Racjonalista - Strona głównaDo treści
"...odkryto nowy gatunek człowieka"!!!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
24-03-2010 21:28marson (366 punktów)"...odkryto nowy gatunek człowieka"!!!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

diogenes (42753 punktów)
>odkryto nowy gatunek człowieka...

Naukowców, podobnie jak sportowców, należy badać na doping: co godzina to sensacja.


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
25-03-2010 08:13 
 Ocena 2 na 2
PKowalski (1042 punktów)
>Naukowców, podobnie jak sportowców, należy badać na doping: co godzina to sensacja.
Proszę, odróżniaj naukowców od dziennikarzy (także naukowych).
gama (1062 punktów)
"I almost could not believe it. It sounded too fantastic to be true" - tak w pierwszej chwili komentowałem tę onetową sensację pamiętając o jego niedawnej wpadce. Więc zajrzałem tu i uwierzyłem www.nature.com/news/2010/100324/full/464472a.html
24-03-2010 22:30 
 Ocena 2 na 2
diogenes (42753 punktów)
>i uwierzyłem...

Wszystkiego dobrego na ścieżkach wiary.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
25-03-2010 09:17 
 Ocena 2 na 2
gama (1062 punktów)
>Wszystkiego dobrego na ścieżkach wiary.

Myślę, że warto uwierzyć w podziwie skłaniając głowę przed potęgą nauki. Oto z z maleńkiej kosteczki dłoni znalezionej w jaskini obok narzędzi pozostawionych przez neandertalczyka 30-48 tys. lat temu udało się wyodrębnić mitochondrialne DNA.

Porównano je z materiałem genetycznym ludzi żyjących w owym czasie w Rosji i okazało się, że kostka nie należy do neandertalczyka ani do Homo sapiens co prowadzi do wniosku, że w owym czasie musiał żyć w środkowej Azji jeszcze "ten trzeci" (fajne określenie, nadaje się na tytuł romansu albo kryminału). Próbkę z niemiecką dokładnością sprawdzano 156 razy.

Dalsze badania trwają nim uczeni odważą się potwierdzić istnienie nowego gatunku i nadać mu stosowną nazwę.
rudyment (3233 punktów)
>wiadomosci(*)wy_gatunek_czlowieka,item.html
>

Po człowieku rodezyjskim można się było spodziewać i w Azji czegoś takiego. Ale to pewnikiem jeszcze wcale nie koniec.

Rozum to umiejętność naginania poglądów do faktów
Meretseger (61860 punktów)
>wiadomosci(*)wy_gatunek_czlowieka,item.html
>
I oczywiście na samym wstępie onetowa plama: "Naukowcy odkryli kolejnego praprzodka człowieka". Scyzoryk się w kieszeni otwiera...
25-03-2010 11:40 
 Ocena 2 na 2
uxbridge (5980 punktów)
>>wiadomosci(*)wy_gatunek_czlowieka,item.html
>>
>I oczywiście na samym wstępie onetowa plama: "Naukowcy odkryli kolejnego praprzodka człowieka". Scyzoryk się w kieszeni otwiera...
I sam tytuł: Odkryto nowy gatunek człowieka. Bez sensu.
Przypomina mi się jak wiele lat temu na wystawie psów, do wystawcy siedzącego ze szczeniakiem dość mało wówczas w Polsce znanej rasy podeszła paniusia i zapiszczała: O, jaki śliczny szczeniaczek! A jaki to gatunek?
Właściciel z kamienną twarzą odpowiedział: Pies.

Edit: To jednak ja głupoty opowiadam. Człowiek to rodzaj (Homo). Gatunkiem jest Człowiek Rozumny (Homo Sapiens). Więc mówienie o gatunkach człowieka jest jak najbardziej na miejscu.
25-03-2010 12:00 
 Ocena 3 na 3
Abdu (1208 punktów)
>>>wiadomosci(*)wy_gatunek_czlowieka,item.html
>>>
>>I oczywiście na samym wstępie onetowa plama: "Naukowcy odkryli kolejnego praprzodka człowieka". Scyzoryk się w kieszeni otwiera...
>Edit: To jednak ja głupoty opowiadam. Człowiek to rodzaj (Homo). Gatunkiem jest Człowiek Rozumny (Homo Sapiens). Więc mówienie o gatunkach człowieka jest jak najbardziej na miejscu.

