 |
"Straty" w neoliberalizmie Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 10-01-2012 01:46 | kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | "Straty" w neoliberalizmie
17 na 19 | Cytat:Władze regionu Piemont na północy Włoch ogłosiły, że rozważają możliwość zwrócenia się do rządu w Rzymie o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej z powodu braku śniegu, co przyniosło straty branży turystycznej. [...] Hotelarze i przedstawiciele całej branży turystycznej w ośrodkach narciarskich mówią o ogromnych stratach finansowych. ( źródło} Myślę, że hotelarzom i przedstawicielom całej branży turystycznej w ośrodkach narciarskich należy się rekompensata od włoskich podatników jak psu buda. Myślę ponadto, że wszystkie kraje UE powinny zrzucić się na tę pomoc. Władze USA jako pierwsze dały przykład godny naśladowania, że należy kasą podatników zapewnić utrzymanie spodziewanych dochodów akcjonariuszy i pracowników prywatnych firm.
Gdybym nie rozumiał na czym polega neoliberalizm, to wystąpiłbym do rządu RP o to, żeby wypłacił mi kasę na pokrycie różnicy między moimi dochodami, a dochodami, które by mnie satysfakcjonowały. Ale rozumiem ten system, więc wiem, że najbiedniejsi są zobowiązani do finansowania bogatszych, bardziej bogatych i tych najbogatszych. Jak to zwykł był powiadać pewien "manager" (kierownik) w moim byłym zakładzie pracy: "Nie wyobrażam sobie Bożego Narodzenia bez kawioru, a robol będzie szczęśliwy, gdy go będzie stać na kaszankę, więc jestem za podwyżką dla kierowników." | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 #31 5 na 5 | Satyr (4285 punktów) | Odp: "Straty" w neoliberalizmie |
> A teraz wierzą, że polscy liberałowieNie chcę zbyt brutalnie rewidować Twojego światopoglądu, ale pod względem liberalizmu gospodarczego wszystkie kraje skandynawskie, Niemcy i Francja są przed Polską. Szczególnie kraje skandynawskie są daleko przed nami: www.heritage.org/index/RankingNiewidzialna ręka rynku zawsze będzie lepsza dla ludzi niż widzialne, lepkie łapki biurokratów. Polska jest jednym z najbardziej dotkniętych interwencjonizmem krajów w UE, dlatego jeszcze długo będziemy wychodkiem Europy. O Polskim "liberalizmie" już sporo tu pisano, również ja to i owo "zalinkowałem": www.racjonalista.pl/forum.php/s,456779#w456957Najlepszą drogą do przekonania się o tym jest oczywiście droga praktyczna. Spróbuj założyć jakiś drobny biznes i utrzymać go przez 3-4 lata. Gwarantuję Ci zmianę preferencji polityczno-ekonomicznych o 180 stopni.  Pozdrawiam |
#32 1 na 1 | Miroslaw Rybka (2480 punktów) | Odp: "Straty" w neoliberalizmie | > >A teraz wierzą, że polscy liberałowie> Nie chcę zbyt brutalnie rewidować Twojego światopoglądu, ale pod względem liberalizmu gospodarczego wszystkie kraje skandynawskie, Niemcy i Francja są przed Polską. Szczególnie kraje skandynawskie są daleko przed nami:> www.heritage.org/index/Ranking> Niewidzialna ręka rynku zawsze będzie lepsza dla ludzi niż widzialne, lepkie łapki biurokratów.> Polska jest jednym z najbardziej dotkniętych interwencjonizmem krajów w UE, dlatego jeszcze długo będziemy wychodkiem Europy. O Polskim "liberalizmie" już sporo tu pisano, również ja to i owo "zalinkowałem":> www.racjonalista.pl/forum.php/s,456779#w456957Proszę sprawdzić jakie socjale są w tych państwach a jaki jest socjal w Polsce. > Najlepszą drogą do przekonania się o tym jest oczywiście droga praktyczna. Spróbuj założyć jakiś drobny biznes i utrzymać go przez 3-4 lata. Gwarantuję Ci zmianę preferencji polityczno-ekonomicznych o 180 stopni.  > Pozdrawiam> Tak to już się przyjęło, że jeśli ktoś nie popiera liberalizmu tzn. że z pewnością ma takie poglądy na gospodarkę jak Polpot albo Stalin. Drobna przedsiębiorczość jest faktycznie wykańczana, ale to dlatego, że liberalizm sprzyja wielkiej finansjerze kosztem całej reszty. Nie tylko pracowników, ale także drobnych i średnich przedsiębiorców. Polscy prezesi wielkich spółek zarabiają znacznie więcej, niż ci którzy są na analogicznych stołkach w Niemczech, Francji czy Skandynawii. Sprzyjanie przez liberalizm każdej formie przedsiębiorczości to kit na kółkach. To jak przyjąć za pewnik, że komunizm jest ukoronowaniem pochodu ludzkości ku stworzeniu idealnego systemu, jak życzyli sobie tego komuniści. Gdybyśmy mieli państwo opiekuńcze, wówczas tworzyłoby ono preferencyjne ramy prawne do rozwoju drobnej przedsiębiorczości. Tak się składa, że prowadziłem działalność przez 2 lata i jakoś nie zmieniłem preferencji polityczno-ekonomicznych. Fakt, wykończyły mnie podatki, ale gdyby państwo wsparło w jakiś sensowny sposób moją działalność to bym dalej ją prowadził.
