 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 21-08-2010 17:09 | Marek1952 (330 punktów) | Czy ktoś może im pomóc
4 na 6 | Znaleziono na Onecie Cytat:Płaciła 100 złotych za pogrzeb, ksiądz ją wyśmiał Tej wizyty w kancelarii parafialnej w łódzkim kościele Najświętszego Zbawiciela pani Alicja nie zapomni do końca życia. Gdy chciała zapłacić za pogrzeb ojca, wikary wyśmiał kwotę, którą zaproponowała. - Taka tragedia spotkała mnie po raz pierwszy. Nie miałam żadnego doświadczenia, jeśli chodzi o obowiązujące stawki - opowiada łodzianka. Kobieta miała przy sobie sto zł. Spytała, czy to wystarczy za pogrzeb. - A ksiądz roześmiał mi się prosto w twarz. Stwierdził, że chyba sobie żartuję, bo on płaci podatki, a pogrzeb kosztuje co najmniej 400 zł - opowiada łodzianka. Gdy wytłumaczyła, że jeszcze nie dostała zasiłku pogrzebowego, a choroba ojca była kosztowna, ksiądz trochę opuścił. Ostatecznie zgodził się na o 300 zł. Kazał też napisać kilka słów pożegnania i podać je na cmentarzu - opowiada.
Kwestie finansowe wyjaśnia też ks. Grzegorz Klimkiewicz, proboszcz parafii. - Pieniądze z tacy przeznaczane są w całości na utrzymanie kościoła i plebani, ogrzewanie i remonty - tłumaczy. - Jedyne dochody księży pochodzą z ofiar za posługi - dodaje.
Z kosztów pogrzebu z zamawianą często mszą za zmarłego, odlicza się w sumie sto zł. Pozostałe pieniądze księża dzielą między siebie. W parafii Najświętszego Zbawiciela jest ich czterech, opłatę dzieli się na pięć, bo proboszczowi tradycyjnie należy się podwójna stawka. Rocznie do podziału są pieniądze z około 100 chrztów, 150 pogrzebów i około 50 ślubów. Zakładając, że za chrzest daje się 100 zł, za ślub 500 zł, a za pogrzeb 400, przychód księdza za posługi wynosi około 18 tys. zł rocznie, czyli 1,2 tys. miesięcznie. Proboszcz ma dwa razy tyle. Do tego dochodzi praca poza parafią i intencje mszalne.
Rocznie ksiądz płaci około 4 tys., wikary około 2,5 tys. zł podatku skarbowego oraz niedużą składkę na diecezję. Teoretycznie opłaty za posługi powinny wynosić co łaska. - W archidiecezji łódzkiej nie ma żadnych ustalonych stawek dotyczących posług dusz-pasterskich - mówi ks. Zbigniew Tracz z Kurii Archidiecezji Łódzkiej.
Tymczasem stawki w parafiach raczej są ustalone odgórnie. Najtaniej w regionie można pochować zmarłego w Mierzynie (w powiecie piotrkowskim), gdzie płaci się od 200 do 400 zł. Średnia stawka za pogrzeb to 400 zł, ale np. w zduńskowolskiej parafii św. Maksymiliana Kolbego nasi reporterzy za pogrzeb musieli zapłacić nie mniej niż 700 złotych. Czytając ten tekst popłakałem się nad niedolą polskiego kleru. I tak mi przyszło do głowy bo może wspomóc kościół katolicki. Przecież od samego początku na ich barki spadają same nieszczęścia. Najpierw w rodzinie stolarza urodził się syn w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach. Potem jego matka łamiąc boskie przykazanie nie dawała Józefowi i została na zawsze dziewicą. Potem banda niewdzięczników zamiast Jezusa kazała uwolnić z więzienia bandziora Barabasza. W latach następnych drogi do Rzymu zamiast drogowskazami wytyczano krzyżami . Wieki późniejsze to nieustanna udręka . A to jacyś Arabowie nie chcieli uznać Jezusa za boga a tylko za mesjasza . A to inny antychryst nie chciał się dzielić kasą z Rzymem i stworzył sobie prywatą firmę pod nazwą prawosławie (prawie jak prawoisprawiedliwość ). Z kolei w wiekach późniejszych na swój własny koszt musieli palić na stosach zbereźników , którzy nie wierzyli ,że ziemia jest płaska. Kiedy już palić