Racjonalista - Strona głównaDo treści
Prędkość elektronu

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
06-10-2009 18:40ra-serafin (2786 punktów)Prędkość elektronu
Ocena 1 na 1
Mógłby mi ktos wyjaśnić lub naprowadzić na to jak obliczyc prędkość elektronu w wodorze mając wyliczone: promień i z założenia że Fr=Fc. Tylko bez żadnej fizyki kwantowej tak na poziomie 2 liceum . Doszedłem do wzoru v^2=e^2*k/r*m I co dalej trzeba zrobić by pozbyć się masy.

Z góry dziękuje
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

stilgar (7322 punktów)
>Mógłby mi ktos wyjaśnić lub naprowadzić na to jak obliczyc prędkość elektronu w wodorze mając
>wyliczone: promień i z założenia że Fr=Fc. Tylko bez żadnej fizyki kwantowej tak na poziomie 2
>liceum . Doszedłem do wzoru v^2=e^2*k/r*m I co dalej trzeba zrobić by pozbyć się masy.
>Z góry dziękuje
>

Ale masa elektronu jest przecież stała, więc z czym problem?
ra-serafin (2786 punktów)
>>Mógłby mi ktos wyjaśnić lub naprowadzić na to jak obliczyc prędkość elektronu w wodorze mając
>>wyliczone: promień i z założenia że Fr=Fc. Tylko bez żadnej fizyki kwantowej tak na poziomie 2
>>liceum . Doszedłem do wzoru v^2=e^2*k/r*m I co dalej trzeba zrobić by pozbyć się masy.
>>Z góry dziękuje
>>
>Ale masa elektronu jest przecież stała, więc z czym problem?

MOżemy korzystać tylko z karty wzorów maturalnych i mam tu podaną mase spoczynkową elektronu. A chyba znalazłem błąd , odjąłem tą pątęgę 31 zamiast dodać. Poprawie i zobacze


Wojsko Zawodowe - Dołącz do najlepszych
placownik (17853 punktów)

>z założenia że Fr=Fc.

   A cóż to jest, to c?

   wazniak.mi(*)itle=Grafika:PF_M18_Slajd6.png

   Pozdrawiam


Niech strój słów podkreśla urodę myśli
stilgar (7322 punktów)
>>z założenia że Fr=Fc.
>   A cóż to jest, to c?
Przecież to nie jest F*r = F*c Chodziło chyba raczej o porównanie siły odśrodkowej i siły ciążenia ( chociaż to ciekawe, bo elektron jest utrzymywany na orbicie przez siły elektromagnetyczne a nie grawitacyjne...)
ra-serafin (2786 punktów)
>>>z założenia że Fr=Fc.
>>   A cóż to jest, to c?
>Przecież to nie jest F*r = F*c Chodziło chyba raczej o porównanie siły odśrodkowej i siły ciążenia ( chociaż to ciekawe, bo elektron jest utrzymywany na orbicie przez siły elektromagnetyczne a nie grawitacyjne...)
Siła dośrodkowa = siła oddziaływania ładunków elektrycznych

Licze i za kazdym razem wychodzi mi co innego . Podstawiam m , r , k , e no i powinno wyjść majac to wszystko

Wojsko Zawodowe - Dołącz do najlepszych
06-10-2009 20:03 
 Ocena 1 na 1
stilgar (7322 punktów)
>>>>z założenia że Fr=Fc.
>>>   A cóż to jest, to c?
>>Przecież to nie jest F*r = F*c Chodziło chyba raczej o porównanie siły odśrodkowej i siły ciążenia ( chociaż to ciekawe, bo elektron jest utrzymywany na orbicie przez siły elektromagnetyczne a nie grawitacyjne...)
>Siła dośrodkowa = siła oddziaływania ładunków elektrycznych

A, fakt, ładunki też sie jako C oznacza

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365