br |
| Miroslaw Rybka (2480 punktów) | Odp: "Straty" w neoliberalizmie | > >Neoliberalizm nie daje nic? Zależy komu. Kiedy padają banki to państwo powinno dopłacać do nich pieniądze. Wówczas powinno się stać socjalistyczne. Ale np. taką opiekę społeczną należy zlikwidować. Tobie pewnie by nic neoliberalizm nie dał.> No i to właśnie nie jest liberalizm, więc w czym problem? Rząd USA nie postąpił zgodnie z ideą liberalizmu. Co do przedrostka neo: mimo wszystko uważam, że rząd USA ratując banki, ratował swoich obywateli którzy od pewnego czasu nie rozumieją pojęcia "debet" kiedy używają jednej ze swoich wielu kart kredytowych. Ja bym ich nie ratował, ale cóż: nie ma miejsc idealnych, USA i tak jest lepsze niż UE.Sam system podatkowy w USA jest skonstruowany w ten sposób, że im masz wyższe przychody tym mniejsze płacisz podatki. To jest w praktyce, a nie w teorii sedno liberalizmu. W teorii państwo ma się nie wcinać. W praktyce brak sensownych uregulowań sprzyja akumulacji kapitału przez nielicznych. Poniżej załączam ciekawą informację. Bezdomni, którzy w Nowym Yorku mają pracę, lecz nie stać ich na wynajem mieszkań. Czy w Europie Zachodniej coś takiego jest do pomyślenia. Komisja Europejska udokumentowała że 2 miliony pracujących Polaków żyje w biedzie. Zatem jesteśmy na najlepszej liberalnej drodze. www.rmf24.(*)eszka-w-nowym-jorku,nId,110211> >Jak podejrzewam prędzej wyjedziesz do Europy Zachodniej, do jednego z keynesowskich państw dobrobytu.> Dobrobytu? Aż się uśmiałem. Wolę być daleko stąd, kiedy ten wasz dobrobyt szlag trafi, a trafi na pewno. Już się to zaczęło.Oczywiście kryzys nie dotknął USA. Liberalna stolica ma się rewelacyjnie.
br |
kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Odp: "Straty" w neoliberalizmie | > pod względem liberalizmu gospodarczego wszystkie kraje skandynawskie, Niemcy i Francja są przed Polską. Szczególnie kraje skandynawskie są daleko przed namiPopełniłeś grzech śmiertelny zwolennika neoliberalizmu! Przecież jedną z naczelnych zasad neoliberalizmu jest opluwać kraje skandynawskie za to, że tam panuje socjalizm! Opamiętaj się!
