podczas inauguracji roku na sali plenarnej obecni są przedstawiciele kilku wyznań obecnych w Rzeszowie ale wszystkie hołdy (łącznie z przemówieniem) przypadają lokalnemu biskupowi. To on odprawia mszę inauguracyjną i to on wygłasza na auli przemówienie. O przedstawicielach innych wyznań sie nie pamięta, gdyż są w opozycji do dominującego tu katolicyzmu. Zresztą nie jest tajemnicą to, że kto podpadnie bp Kaziowi Górnemu to może od razu pakowac manatki, wszak człowiek ten ma macki niemal wszędzie i to on kieruje wiekszością biznesu na podkarpaciu. Nawet lewicowy prezydent je mu z ręki.
|
|
2 na 2 | Pabloss (4221 punktów) | Zawsze osoba duchowna będzie wymieniana jako pierwsza. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy uczestnikami uroczystości są prezydent lub premier.Kolejność wymieniania poszczególnych osób zalezy od tego kto wygłasza przemówienie, stąd moze się zdarzyć, że lokalny biskup bedzie witany pierwszy aniżeli np: lokalny marszałek województwa czy prezydent miasta. Podobna sytuacja jest na uczelniach podczas inauguracji. Na moje listownne zapytanie dlaczego na Uniwersytecie Rzeszowskim najpierw wita się biskupa rzeszowskiego Kazia Górnego, a następnie pozostałą świtę łacznie z prezydentem miasta nikt mi nie odpisał, stąd zapewne moje pytanie trafiło na zły grunt, wszak każdy wie, że UR to wybitnie klerykalna uczelnia. Trudno będzie cokolwiek w tej kwestii zmienić wszak nie wiadomo do końca do kogo pukać. Jedno jest jednak pewne, gdyby władza świecka nosiła sutanny (najlepiej koloru purpurowego) to bardziej rzucałaby się w oczy i może prelegenci wymienialiby ją jaką pierwszą.
|
|
4 na 4 | Gosia (9452 punktów) |
> Czy chodzi tutaj o uprzejmość wobec duchowieństwa czy raczej o "tradycyjny" protokół dyplomatyczny?Prezydentowi doniesiono zapewne jak zatrważająco blisko wieczności się był znalazł , dlatego sprawy Opatrzności zaprzątnęły jego umysł i powitał jej urzędników w pierwszej kolejności.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|