nie mogli trafił się " idiota " , który uparł się udowodnić , że człowiek pochodzi od małpy i z tego powodu jest tylko zwykłem trybikiem w maszynie zwaną naturą. Ale najstraszniejsze czekało ich na przełomie wieku dwudziestego i dwudziestego pierwszego . Niegodni kościoła ludzie zaczęli szmerać po kontach , że aby urodzić to trzeba komuś dać. A jeżeli jednak Maria nie dawała to czemu oni mają dawać. I tak zaczęła się nędza księży , którzy coraz częściej na stacji paliw mają dylemat czy do mercedesa wlać 50 czy może 48 litrów. I to moim zdaniem jest duży skandal . Ludzie , którzy z takim poświęceniem ( nawet nie mogą sobie oficjalnie po dymać ) dbają o nasze zbawienie są pozbawieni elementarnych wygód. A ja wstyd powiedzieć mam to w czterech literach. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | lotrek (14275 punktów) |
> Płaciła 100 złotych za pogrzeb, ksiądz ją wyśmiałI miał rację, kryzys dotyczy nie tylko zwykłych "zjadaczy chleba", ale też sług bożych. Ludzie z biedy mniej rzucają na tacę a koszty rosną. Wiesz ile kosztuję ogrzewanie kościoła zimą? A i energia elektryczna jest coraz droższa, ksiądz biskup chce wyrwać od proboszcza jak najwięcej, nie każdy ministrant zadowoli się też snickersem a co bardziej rozwydrzeni to chcą by im kupić skuter. > I tak mi przyszło do głowy bo może wspomóc kościół katolicki.Skoro nie wolisz przepić swoich nadwyżek finansowych, albo też już wątroba Ci wysiadła...to dlaczego nie? Zdobędziesz dozgonną wdzięczność swojego proboszcza, tylko co byś się nie wygłupił, jak ta bez wyobraźni parafianka 
"Nie wierzysz w Boga? Nie jesteś sam"
|
|
 | 5 na 5 | -jad- (18783 punktów) | > I miał rację, kryzys dotyczy nie tylko zwykłych "zjadaczy chleba", ale też sług bożych.Będąc jeszcze w podstawówce, czytałem w Super Expresie artykuł o tym jak to któraś z Matek Boskich ukazała się na jakimś zadupiu w gospodarstwie pewnej kobiety. Z racji tego wielkiego wydarzenia, kobieta i jej obejście cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Kręcił się tam również pewien facet, niby to w czynie społecznym dbał o ogródek czy co tam, już nie pamiętam. W każdym razie, reporter rozmawiał z ludźmi we wsi i panowie spod budki z piwem wyrazili opinię, że całe to objawienie to pic na wodę ale dochodowy i że ten niby bezinteresowny pomocnik, dostaje za pracę pieniądze. Facet przepytany na tę okoliczność, przyznał się bez bicia, że faktycznie, najpierw pracował za darmo ale nie miał za co żyć więc powiedział o tym Matce Boskiej a ta zlitowała się nad nim i od tego czasu płaci mu chyba 860zł miesięcznie. Głowy nie dam ale kwota była dokładna i dość przeciętna jak na tamte czasy. Tak sobie kombinuję, że gdzie jak gdzie ale w Niebie kryzysu finansowego być nie powinno. Czy nie byłoby sensowniej gdyby to aniołowie płacili księżom. Może wystarczy poprosić 
Tak widzę to do momentu, gdy znajdziesz kolejną nieścisłość.
|
|
|  | 5 na 5 | lotrek (14275 punktów) |
> Tak sobie kombinuję, że gdzie jak gdzie ale w Niebie kryzysu finansowego być nie powinno. Czy nie byłoby sensowniej gdyby to aniołowie płacili księżom. Może wystarczy poprosić  Może...ksiądz wszak 'z urzędu' powinien wierzyć w miłosierdzie swojego szefa. Mógłby prosić o bogatszych parafian. Obawiam się jednak, że księża wiedzą (jak pewien chłopiec*), że ich szef w niebiosach inaczej działa  . * Pewien biedny chłopiec modlił się żarliwie do Boga o rower. Roweru jednak nie otrzymał...zrozumiał, że Bóg inaczej działa. Ukradł więc rower i teraz modlił się by go nie złapano.
