 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 21-04-2010 13:08 | MociumPan (744 punktów) | Czas Słońca
3 na 3 | Film opowiada o zbliżaniu się jednego z najbardziej silnych cykli słonecznych w historii Ziemi który jest przewidziany na lata 2010/2012. Autorem badań jest fizyk David Hathaway z Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama (USA). Czy przepowiednie dotyczące 21.12.2012 roku są przesadzone ? - ...czy może spekulacje dotyczące tej daty są jednak uzasadnione? Filmik mojego autorstwa  Zapraszam do oglądania. www.youtube.com/watch?v=9JrKF0G-tlIPozdrawiam. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| setarkos (10757 punktów) | Zgrabny filmik. Może w stylu zbyt 'popularnym' i z niedokładnościami (wiatr słoneczny oddziałuje z ziemskim polem magnetycznym a nie "elektromagnetycznym", plama na Słońcu jest może dziwna ale nie "wsteczna") ale i tak fajnie się ogląda.
|
|
 | | MociumPan (744 punktów) | >plama na Słońcu jest może dziwna ale nie "wsteczna")
Chodzi o to że plama z 31 lipca, która pojawiła się na długości 65 stopni i szerokości 13 stopni, mimo że obszar ten ma układ N-S (północno-południowy), była ustawiona przeciwnie, tj. S-N.
|
|
10 na 10 Atlantis (1733 punktów) (zablokowany) | > Alabama (USA). Czy przepowiednie dotyczące 21.12.2012 roku są przesadzone ? - ...czy może spekulacjeOstatnie słowa tego filmiku pozwoliły mi wyrobić sobie zdanie na jego temat. "Nie pytaj. Naukowcy naprawdę tego nie wiedzą". Taa... Wiedziała za to prymitywna cywilizacja, której członkowie w brutalny sposób składali swoim bogom ludzi w ofierze. Cywilizacja, która nie dotarła nawet od początkowej fazy rewolucji technicznej. Niby przy pomocy czego "wszechwiedzący" Majowie mieli zgromadzić tę całą "zaginioną wiedzę", którą rzekomo posiadali? Spektrometrów z obsydianu?  Przecież to wszystko są bzdury wyrosłe na filozofii New Age i (przynajmniej w pewnym stopniu) podbudowane postmodernizmem. Z takimi sądami często wychodzą ludzie, którzy z jednej strony odrzucają naukę, zwracając się ku zapożyczonemu od innych kultur mistycyzmowi. Paradoksalnie jednak ich publikacje są wprost przeładowanie naukową terminologią, która ma służyć ich uwiarygodnieniu. Wielu ludzi daje się na to złapać... A potem słyszy się w tramwaju taką rozmowę: "Bo słyszała pani sąsiadka? Naukowcy odkryli, że w 2012 ma być koniec świata!". Niestety autentyk...
|
|
3 na 3 | rexus (2343 punktów) | Takie tam gdybanie. Nie tyle groźne jest dla nas wzmożone słońce, co spadek natężenia naszej ziemskiej magnetosfery. Bo jeśli jedno i drugie się nałoży, komputery szlag trafi, satelity pospadają, wybuchnie chaos, a naszą cywilizację dotknie istna Jesień Średniowiecza. Taliby swoimi maczetami wybiją marines i ruszą na spedaloną Europę.
