Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kazirodztwo

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
22-01-2011 18:59prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
Kazirodztwo
Ocena 3 na 7
Kazirodztwo, jak nieomal każdy temat związany z życiem płciowym człowieka , jest objęte tabu. Budzi silne emocje. Ktoś kiedyś, już nie pamiętam kto, oburzał się na tym forum, że pod kazirodztwo podciągane są również stosunki między osobami faktycznie nie spokrewnionymi. Bo jeszcze można zrozumieć, że kontakty między krewnymi są nim objęte. Wiadomo: genetyka, geny recesywne itp. Ale jak są dzieci jednego partnera i drugiego, to nie są one w żaden sposób spokrewnione. A też kochać im się (cieleśnie) , wedle prawa, nie wolno. Trzeba też wiedzieć, że najpopularniejszą formą kazirodztwa są stosunki seksualne między baratem a siostrą, a nie, jak się powszechnie mniema, między rodzicami a dziećmi. I tu zadaję konkretne pytanie. No dobrze, tabu tabem, genetyka genetyką, ale co komu do tego z kim ja śpię. Jeśli jest to osoba dorosła. Moja matka , siostra, ojciec czy brat. A już przysposobiony tym bardziej. Wyraźnie dystansuję się od wykorzystywania dzieci czy nastolatków. Mówię na przykład o : mitencyklopedia.w.interia.pl/oswiecim.html rodzeństwie Oświęcimów.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 Dalej..
liliac (147340 punktów)Odp: Kazirodztwo
W odpowiedzi prof. Grabowska
>Na razie nic nie chcę udowadniać. Chodzi mi tylko np. o pytanie: ""Czy podniesienie wysokości kar za molestowanie seksualne dzieci przyczyniło się do zmniejszenia przestępczości tego rodzaju?"

Wydawało mi się, że ten wątek zadeklarowałaś jako wątek bez molestowania i nieletnich. Czy może tak pozostać?

prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
Odp: Kazirodztwo
W odpowiedzi liliac
> nie wciągajmy w to pedofilii
Nie wiem czy to przeze mnie, ale wszyscy już wszędzie widzą "pedofilię". Zachaj nic o pedofilii nie pisze. Pisze o kazirodczych ojcach, którzy współżyją z dorosłymi córkami.

Są rzeczy na niebie i ziemi o których się nie śniło fizjologom. (Ferdynand Kiepski).

prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
Odp: Kazirodztwo
W odpowiedzi sceptymucha
> Ja obstawiałbym patologie w rodzinie z powodu odblokowania zakazu.
Czy dobrze rozumiem? Tzn. jakby zniesiono karalność kazirodztwa to by zwiększyła się patologia w rodzinie? Ojcowie hurmem rzucili by się na córki, bracia na siostry itp.

Są rzeczy na niebie i ziemi o których się nie śniło fizjologom. (Ferdynand Kiepski).

sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Kazirodztwo
W odpowiedzi prof. Grabowska
>> Ja obstawiałbym patologie w rodzinie z powodu odblokowania zakazu.
>Czy dobrze rozumiem? Tzn. jakby zniesiono karalność kazirodztwa to by zwiększyła się patologia w rodzinie? Ojcowie hurmem rzucili by się na córki, bracia na siostry itp.
Nie hurmem, ale tak, problem by urósł.

Pozdrawiam

Architekt projektując opiera się na wyliczeniach inżyniera. Inżynier szacuje parametry, opierając się na prawach fizyki. Fizyk korzysta z równań i tożsamości matematyki. Matematyk udowadniał twierdzenia nie zastanawiając się, czy opisują rzeczywistość.

prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
Odp: Kazirodztwo
W odpowiedzi liliac
Próbowałam odpowiedzieć zachajowi na jego zarzut, że piszę o dewiacjach. Usiłowałam przekonać go, że to nie o dewiacjach, a np. o kwestiach prawnych związanych z nimi. Ten wątek też w zasadzie nie jest o kazirodztwie jako takim, (chociaż nadałam mu taki chwytliwy tytuł) tylko o tym, dlaczego prawo w Polsce tę dewiację karze, a we Francji czy Hiszpanii nie karze. Ja tego nie rozumiem. Kradzież jest raczej wszędzie karana podobnie, tak samo zabójstwo czy oszustwo. Poza tym kradzież itp. wyrządza komuś szkodę. Kazirodztwo w zasadzie nie wyrządza. Np. jak dwaj bracia będą współżyć to dziecka z wadami genetycznymi nie spłodzą, a karani być mogą. Jeśli brat z siostrą to może siostra poddać się aborcji (czego, jak wiadomo nie popieram). Ale wskazania nawet w polskim prawie by chyba były. Zagrożenie zdrowia dziecka wadami genetycznymi.
> bez molestowania i nieletnich
Czasami trzeba użyć pewnych słów, ale aby nie drażnić mogę pisać CSA.


