Racjonalista - Strona głównaDo treści
O poglądach i przekonaniach.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
27-01-2011 07:19angorek333 (75 punktów)O poglądach i przekonaniach.
Ocena 4 na 4
Ktoś mądry a z pewnością mądrzejszy niż ja napisał kiedyś. "Ludzi podzielić można na tych, którzy kierują się poglądami i na podległych przekonaniom. Wszelka dyskusja z tymi ostatnimi to zwyczajna strata czasu."

W związku z powyższym i znaczącym wpływem tej zasady na moje funkcjonowanie mam kilka pytań.

1. Jaka jest rola poglądów i przekonań w naszym funkcjonowaniu? Zwłaszcza przekonań.
2. Gdzie tak naprawdę leży granica między dwoma. Jak wypatrzeć, dostrzec i jak się bronić?
3. Czy przekonania to beton intelektualny czy fundament?
4. I co wam ślina na język przyniesie.

Pozdrawiam
i zapraszam.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3
astrotaurus (12445 punktów)Odp: O poglądach i przekonaniach.
Och, Wielce Czcigodny Andrzeju Bogusławski!
W produkcji emocjonalnych fajerwerków jest Szanowny Pan biegły nad wyraz, pozwoli Pan, że nawet nie spróbuję Pańskiego mistrzostwa naśladować. Szkoda tylko, że Wielmożny Pan tak chaotycznie i po łebkach odnosi się do zawartości merytorycznej moich wypowiedzi.

Dam Ci jednak kolejną szansę, bo ja nie mam problemu z dzieleniem się prawdą - jej wystarcza dla wszystkich chętnych.

Nie będę się, oczywiście, przepychał z Twoimi emocjami, zajmę się konkretami.

Przykład, dzięki któremu może zrozumiesz jak niepotrzebnie uciekasz od meritum:
> A.B.: Zawsze mi się zdawało, że przekonanie opierając się (czy wychodząc z zespołu) pogladów, jest pojęciem szerszym bliższym terminowi światopogląd, ale od światopoglądu jednak pojęciem węższym.
ja: Dobrze mówisz: wydawało Ci się.
>A.B.: Tak, tu też jest widoczny bezwlędny szacunek dla zdania innych!
>Tylko kto go wykazuje?

Czemu poza popisami erystycznymi nie chciałeś odnieść się do tego fragmentu mojej wypowiedzi, który kwestionował poprawność Twego "zdawania się"? Kwiecistość wypowiedzi nie zastąpi sensu. Jeśli róża pachnie piękniej, niż kapusta nie oznacza, że będzie z niej lepsza zupa (stare)

I do samego sedna meritum:

>"Słownik języka polskiego" pod red. Mieczysława Szymczaka: Przekonanie to zdanie oparte na przeświadczeniu o prawdziwości lub fałszywości ....
>

>"Oksfordzki słownik filozofii" Simona Blackmana: Przekonanie. Wiara w sąd jest obstawaniem przy jego prawdziwości.

Super, że zadałeś sobie trud pobuszowania po słownikach.
Czy przytoczone tutaj definicje przekonania (choć ta druga mało przypomina rzeczową definicję pojęcia) korespondują jakoś z tamtym paszkwilem, który przytaczałeś wcześniej? Bo ja takiej korespondencji nie widzę...


Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

#32
02-02-2011 15:20
 Ocena 2 na 2
Głąbiński (3538 punktów)Odp: O poglądach i przekonaniach.
>... Ludzi podzielić można na tych, którzy kierują się poglądami i na podległych przekonaniom. Wszelka dyskusja z tymi ostatnimi to zwyczajna strata czasu.
Podsumowując całość dyskusji twierdzę, że zdanie jest sformułowane błędnie: użyte określenia są niejasne, nie wyjaśniono np., dlaczego poglądami się "kierujemy", a przekonaniom się "podlega". W potocznej mowie używamy przecież w obu wypadkach określenia "posiadać". Nieuzasadniony merytorycznie wskazany dobór czasowników w tym zdaniu ma wyraźną wymowę wartościującą, ma wywołać u odbiorcy niepodbudowane jakąkolwiek argumentacją wrażenie deprecjonujące to, co nazywamy przekonaniem. Obawiam się, że zdanie zostało wyjęte z jakiejś polemiki, w której wypowiadający je, w braku rzeczowych racji, dla usprawiedliwienia wycofania się z dyskursu ("dyskusja z ... = strata czasu") posłużył się grą polegającą na wykorzystaniu niejednoznaczności słów rozszerzoną na dodatek przez siebie.

Stach M. G.

1 2 3

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365