Racjonalista - Strona głównaDo treści
Koniec wolnego internetu w Polsce?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
22-11-2009 23:51ZbyszekP (208 punktów)Koniec wolnego internetu w Polsce?
Ocena 4 na 4
Przy okazji wprowadzenia "ustawy hazardowej" rząd chce zacząć decydować o tym co będziemy mogli zobaczyć w internecie, a czego nie. Pod przykrywką walki ze stronami propagującymi faszyzm i pedofilię zamierza wprowadzić przepis umożliwiający blokowanie dowolnego serwisu bez wyroku sądu czy ostrzeżenia. Ma zostać stworzony rejestr stron zakazanych, których filtrowaniem będą musieli zająć się dostawcy internetu. Oczywiście niemały koszt takiej "dodatkowej usługi" spadnie na użytkowników sieci.
Oto fragment:
Cytat:
"Art. 179a. 1. Prezes UKE prowadzi Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych. Rejestr jest prowadzony w systemie informatycznym.
2. Prezes UKE, na żądanie podmiotu uprawnionego lub Służby Celnej, dokonuje niezwłocznie wpisu do Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych danych pozwalających na identyfikację lokalizacji strony internetowej lub usługi zawierających:
1) treści propagujące faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa;
2) treści pornograficzne z udziałem małoletniego, treści pornograficzne związane z prezentowaniem przemocy lub posługiwaniem się zwierzęciem, treści pornograficzne zawierające wytworzony lub przetworzony wizerunek małoletniego uczestniczącego w czynności seksualnej;..."

Całość jest na www.mf.gov(*)6&dzial=640&id=191789&typ=news

Cel szlachetny, ale czy uświęca środki?

Więcej na temat:
prawo.vagla.pl/node/8752
osnews.pl/(*)iltrowania-internetu-w-polsce/
www.linux.(*)/zarzad/filtrowanie-internetu/
www.fwioo.(*)prawie-wolonosci-internetu.pdf
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Canon (433 punktów)
>Cel szlachetny, ale czy uświęca środki?
Chcieli zrobić coś dobrego i na chęciach się skończyło. Totalna kontrola pochłonie nas wszystkich szybciej niż możemy się tego spodziewać..
Pedofilia jest skutecznie w sieci ścigana i tępiona. Propagowanie przemocy również, ale by od razu zamykać niewygodne strony internetowe? Co jeśli u władzy będą totalni zatwardziali katole, którym wadzić będzie ten serwis i go zamkną pod przykrywką propagowania przemocy w kierunku katolików? Jestem zdecydowanie na Nie!

Razi jednocześnie brak konsekwencji:
Cytat:
1) treści propagujące faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa

A na reżim Korei Północnej to oko przymykamy tak? Ehh ta hipokryzja..
lukasz9 (1220 punktów)
Ja bym jeszcze nie panikował. W tej formie wątpię żeby to przeszło, a przynajmniej bez doprecyzowania. Nie wyobrażam sobie, żeby o wystąpieniu treści zagrożonych karą miał rozstrzygać organ władzy wykonawczej. Pożyjemy, zobaczymy...
23-11-2009 02:04 
 Ocena 1 na 1
DKnoto (982 punktów)
>Ja bym jeszcze nie panikował. W tej formie wątpię żeby to przeszło, a przynajmniej bez doprecyzowania. Nie wyobrażam sobie, żeby o wystąpieniu treści zagrożonych karą miał rozstrzygać organ władzy wykonawczej. Pożyjemy, zobaczymy...

Jedynym skutecznym sposobem na zablokowanie wolności w sieci jest pozbawienie do niej dostępu wszystkim zainteresowanym a to jest raczej niemożliwe. Na każdą bzdurną koncepcję idiotów zwanych politykami znajdzie się jakieś rozwiązanie, ponieważ wiedza ma co najmniej dwa końce

Aby zablokować serwis trzeba wiedzieć gdzie on jest a to wbrew pozorom może być niemożliwe do ustalenia. Nic nie stoi na przeszkodzie aby każdy strzał zamiany nazwy na IP dawał inny numer i aby każdy był prawdziwy, a na dokładkę rozkład geograficzny numerów miał charakter czysto losowy. Na takie dictum to nawet ten piłkarzyna-historyk z Sopotu nic nie wymyśli.
Sledziu (1058 punktów)

>2)treści pornograficzne związane z prezentowaniem przemocy

Mam pytanie techniczne - co ze stronami adresowanymi dla sado-masochistów? Niewątpliwie prezentują one przemoc wpisaną w stosunek seksualny, a przecież tzw. BDSM jest w Polsce legalny.

Pozdrawiam.
23-11-2009 08:35 
 Ocena 6 na 6
Ojciec Ateusz (9201 punktów)
Być może za bardzo przesiąkłem tzw. "kulturą korporacyjną", ale zaprawdę powiadam Ci - w rozmowach z "Zespołem ds. Bezpieczeństwa" taka argumentacja ("a dlaczego nie można X? Przecież można Y, a Y>X") kończy się bardzo szybkim zablokowaniem dostępu do Y.
Matix (5786 punktów)
Cytat:
Policja wraz z oddziałem CBŚ dokonała nalotu na dom Zuzanny S. Odkryto u niej nielegalnie przechowywany czosnek i cebulę oraz ukryte pasieki z miodem. Na Zuzanne S. doniosły koncerny farmakologiczne zaniepokojone tym, że nie odwiedza lekarza oraz nie kupuje lekarstw w aptece. Zwiad lotniczy wykazał ponadto ukrytą między sadzonkami plantację makówek. Zuzanna S. odmówiła zeznań. Dziennikarze onet.pl przypominają, że polski rząd w ramach walki z hazardem podpisał w styczniu bieżącego roku Codex Alimentarius.


kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Cytat:
treści pornograficzne związane z prezentowaniem przemocy

Tzn. że już nie będzie można popatrzyć jak pan daje pani klapsa?


Gdyby wybory coś naprawdę mogły zmienić już dawno by ich zakazano. (K. Livingstone)
rudyment (3233 punktów)
>Cytat:
treści pornograficzne związane z prezentowaniem przemocy

>Tzn. że już nie będzie można popatrzyć jak pan daje pani klapsa?

Trzeba będzie się samemu do roboty wziąć...

Rozum to umiejętność naginania poglądów do faktów

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365