 |
Rzetelność prasy lokalnej Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 26-09-2009 23:19 | Pontifex Maximus (3006 punktów) | Rzetelność prasy lokalnej
5 na 5 | W moim powiecie od kilku lat wychodzi gazetka - darmowy dwutygodnik, rozkładany regularnie w większych sklepach i urzędach. Ot nic szczególnego, pół zawartości stanowią reklamy a kolejne pół... "rzetelne" relacje z katolickich uroczystości, świąt i uroczystości "świeckich" z udziałem kleru, felietony skrajnieprawicowego autora współpracującego z radiem toruńskim, który od czasu do czasu podważa nawet naszą Konstytucję. Nie znajdziecie w nim żadnych lewicowych poglądów ani cienia krytyki ekipy rządzącej. Nawet trudno o liberalny punkt widzenia. To co cieszy to fakt, że prawie nikt tego nie czyta a kolejne wydania zalegają dosłownie i niemal w całości wracają albo do wydawcy albo na śmietnik. W każdym numerze na pierwszej stronie jest krótki komentarz znanych osób ze społeczności lokalnej uzasadniający dlaczego tak chętnie osoby te czytają to pismo. Postanowiłem więc napisać do redakcji o powodach dla których i ja "chętnie" sięgam po ten dwutygodnik  Czy moglibyście mi pomóc w sformułowaniu myśli czy też poniższy tekst nadaje się do wysłania bez przeróbek? Szanowna Redakcjo
Po przeczytaniu kolejnego wydania XXX postanowiłem napisać, dlaczego ja także chętnie czytam Wasz dwutygodnik. Otóż na rynku istnieje wiele ciekawych i bezstronnych politycznie publikacji ale niestety wszystkie są odpłatne. Przy moich dzisiejszych problemach finansowych chętnie sięgam po darmową prasę choć jednocześnie martwi mnie fakt, iż kolejne wydanie Waszego dwutygodnika zalegają w sklepach i urzędach. Czyżby mieszkańcy nie chcieli czytać? Kolejny powód dla którego tak wyczekuję kolejnych wydań to obiektywizm i rzetelność dziennikarska. Relacje i felietony zawsze są wyważone i uwzględniają inny niż katolicki punkt widzenia. Niemal w każdym numerze XXX można zobaczyć relację z uroczystości w których udział biorą nie tylko księża katoliccy ale i wyznawcy innych religii (ewangelicy, adwentyści, świadkowie Jehowy), wszak społeczność nasza nie jest jednorodna ani religijnie ani politycznie. To cieszy. Bardzo chciałbym, żeby Wasza redakcja w dalszym ciągu stosowała się do zasady bezstronności i rzetelności dziennikarskiej poprzez prezentowanie na łamach pisma odmiennych od prokościelnych punktów widzenia. Ostatnio podobno zamieściliście Państwo wywiad z jakimś innowiercą czy ateistą dotyczący zwalczania pornografii w sklepach. Faktem jest, że okładki wielu pism na wystawach zawierające obsceniczne zdjęcia wołają o pomstę do Nieba Lubię szersze spojrzenie na dany temat. Najpoważniejszym jednak powodem dla którego wręcz studiuję Wasze pismo są przewspaniałe felietony pana YYY YYY, zawsze przesycone barwą słów, obiektywizmem i świeżym, trzeźwym spojrzeniem mimo, że autor już niemłody. W jednym z felietonów autor podważał nawet naszą Konstytucję twierdząc, że nie istnieje coś takiego jak państwo neutralne światopoglądowo, co stoi w sprzeczności z Rozdz. I Ustawy Zasadniczej, art. 25 pkt. 2, który mówi: "Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym." Ileż to można się dowiedzieć od pana YYY! Rozumiem, że autor może mieć swoje skrajne poglądy sprzeczne z Konstytucją RP ale żeby je propagował tak obiektywny dwutygodnik to nie przystoi! Czekałem na jakąś ripostę z drugiej skrajnej strony ale na próżno, bo pan YYY ma chyba wyłączność na felietony lub w powiecie nie ma nikogo o innych poglądach. Jakaś ciasnota umysłowa nas dopadła? Choć jestem zwykłym, szarym obywatelem to jednak dostrzegam i cenię Wasz obiektywizm i rzetelność dziennikarską. Przydałby się jeszcze tylko inny punkt widzenia i Wasz obiektywizm będzie zupełnie obiektywny 
Z niecierpliwością czekam kolejnego wydania XXX
Z poważaniem Wierny Czytelnik | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | placownik (17853 punktów) |
Proponuję lekką przeróbkę:
