 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 23-04-2010 15:35 | Zbysław Śmigielski (8639 punktów) | Nowa elita.
4 na 4 | | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | Matix (5786 punktów) | Ręce opadają.... szczena tyż
|
|
 | | Guzik (2020 punktów) | > Ręce opadają....> szczena tyż  To chyba na tej zasadzie, że: Każda potwora znajdzie swego amatora.
|
|
6 na 6 | lotrek (14275 punktów) | > Nie musimy się przejmować utratą starej, mamy NOWĄ ELITĘ:> wiadomosci(*)ie_ojczyzne_z_chaosu,item.html> "A życie, jak to życie, głupie... i niedokończone".Wie co robi, by nie było że sam się "pcha do władzy", jego wierni akolici robią to za niego. Wie co robi, tylko w ten sposób może scementować partię, uchronić ją przed upadkiem...niestety. Psia krew...racjonalista 
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
5 na 5 | achura (304 punktów) | > Nie musimy się przejmować utratą starej, mamy NOWĄ ELITĘ:> wiadomosci(*)ie_ojczyzne_z_chaosu,item.html> "A życie, jak to życie, głupie... i niedokończone".> .> Cytat:W obliczu niezwykłej tragedii, która tak bardzo pana dotknęła, ale dotknęła też i całą Polskę i nas wszystkich - i która stworzyła groźną dla Państwa Polskiego sytuację, zwracamy się do pana z prośbą, aby zdecydował się pan kandydować w wyborach na Prezydenta Rzeczpospolitej. Tylko Pan jest w stanie poprowadzić Polskę w kierunku wytyczonym przez zmarłego tragicznie swego brata, Jeżeli tego typu argumentów używa się w tak poważnej sprawie jak wybór Prezydenta to w takim kraju czarno widzę swoje dalsze życie. Przyszłość moich dzieci również. Choć to bolesne to z pewnością do powrotu do kraju nie będę ich namawiała.
|
|
11 na 11 | (Alicja)Duda (25557 punktów) |
Tylko Pan jest w stanie poprowadzić Polskę w kierunku wytyczonym przez zmarłego tragicznie swego brata, A mnie się zdawało , ze to Jarosław wytyczał kierunek a Lech wykonywał zadania.
|
|
 | 4 na 4 | lotrek (14275 punktów) |
>A mnie się zdawało , ze to Jarosław wytyczał kierunek a Lech wykonywał zadania. I meldował..... zadanie wykonane panie prezesie. Jakbym to słyszał wczoraj...
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
12 na 12 | Eliath (1441 punktów) | *Eliath widzi oczami wyobraźni tę scenę w filmie dokumentalnym TVP za 30 lat...*
Półmrok w gabinecie, tylko lampka przy biurko się pali. Jarosław w fotelu, w głębi pomieszczenia, w mroku, lekko bokiem, za nim zarys okna. Pogrążony w żałobie. Zatopiony w myślach, posępny, nieobecny. Grupa intelektualistów, onieśmielona, z czapkami miętymi nieśmiało w dłoniach. Ktoś pada na kolana, ktoś wymownym gestem wyciąga błagalnie dłoń... Proszą o wybawienie. Jarosław odchyla głowę do tyły, podnosi prawicę do czoła. On nie może, nie teraz. Gesty, twarze przepełnione ni to rozpaczą, trwogą, troską... Słowa błagalne padają: Musi, tylko w nim nadzieja... Jarosław łaskawie się zgadza i odprawia ich gestem... Kraj ocalony.
Czy tylko ja mam takie wrażenie czy ma to głęboką woń poprzedniego systemu?
Rzeczywistość jest kłamstwem
|
|
 | | lontri (16088 punktów) |
To wręcz woń kociej mumii z grobowca faraonów.
BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT
|
|
|  | 6 na 6 | Meretseger (61860 punktów) | > To wręcz woń kociej mumii z grobowca faraonów.Dlaczego kociej i dlaczego faraonów?  Mnie to pachnie inną mumią, z innego mauzoleum...
