> Nietsche, mógłbyś podać swoje źródła (a raczej książki traktujące o tej tematyce, które polecasz)?<Czy ja tu polecam jakąś tematykę? Podałem jedną z tysiąca hipotez kto pisał ewangelie. Mnisi nawet by mi pasowali na autorów. Byli specjalistami w tym zakresie. Jedno mi tylko nie pasuje. Na klasztory chrześcijańskie było chyba trochę za wcześnie ?!? Ale trzeba by sprawdzić.Ponadto część współczesnych badaczy przesuwa datę powstania ewangelii na II wiek. Upór teologów katolickich żeby datować ich powstanie możliwie wcześniej wynika z dwóch powodów. 1.Przepchnąć choć jedną ewangelię przed rok 70, inaczej nie ma proroctwa Jezusa, tylko opis znanego faktu. 2.Musieli to być naoczni świadkowie wydarzeń (2 autorów ma takimi być), więc za bardzo nie wolno było się oddalić w czasie. Jak sądzisz, w jakim warsztacie Darowizna Konstantyna ujrzała światło dzienne? Były klasztory które się specjalizowały w fałszerstwach - akty własności. Specjaliści wyjeżdżali na delegację do innych klasztorów żeby fałszować tamtejsze zapisy notarialne.(Jeżeli potrzebujesz źródło to mogę poszukać. Był to klasztor koło Fuldy) Ewangelia Jakuba o młodości Jezusa jest łatwo dostępna w necie. W komputerze mam w wersji niemieckiej, mogę dołączyć. Że część Listów Pawła nie jest jego autorstwa, jest już sprawą powszechnie znaną i uznaną, nawet przez katolickich teologów. O analfabetyzmie części biskupów jest wzmianka u ojców Kościoła. [Załącznik] |