 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 12-03-2012 20:15 | Rika (119 punktów) | Problem z etyką w Liceum
14 na 14 | Witam,
to mój pierwszy post, przyszłam tutaj z prośbą, lecz zanim do niej przejdę wytłumaczę najpierw sytuację od samego poczatku.
Jestem uczennicą szkoły średniej, zapisując się do niej podpisałam orzeczenie uczęszczające na zajecia etyki w szkole ( w papierach był wybór : religia albo etyka ). Szybko się jednak okazało że etyki wcale nie ma, męczyło mnie czekanie 2 godzin bezczynnie na holu, poszłam więc na pierwszą rozmowe z kadrą szkoły czy istałaby możliwość zorganizowania jakoś tych zajęć. Niestety w odpowiedzi dostałam że nie ma w szkole odpowiednio wykwalifikowanej osoby do nauczania etyki. Przyjęłam to do wiadomości, od tamtej pory minął ponad rok. Kilka tygodni temu okazało się jednak że aż 4 nauczycieli ma możliwość, znowu rozpętała się burza. W klasie do której uczęszczam jest ok. 9 osób które deklarują się na zajęcia etyki, lecz od początku nie ma odzewu na tak liczą grupę. Wydrukoaliśmy konkretne artykuły i prawa że mają obowiązek zapewnić nam te zajęcia, zostaliśmy odesłani z kwitkiem. Że nie ma możliwości ponieważ powinniśmy mieć je od 1 klasy.
Czy można jeszcze coś zrobić w tej sytuacji ? Bardzo mi zależy bo już sama nie wiem co zrobić. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 Dalej..#1 7 na 7 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Odp: Problem z etyką w Liceum | Absurdalna sytuacja i dyrekcja gada od rzeczy. W tej sytuacji najlepiej pismo albo telefon do kuratorium. Jak potrzebujesz pomocy to daj znać. |
#2 3 na 3 | Rika (119 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | Pomoc mi się bardzo przyda, już tyle walcze o tą etyke. |
#3 10 na 10 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Odp: Problem z etyką w Liceum | Tzn. chcesz pomoc w sformułowaniu pisma czy chcesz abym podjął interwencję w kuratorium w tej sprawie? Jeśli to drugie to wyślij mi na emaila więcej konkretów, z namiarami na szkołę. |
#4 6 na 6 | Rika (119 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | Raczej pomóc w sformuowaniu pisma, chyba na początek to będzie lepszy pomysł. |
#5 2 na 2 | zohen (3231 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | Być może jakimś wyjściem wobec stanowiska dyrekcji sparaliżowanej prawdopodobnie strachem przed miejscowym klechą byłoby przeniesienie godzin przeznaczonych na religię - etykę na godziny ostatnie lub pierwsze?
A przy okazji - jestem pod wrażeniem Twojej dojrzałości, odwagi i stanowczości. Myślę, że na tym portalu będziemy Ci serdecznie kibicować, na ile się da pomagać i czekać na dobre wiadomości od Ciebie i Twoich przyjaciół. Powodzenia!