Sądzę, że Meretseger wzburzyła naiwność notki, z której wynika, jakoby każde czowiekowate, co starsze od nas, musiało być z automatu naszym praprzodkiem.
25-03-2010 12:08 
 Ocena 1 na 1
uxbridge (5980 punktów)
>>>>wiadomosci(*)wy_gatunek_czlowieka,item.html
>>>>
>>>I oczywiście na samym wstępie onetowa plama: "Naukowcy odkryli kolejnego praprzodka człowieka". Scyzoryk się w kieszeni otwiera...
>>Edit: To jednak ja głupoty opowiadam. Człowiek to rodzaj (Homo). Gatunkiem jest Człowiek Rozumny (Homo Sapiens). Więc mówienie o gatunkach człowieka jest jak najbardziej na miejscu.
>Sądzę, że Meretseger wzburzyła naiwność notki, z której wynika, jakoby każde czowiekowate, co starsze od nas, musiało być z automatu naszym praprzodkiem.
Oczywiście. I słusznie się przyczepiła. A ja postanowiłem przyczepić się do tytułu. Już mniej słusznie
Aleksander Głowacki (1725 punktów)
Odkrycia dokonana na podstawie analizy DNA. Wynik ten będzie trudno podważyć; gdyby znaleziono kości kreacjoniści stwierdzili by, że należą one do osobnika chorego albo dopasowali by je do jakiegoś współczesnego zwierzęcia.
25-03-2010 11:55 
 Ocena 4 na 4
Adamiak (36436 punktów)
>Odkrycia dokonana na podstawie analizy DNA. Wynik ten będzie trudno podważyć; gdyby znaleziono kości kreacjoniści stwierdzili by, że należą one do osobnika chorego albo dopasowali by je do jakiegoś współczesnego zwierzęcia.

   Takie teksty tchną mi sugestią, że jedyną troską i celem badań naukowych jest walka z kreacjonistami.
   Jak komuś zechce się cokolwiek dopasować do swojej ideologii, to i grawitację spróbuje podważyć.
25-03-2010 12:07 
 Ocena 3 na 3
Abdu (1208 punktów)
>   Jak komuś zechce się cokolwiek dopasować do swojej ideologii, to i grawitację spróbuje podważyć.

Ja nie wierzę w grawitację. Grawitacja to tylko kiepska teoria. To nie grawitacja każe kulom opadać - to Inteligentne Spadanie.
25-03-2010 13:43 
 Ocena 5 na 5
Adamiak (36436 punktów)
>Ja nie wierzę w grawitację. Grawitacja to tylko kiepska teoria.

   Też nie wierzę i nie potrzebuję do tego żadnych teorii - jestem dekarzem.
Abdu (1208 punktów)
>Odkrycia dokonana na podstawie analizy DNA. Wynik ten będzie trudno podważyć; gdyby znaleziono kości kreacjoniści stwierdzili by, że należą one do osobnika chorego albo dopasowali by je do jakiegoś współczesnego zwierzęcia.

Jak dotychczas nie spotkałem się z poważnymi próbami podważania wyników badań genomu ludzkiego pod kątem ewolucji. Za wysokie progi na kreacjonistyczne nogi, zresztą podważanie wyników tych badań wymagałoby rozbudowanego aparatu - to się nie zmieści w broszurkach pokazujących dinozaura obok człowieka. Już szybciej po prostu oddalą badanie DNA jako wadliwą metodę poznawczą w całości, bez wdawania się w szczegóły, ale w to mało kto im uwierzy... Oby.
rexus (2343 punktów)
Ciekawsze jest pytanie: czy Homo mógł się miedzy sobą krzyżować?
Bo jeśli mógł, to ten Hominid nie wyginął tylko został wessany w genom Homo sapiens.
Na pewno wśród Homo Sapiens znaleźli się amatorzy seksu z karłami.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365