|
|
 | 1 na 1 Atlantis (1733 punktów) (zablokowany) | > Bo jeśli jedno i drugie się nałoży, komputery szlag trafi, satelity pospadają, wybuchnie chaos, a naszą cywilizację dotknie istna Jesień Średniowiecza.> Taliby swoimi maczetami wybiją marines i ruszą na spedaloną Europę.Nie twierdzę, że maksimum aktywności słonecznej będzie całkowicie neutralnym zjawiskiem. W przeszłości zdarzały się już awarie oraz zakłócenia w telekomunikacji. Mówię jedynie, że nie powinno się wyolbrzymiać sprawy przez opisywanie jej potencjalnych skutków w kategoriach globalnej katastrofy, wręcz apokalipsy. I to na podstawie czego? Tego, że kończy się kalendarz zabobonnego ludu, który składał ludzi w ofierze!? Już wiele bzdur w życiu słyszałem, ale niewiele z nich może się równać z tą.  Odnośnie twojego "gdybania": Wojskowy sprzęt jest "EMP protected". Na impuls elektromagnetyczny jest w szczególności narażona nowoczesna, mikroskopijna elektronika. Ale już na przykład takich starych, dobrych lamp w ten sposób nie ruszysz. Ogólnie lampę trudno zepsuć w inny sposób niż młotkiem lub poprzez przyłożenie za dużego napięcia do włókna żarzenia.  Wojsko raczej zorganizowałoby sobie sprawną łączność, o to się nie martwię. Gorzej z cywilną infrastrukturą. Tak już idąc całkowicie w stronę fantazji, to zakładając, że przynajmniej chwilowo musielibyśmy sobie radzić bez Internetu, komórek i całej cyfrowej elektroniki to pewnie dość szybko (znając moje uzależnienie od dostępu do informacji) po prostu wyjąłbym z szafy pudło ze starymi lampami elektronowymi i zmontowałbym jakieś proste radyjko w układzie detektora reakcyjnego. A sytuacja pewnie wróciłaby do normy na długo przed tym, gdy zacząłbym myśleć o jakimś transceiverze.  A tak na poważnie, to podejrzewam, iż bardziej realnym scenariuszem są ograniczone uszkodzenia infrastruktury oraz znaczna poprawa finansów przedsiębiorczych jednostek, które rozkręciłyby interesy na sprzedaży klatek Faraday'a i elektroniki odpornej na "dzień sądu".
|
|
|  | | salek (4701 punktów) | > wyjąłbym z szafy pudło ze starymi lampami elektronowymi i zmontowałbym jakieś proste radyjko w układzie detektora reakcyjnego.A takie radyjko odbierze coś w FM? Że o bardziej skomplikowanych modulacjach nie wspomnę.. Dziś AM chyba się już nie spotyka, no może że kto odkurzy zabytki z Muzeum Techniki. Nie wspomnę także, że żeby co odebrać, to trzeba żeby kto nadawał
|
|
| |  | 2 na 2 Atlantis (1733 punktów) (zablokowany) | > A takie radyjko odbierze coś w FM?Najprostsza forma radioodbiornika FM to tzw. odbiornik superreakcyjny. W czasach historycznych amatorzy budowali takie przystawki do lampowych odbiorników AM, które tak naprawdę były osobnym radiem używającym tego drugiego (fabrycznego) w roli wzmacniacza głośnikowego. Służyły one do odbioru pierwszych stacji UKF albo fonii transmisji telewizyjnych. Tutaj masz przykład takiej amatorskiej konstrukcji z epoki. Tutaj z kolei bardziej zaawansowana konstrukcja, z osobnym torem audio. Rewelacji nie należy się spodziewać. Kiedyś z nudów złożyłem podobny układzik. Tyle tylko, że na jednym tranzystorze i scalonym wzmacniaczu głośnikowym. Jego czułość jest niewielka - odbiera tylko najsilniejsze stacje i to niezbyt głośno, chociaż ja akurat mieszkam w pewnej odległości od nadajnika. Ponoć w warunkach miejskich powinno być lepiej.  Oczywiście na lampach da się zbudować też pełnowartościowy, superheterodynowy tuner FM stereo. Dowód masz tutaj. Chociaż to nie jest konstrukcja dla byle amatora. Ja bym się na to nie porwał w każdym razie.  > Że o bardziej skomplikowanych modulacjach nie wspomnę..Pisząc o "bardziej skomplikowanych modulacjach" masz na myśli zapewne SSB. Aż takie straszne wbrew pozorom to nie jest. Trzeba mieć jednak dostęp do trochę bardziej złożonej aparatury pomiarowej (licznik częstotliwości, generator w.cz. i oscyloskop też by się przydał). Trzeba wykonać odpowiednio wąski filtr oraz drugi, dokładnie zestrojony układ przemiany częstotliwości. Niemniej amatorzy też budowali (i budują) takie konstrukcje. Natomiast sklecenie prostej radiostacji CW (do komunikacji alfabetem Morse'a) nie jest już tak skomplikowaną sprawą. > Dziś AM chyba się już nie spotyka, no może że kto odkurzy zabytki z Muzeum Techniki. Nie wspomnę także, że żeby co odebrać, to trzeba żeby kto nadawał  Hmm... Jesteś w błędzie. W Polsce co prawda została nam głównie centralna radiostacja w Solcu Kujawskim, nadająca Program Pierwszy na 225 kHz. Ponoć gdzieniegdzie nadają z małą mocą lokalne stacje średniofalowe. Jednak fale długie, średnie i krótkie (zwłaszcza te ostatnie) na których stosuje się modulację AM mają jedną, wielką przewagę nad UKF (gdzie używana jest modulacja FM) - propagację. Zwłaszcza wieczorem można na nich słuchać audycji odległych radiostacji z całej Europy a nawet świata. Tak właśnie się słuchało radia przed pojawieniem się Internetu i telewizji satelitarnej.  Może nie czuć tego tak na współczesnych odbiornikach z małą, wewnętrzną anteną ferrytową. Jednak po podłączeniu jakiejś zewnętrznej anteny, np. kultowej KDWZO (Kawał Drutu Wyrzuconego Za Okno) radio zaczyna odbierać głośno, czysto i wyraźnie transmisje, które wcześniej brzmiały jak niewyraźny szept.  W sytuacji kryzysowej, chcąc dowiedzieć się czegoś o wydarzeniach na świecie słuchałbym w pierwszym rzędzie zagranicznych audycji na falach długich, średnich i krótkich nadawanych w AM.
|
|
| | |  | | salek (4701 punktów) | > >A takie radyjko odbierze coś w FM?> Najprostsza forma radioodbiornika FM to tzw. odbiornik superreakcyjny.'Podłączenie pentody w układzie triodowym'.. Brr.. aż ciarki po grzbiecie idą  I pomyśleć że kiedyś lubiło się przeglądać schematy. > > Że o bardziej skomplikowanych modulacjach nie wspomnę..> Pisząc o "bardziej skomplikowanych modulacjach" masz na myśli zapewne SSB.Nie, myślałem raczej o bardziej niszowych: modulacja fazy i takie klimaty. Ale to pewnie i tak mało kto używa.
|
|
| | | |  | 1 na 1 Atlantis (1733 punktów) (zablokowany) | > 'Podłączenie pentody w układzie triodowym'.. Brr.. aż ciarki po grzbiecie idą  > I pomyśleć że kiedyś lubiło się przeglądać schematy.Dlaczego? Przecież układy tego typu nie należą do skomplikowanych. Zazwyczaj działają od razu po zmontowaniu, tudzież wymagają podstawowego zestrojenia "na słuch". Jakieś wyszukane narzędzia też nie są potrzebne - wystarczy lutownica i miernik uniwersalny.  > Nie, myślałem raczej o bardziej niszowych: modulacja fazy i takie klimaty. Ale to pewnie i tak mało kto używa.Modulacja fazy to raczej transmisje cyfrowe. Komputer trzeba mieć pod ręką.
|
|
3 na 3 | Fizyk (17637 punktów) | > Zapraszam do oglądania.> www.youtube.com/watch?v=9JrKF0G-tlIObrazki ładne, gorzej z komentarzem. Pierwsze pięć minut ujdzie, choć tłumaczenie na polski jest miejscami nieporadne. Ostatnie 30 sekund nadaje się do Bazgrołów.
|
|
kombi (1112 punktów) (zablokowany) | |
|
| Pisar (171 punktów) | Właśnie podsyłam zdjęcia słońca z wczoraj. Mamy w Polsce takie urządzonko, którym można śledzić codziennie to co dzieje się na słońcu. Specjalny teleskop na stałe ustawiony na naszą gwiazdę robi zdjęcia i możemy je sobie oglądać na touch screenie. Pod zdjęciami zjawisk słonecznych są fachowe komentarze i opisy tego co oglądamy. Jest to ogólnodostępny projekt w jednej z galerii handlowych w Opolu..  
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|