|
#6 1 na 1 | Rika (119 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | O tym także miałam okazję porozmawiać, u nas uczy tylko jeden katecheta. Twierdzą że nie ma możliwości ułożyć planu. Chociaż z jedną godziną udało się na moją szczególną prośbę. Lecz tylko w tym roku, bo w następnym roku szkolnym szkoła dozna "szoku" bo dochodzi do nas technikum i zawodówka, później to się nie uda, więc potrzeba jakieś trwalsze rozwiązanie. |
#7 3 na 3 | zohen (3231 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | Jeszcze innym rozwiązaniem byłoby wykazanie inicjatywy własnej "oddolnej" i wystąpienie do dyrekcji z prośbą o akceptację dla powołania w szkole np. Koła Młodych Racjonalistów np. im. Karola Darwina. Dobrze byłoby też poinformować dyrekcję, że na inaugurację zamierzacie zaprosić prezesa Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, redaktora naczelnego naszego portalu a nawet Richarda Dawkinsa! Ale by się działo !!! |
#8 3 na 3 | Rika (119 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | To naprawdę świetny pomysł, jednak fakt, iż jest to środowisko konserwatywne, z racji tego, że to mała miejscowość, może być problematyczny. |
#9 1 na 1 | zohen (3231 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | > To naprawdę świetny pomysł, jednak fakt, iż jest to środowisko konserwatywne, z racji tego, że to mała miejscowość, może być problematyczny.Fakt, ale zapraszamy Ciebie i Twoich przyjaciół do naszego internetowego "koła" - można podyskutować bez skrępowania, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i uzbroić się w racjonalne argumenty do dyskusji z rożnymi "nawiedzonymi" lub po prostu "źle poinformowanymi". Myślę, że dobrze by było, gdybyś podrzuciła adres naszego portalu koleżankom i kolegom - tym bardziej rozgarniętym i otwartym na wiedzę oczywiście. |
#10 1 na 1 | Rika (119 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | Dziękuje za zaproszenie, na pewno skorzystam. |
#11 7 na 7 | Selanos (12869 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | Etykę w szkole pewnie wywalczycie, ale jeżeli poziom nawiedzenia u dyrekcji jest duży, to może się okazać, że zamiast tej etyki będziecie mieli nawracanie i egzorcyzmy w jednym. Walczcie, róbcie zamieszanie, skarżcie się, choćby i do mediów. Jak dobrze pójdzie, to zwyzywa Was sam jaśnie oświecony pan szanowny profesor Legutko, którego można potem postawić za to przed sądem!  Hmm, z każdym rokiem robię się coraz bardziej złośliwy, mam dwadzieścia lat... co jak będę miał sześćdziesiąt?  |
#12 4 na 4 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | Bardzo chętnie ci pomożemy. Prześlę też ten wątek szefowi projektu PSR "Etyka w szkole". |
#13 3 na 3 | Mal_ (208 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | > >W klasie do której uczęszczam jest ok. 9 osób które deklarują się na zajęcia etyki, lecz od początku nie ma odzewu na tak liczą grupę.> To naprawdę świetny pomysł, jednak fakt, iż jest to środowisko konserwatywne, z racji tego, że to mała miejscowość, może być problematyczny.Czy dobrze rozumiem, że w małej miejscowości, gdzie jest konserwatywne środowisko, aż 9 osób z jednej klasy chodziłoby na etykę? Ja chodziłam do szkoły trochę dawno  ale na etykę chodziła tylko 1 osoba z klasy, która była wierząca, ale wyznania prawosławnego. Jak to jest u Was? Uczniowie decydują o tym na jakie zajęcia chodzić czy ich rodzice? Jeśli faktycznie już dzisiaj (w porównaniu do "moich czasów") tak duży odsetek uczniów nie chce chodzić na religię to może jest jakaś nadzieja na przyszłość?  A tak poza moim pytaniem, to trzymam za Ciebie kciuki i podziwiam wytrwałość! |
#14 1 na 1 | Gapa (597 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | Kibicuje Ci bardzo serdecznie.
|
#15 7 na 7 | Wielki Przedwieczny (19 punktów) | Odp: Problem z etyką w Liceum | Witam. Niemal lustrzany przypadek dotyczący sprawy prowadzenia zajęć z etyki wystąpił w szkole podstawowej u mojej córki.Pomimo wielokrotnych interwencji rodziców, dyrekcja szkoły jest bierna, a nawet posunąłbym się do stwierdzenia - wroga tej alternatywie. Tłumaczenie jak w przypadku powyżej - brak wykwalifikowanej kadry. Kiedy córka przestała chodzić na religię (zresztą nie ona jedna) stała się czarną owcą w oczach grona pedagogicznego. Gdzie tu tolerancja, której szkoła powinna uczyć? Teraz córka kończy szkołę i wybiera się do gimnazjum. Mam nadzieję, że tam nie będzie musiała spędzać czasu na korytarzu, a dyrekcja będzie posiadać odpowiednią kadrę a nie tylko panów w habitach. Pozdrawiam i mam nadzieję, że problem Riki wkrótce pozytywnie się rozwiąże. |
1 2 3 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|