Nie boi się przy tym podejmować trudnych tematów. W jednym z felietonów podważał nawet naszą Konstytucję twierdząc, że nie istnieje coś takiego jak państwo neutralne światopoglądowo
Ponadto, dlaczego mimo: "mimo, że autor już niemłody"
Pozdrawiam
Niech strój słów podkreśla urodę myśli
|
|
 | | Pontifex Maximus (3006 punktów) | > Proponuję lekką przeróbkę:> Nie boi się przy tym podejmować trudnych tematów.W jednym z felietonów podważał nawet naszą Konstytucję twierdząc, że nie istnieje coś takiego jak państwo neutralne światopoglądowo> Ponadto, dlaczego mimo: "mimo, że autor już niemłody"Ponieważ przy każdym felietonie zamieszczone jest zdjęcie autora a na tym zdjęciu pan w wieku 60-65 lat
|
|
|  | 4 na 4 | placownik (17853 punktów) |
> Ponieważ przy każdym felietonie zamieszczone jest zdjęcie autora a na tym zdjęciu pan w wieku 60-65 lat  Wynikałoby z tego, że według Ciebie, osoby "niemłode", mają na ogół trudności z przesycaniem swych tekstów barwą słów, kłopoty z obiektywizmem, a o świeżym, trzeźwym spojrzeniu mogą jedynie pomarzyć. Nie podzielam tego poglądu, choć przyznaję, że nie jestem w tym obiektywny.  Pozdrawiam
Niech strój słów podkreśla urodę myśli
|
|
| |  | | Pontifex Maximus (3006 punktów) | > >Ponieważ przy każdym felietonie zamieszczone jest zdjęcie autora a na tym zdjęciu pan w wieku 60-65 lat  > Wynikałoby z tego, że według Ciebie, osoby "niemłode", mają na ogół trudności z przesycaniem swych tekstów barwą słów, kłopoty z obiektywizmem, a o świeżym, trzeźwym spojrzeniu mogą jedynie pomarzyć. Nie podzielam tego poglądu, choć przyznaję, że nie jestem w tym obiektywny. To fakt - może trochę przesadziłem ale zrobiłem to celowo aby ironicznie przeciwstawić wiek tego pana i jego wynurzenia. Choć te właśnie wynurzenia są odpowiednie do jego wieku  Wcale nie uważam, że wszyscy po 60-tce byli nieobiektywni i, że brak im świeżego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. A już w szczególności nie chcę dotykać tych jednostek nieobiektywnych
|
|
1 na 1 | Ashaard (130 punktów) | List nieco chaotyczny, nie trzyma się pan koncepcji ironii - z jednej stroni ironia, z drugiej "prawda między oczy". Poniżej wersja poprawiona pod względem błędów interpunkcyjnych, jednak powyższy "zarzut" powinien pan naprawić we własnym zakresie.  Szanowna Redakcjo, po przeczytaniu kolejnego wydania XXX postanowiłem napisać, dlaczego chętnie czytam Wasz dwutygodnik. Otóż na rynku istnieje wiele ciekawych i bezstronnych politycznie publikacji, ale niestety wszystkie są odpłatne. Przy moich dzisiejszych problemach finansowych chętnie sięgam po darmową prasę, choć jednocześnie martwi mnie fakt, iż kolejne wydanie Waszego dwutygodnika zalegają w sklepach i urzędach. Czyżby mieszkańcy nie chcieli czytać? Kolejny powód, dla którego tak wyczekuję kolejnych wydań, to obiektywizm i rzetelność dziennikarska. Relacje i felietony zawsze są wyważone i uwzględniają inny niż katolicki punkt widzenia. Niemal w każdym numerze XXX można zobaczyć relację z uroczystości, w których udział biorą nie tylko księża katoliccy ale i wyznawcy innych religii (ewangelicy, adwentyści, świadkowie Jehowy), wszak społeczność nasza nie jest jednorodna ani religijnie, ani politycznie. To cieszy. Bardzo chciałbym, żeby Wasza redakcja w dalszym ciągu stosowała się do zasady bezstronności i rzetelności dziennikarskiej poprzez prezentowanie na łamach pisma odmiennych od prokościelnych punktów widzenia. Ostatnio podobno zamieściliście Państwo wywiad z jakimś innowiercą czy ateistą dotyczący zwalczania pornografii w sklepach. Faktem jest, że okładki wielu pism na wystawach zawierające obsceniczne zdjęcia wołają o pomstę do Nieba. Lubię szersze spojrzenie na dany temat. Najpoważniejszym jednak powodem dla którego wręcz studiuję Wasze pismo są przewspaniałe felietony pana YYY YYY, zawsze przesycone barwą słów, obiektywizmem i świeżym, trzeźwym spojrzeniem, mimo że autor już niemłody. W jednym z felietonów