 |
Bez religii byłoby kiepsko... Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 30-08-2011 10:14 | jark44 (619 punktów) | Bez religii byłoby kiepsko...
-15 na 15 | Walka z religią nie ma najmniejszego sensu. Powód jest prosty. Większość ludzi na świecie nie jest w stanie przyjąć, że wraz z ich śmiercią wszystko się kończy. Potrzebne jest pocieszenie, że nasza rzeczywistość jest w jakimś sensie wieczna, tzn. znajduje przedłużenie w jakimś rajskim bycie. Zarówno ludzie niezadowoleni z obecnych swych warunków jak też ci, którzy odnieśli sukces chcą przedłużenia egzystencjalnego. Jedni, aby wreszcie polepszył się ich byt, inni chcą kontynuować swoje „szczęście”. Prawdą jest również to, że nieznajomość praw fizyki nie pozwala nam na rozumienie rzeczywistości. Zanim nastąpi tutaj większy krok naprzód minie jeszcze wiele dziesiątek lat. To sprawia, że większość ludzi żyje w lęku o swoją przyszłość i ich najbliższych. Religia daje tym ludziom coś czego nie daje nikt. Jasne wytłumaczenie poparte tysiącami lat istnienia religijnej instytucji. Tak samo jak brak wiedzy o otaczającym nas wszechświecie problemem jest, czy człowiek pozbawiony „bicza” moralnego nad sobą nie stoczy się w otchłań bezwzględnego tyrana. Religia w sposób skuteczny tłumi w ludziach odruch agresji – strach przed kara wieczną. Gdyby religii nie było odsetek spośród „głupków i maluczkich” skłonnych np. zabijać wzrósłby bardzo. Tym bardziej, że nasza cywilizacja ciągle „prowokuje” do takich zachowań – brutalne filmy, przemoc, która jest ciekawszym tematem dla brukowców niż tematy pozbawione agresji. Jest także cos takiego jak ciągły wzorzec człowieka, który osiąga sukces – za wszelka cenę.
Tak banalna sprawa jak religia – pozbawiona wszelkiej logiki, cyniczna, pozbawiona sensu i spoistości wewnętrzne jest zarazem wybawieniem przed „maluczkimi”. Skoro ci ludzie nie wyobrażają sobie inaczej niż bez religii – to co robiliby, gdyby im religię „zabrać”. Zachowywaliby się równie irracjonalnie, tyle tylko, że gorzej. Oni nie wierzą w moc człowieka, zasady humanistycznego odruchu. Tylko „bóg” jest w stanie ich powstrzymać od czynienia rzeczy strasznych – bo głupie rzeczy i tak czynią na co dzień. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..#31 4 na 4 | astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Bez religii byłoby kiepsko... | > O wartości religii mogą stanowić jedynie zawarte w niej elementy prawdy - cała reszta jest nieważna.Bingo! Furda nienawiść, krucjaty, stosy! Furda pedofile, złodzieje, zdrajcy! Furda ciemnota i wyzysk! W jednej książce napisano "nie zabijaj" i to rekompensuje wszystko! Takie dyrdymały plotą całkiem poważnie ludzie wierzący... 
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
#32 4 na 4 | astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Bez religii byłoby kiepsko... | > Religia to (jakaś) filozofia.Ufff, jakaś taka niewydarzona... > A filozofia (kultura), podobnie jak narzędzia jest wyróżnikiem inteligencji naszego gatunku.Ale nie ta karykaturalna. Na niej, mimo wielu zmagających się, mimo wielu dzieł, jakoś ludzkość nie ujechała za daleko. > I co by nie mówić o religii in plus czy minus to bez niej nie bylibyśmy tym kim jesteśmy.No bardzo odkrywcze! Z upierzeniem ptaków i nieśmiertelnością bakterii też bylibyśmy inni. A poza tym ja bardzo bym się cieszył gdybyśmy byli inni - jako masy społeczne wolę tych bez religii. > I to też jest różnica między starym a nowym, stare religie sacrum mają naturalne, nowe wytworzyły w pełni sztucznie.To tylko postęp wiedzy. Gdyby starożytni Indianie wiedzieli tyle o świecie też musieliby swojego Manitu upychać w Pozaczasie itp. 
