Wyjeżdżając na wakacje zostawiamy za sobą wszelkie problemy i oczekujemy kilku dni odpoczynku od codziennych trosk. Nie zapominajmy jednak, że nawet na plaży pozostajemy obywatelami odpowiedzialnymi za losy naszego kraju. Opuszczając swoje miejsce zamieszkania podczas wyborów prezydenckich i uzupełniających do senatu wystąpmy o zaświadczenie o prawie do głosowania, które urzędy gminy, w której jesteśmy zameldowani wydają po złożeniu odpowiedniego wniosku. Zaświadczenie to pozwoli nam na głosowanie w dowolnej komisji wyborczej w kraju i za granicą. Nie pozwólmy, żeby w tak ważnym dla nas momencie decyzję podejmowali za nas inni.
Zaświadczenia o prawie do głosowania wydawane są bardzo długo - aż do przedwyborczego piątku (18.06). Wzory wniosków o ich wydanie są bardzo często dostępne na stronie internetowej Urzędu Gminy, a jeśli nie - można pomóc sobie wzorem innej gminy, która dokument taki zamieściła na swojej stronie. Po złożeniu wniosku otrzymujemy dwa zaświadczenia, po każdym na jedną turę głosowania. Musimy uważać, żeby ich nie zgubić - są one jedynym dowodem naszego prawa do głosowania, po ich otrzymaniu zostajemy wykreśleni z listy wyborców komisji, która jest odpowiednia dla naszego miejsca zameldowania podczas tegorocznych wyborów. |