Jesteśmy pierwszym gatunkiem rodzaju Homo, który zdaje sobie sprawę z ewolucji. Poprzednie nie wiedziały, kim są (w sensie systematyki) ani nie przypuszczały, że miały przodków, którzy wyginęli. W związku z tym zawsze ciekawiło mnie to, kiedy i w jaki sposób zorientujemy się, że pojawił się nowy gatunek? Czy pewnego dnia za kilkadziesiąt tysięcy lat jakiś genetyk stwierdzi - tak, to już jest genotyp "Homo futurus"? Czy raczej dopiero nasi następcy odkopią nasze szczątki i sklasyfikują? Poprzednie gatunki Homo dzieli od siebie średnio około pół miliona lat (bardzo to zaokrągliłam, bo niektóre istniały równocześnie). Ta zmiana może nie być aż tak odległa. Już teraz mamy o 12% mniejsze twarze niż pierwsze osobniki Homo sapiens (200 tys. lat temu), nasz wzrost różni się o 15 cm od ludzi żyjących kilkaset lat temu, stopy mamy większe, biodra węższe (kobiety), muskulatura ciała się zmniejsza, owłosienie, mózg przystosowuje do mnogości informacji i bodźców itd. Jak myślicie - w jaki sposób się zorientujemy i mniej więcej kiedy? To taka spekulacja, ale mnie to ciekawi od dawna. |