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
#33 2 na 2 | Ania... (14138 punktów) | Odp: Bez religii byłoby kiepsko... | > O wartości religii mogą stanowić jedynie zawarte w niej elementy prawdy - cała reszta jest nieważna.Nie zgadzam się. Całość oceniamy po całości, a nie po wybranych elementach. Gdyby tak na to patrzyć, to Hitler był w porządku, bo nie krzywdził zwierząt i był wegetarianizmem, no i wrażliwy, bo ładne obrazy malował. Wybacz, ale nie powinniśmy, co więcej, moralnie nie mamy prawa przymykać oczu na to co fałszywe i zakłamane. |
mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Bez religii byłoby kiepsko... | > >O wartości religii mogą stanowić jedynie zawarte w niej elementy prawdy - cała reszta jest nieważna.> Nie zgadzam się.> Całość oceniamy po całości, a nie po wybranych elementach.> Gdyby tak na to patrzyć, to Hitler był w porządku, bo nie krzywdził zwierząt i był wegetarianizmem, no i wrażliwy, bo ładne obrazy malował.> Wybacz, ale nie powinniśmy, co więcej, moralnie nie mamy prawa przymykać oczu na to co fałszywe i zakłamane.Widzę, że nie wyraziłem się jasno, więc precyzuję: tylko to, co w danej religii prawdziwe, stanowi o wartości tej religii, natomiast to, co w tej religii jest fałszywe, zmniejsza jej wartość. Więc zgadzamy się. Natomiast o wartości religii nie stanowi to, czy dzięki niej żyje się łatwiej czy nie. |
#35 5 na 5 | Alicja Duda (25557 punktów) | Odp: Bez religii byłoby kiepsko... |
> Widzę, że nie wyraziłem się jasno, więc precyzuję: tylko to, co w danej religii prawdziwe, stanowi o wartości tej religii, natomiast to, co w tej religii jest fałszywe, zmniejsza jej wartość. Więc zgadzamy się.Wybacz ale nie rozumiem. Powiedz co w religii jest prawdziwe? Podaj jakieś przykłady.
Zmień politykę, głosuj na kobiety. |
mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Bez religii byłoby kiepsko... | > >Widzę, że nie wyraziłem się jasno, więc precyzuję: tylko to, co w danej religii prawdziwe, stanowi o wartości tej religii, natomiast to, co w tej religii jest fałszywe, zmniejsza jej wartość. Więc zgadzamy się.> Wybacz ale nie rozumiem. Powiedz co w religii jest prawdziwe? Podaj jakieś przykłady.> Na przykład w religii judaistycznej przykazanie "Nie zabijaj". |
#37 9 na 9 | maruda (5550 punktów) | Odp: Bez religii byłoby kiepsko... | > >>Widzę, że nie wyraziłem się jasno, więc precyzuję: tylko to, co w danej religii prawdziwe, stanowi o wartości tej religii, natomiast to, co w tej religii jest fałszywe, zmniejsza jej wartość. Więc zgadzamy się.> >Wybacz ale nie rozumiem. Powiedz co w religii jest prawdziwe? Podaj jakieś przykłady.> >> Na przykład w religii judaistycznej przykazanie "Nie zabijaj".Cytat:W Starym Testamencie wymienione zostały liczne czyny, których popełnienie ma być karane śmiercią, i tak są nimi m.in. pobicie rodziców (Wj 21,15), a nawet złorzeczenie im (Wj 21,17), czary (Wj 22,17 lub 22,18), sodomia (Wj 22,18 lub 22,19), cudzołóstwo (Kpł 20,10), nieprzestrzeganie szabatu (Wj 35,2)
To nie jest pełna definicja powinno się pisać "nie zabijaj bez ważnego powodu", ważne powody i cytaty przytaczam powyżej. |
#38 3 na 3 | astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Bez religii byłoby kiepsko... |
> Na przykład w religii judaistycznej przykazanie "Nie zabijaj".To nie jest żadne wyjaśnienie, zwłaszcza że z przystawalnością tego przykazania do pozostałych treści religijnych jest krucho - co już wykazał maruda. A gdyby nawet brać poważnie ten kierunek myślenia to dowolny zbiór baśni z jego przekazami i walorami dydaktycznymi jest lepszy od religii, bo pomaga w przyswajaniu dobrych rzeczy bez wpajania ciemnoty o rzeczywistym istnieniu obiektów urojonych.
