 |
Materiał o globalizacji ekonomicznej - do refleksji. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 29-03-2012 13:58 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Materiał o globalizacji ekonomicznej - do refleksji.
2 na 2 | . Dostałem e-mailem link: www.youtube.com/embed/_4eCf6UclR4?rel=0Obejrzałem go raz, tak na szybko i nie bardzo wiem, co mam o nim myśleć, ale ponieważ niektóre przemyślenia wydają się dosyć ciekawe, to przedstawiam go zainteresowanym pod rozwagę. Wasze przemyślenia ułatwią mi moją ocenę zawartych w materiale twierdzeń. Pozdrawiam serdecznie. @@@ . | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 Dalej..#1 5 na 5 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | Odp: Materiał o globalizacji ekonomicznej - do refleksji. | Banki są wszędzie i ci sami ludzie są ich właścicielami? To jakieś bzdury.
Co do kreacji pieniądza, to mniej więcej tak wygląda. Ciekawe, że bankowość pomimo tego genialnego systemu nie ma np w Polsce większych zysków niż inne branże.
Bzdurą jest, że nie można spłacić wszystkich kredytów i że to jest powodem licytacji komorniczych. Autor filmu "zapomniał" o uwzględnieniu pracy jaka zostanie wykonana w przyszłości i to ona zarobi na odsetki. Teza, że banki zarabiają głównie na licytacji i że celowo doprowadzanie ludzi do bankructwa jest ich głównym źródłem zysku jest wyssana z palca.
Ludzie tracą domy, bo się zadłużają nadmiernie i chcą żyć ponad stan.
Tyle do siódmej minuty. Na resztę szkoda mi czasu, bo autor pomiędzy prawdą przemyca sporo kłamstw. Nie ma obowiązku brania kredytów. Można żyć skromnie i bez kredytu i do wszystkiego dojść bez pośrednictwa banków. |
#2 2 na 2 | sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Odp: Materiał o globalizacji ekonomicznej - do refleksji. | Ja również, tak jak Jan Werbiński, wytrzymałem do 7 minuty. Jak zaczęło się polowanie na czarownice, to wymiękłem. Kreacja pieniądza z grubsza jest taka, jak opisana (w USA?, w Europie zależy od miejsca) - przynajmniej w idealnych warunkach. Atmosfera niezdrowej fascynacji jest odstręczająca. Oszustwo w filmiku jest takie, że w USA każdy może stworzyć bank, więc jak ktoś szuka po nazwiskach, to ja wymiękam. W Polsce przykładem człowieka, który "zrobił" bank jakby startując od zera (od pucybuta do milionera) jest właściciel Getin Noble Banku. Jakby były konkretne pytania, to by łatwiej było mi odpowiadać. Pozdrawiam
 |
| Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Materiał o globalizacji ekonomicznej - do refleksji. |
> Atmosfera niezdrowej fascynacji jest odstręczająca.Zgoda jest odstraszająca. > Oszustwo w filmiku jest takie, że w USA każdy może stworzyć bank, więc jak ktoś szuka po nazwiskach, to ja wymiękam.Ja też musiałbym mieć wiedzę operacyjną służb specjalnych, a z mediów, to można zupełnie niewiele się dowiedzieć. > W Polsce przykładem człowieka, który "zrobił" bank jakby startując od zera (od pucybuta do milionera) jest właściciel Getin Noble Banku.Nie jest tak źle! W Polsce też mamy różne i liczne przykłady dorobienia się od zera do multimilionera, ale zupełnie ich nie znamy. Pieniądze to taki towar, który woli pozostawać w spokoju i dyskrecji. Ot tak na szybko znaleziony przypadek sporego szczęścia, inteligencji i przedsiębiorczości. Cuprum Bank S.A. zakończył proces rejestracji nowej nazwy - Dominet Bank S.A.
"Zmiana nazwy na Dominet Bank jest krokiem w kierunku integracji banku w ramach Grupy Dominet. Prowadzona aktualnie reorganizacja banku polega m.in. na centralizacji funkcji organizacyjnych i zarządczych. Do końca roku planujemy jeszcze wprowadzenie kilku istotnym zmian w banku, w tym wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego. Jego uruchomienie pozwoli na rozbudowę sieci placówek banku na terenie całego kraju oraz sprawne nimi zarządzanie." - mówi Dorota Cacek, wiceprezes Dominet S.A.
