Na stronie:
www.poland.gov.pl/Tradycje,i,swieta,142.htmlNapisano:
"Najdawniejsze obrzędy, zwłaszcza te sięgające jeszcze czasów pogańskich,
dawno już zatraciły swój magiczny charakter, stając się barwnym reliktem
przeszłości i elementem zabawy. Związek z tradycją odczuwa się najmocniej
w czasie obchodów największych świąt kościelnych takich, jak Boże
Narodzenie, Wielkanoc czy Boże Ciało, podczas którego organizowane są
procesje, czy dzień Wszystkich Świętych."
Podobny tekst występuje w banerze na stronach portalu promocyjnego
www.poland.gov.pl/ .
Jest to dość oczywista niekonsekwencja, gdyż większość świąt kościelnych
wywodzi się z czasów pogańskich. Dlatego z jednej strony ignorowanie tej
tradycji może urażać uczucia religijne wyznawców religii słowiańskich, z
drugiej strony może obrazić wyznawców innych religii sugerując, że:
,,obrzędy [...] są barwnym reliktem przeszłości".
Dlatego proszę o przeformuowanie wyżej wymienionego akapitu.
pl.wikipedia.org/wiki/Boże_Narodzenie"Obrzędy związane z przesileniem zimowym obchodzono już w epoce
kamienia[...]. U Słowian, już we wczesnym średniowieczu, było natomiast
obchodzone pod postacią Godowego Święta (uznawanego za początek nie tylko
nowego roku słonecznego, ale też liturgicznego oraz wegetacyjnego)"
pl.wikipedia.org/wiki/Wielkanoc"Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych
(z których część wywodzi się ze starosłowiańskiego święta Jarego):
śniadanie wielkanocne, pisanki, święcone, śmigus-dyngus, dziady śmigustne,
Rękawka, Emaus, walatka, z kurkiem po dyngusie, Siuda Baba, wieszanie
Judasza, pogrzeb żuru i śledzia, pucheroki, palma wielkanocna, Jezusek
Palmowy."
pl.wikipedia.org/wiki/Dziady_(zwyczaj)
"Dziady obchodzone w noc z 31 X na 1 XI, zwane też Nocą zaduszkową, będące
niejakim przygotowaniem do jesiennego święta zmarłych, obchodzonego w
okolicach 2 XI (wedle faz księżyca)"
Maciek [Psych] Smykowski
Przy okazji zachęcam wszystkich forumowiczów do aktywnego pisania do urzędów publicznych celem zwracania "uwagi obywatelskiej" na różnorakie problemy, w szczególności związane z wyznaniowością i klerykalizmem.