"Nie wierzysz w Boga? Nie jesteś sam"
|
|
| |  | 1 na 1 | Marek1952 (330 punktów) | ). >* Pewien biedny chłopiec modlił się żarliwie do Boga o rower. Roweru jednak nie otrzymał...zrozumiał, że Bóg inaczej działa. Ukradł więc rower i teraz modlił się by go nie złapano. > "Nie wierzysz w Boga? Nie jesteś sam"
Ta druga metoda na pierwszą ma zasadniczą przewagę - jest skuteczna.
|
|
| | |  | 1 na 1 | lotrek (14275 punktów) |
> Ta druga metoda na pierwszą ma zasadniczą przewagę - jest skuteczna.Raczej tyko skuteczniejsza, bo jak kogoś pan B. nie lubi...to w drewnianym kościele spuści mu cegłówkę na głowę. Tak przynajmniej twierdzą fachowcy z klubu "wierzących w pana B."
"Nie wierzysz w Boga? Nie jesteś sam"
|
|
| Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Marku należy oznaczać fragmenty będące cytatem z innych tekstów. Poprawiłem.
|
|
 | | Marek1952 (330 punktów) | >Marku należy oznaczać fragmenty będące cytatem z innych tekstów. Poprawiłem.
Masz rację
|
|
2 na 2 | Zella (1321 punktów) |
>A ja wstyd powiedzieć mam to w czterech literach.
Wstyd Ci powiedzieć i masz to w czterech literach"??! Te cztery litery to może być słowo głąb? Zgaduję, więc nie obrażaj się! Taką wypowiedź napisał ktoś, kto dokonał pomieszania z poplątaniem!
|
|
 | 1 na 1 | Marek1952 (330 punktów) | >>A ja wstyd powiedzieć mam to w czterech literach. > Wstyd Ci powiedzieć i masz to w czterech literach"??! >Te cztery litery to może być słowo głąb? Zgaduję, więc nie obrażaj się! > Taką wypowiedź napisał ktoś, kto dokonał pomieszania z poplątaniem! >
Można mnie nazwać głąbem lub użyć innego epitetu . Trudniej jest wdać się logiczną dyskusję. Zapewne ja jako głąb stoję zapewne po tej stronie gdzie stało ZOMO a ty po jedynie słusznej stronie.
|
|
1 na 1 | Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów) | > Niegodni kościoła ludzie zaczęli szmerać po kontach [...]. Ciekawe co na to banki? 
Prawdziwa młodość - to przymiot, który zdobywa się z wiekiem.
|
|
 | aspagnito (538 punktów) (zablokowany) | > >Niegodni kościoła ludzie zaczęli szmerać po kontach [...].> Ciekawe co na to banki? Łuć ma olbrzymie tradycje kapitalistyczne - tylu ludzi poległo budując te tradycje.
Malum est talis potens qualis eius causae timor Trust me... My cap is foolish..
|
|
|  | | Myflowers (2721 punktów) | > >>Niegodni kościoła ludzie zaczęli szmerać po kontach [...].> > Ciekawe co na to banki? > Łuć ma olbrzymie tradycje kapitalistyczne - tylu ludzi poległo budując te tradycje.> A co to jest Łuć???????????????????????????????????????????
(...) Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego.../Wojak Szwejk/
|
|
1 na 1 | Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów) | >[...] ( nawet nie mogą sobie oficjalnie po dymać ) [...].
Żeby nie płacić podymnego??? Czy może dymarki mają popsute?
>A ja wstyd powiedzieć mam to w czterech literach.
A ja , wstyd powiedzieć , mam ciebie też w czteroliterowym słowie na d.
Prawdziwa młodość - to przymiot, który zdobywa się z wiekiem.
|
|
 | 1 na 1 | Marek1952 (330 punktów) | >>[...] ( nawet nie mogą sobie oficjalnie po dymać ) [...]. > Żeby nie płacić podymnego??? Czy może dymarki mają popsute? >>A ja wstyd powiedzieć mam to w czterech literach. > A ja , wstyd powiedzieć , mam ciebie też w czteroliterowym słowie na d.
Pozostaje mi tylko współczucie , mam 181 cm wzrostu i 96 kg wagi a do tego jestem stary piernik. To musi cię nieźle uwierać w tych twoich czterech literach.
Ale każdy ma taką przyjemność na jaką sobie zasłużył.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|