Europa to taki mały półwysep na drugim końcu Azji. (Mao Tse-tung) |
#35 2 na 2 | wacus47 (666 punktów) | Odp: "Straty" w neoliberalizmie | > >pod względem liberalizmu gospodarczego wszystkie kraje skandynawskie, Niemcy i Francja są przed Polską. Szczególnie kraje skandynawskie są daleko przed nami> Popełniłeś grzech śmiertelny zwolennika neoliberalizmu! Przecież jedną z naczelnych zasad neoliberalizmu jest opluwać kraje skandynawskie za to, że tam panuje socjalizm! Opamiętaj się!> Europa to taki mały półwysep na drugim końcu Azji. (Mao Tse-tung)Ty mówisz o jakichś wymysłach pana Jego Królewska Mość chyba... Racjonalny zwolennik liberalizmu policzy sobie najprostszą korelację między wskaźnikiem IEF a poziomem PKB i/lub HDI i wyciągnie wnioski. Kraje skandywaskie są krajami o zliberalizowanej gospodarce. Bardzo silna jest tam ochrona własności prywatnej (jedna z kluczowych kwestii w doktrynie liberalizmu). Bardzo łatwo jest założyć i prowadzić przedsiębiorstwo, biurokracja nie stwarza tak wielu trudności jak u nas. Dodajmy do tego fakt, że 50% lasów w Szwecji jest w rękach prywatnych. Jaki odsetek lasów jest prywatny w Polsce? Rzekomo neoliberalnej... |
#36 2 na 2 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Odp: "Straty" w neoliberalizmie | O Szwecji podyskutuj sobie z Satyrem, podobnym tobie zatwardziałym zwolennikiem neoliberalizmu, uważającym Szwecję za zamordystyczne państwo totalitarne: www.racjonalista.pl/forum.php/s,195972#w196091 Przy okazji możecie też porozmawiać o wyższości wolnego rynku nad własnością państwową w kontekście sukcesów gospodarczych np. Singapuru i Brazylii. A po przedyskutowaniu tych przypadków możecie się poświęcić ogólniejszej dyskusji o przyczynach kryzysu finansowo-ekonomicznego, sposobach jego zapobiegania i skutkach dla neoliberalnej części światowej gospodarki. Dyskusję o przyczynach ruchu "oburzonych" już wam daruję, bo przecież o leniach, nierobach i lewakach nie wypada rozmawiać dżentelmenom-neoliberałom.
Europa to taki mały półwysep na drugim końcu Azji. (Mao Tse-tung) |
| Wojciech Peisert (505 punktów) | Odp: "Straty" w neoliberalizmie | > Sam fakt klęski żywiołowej nie musi oznaczać zaraz dotacji, ale np. zwolnienia podatkowe.Zwolnienie podatkowe JEST dotacją. Niby dlaczego wszyscy (za pośrednictwem państwa, które kasuje sporą prowizję) mielibyśmy się obowiązkowo zrzucać na ludzi prowadzących biznes. Uruchomili usługi i tyle. Mogli się ubezpieczyć, mogli mniej zainwestować, mogli pójść na bezrobotne, mogli handlować pietruszką. |
#38 1 na 1 | konserwatysta2 (954 punktów) | Odp: "Straty" w neoliberalizmie | W sumie o tym też napisałem, chociaż jest to rozwiązanie skrajnie liberalne. Na takiej samej zasadzie nie powinno być zasiłków dla bezrobotnych. Każdy powinien się ubezpieczyć na wypadek utraty pracy, niezależnie od tego, jaki był powód utraty pracy (za wyjątkiem może pijaństwa w pracy, czy kradzieży). |
#39 4 na 4 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: "Straty" w neoliberalizmie | > >>>pod względem liberalizmu gospodarczego wszystkie kraje skandynawskie, Niemcy i Francja są przed Polską. Szczególnie kraje skandynawskie są daleko przed nami> Popełniłeś grzech śmiertelny zwolennika neoliberalizmu! Przecież jedną z naczelnych zasad neoliberalizmu jest opluwać kraje skandynawskie za to, że tam panuje socjalizm! Opamiętaj się!Podsyłam link do ciekawego bloga: blogi.ifin(*)rczego---wizualizacja/Pozdrawiam. @@@ . |
#40 3 na 3 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Odp: "Straty" w neoliberalizmie | > Podsyłam link do ciekawego bloga:Wiadomo, ohydna, lewacka manipulacja. A Skandynawowie tylko dlatego nie emigrują masowo ze swoich państw owładniętych komunistycznym terrorem, bo wszyscy siedzą w obozach koncentracyjnych.