|
|
4 na 4 | lontri (16088 punktów) |
Wszelkiego rodzaju listy i memoriały są klasycznym i bardzo dobrze znanym narzędziem walki politycznej. Od wieków podobnego rodzaju listy - przygotowywane mniej lub bardziej spontanicznie - pisane w imieniu ludu i adresowane do figury 'wodza - zbawiciela' pozwalały wkraczać do akcji temu, dla którego samodzielny powrót do życia politycznego był w danej sytuacji historycznej z różnych powodów nad wyraz niewygodny. Tak wracał swego czasu do władzy Bismarck czy de Gaulle. Tak 'ratowała' Polskę przed upadkiem Katarzyna Wielka. Na wezwanie zniewolonych burżuazyjnym ustrojem narodów zbawiał świat ZSRR. 'Wódz - zbawiciel' nie może, nie powinien, waha się, wzbrania, ale to sam lud go wzywa, przyzywa, żąda jego obecności i zaangażowania. I temu wezwaniu ludu, urastającemu do rangi imperatywu 'wódz - zbawiciel' nie ma prawa się oprzeć. Jest oczywiste, że dla niektórych panów polityków tego rodzaju zachęta do powrotu do polityki jest bardzo na rękę. "Nie chcą, ale muszą".  Sprawia to wszystko wrażenie zgrabnie przygotowanej i zaplanowanej akcji, kto wie, czy nie rękami wyborczych sztabowców i specjalistów od marketingu politycznego.
BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT
|
|
3 na 3 | Celtyk (3337 punktów) | > Nie musimy się przejmować utratą starej, mamy NOWĄ ELITĘ:> wiadomosci(*)ie_ojczyzne_z_chaosu,item.html> "A życie, jak to życie, głupie... i niedokończone".Cytat:..., ale dotknęła też i całą Polskę i nas wszystkich - i która stworzyła groźną dla Państwa Polskiego sytuację Jakie "elity" taki kandydat... Jeśli cytowany tekst jest dosłownym przedrukiem części listu to nawet polszczyzna owych "elit"  pozostawia wiele do życzenia... Pozdrawiam
Litterae non erubescunt. *//* Cyceron *//*
|
|
5 na 5 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Udało mi się znaleźć listę tych intelektualistów:
Cytat:Adam Macedoński, art. malarz, współzałożyciel Instytutu Katyńskiego Andrzej Nowak, prof. UJ, redaktor "Arcan" ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski Michał Kulenty, muzyk kompozytor Ewa Dałkowska, aktorka Adam Borowski, dyrektor Wydawnictwa "Volumen" Piotr Szczepanik, pieśniarz Waldemar Żyszkiewicz, publicysta Tygodnika Solidarność Aleksander Markowski, art. malarz Grażyna Markowska, geograf Stanisław Markowski, art. fotografik, autor muzyki do hymnu Solidarności Leszek Elektorowicz, pisarz Jan Oberbek, muzyk Erazm Ciołek, fotoreporter Lucyna Lubańska, prezes Fundacji "Sacr Art." Stefania Lubańska, dr filozofii Wojciech Marchewczyk, b. działacz opozycyjny, wydawca prasy podziemnej Krzysztof Durek założyciel NSZZ MO, szef Stowarzyszenia "Godność" Piotr Batycki, reżyser dokumentalista TVP Kraków dr Barbara Niemiec, nauczyciel akademicki, b. wiceprzewodnicząca Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Andrzej Gelberg, b. red. naczelny Tygodnika Solidarność Małgorzata Gołogórska, muzyk Jerzy Giza, publicysta historyczny
Sama śmietanka z "górnej półki".
Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami.(E. Hemingway)
|
|
 | 4 na 4 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | > Udało mi się znaleźć listę tych intelektualistów:> Adam Macedoński,Uff!!! Dobrze, że tylko Adam...  . Choć to, że > art. malarznieco niepokojące...  .
|
|
1 na 1 | TyDraniu (6569 punktów) | > Nie musimy się przejmować utratą starej, mamy NOWĄ ELITĘ:
Cytat: "Świat jest coraz mniejszy. I ludzie też, niestety."
|
|
 | | Zbysław Śmigielski (8639 punktów) |
>Cytat: "Świat jest coraz mniejszy. I ludzie też, niestety."
Z czego to cytat, TyDraniu?! .
|
|
|  | 1 na 1 | TyDraniu (6569 punktów) | > >Cytat: "Świat jest coraz mniejszy. I ludzie też, niestety."> Z czego to cytat, TyDraniu?!Z twojego zbioru pt. "Fałszywki"  .
|
|
| |  | 1 na 1 | Zbysław Śmigielski (8639 punktów) |
>Z twojego zbioru pt. "Fałszywki".