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Bez religii byłoby kiepsko... | > >Na przykład w religii judaistycznej przykazanie "Nie zabijaj".> To nie jest żadne wyjaśnienie, zwłaszcza że z przystawalnością tego przykazania do pozostałych treści religijnych jest krucho - co już wykazał maruda.Nie, gdyż dokładny sens przykazania "Nie zabijaj" w religii judaistycznej jest następujący: "Nie wolno dopuszczać się morderstwa", czyli innymi słowy: "Nie wolno zabijać niewinnego człowieka". |
#40 10 na 10 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Bez religii byłoby kiepsko... |
> Nie, gdyż dokładny sens przykazania "Nie zabijaj" w religii judaistycznej jest następujący: "Nie wolno dopuszczać się morderstwa", czyli innymi słowy: "Nie wolno zabijać niewinnego człowieka". Cytat:I wytracili wszystko, co było w mieście, męże i niewiasty, dzieci i starce; woły też i owce, i osły ostrzem miecza pobili. Joz. 6,21. Cytat:I wzięliśmy wszystkie miasta jego na on czas, i wniwecześmy obrócili wszystkie miasta, mężczyzny i niewiasty, i dzieci, nie zostawiwszy z nich nikogo. Pwt. 2,34. I tak dalej, i tak dalej... Ciekawe, czego też były winne te dzieci... pl.wikisou(*)a_Gdańska/Stary_Testament
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu. |
#41 6 na 6 | Chlodwig (10939 punktów) | Odp: Bez religii byłoby kiepsko... | > >>Na przykład w religii judaistycznej przykazanie "Nie zabijaj".> >To nie jest żadne wyjaśnienie, zwłaszcza że z przystawalnością tego przykazania do pozostałych treści religijnych jest krucho - co już wykazał maruda.> Nie, gdyż dokładny sens przykazania "Nie zabijaj" w religii judaistycznej jest następujący: "Nie wolno dopuszczać się morderstwa", czyli innymi słowy: "Nie wolno zabijać niewinnego człowieka".A kto jest winny decydują wyznawcy. Jak dla mnie, jesteś winny fundamentalizmu. I co teraz? |
#42 7 na 7 | Chlodwig (10939 punktów) | Odp: Bez religii byłoby kiepsko... | > Cytat:I wytracili wszystko, co było w mieście, męże i niewiasty, dzieci i starce; woły też i owce, i osły ostrzem miecza pobili. > Joz. 6,21.> I tak dalej, i tak dalej... Ciekawe, czego też były winne te dzieci...A owce? |
#43 10 na 10 | liliac (147340 punktów) | Odp: Bez religii byłoby kiepsko... | > A owce?To były wrogie owce  |
#44 9 na 9 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Bez religii byłoby kiepsko... | Pewnie nażarły się rajskich jabłek... |
#45 7 na 7 | astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Bez religii byłoby kiepsko... |
> I tak dalej, i tak dalej... Ciekawe, czego też były winne te dzieci...Och, dzieci potrafią być wielkimi zbrodniarzami wobec Pana: Kiedy zaś postępował drogą, mali chłopcy wybiegli z miasta i naśmiewali się z niego wzgardliwie, mówiąc do niego: Przyjdź no, łysku! Przyjdź no, łysku! (24) On zaś odwrócił się, spojrzał na nich i przeklął ich w imię Pańskie. Wówczas wypadły z lasu dwa niedźwiedzie i rozszarpały spośród nich czterdzieści dwoje dzieci.A winnych już można zabijać do woli na różne sposoby. Święć się imię Twoje!
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|