Racjonalista - Strona głównaDo treści
Co to jest "człowiek"? Bo ja nie wiem.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
16-01-2010 16:49Thobold (115 punktów)Co to jest "człowiek"? Bo ja nie wiem.
Pytanie dla każdego użytkownika forum. Jesteś człowiekiem. Co to znaczy dla ciebie?
Jesteś cieniem, snującym się po świecie?
Aktorem na scenie życia, jak chciał Szekspir?
Dwunożną małpą?
Bryłą mięsa?
Co czujesz gdy patrzysz na siebie w lustrze i nie widzisz konkretnego Jana Kowalskiego, tylko jednego z ludzi?


PS. Ja również odpowiem, ale nie jako pierwszy, żeby nie sugerować. (no i oczywiście, jeśli ktokolwiek się wypowie). Zaznaczę tylko, że nie chodzi mi o odpowiedź na pytanie "co powinien robić człowiek?" tylko "kim jest człowiek? kim się urodził?"
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

jkl; (5859 punktów)
>Jesteś człowiekiem. Co to znaczy dla ciebie?
>Jesteś cieniem, snującym się po świecie?
>Aktorem na scenie życia, jak chciał Szekspir?
>Dwunożną małpą?
>Bryłą mięsa?

Jestem [ imię nazwisko]
Reszta to mniej istotny opis.
16-01-2010 17:18 
 Ocena 7 na 7
(Alicja)Duda (25557 punktów)

>Jestem [ imię nazwisko]
>Reszta to mniej istotny opis.
Teraz wystarczy PESEL
Marcinlet (1935 punktów)
>Jestem [ imię nazwisko]
>Reszta to mniej istotny opis.
>
To jak sobie zmienisz imię i nazwisko zaczynasz być kimś innym? Bez sensu.
Scorp (5381 punktów)
>Pytanie dla każdego użytkownika forum. Jesteś człowiekiem. Co to znaczy dla ciebie?

O co ci w ogóle chodzi, poeto?
Jestem człowiekiem, mężczyzną i tak dalej, należę do różnych klasyfikacji, z których żadna nie jest wyróżniona. Nie można więc wybrać, czym najbardziej się jest. Jestem sobą, - to deklaracja mojej świadomości, ale po co bajdurzyć na ten temat? Piszesz jakieś wypracowanie? To mów od razu! Albo masz jakieś wątpliwości kim jesteś? Ja nie mam.
-
Thobold (115 punktów)
OK, krótko ma treściwe - Co to jest człowiek? Jak go zdefiniujesz? Jako nazwisko, czy może coś więcej?
16-01-2010 23:52 
 Ocena 2 na 2
Scorp (5381 punktów)
>OK, krótko ma treściwe - Co to jest człowiek? Jak go zdefiniujesz? Jako nazwisko, czy może coś więcej?
>
Krótko i treściwie to się można najeść albo wypróżnić.

Jeżeli chodzi o definicje, to bywają odmienne w różnych paradygmatach i teoriach. Inna będzie definicja biologiczna, inna religijna, jest mnóstwo metaforycznych, literackich, jedne paradoksalne, inne dowcipne, do wyboru do koloru.
Nie jest tak, że każdy ma swoją. Każdy musi znać i rozumieć wiele.

Więc o co Ci chodzi? Nie wiesz, co to jest jest człowiek? Zajrzyj do jakiejś encyklopedii.
-
une_autre (60 punktów)
>Albo masz jakieś wątpliwości kim jesteś? Ja nie mam.

A ja mam mnóstwo.

Carpe noctem, idę pić.
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>Ja również odpowiem...
A w tytule piszesz, że nie wiesz.

* Na posty ignorujące zalecenie § 14. 1. Regulaminu Forum nie odpowiadam.
lotrek (14275 punktów)
>Pytanie dla każdego użytkownika forum. Jesteś człowiekiem. Co to znaczy dla ciebie?
Nie tak szybko....pierwsze zdefiniuj co sam rozumiesz pod tym pojęciem.

Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
Thobold (115 punktów)
Właśnie Ciebie proszę. O twoją definicję. Co rozumiesz pod słowem "człowiek"?
lotrek (14275 punktów)
>Właśnie Ciebie proszę. O twoją definicję. Co rozumiesz pod słowem "człowiek"?
Co rozumiem pod słowem "człowiek"?
Przedstawiciela gatunku HOMO SAPIENS i nie jest jednoznaczne pojęcie, podobno istniej podział: na ludzi i ludziska. A samokrytyki składać nie będę....nie lubię się chwalić
.

Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
marcus (876 punktów)
Człowiek (łac. Homo) - rodzaj ssaków naczelnych z rodziny człowiekowatych (Hominidae).
Adrian Sadura (0 punktów)
Ja jestem kupą mięsa, szczęśliwą i zakochaną.

Pozdro
belfer09 (290 punktów)
Jesteś człowiekiem. Co to znaczy dla ciebie?

Powiem krótko, acz filozoficznie: "jestem człowiekiem i nic co ludzkie nie jest mi obce"- nie mylić, że wszystko wiem.Jem,śpię,kocham żonę,mam dzieci, pracuję, bo nie mam innego wyjścia, by zarobić kasę,lubię wypić sobie "browarka", oglądając dobry film, ... .To jest moje człowieczeństwo. A na przyszłość - nie zadawaj tak "dziwacznych" pytań, chyba że jest Ci to potrzebne - jak ktoś słusznie zauważył- do jakiejś pracy "intelektualnej"... . Pozdrawiam.
Zyga (1539 punktów)
>Co czujesz gdy patrzysz na siebie w lustrze i nie widzisz konkretnego Jana Kowalskiego, tylko
>jednego z ludzi?

Jak szkoda, że będę musiał się zestarzeć i umrzeć. Zmarnować takie ciało i umysł...

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365