"Zamierzamy wypełnić nasz wewnętrzny plan zakładający 14 mln zł zysku netto na koniec 2005 roku. Szacujemy, że na koniec tego roku suma bilansowa wyniesie około 1,5 mld zł, a w 2006 roku dojdziemy do około 2 mld zł sumy bilansowej" - powiedział na konferencji prasowej Sylwester Cacek, pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Cacek przewodniczący rady nadzorczej Dominet Banku. BiografiaW latach 80. Sylwester Cacek uczył młodzież w liceum i prowadził hufiec harcerski w Piasecznie. W 1989 r. za zarobione na Zachodzie 5 tys. USD wspólnie z żoną założył sklep z zabawkami i odzieżą w Górze Kalwarii oraz punkt z artykułami RTV w Piasecznie. By zwiększyć obroty, Cackowie zaczęli pośredniczyć w udzielaniu kredytów na zakupy w swoim sklepie (biznes miał nazwę Dominating Network). Wkrótce rozszerzyli działalność na kredyty samochodowe, a w 1998 r. za 30 mln zł kupili od Citibanku Cuprum Bank z Lubina. W ten sposób stali się właścicielami licencji bankowej i zaczęli sami udzielać kredytów (a nie tylko pośredniczyć w ich przyznawaniu). W marcu 2007 roku sprzedali międzynarodowej grupie Fortis 100 proc. akcji grupy Dominet SA, właściciela Dominet Banku. Dzisiaj Cacek jest rentierem żyjącym ze zgromadzonej przez kilkanaście lat fortuny. Cacek pełnił też funkcję przewodniczącego komitetu wykonawczego Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (2001-2002). Od stycznia 2004 roku jest członkiem rady nadzorczej spółki Impel S.A.> Jakby były konkretne pytania, to by łatwiej było mi odpowiadać.Oczywiście na żadne konkretne pytania w tej sprawie nie odpowiem, gdyż iż zupełnie nie znam. Filmik - pomimo podobnych do Pańskich zastrzeżeń - wydał mi się na tyle ciekawym, że wartym tu zamieszczenia. Jeżeli w Pańskiej ocenie nie jest ciekawym, to można go i do "Bazgroł" przerzucić. Pozdrawiam @@@ . |
#4 3 na 3 | jasenka (1863 punktów) | Odp: Materiał o globalizacji ekonomicznej - do refleksji. | To David Icke - facet, który twierdzi, że mamy na Ziemi rasę Reptilian, czyli ludzi - jaszczurów (jaszczurem jest George Bush i królowa Elżbieta II ). To Zakon Iluminatów, który kontroluje świat. Przy nim Fox Mulder to nudny sceptyk  Pan ten jest pisarzem i świetnie zarabia na teoriach spiskowych, mimo że nie mają pokrycia w rzeczywistości jak te pieniądze w bankach  |
#5 2 na 2 | sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Odp: Materiał o globalizacji ekonomicznej - do refleksji. | Materiał może być jako przykład przewagi niezdrowych emocji nad rozsądkiem.  Pozdrawiam
 |
#6 3 na 3 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Materiał o globalizacji ekonomicznej - do refleksji. | . > To David Icke > Pan ten jest pisarzem i świetnie zarabia na teoriach spiskowych, mimo że nie mają pokrycia w rzeczywistości jak te pieniądze w bankach  Informacja dosyć zasadnicza. www.vismay(*)agadki_prawdy_davida_icke.htmlDziękuje. PS. Przepraszam za wrzucenie filmiku tego jegomościa do działu "Gospodarka i ekonomia", zamiast do działu "O wszystkim i o niczym", w którym mamy "Dyskusje nie pasujące do działów tematycznych, jednak na jakiś temat, w tym rozrywka i humor". Pozdrawiam. @@@ . |
#7 2 na 2 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | Odp: Materiał o globalizacji ekonomicznej - do refleksji. | davidicke.pl/ Wystarczy rzucić okiem na stronę i można wyrobić sobie zdanie o poglądach autora. Wikipedia pisze, że on zajmuje się wymyślonymi teoriami spiskowymi od 20 lat. |
#8 1 na 1 | father Tucker (99 punktów) | Odp: Materiał o globalizacji ekonomicznej - do refleksji. | Nie szkodzi. Gość przynajmniej ma charyzmę  No i co do systemu rezerwy cząstkowej ma rację - to wirtualne bankowe pieniądze powstałe z pomnożeniaa fiducjarnych pieniędzy wydrukowanych przez państwo. Równie dobrze moglibyśmy oprzeć światową gospodarkę finansową na banknotach z gry Monopoly. |
#9 3 na 3 | hubin (2274 punktów) | Odp: Materiał o globalizacji ekonomicznej - do refleksji. | Mechanizm ten sam co zwykle bierzemy oczywistą sprawdzoną teorię, obudowujemy ją powszechnymi przekonaniami, następnie wplatamy wątki spiskowe.
