Racjonalista - Strona głównaDo treści
Prawda, g* prawda i statystyka

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
05-09-2009 22:19Kornowski (835 punktów)Prawda, g* prawda i statystyka
Ocena 3 na 3
Ciekawostka:

Czytając aktualne dane demograficzne (czyli statystyczne) o Polsce (zamieszczone również w Wikipedii) można dojść do dwóch wniosków:

Na podstawie przyrostu naturalnego:
Jeśli nic się nie zmieni to w ciągu 50 lat: liczba Polaków zostanie bez większych zmian.

Na podstawie liczby urodzeń na kobietę i śmiertelności niemowląt:
Jeśli nic się nie zmieni to w ciągu 50 lat: liczba Polaków wyniesie ~23 mln.

Trochę jak z psem i gołębiem - statystycznie potrafią latać z prędkością 32 km/h
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

(Alicja)Duda (25557 punktów)
>Ciekawostka:
>Czytając dane aktualne demograficzne (czyli statystyczne) o Polsce (zamieszczone również w
>Wikipedii) można dojść do dwóch wniosków:
>Na podstawie przyrostu naturalnego:
>Jeśli nic się nie zmieni to w ciągu 50 lat: liczba Polaków zostanie bez większych zmian.
>Na podstawie liczby urodzeń na kobietę i śmiertelności niemowląt:
>Jeśli nic się nie zmieni to w ciągu 50 lat: liczba polaków wyniesie ~23 mln.
>Trochę jak z psem i gołębiem - statystycznie potrafią latać z prędkością 32 km/h
>
50 lat to co najmniej dwa pokolenia i wszystko może się zdarzyć. Nasi demografowie nie potrafią przewidzieć ilości urodzeń w okresie 10 razy mniejszym. Kilka lat temu polikwidowano przedszkola i żłobki bo miały być niepotrzebne. A teraz należałoby do żłobka zapisywać dziecko na 2-3 lata przed poczęciem.
05-09-2009 22:51 
 Ocena 2 na 2
sukulent (2309 punktów)
Dodaj jeszcze, że polikwidowali oddziały położnicze i zablokowali specjalizowanie się z pediatrii. Teraz jest panika.

Pozdrawiam

"Im bardziej zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było" ("Chatka Puchatka" )
homopitek (1536 punktów)
> Nasi demografowie nie potrafią przewidzieć ilości urodzeń w okresie 10 razy
> mniejszym.

I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ na wartość wielu wskaźników demograficznych silnie i szybko wpływają konkretne decyzje polityczne. Jeśli uniemożliwisz politykom jakiekolwiek zmiany, to prognozy w tej dziedzinie będą się zaskakująco sprawdzać.


Nie stosuję emoticonów
06-09-2009 08:49 
 Ocena 1 na 1
(Alicja)Duda (25557 punktów)
>I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ na wartość wielu wskaźników demograficznych silnie i szybko wpływają konkretne decyzje polityczne. Jeśli uniemożliwisz politykom jakiekolwiek zmiany, to prognozy w tej dziedzinie będą się zaskakująco sprawdzać.

Tylko poco męczyć się z demografią skoro politycy i tak nie korzystają z ich wiedzy.
07-09-2009 03:27 
 Ocena 2 na 2
homopitek (1536 punktów)
>Tylko poco męczyć się z demografią skoro politycy i tak nie korzystają z ich wiedzy.
>

Politycy, to generalnie nie korzystają z jakiejkolwiek wiedzy poza socjotechniką.

A w kwestii demografii, to nie twierdzę, że trzeba się z nią męczyć - podałem tylko powód słabej przewidywalności jej prognoz. Zresztą prognozy nie są, dla mnie, w niej najciekawsze, ponieważ analizy procesów minionych pokazują wiele bardziej interesujących zjawisk. Demografia nie jest polityczna - daje multum danych, które są obojętne na ideologię i w tym jest jej siła. I dlatego nie lubią jej politycy.

Nie stosuję emoticonów

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365