Europa to taki mały półwysep na drugim końcu Azji. (Mao Tse-tung) |
#41 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: "Straty" w neoliberalizmie | > >>>Podsyłam link do ciekawego bloga:> Wiadomo, ohydna, lewacka manipulacja. A Skandynawowie tylko dlatego nie emigrują masowo ze swoich państw owładniętych komunistycznym terrorem, bo wszyscy siedzą w obozach koncentracyjnych.Ja już nie mam siły walczyć z neoliberalnym fundamentalizmem jedynie słusznej opcji. Mogę im przeciwstawiać tylko racjonalne argumenty, a te do fideistów zupełnie nie docierają. Proszę popatrzeć - jest to tu stały element gry - gdy brakuje im argumentów, to przeprowadzają zmasowaną akcję i biorą polemistów "na krzyki". ---------------------------------------------------------------- Polecam też recenzję książki Francisa Wheena "Jak brednie podbiły świat" - napisaną przez red. Izdebskiego: << Książka F. Wheena ukazuje nagromadzenie głupoty, która nas otacza, a nawet osacza. Konsekwentnie piętnuje wszelakie odstępstwa od najważniejszej zdobyczy Oświecenia - wiary w rozum. [...] Brednie podbijające świat piętnowane są od pierwszych po ostatnie stronice książki Wheena. Autor pokazuje i wyśmiewa głupotę i zakłamanie możnych tego świata oraz irracjonalne podstawy działań ekonomiczno-społecznych współcześnie w świecie zachodzących. Manipulacje wiedzą i naciąganie badań, aż po hucpę, nawet przez wybitnych uczonych. Moim zdaniem całą jej zawartość warto i należy odnosić do naszego kraju, co w moich powyższych refleksjach nad książką właśnie uczyniłem. Podsumowując: odradzam jej czytanie. Myślenie - wbrew przysłowiu - boli, a przez jej lekturę zaczynamy lepiej rozumieć, jak i dlaczego garstka eksopozycjonistów wymanipulowała rzesze idealistów z "Solidarności". Dlaczego kilkudziesięciu, kilkuset polskich neoliberałów, będących w przedziwnych relacjach /łamańcach/ z Kościołem Katolickim, narzuca kierunek myślenia kilku tysiącom ekonomistów i wielu milionom inteligentnych Polaków.
Na dokładkę, by jeszcze bardziej zdecydowanie odstręczyć wszelakich pięknoduchów od lektury, załączę jeden z cytatów: "Mantra powtarzana przez Gekko - 'chciwość jest dobra' - stała się wkrótce ulubionym powiedzeniem wszystkich Wielkich Kutasów z Nowego Jorku i Londynu - Panów Wszechświata". W Polsce z wielkością bywa krucho, natomiast chciwością i głupotą nowobogackich (nazywających siebie np. pracodawcami - dobroczyńcami lub "krajową elitą aktywnych i przedsiębiorczych") możemy podzielić się nawet z największymi egoistami świata. >>Pozdrawiam. @@@ . |
#42 1 na 1 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Odp: "Straty" w neoliberalizmie | > Polecam też recenzję książkiJa zaś polecam wywiad "Rozmowa Trzech na jednego" z prof. Tadeuszem Kowalikiem oraz lekturę jego książki "www.polskatransformacja.pl".www.polskatransformacja.pl/?page=46
Europa to taki mały półwysep na drugim końcu Azji. (Mao Tse-tung) |
#43 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: "Straty" w neoliberalizmie | > >>>Polecam też recenzję książki> Ja zaś polecam wywiad "Rozmowa Trzech na jednego" z prof. Tadeuszem Kowalikiem oraz lekturę jego książki.--------------------------- Dziękuję za polecenie. Znam profesora osobiście od wielu lat i bardzo sobie cenię jego poglądy na rzeczywistość, a także sugestie dotyczące przyszłości Polski, ale poglądy mądrych ludzi słabo się do głównego dyskursu przebijają i dlatego warto je propagować. Prawdopodobnie już Pan je zna, ale informuję, że naszym rynku wydawniczym pojawiły się dwie ciekawe pozycje. "Ekonomia dobra i zła" oraz "Duch równości". Tomasz Sedlaczek: www.tok.fm/TOKFM/0,94037.htmlwww.rp.pl/(*)Tomas-Sedlacek---recenzja.htmlwww.instyt(*)italizm-nie-potrzebuje-wzrostuA tu jest recenzja i fragment "Ducha równości". www.czarna(*)zofia/duch_rownosci,p887374433Społeczno-ekonomiczny dyskurs o przyszłości cywilizacji, wcale nie wygląda tak jak przedstawiają go nasi neoliberałowie i piewcy XIX wiecznego kapitalizmu. Świat już poszedł znacznie dalej.Serdecznie pozdrawiam. @@@ . |
1 2 3 Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|