Są rzeczy na niebie i ziemi o których się nie śniło fizjologom. (Ferdynand Kiepski).

sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Kazirodztwo
W odpowiedzi liliac
>>Ja obstawiałbym patologie w rodzinie z powodu odblokowania zakazu.
>Niewykluczone. Właśnie te inne, pozagenetyczne czynniki mogą być interesującym zagadnieniem do przedyskutowania.
Ale to by znaczyło, że musielibyśmy patrzeć na społeczeństwa/grupy społeczne, gdzie tabu kazirodztwa nie obowiązuje. Na przykład na Romów - życie kobiety Romki, to porażka. Dalej Islam, tu to samo u kobiet, może nawet gorzej. Kraje seksturystyki? Przejjebane.

Pozdrawiam

Architekt projektując opiera się na wyliczeniach inżyniera. Inżynier szacuje parametry, opierając się na prawach fizyki. Fizyk korzysta z równań i tożsamości matematyki. Matematyk udowadniał twierdzenia nie zastanawiając się, czy opisują rzeczywistość.

#37
23-01-2011 22:47
 Ocena 4 na 4
liliac (147340 punktów)Odp: Kazirodztwo
W odpowiedzi sceptymucha
>Ale to by znaczyło, że musielibyśmy patrzeć na społeczeństwa/grupy społeczne, gdzie tabu kazirodztwa nie obowiązuje. Na przykład na Romów - życie kobiety Romki, to porażka. Dalej Islam, tu to samo u kobiet, może nawet gorzej.

Nie wydaje mi się, by przyczyny złej sytuacji kobiet w tych społeczeństwach były powiązane z brakiem tego konkretnego tabu. Jakkolwiek rozumiem, że w sytuacjach już patologicznych (tzw. margines społeczny) negatywne zjawiska mogłyby się wskutek likwidacji tego tabu pogłębić.

#38
23-01-2011 22:57
 Ocena 1 na 1
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Kazirodztwo
W odpowiedzi liliac
> Jakkolwiek rozumiem, że w sytuacjach już patologicznych (tzw. margines społeczny) negatywne zjawiska mogłyby się wskutek likwidacji tego tabu pogłębić.
Tak właśnie sobie przemyśliwałem, gdy zastanawiałem się, skąd to tabu się wzięło. Tyle, że kiedyś (dawno temu) musiało dotyczyć niekoniecznie marginesu.

Ogólnie patologie rodzinne są trudne do kontroli, chyba jedynym wyjściem przy tworzeniu się nierozwiniętych społeczeństw było tworzenie tabu, by je kontrolować. Tak to sobie wyobrażam.

Pozdrawiam

Architekt projektując opiera się na wyliczeniach inżyniera. Inżynier szacuje parametry, opierając się na prawach fizyki. Fizyk korzysta z równań i tożsamości matematyki. Matematyk udowadniał twierdzenia nie zastanawiając się, czy opisują rzeczywistość.

#39
23-01-2011 22:57
 Ocena 1 na 1
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
Odp: Kazirodztwo
W odpowiedzi sceptymucha
>Nie hurmem, ale tak, problem by urósł.
Nie do końca jestem przekonana. Gdyby zniesiono kary za kradzież czy łapówkarstwo na pewno by się te zjawiska wybitnie zwiększyły. Ale uważam, że z kazirodztwem jest trochę podobnie jak z homoseksualizmem. Czy po zniesieniu karalności homoseksualizmu gwałtownie przybyło homoseksualistów? Zresztą ,zdaje się, w większości wypadków to patologia rodziny jest przyczyną kazirodztwa a nie na odwrót. Co innego też jest kiedy kazirodztwo łączy się z użyciem przemocy ( wtedy użycie przemocy powinno być penalizowane) a co innego kiedy jest "uprawiane" za obopólną zgodą. Co jest na pewno dosyć rzadkie, ale chyba badań żadnych na ten temat nie robiono.

Są rzeczy na niebie i ziemi o których się nie śniło fizjologom. (Ferdynand Kiepski).

#40
23-01-2011 23:04
 Ocena 2 na 2
setarkos (10757 punktów)Odp: Kazirodztwo
W odpowiedzi prof. Grabowska
>.. Ojcowie hurmem rzucili by się na córki, bracia na siostry itp.
Chyba w dzisiejszych czasach nie należy pomijać inicjatywy strony żeńskiej.. Dlaczego siostry, córki czy ciocie nie miałyby skutecznie podrywać kuzynów? Czyżby paniom obce były kazirodcze pokusy?

[Co do istoty wątku - warto może rozważyć sytuacje wyjątkowe - np. takie:
- nie znające się wcześniej dorosłe osoby mają się ku sobie, a okazuje się, że są blisko spokrewnione,
- wychowujące się od dziecka w jednym domu unikają (nie bez wysiłku) bliskości erotycznej, a okazuje się, że są sobie genetycznie obce.
Który przypadek jest bardziej drażliwy? Mowa o kazirodztwie biologicznym (wtedy do jakiego stopnia pokrewieństwa *) czy kulturowym?]