autor podważał nawet naszą Konstytucję twierdząc, że nie istnieje coś takiego jak państwo neutralne światopoglądowo, co stoi w sprzeczności z Rozdz. I Ustawy Zasadniczej, art. 25 pkt. 2, który mówi: "Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym." Ileż to można się dowiedzieć od pana YYY! Rozumiem, że autor może mieć swoje skrajne poglądy sprzeczne z Konstytucją RP ale żeby je propagował tak obiektywny dwutygodnik to nie przystoi! Czekałem na jakąś ripostę z drugiej skrajnej strony ale na próżno, bo pan YYY ma chyba wyłączność na felietony lub w powiecie nie ma nikogo o innych poglądach. Jakaś ciasnota umysłowa nas dopadła? Choć jestem zwykłym, szarym obywatelem, to jednak dostrzegam i cenię Wasz obiektywizm oraz rzetelność dziennikarską. Przydałby się jeszcze tylko inny punkt widzenia i Wasz obiektywizm będzie zupełnie obiektywny. Z niecierpliwością czekam kolejnego wydania XXX. Z poważaniem, Wierny Czytelnik
|
|
 | | Pontifex Maximus (3006 punktów) | > List nieco chaotyczny, nie trzyma się pan koncepcji ironii - z jednej stroni ironia, z drugiej "prawda między oczy". Poniżej wersja poprawiona pod względem błędów interpunkcyjnych, jednak powyższy "zarzut" powinien pan naprawić we własnym zakresie.  Właśnie o to chodzi, żeby zwrócić mi uwagę na formę. Wszelkie sugestie i krytykę wezmę za dobrą monetę. Teraz wiem, że treść jest jeszcze niezadowalająca i jakby niespójna. Dziękuję za uwagi. Jak znajdę chwilę to wprowadzę zmiany ale czekam na dalsze propozycje czego konkretnie mogłyby one dotyczyć.
|
|
4 na 4 | plodzien (7378 punktów) | Co dwa listy to nie jeden. Podaj proszę adres redakcji. Może ja też coś im wyślę.
Szanowna Redakcjo Piszę do Was jako kierownik jednego ze sklepów sieci "Żabka". Na wstępie chciałbym złożyć serdeczne podziękowania za to, że jesteście obecni w naszym mieście. Tematy poruszane przez Was przedstawiane są z taką werwą i prawdziwie dziennikarskim zacięciem, że zapewne redaktorzy ogólnopolskich dzienników czują się zawstydzeni. Jak nastolatek, który z niecierpliwością oczekuje na pierwszą poważną randkę - tak ja czekam, kiedy na parapecie naszego sklepu pojawi się sterta kolejnego numeru Waszego pisma. I też jak ten nastolatek, który nie może doczekać się chwili, gdy rozładowany zostanie jego nabrzmiały problem - tak ja czekam na rozwiązanie przez redaktora YYY nabrzmiałych w mieście problemów społecznych. Przyznać trzeba - przedstawionych trzeźwo i obiektywnie.
Ponieważ w Waszym piśmie poruszacie problemy lokalne, ja proszę uprzejmie abyście byli łaskawi przedstawić również nasz - właścicieli sieci Żabka. Otóż w ostatnim okresie drastycznie spadła nam sprzedaż papieru toaletowego. Drodzy Państwo Najtańszy ośmiopak w naszym sklepie kosztuje 2,5 zł. Przeciętnie człowiek zużywa do podtarcia się dwóch, trzech listków, których w rolce jest około stu. Daje to trzydzieści podtarć x osiem rolek = 240 podtarć za wspomniane 2,5 złotych. Nie jest to cena wygórowana za niewyczerpalne źródło szczęścia i komfortu, ale jak by nie była niska - nie może konkurować z towarem bez ceny. Jak zaznaczyłem - ośmiopaki nie "idą" i nic nie dają akcje promocyjne - obniżenie ceny niemalże do wysokości wyprodukowania artykułu, czy plakaty z hasłami: Twa odbytnica nie lubi barw obecnych w składzie drukarskich farb.
Wasze pismo schodzi z parapetu jak ciepłe bułeczki. Jest wprost rozchwytywane przez bezdomną społeczność naszego miasta. Jak na początku tak i teraz myślałbym, że to z powodu otuchy, jakiej im dodajecie piętnując niesprawiedliwe stosunki społeczne. Jednak zauważyłem ostatnio, że pismo cieszy się niezwykłą popularnością wśród zakwaterowanych na peryferiach miasta Czeczenów - a oni przecież nie czytają po polsku. Kończąc raz jeszcze pragnę podkreślić: Droga Redakcjo! Tak trzymać!! Nic nie zmieniać!!! Z wyjątkiem tego jednego.
Za właścicieli i pracowników Żabki - wierny pismu kierownik
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|