Kurczę, taką pamięć mieć! .
|
|
| | |  | 1 na 1 | TyDraniu (6569 punktów) |
> Kurczę, taką pamięć mieć!A, ostatnio przeglądałem  .
|
|
7 na 7 | Meretseger (61860 punktów) | Żałosny to będzie prezydent, wybrany z żalu po bracie...
|
|
 | 1 na 1 | Arłukowicz (3162 punktów) | > Żałosny to będzie prezydent, wybrany z żalu po bracie...Żal - na szczęście - nie trwa wiecznie i ponoć czas rany leczy  A ta rana ( na Narodzie ) jest bardzo powierzchowna i do czerwca na pewno się zabliżni  pozdrawiam
|
|
2 na 2 | sztejkat (4743 punktów) | Odnoszę wrażenie, że chęć części wyborców by JEDEN Z NAJAKTYWNIEJSZYCH polityków, lider jednej z największych partii kandydował na prezydenta jest czymś... no przynajmniej nie przyzwoitym.
A co w tym złego?
Jarosław Kaczyński jest politykiem równie wyrazistym i może nawet spójniejszym niż prezydent Lech Kaczyński. Reprezentuje też zbliżone poglądy i cieszy się zbliżonym poparciem. Poniekąd też naturalnym jest, że jak brat-bliźniak przejmie schedę polityczną po zmarłym.
Dziwne? A może ZŁE?
O wiem! Złe! Jarosław Kaczyński to czyste ZŁO i racjonalnie uzasadniać tego nie trzeba.
Ludzie.... To forum Racjonalisty, tak? Więc może by tak, dla odmiany, poza chęciami i niechęciami, poza ideologią taką a siaką, także w dyskusji politycznej sięgać po rozum?
Pozdrawiam,
Tomasz Sztejka
|
|
 | 6 na 6 | Meretseger (61860 punktów) | O tak. Zdecydowanie masz rację. Jarosław Kaczyński jest politykiem bardzo wyrazistym. Na mój gust, aż za bardzo. I spójnym nad podziw. Niespójność Lecha Kaczyńskiego wynikała moim zdaniem z tego, że pomimo "wyrazistego" nacisku brata - prezesa partii politycznej - starał się, przynajmniej pod koniec swojej prezydentury, pogodzić rozmaite interesy rozmaitych środowisk. Niespecjalnie mu to wychodziło, ale pewne gesty czynił. Po Jarosławie Kaczyńskim takich starań się nie spodziewam. Jest bezkompromisowy i nie będzie dociekał, czyja racja jest bardziej "mojsza". Racja jest tylko jego. Przeciwnicy stoją tam, gdzie ZOMO. I wcale mi się nie podoba taka perspektywa. Pozdrawiam.
|
|
|  | 4 na 4 | sztejkat (4743 punktów) | O i proszę - jaka ładna wypowiedź!
Chciałbym poruszyć w związku z tym pewien, moim zdaniem istotny problem, dotyczący debaty politycznej na najniższym (w sensie hierarchii) poziomie, to jest na poziomie tak zwanych "zwykłych ludzi".
Chodzi mi bowiem o to w jaki sposób, w sensie metody, postrzegamy polityków. Jest moim zdaniem dość poważna sprawa. I nie dotyczy to wyłącznie braci.
Po pierwsze - postrzegamy ich WYŁĄCZNIE poprzez media. Co więcej, niemalże wyłącznie poprzez OPINIE. Do wyjątkowych rzadkości należy, choć zdarza się, a i owszem, sięganie do takich źródeł informacji jak: - treści uchwalanych przepisów; - treści projektów ustaw; - stenogramów (dostępne łatwo w sieci) z obrad sejmu i posiedzeń komisji sejmowych; - zapisów głosowań (równie dostępnych); - BIP'ów (biuletynów informacji publicznych); - kontaktów osobistych.
To pierwsze źródło zakłóceń w rzeczywistym obrazie polityka - nasze samoograniczenie w zbieraniu informacji o polityce i jej graczach.
Drugim jest to, że politycy są jak najbardziej świadomi powyższych samo-ograniczeń. A z tej świadomości i z doktryny SKUTECZNOŚCI POLITYCZNEJ wynika w prost wykorzystanie naszych słabości poznawczych do KREOWANIA wizerunku. Podkreślić należy - wizerunku!
Przy czym można mówić zarówno o kreowaniu wizerunku własnego, jak i kreowaniu wizerunku konkurencji. Kreowanie odbywa się na zasadzie budowy własnych wypowiedzi ale także na sugerowaniu "co prezydent powiedział" czy też kierowaniu uwagi mediów tam, gdzie jest to pożądane z punktu widzenia strategii lub taktyki politycznej.