[Pewnie znany jest żart, że zbyt długie współżycie w związku monogamicznym staje się kazirodztwem (a może swoistym przedłużeniem masturbacji). Sam spotkałem się z zarzutem ze strony 'pani z okienka', gdy podając skład rodziny postawiłem przy pozycji "żona" kreskę w rubryce "stopień pokrewieństwa". Twierdziłem, że żona obca - ona, że to najbliższy stopień pokrewieństwa - ja, że wtedy byłoby to kazirodztwo /autentyk/.]

[* Dążenie do minimalnego stopnia pokrewieństwa prowadziłoby chyba do sodomii - w takiej sytuacji 'normalny seks' byłby ograniczony kazirodztwem z jednej, a zoofilią z drugiej strony?]

prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
Odp: Kazirodztwo
W odpowiedzi sceptymucha
> gdzie tabu kazirodztwa nie obowiązuje. Na przykład na Romów
Nie słyszałam, aby u Romów nie obowiązywało.
> Kraje seksturystyki?
Tam też nie o kazirodztwo chodzi.

Są rzeczy na niebie i ziemi o których się nie śniło fizjologom. (Ferdynand Kiepski).

#42
23-01-2011 23:08
 Ocena 2 na 2
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Kazirodztwo
W odpowiedzi prof. Grabowska
Nie jesteś w stanie kontrolować "obopólnej zgody", bo sytuacja w rodzinie jest szczególna.
Chyba żebyś zezwoliła na kazirodztwo, gdy obie osoby mają po np. 26 lat - bo w domyśle skończyły studia i są niezależne.

Gorzej, gdy w rodzinie już jest patologia - dała byś patologicznej osobie dodatkową broń do ręki.

Pozdrawiam

Architekt projektując opiera się na wyliczeniach inżyniera. Inżynier szacuje parametry, opierając się na prawach fizyki. Fizyk korzysta z równań i tożsamości matematyki. Matematyk udowadniał twierdzenia nie zastanawiając się, czy opisują rzeczywistość.

prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
Odp: Kazirodztwo
W odpowiedzi sceptymucha
> skąd to tabu się wzięło
Z ewolucji. Zwierzęta unikają parzenia się w obrębie swoich najbliższych krewnych. Geny muszą się tasować najlepiej z jak najodleglejszymi i innymi.
> (dawno temu) musiało dotyczyć niekoniecznie marginesu.
Faraonowie egipscy żenili się ze swoimi siostrami dla "zachowania czystości krwi".

Są rzeczy na niebie i ziemi o których się nie śniło fizjologom. (Ferdynand Kiepski).

#44
23-01-2011 23:22
 Ocena 2 na 2
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Kazirodztwo
W odpowiedzi prof. Grabowska
>> gdzie tabu kazirodztwa nie obowiązuje. Na przykład na Romów
>Nie słyszałam, aby u Romów nie obowiązywało.
Nic nie poradzę na to, że nie słyszałaś. Pewnie za to słyszałaś, że żyją w grupach rodzinnych (kilka rodzin), w których z pokolenia na pokolenie pokrewieństwo zwykle wzrasta.

>> Kraje seksturystyki?
>Tam też nie o kazirodztwo chodzi.
Wszędzie, gdzie seksualność jest towarem, nad którym pieczę ma "głowa rodziny", musi się pojawić w pewnym procencie kazirodztwo.
Chyba nie sądzisz, że ojciec 'sprzedający noce' ze swoimi córkami płaci ciężko zarobione pieniądze innym prostytutkom, gdy go weźmie chcica?

Pozdrawiam

Architekt projektując opiera się na wyliczeniach inżyniera. Inżynier szacuje parametry, opierając się na prawach fizyki. Fizyk korzysta z równań i tożsamości matematyki. Matematyk udowadniał twierdzenia nie zastanawiając się, czy opisują rzeczywistość.

#45
23-01-2011 23:31
 Ocena 1 na 1
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Kazirodztwo
W odpowiedzi prof. Grabowska
Rozumiem każde zdanie i słowo, które napisałaś. Nie rozumiem ogólnego sensu, jaki miały one nieść.
Strzelam, że chodzi Ci o to, że ludzie rozpoznają się po feromonach na przykład i statystycznie dobierają tak w pary, by dziecko miało lepszy układ odpornościowy (sprawdzone naukowo). Dziś to nie obowiązuje zbytnio, bo mamy mydełka zapachowe, a nasz węch jest słaby w porównaniu do zmysłu u zwierząt.

Pozdrawiam

Architekt projektując opiera się na wyliczeniach inżyniera. Inżynier szacuje parametry, opierając się na prawach fizyki. Fizyk korzysta z równań i tożsamości matematyki. Matematyk udowadniał twierdzenia nie zastanawiając się, czy opisują rzeczywistość.

1 2 3 4 5 6 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365