Powszechnie znana teoria: Mechanizm kreacji pieniądza - aż mnie rozbawiło, że jegomość pracował nad tym 20 lat, jeden wykład na studiach ekonomicznych załatwił by sprawę...
Powszechne przekonania: -banki to złodzieje -banki są poza kontrolą rządu -banki wyzyskują naszą ciężką pracę -etc.
wątki spiskowe: -Klan czerwonych tarcz rządzący światem.
Dość często zdarza mi się trafić na wyznawców takich teorii, sygnałem alarmowym są zwroty "nie oszukujmy się", "trzeba powiedzieć sobie jasno że", "Każdy przecież wie" etc.
Trudność w przekonaniu owych jegomościów zazwyczaj polega na tym, że przedstawiają to jako własne przemyślenia, na każde swoje twierdzenie mają mix dowodów zmyślonych lub autentycznych przy czym autentyczne nie dotyczą tematu...
Parafrazując: Ideologia śmierdzi! |
#10 5 na 5 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Materiał o globalizacji ekonomicznej - do refleksji. | . Tak, na zakończenie.Gdybym wcześniej wiedział, że bohaterem filmiku jest David Icke i znał jego biografię , to zapewne tego wątku bym nie rozpoczynał, ale to że ktoś jest fantastą - jeszcze wcale nie znaczy, iż jest idiotą i zupełnie nie ma racji. Odwrotnie - boję się, że w tych intelektualnie dopracowanych ideologiach jest więcej kłamstwa i manipulacji niż w tej agitce Davida Icke. Tu muszę zmartwić Pana Hubina, że nawet wiele wykładów na studiach ekonomicznych, a nawet zdanie stosownych egzaminów nie zabija, w niektórych przekonania (sam do takich należę), że to właściciele banków manipulują państwami i gospodarkami, a nie odwrotnie. Więc w sumie nie żałuję, że trochę dałem się podpuścić znajomemu i filmik zamieściłem. Pozdrawiam wszystkich, którzy zechcieli zabrać głos w tym wątku lub choćby zapoznać się z jego treścią. @@@ . |
#11 1 na 1 | fiiś (1053 punktów) | Odp: Materiał o globalizacji ekonomicznej - do refleksji. | Abstrahując od osoby autora treści filmu i jego idiotycznych teorii spiskowych, czyż nie tak właśnie funkcjonuje kreowanie przez człowieka rzeczywistości. W sumie w filmie nie ma niczego odkrywczego, ale sama poruszona idea jest ciekawa. Pieniądz jest umową społeczną podobnie jak wartość czegokolwiek. Tak działa też dźwignia kredytowa i tak powstają też bańki kredytowe - istotne, że to działa. Problematyczne, że powoduje też szkody Pieniądz pozwala ludziom organizować się wokół pewnych celów i w sposób płynniejszy je realizować. Dzięki temu powstają różne dobra i napędza się rozwój, a przy okazji degraduje się środowisko i wyczerpują zasoby. W ten sposób posuwamy ewolucję do przodu, chcąc czy nie chcąc.
Inne pytanie wcale niegłupie pada: dlaczego nie kreują pieniądza rządy tylko banki? Zaryzykuję taką odpowiedź: bo w dobie globalizacji państwa narodowe utraciły swą władzę i kontrolę w tym zakresie. Stąd moje przekonanie, że ich czas i rola się kończą.
Trzeba umieć odróżnić bajdurzenie o spiskach żydów, masonów, globalnym rządzie przejmującym całą władzę nad ludzkością itp., od rzeczywistych procesów, które chcąc nie chcąc się toczą. Niestety te idiotyczne wymysły ucinają całą dyskusję, którą warto na te tematy przeprowadzić. Z pewnością n.p. pogłębianie i rozszerzanie demokracji jest ideą, którą warto wziąć poważnie pod uwagę.