Wydaje się, że ten kto rządzi mediami rządzi państwem. Nie do końca jednak trzeba WŁADAĆ mediami, by nimi kierować. Mówić o mediach: "apolityczne" to mieszanie pojęć. Media to biznes. Biznes specyficzny, o rozległej i skomplikowanej strukturze własności. Na tyle rozległej, że zadzwonienie w prost do Pani Redaktor z poleceniem obsmarowania tego a tego nie wchodzi już w grę. A także trudnej do rozgryzienia pod względem politycznych zależności.
Idealna manipulacja polityczna, a zdaje się z narodzinami takowej mamy bądź możemy mieć niedługo do czynienia, opierać się będzie na indukowaniu podświadomych trendów, memów czy jak tam zwał. Skojarzeń tak silnych i tak nie uświadomionych, że przyjmowanych za prawdę a'priori bez zastanowienia.
Mój niepokój budzi w związku z tym przewidywaniem zachowanie uczestników tego forum. Zdaje się bowiem obowiązywać mem: Kaczyński => Wrrr!!!
Co ciekawe, w innych środowiskach z którymi mam kontakt obowiązuje: Tusk=>Wrrr!!!.
W obu wypadkach pierwsza jest reakcja (wrr!!), dopiero potem pojawiają się ewentualne uzasadnienia.
Moim zdaniem oznacza to, że już mamy do czynienia z wytwarzaniem takich trendów.
Trzeba więc sobie uświadomić jeszcze jedno: politycy nie są idiotami. No, mogą być, jako OSOBY nie specjalnie błyskotliwe, jednak jako cały stojący za konkretną osobą polityka ZESPÓŁ muszą, choćby z powodu tego, że dwie głowy to nie jedna, dysponować sporą inteligencją.
Jeśli więc poczujesz, że polityk jest głupcem - popełniasz BŁĄD! Granie głupca dla jednych jest odgrywaniem mądrego dla innych. W polityce WSZYSTKO jest GRĄ NA SKUTECZNOŚĆ.
Nie wierzę, by dziś CZYSTO IDEOWY POLITYK miał szansę na wybicie się i utrzymanie.
Sugeruję wręcz, że ideowość polityków jest jedynie WIZERUNKIEM jaki stwarzają po to, by osiągnąć zakładaną skuteczność.
Pamiętajmy więc: - politycy dążą do wytwarzania w naszych umysłach określonych trendów myślenia; - obserwujemy niemalże wyłącznie ich WYKREOWANY wizerunek;
Pozdrawiam,
Tomasz Sztejka
|
|
| |  | 2 na 2 | Arłukowicz (3162 punktów) |
Bezsprzecznie wszystko to, co napisałeś, jest oczywistą oczywistością. Jednakże sądzę, iż większość użytkowników tego forum, pomimo iż zdaje sobie z tegoż sprawę, nadal na nazwisko Kaczyński będzie reagowało tak a nie inaczej ( klasyczny mechanizm : klick - wrrr ) - ja również, gdyż wizerunek kreowany przez media jest z reguły ( w tym przypadku na pewno ) taki jakiego życzyłaby sobie osoba kreowana.
pozdrawiam
|
|
| | |  | 1 na 1 | sztejkat (4743 punktów) | >(...)gdyż wizerunek kreowany przez media jest z reguły ( w tym przypadku na pewno ) taki jakiego życzyłaby sobie osoba kreowana.
Jednak: nadal jest to TYLKO wizerunek. Odpowiedź na to jakimi RZECZYWISTYMI drogami pójdą RZECZYWISTE działania polityka wymaga sięgnięcia poza wizerunek.
Podkreśliłem: RZECZYWISTE, bo w polityce obserwuje się mnóstwo (a może: przede wszystkim) działań pozornych, pozbawionych jakichkolwiek skutków poza właśnie kreowaniem wizerunku.
Nie wypowiem się tu, jakimi drogami pójdą ewentualne rządy Jarosława Kaczyńskiego. Nie wypowiem, bo nie potrafię sięgnąć poza opary politycznych absurdów i zasłony magii public-relations. Choć mam silne przypuszczenie, że nie byłyby zbyt radykalne. Bo w przeciwieństwie do wirtualnej rzeczywistości politycznej realność kieruje się racjonalnymi regułami a ostatecznie to realność jest tym, co nas dotyka.
Pozdrawiam,
Tomasz Sztejka
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|