 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-12-2011 21:01 | setarkos (10757 punktów) | Pytanie do wierzących.
3 na 7 | Dzień Dobry
Jako że tyle na forum dyskusji okołoreligijnych i miejsce specjalne udzielone, bacząc na częstą tu obecność z wiarą obeznanych (o ile można tak powiedzieć), stawiam pytanie, na które odpowiedzi nie potrafię sobie wyobrazić:
W co (w kogo) wierzy "Bóg", jeśli jest osobą wierzącą?
Pozdrawiam. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 Dalej..#1 2 na 2 | Ateusznik (405 punktów) | Odp: Pytanie do wierzących. | >W co (w kogo) wierzy "Bóg", jeśli jest osobą wierzącą? Odpowiedź wierzących byłaby pewnie taka : w ludzi. A tak naprawdę to pytanie jest bezsensu, gdyż określenie wierzący (w istnienie boga) odnosi się tylko do ludzi.
|
#2 11 na 11 | Fizyk (17637 punktów) | Odp: Pytanie do wierzących. | > W co (w kogo) wierzy "Bóg", jeśli jest osobą wierzącą?
Bóg jest idealny, Bóg nie wierzy.
|
#3 3 na 3 | zupełna (2507 punktów) | Odp: Pytanie do wierzących. | > A tak naprawdę to pytanie jest bezsensu, gdyż określenie wierzący (w istnienie boga) odnosi się tylko do ludzi.O nie wiem czy bez sensu. Mój kot Fredzisław wierzy zapewne, że dostrzegę go siedzącego o poranku przy misce i napełnię oboje wyczekiwanym śniadaniem. Fredzisław to zwierze, a bóg to dopiero musi mieć wiarę w sensowność swoich poczynań. |
#4 2 na 2 | Ateusznik (405 punktów) | Odp: Pytanie do wierzących. | > O nie wiem czy bez sensu. Mój kot Fredzisław wierzy zapewne, że dostrzegę go siedzącego o poranku przy misce i napełnię oboje wyczekiwanym śniadaniem. Fredzisław to zwierze, a bóg to dopiero musi mieć wiarę w sensowność swoich poczynań.Powtórzę: wierzący w istnienie boga. Bóg nie musi mieć wiary (a nawet nie może) skoro jest wszechwiedzący. |
#5 2 na 4 | Aleksander Rozbiewski (67 punktów) | Odp: Pytanie do wierzących. | >W co (w kogo) wierzy "Bóg", jeśli jest osobą wierzącą?
Odp. chrześcijańska - W ludzi. Odp. racjonalna - Bóg wie wszystko, więc nie musi w nic wierzyć. Odp. chrześcijańska na odp. racjonalną - Ale nawet jak wie, że zrobią źle, to i tak w nich wierzy. Odp. racjonalna na powyższe - To nie za bardzo ma sens, prawda? |
#6 5 na 5 | lukaszewicz (5674 punktów) | Odp: Pytanie do wierzących. | , >W co (w kogo) wierzy "Bóg", jeśli jest osobą wierzącą? Jezus wierzył w ojca ale się zawiódł. Ojciec wierzył w swego syna,lecz ten się przechrzcił. A ten trzeci to nie wiem.
|
| Brzostowski (7067 punktów) | Odp: Pytanie do wierzących. | W samego siebie. |
#8 3 na 3 | Ojciec Ateusz (9201 punktów) | Odp: Pytanie do wierzących. | > Odp. racjonalna - Bóg wie wszystko, więc nie musi w nic wierzyć.To nie jest odpowiedź racjonalna, bo "wszechwiedza" jest niemożliwa. Nawet sam Pan Buk nie może mieć pewności, czy gdzieś nad nim nie ma jakiegoś - doskonale ukrytego i niedostępnego bukowemu poznaniu - wyższego piętra rzeczywistości. Fideiści utrzymują, że w warunkach takiej niepewności (która jest i naszym udziałem) wiara w Buka jest właściwą postawą. Osobiście nie podzielam tej opinii, ale jeżeli Buk się z nią zgadza, wówczas oczywiście powinien konsekwentnie wierzyć w NadBuka. ...któren to NadBuk, konsekwentnie powinien bić nadbukowym czołem przed (n+1)Bukiem. I tak, k..., do zajebania - jak skomentował ten problem znany filozof Miauczyński (Młodszy). |
| setarkos (10757 punktów) | Odp: Pytanie do wierzących. | > .. nie musi mieć wiary (a nawet nie może) skoro jest wszechwiedzący.Ale skoro nie wierzy się zwierzęciu jak psu, to chyba znaczy, że się nie wie co mu do łba strzeli. Tym bardziej człowiek może być nieprzewidywalny, wiec jak wiedzieć co zrobi, powie czy pomyśli? [Dziwne są tu konotacje wiary - z jednej strony nie wierzyć to nie ufać, z drugiej - jeśli się nie wie, to można co najwyżej wierzyć. Summa summarum nie widać ucieczki od wiary w człowieka.] |
#10 1 na 1 gegebege (231 punktów) (zablokowany) | Odp: Pytanie do wierzących. | Odpowiedź wierzącego: Bóg wie wszystko, więc w nic nie musi wierzyć. |
#11 1 na 1 | Ateusznik (405 punktów) | Odp: Pytanie do wierzących. | > Ale skoro nie wierzy się zwierzęciu jak psu, to chyba znaczy, że się nie wie co mu do łba strzeli.> Tym bardziej człowiek może być nieprzewidywalny, wiec jak wiedzieć co zrobi, powie czy pomyśli?Wg. ichniej teologii (którą dla dobra dyskusji uznaję) Bóg wie dosłownie wszystko, więc i to co człowiek zrobi, powie i pomyśli. |
#12 2 na 4 | setarkos (10757 punktów) | Odp: Pytanie do wierzących. | > .. wie wszystko, więc w nic nie musi wierzyć.Nie dawałby zatem człowiekowi wolnej ręki, swobody decyzji (w tym także sprzeniewierzającej się Planom), lecz z góry jego przyszłe wybory ukartował? |
#13 1 na 1 | Ateusznik (405 punktów) | Odp: Pytanie do wierzących. |
> Nie dawałby zatem człowiekowi wolnej ręki, swobody decyzji (w tym także sprzeniewierzającej się Planom), lecz z góry jego przyszłe wybory ukartował?Dokładnie. |
#14 3 na 3 | astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Pytanie do wierzących. |
> Nie dawałby zatem człowiekowi wolnej ręki, swobody decyzji (w tym także sprzeniewierzającej się Planom), lecz z góry jego przyszłe wybory ukartował?Nie ukartował, tylko je zna. Ale je zna tylko dlatego, że człowiek ich dokona. Kiedy człowiek dokona innych, to Bóg zna te inne. Człowieku, nie masz bladego pojęcia jaki czadowy jest Bóg i jak gorąco wierzy w swoje Boskie posłannictwo.
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Pytanie do wierzących. | > >.. wie wszystko, więc w nic nie musi wierzyć.> Nie dawałby zatem człowiekowi wolnej ręki, swobody decyzji (w tym także sprzeniewierzającej się Planom), lecz z góry jego przyszłe wybory ukartował?"Przyszłość", podobnie jak "czas", to pojęcia związane z rzeczywistością materialną. Bóg jest ponad czasem. Wiedza Boga o przyszłości nie zaprzecza zatem wolnej woli człowieka. |
1 2 3 4 5 6 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|