|
| Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Materiał o globalizacji ekonomicznej - do refleksji. | . > Abstrahując od osoby autora treści filmu i jego idiotycznych teorii spiskowych, czyż nie tak właśnie funkcjonuje kreowanie przez człowieka rzeczywistości.> Inne pytanie wcale niegłupie pada: dlaczego nie kreują pieniądza rządy tylko banki?> Zaryzykuję taką odpowiedź: bo w dobie globalizacji państwa narodowe utraciły swą władzę i kontrolę w tym zakresie. Stąd moje przekonanie, że ich czas i rola się kończą.> Trzeba umieć odróżnić bajdurzenie o spiskach żydów, masonów, globalnym rządzie przejmującym całą władzę nad ludzkością itp., od rzeczywistych procesów, które chcąc nie chcąc się toczą.> Niestety te idiotyczne wymysły ucinają całą dyskusję, którą warto na te tematy przeprowadzić.> Z pewnością n.p. pogłębianie i rozszerzanie demokracji jest ideą, którą warto wziąć poważnie pod uwagę.No, właśnie! Znowu dostałem e-mail: [Załącznik]Można odrzucić przed czytaniem, gdyż znamy biografię prof. Bożyka, ale on trochę ekonomii się uczył, a także uczył innych. Czy to też tylko skrzywiony ideologicznie fantasta? Pozdrawiam. @@@ . |
| fiiś (1053 punktów) | Odp: Materiał o globalizacji ekonomicznej - do refleksji. | > Czy to też tylko skrzywiony ideologicznie fantasta?Wydaje się, że już osiągnęliśmy, albo zbliżamy się do sytuacji granicznej. Pytanie czy będziemy w stanie wyciągnąć z tego jakieś, i jeśli tak, to jakie wnioski, oraz czy będziemy w stanie jakoś wpłynąć na dalszy rozwój sytuacji czy też będzie się ona kształtowała sama za sprawą wewnętrznych procesów. A konkretniej, na naszym europejskim podwórku, które z zaprezentowanych rozwiązań powinno się preferować? |
| Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Materiał o globalizacji ekonomicznej - do refleksji. | . > A konkretniej, na naszym europejskim podwórku, które z zaprezentowanych rozwiązań powinno się preferować?Nie wiem? I to - tak naprawdę nie wiem? Może zainteresować się przemyśleniami Tadeusza Kowalika? Akurat tego profesora uważam za mądrego człowieka, którego warto słuchać, ale aby nie było wątpliwości (i uzupełnień - sam dodaję) też byłego (jak Balcerowicz) PZPR-owca: pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_KowalikDoradzał "Solidarności", gdy wymagało to odwagi, ale pozostał człowiekiem lewicy (tak jaką była ówczesna "Solidarność). www.lewica(*)roń:-Myśl-musi-być-wolnawww.kulturaswiecka.pl/node/550[Załącznik]Ekonomią musiałem się interesować na studiach (dawno temu) później odszedłem do zupełnie innych zainteresowań. Teraz, gdy coś ciekawego wpadnie mi ręce to przeczytam, ale na pewno żadnym ekonomistą nie jestem. Mam swoich ludzi, których przemyślenia bardzo sobie cenię, ale nie uznaję żadnych guru. Pozdrawiam. @@@ . |
#15 2 na 2 | szuro (1757 punktów) | Odp: Materiał o globalizacji ekonomicznej - do refleksji. | > Inne pytanie wcale niegłupie pada: dlaczego nie kreują pieniądza rządy tylko banki?> Zaryzykuję taką odpowiedź: bo w dobie globalizacji państwa narodowe utraciły swą władzę i kontrolę w tym zakresie. Stąd moje przekonanie, że ich czas i rola się kończą.Emisja pieniądza została przesunięta z bezpośrednich funkcji Państwa ze względu na wysokie ryzyko emisji pustego pieniądza i zwiększonej inflacji. Dodatkowo banki centralne bazując na miernikach ilości pieniądza w gospodarce mogą dokonywać interwencji i regulować ilość pieniądza w gospodarce Banki udzielając kredytów bazują na zmienności pieniądza w czasie (uproszczając dzisiejszy kredyt to jutrzejsze oszczędności) a państwo je po prostu dodrukowuje. Różnica polega na tym że przy działalności bankowej w następstwie kredytu następuje jego spłata a więc pieniądz porusza się między okresami. W przypadku dodruku przez Państwo nagle mielibyśmy nowy pieniądz. Od końcówki XVII wieku rozpoczął się proces utraty przez Państwo kontroli nad emisją pieniądza. I dobrze. Chodzi o to żeby podejmować decyzję o ilości pieniądza w gospodarce w oparciu o kryteria ekonomiczne a nie polityczne. Źródło tego proces to raczej wzrost wiedzy w zakresie ekonomii a nie efekt globalizacji. |
1 2 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|