 |
Katolicyzm jest logiczny, a racjonalizm nie. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 05-09-2012 14:47 | aspagnito (538 punktów) (zablokowany) | Katolicyzm jest logiczny, a racjonalizm nie.
-10 na 10 | Religia Katolicka polega również na zawierzeniu Planowi Bożemu i wierze w wolną wolę. Racjonalista, który tylko używa tego sloganu celem nadania jakiejś rzekomo zdroworozsądkowej wartości swojemu ateizmowi, zapytany o wolną wolę będzie się upierał, że nie ma czegoś takiego. Nic dziwnego. W kryteriach logiki katolickiej wspierając Boga i jego plan i z nim "współpracując" człowiek jest coraz bardziej wolny i ma wolną wolę, która decyduje o słuszności decyzji, które człowiek podejmuje. Drugi biegun, który polega na sprzeciwianiu się woli Boga, to biegun który decyduje o coraz głębszym pozbawianiu wolnej woli, co jest naturalne... kiedy się karze, odcina się od przywilejów. Jest to biegun, który decyduje o tym, że będąc w sprzeczności z Wolą Boga jest się takim bezwładnym obiektem reakcji świata niematerialnego. Ten zaś fakt widoczny jest wśród racjonalistów, którzy wierzą (!) tylko i wyłącznie w reakcję. Przeznaczenie, które zgłębiają niesłusznie muzułmanie, katolicy wkładają do pudełka tabu, gdyż w momencie, gdy człowiek stara się je zgłębić, staje się nie tylko manipulatorem rzeczywistości, ale też i Bożych Planów. Period. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
4 na 4 | Fafciu (953 punktów) | >W kryteriach logiki katolickiej wspierając Boga i jego plan i z nim "współpracując" człowiek jest coraz bardziej wolny i ma wolną wolę, która decyduje o słuszności decyzji, które człowiek podejmuje.
Czyli człowiek jest wolny, póki robi to co Bóg chce. Bo wolność to niewola!
|
|
9 na 9 | Doppelganger (3218 punktów) | > Religia Katolicka polega również na zawierzeniu Planowi Bożemu i wierze w wolną wolę.Wiara (jak to wiara) nie jest oparta na niczym innym jak myślenie życzeniowe i jest wyrazem braku zrozumienia otaczającego nas świata oraz obawą przed śmiercią. Oczywiście nie można tu pominąć indoktrynacji chrześcijańskiej której jesteś nieszczęsną ofiarą. Spróbuję jednak inaczej - w krasnoludki wierzysz? Przecież jak wieść gminna niesie, one też mają ichni plan - sikania do mleka. Moje mleko po paru dniach kiśnie - dla mnie to bardzo mocny argument za istnieniem krasnoludków. Tylko nie mów, że sam na to nie wpadłeś?! > Racjonalista, który tylko używa tego sloganu celem nadania jakiejś rzekomo zdroworozsądkowej wartości swojemu> ateizmowi, zapytany o wolną wolę będzie się upierał, że nie ma czegoś takiego.Mylisz pojęcia i strzelasz ślepakami. Ateizm to nie jest system wartości ale niewiara w byty nadprzyrodzone i wszystko co się z tym wiąże. Tylko tyle. Nie jest to żaden nihilizm, hedonizm, totalitaryzm Stalina, Holocaust Hitlera, anarchia itp (co niechybnie przywołałbyś w toku dyskusji). Może będzie to być dla Ciebie szokiem ale ateiści to często sceptycy, racjonaliści i humaniści, ludzie którzy cenią bardziej zdrowy rozsądek i potęgę ludzkiego rozumu ponad ujmujące ludzkiej godności i urągające logice religijne bajki dla naiwnych, zindoktrynowanych od dziecka, łatwowiernych ludzi. > Nic dziwnego. W kryteriach logiki katolickiej wspierając Boga i jego plan i z nim "współpracując" człowiek jest> coraz bardziej wolny i ma wolną wolę, która decyduje o słuszności decyzji, które człowiek podejmuje.Logika katolicka to oksymoron (z podkreśleniem na "moron"). Czy gwałcona kobieta dalej ma wolną wolę, jest wolna i jej wola jest silniejsza od woli gwałciciela? > Drugi biegun, który polega na sprzeciwianiu się woli Boga, to biegun który decyduje o coraz głębszym> pozbawianiu wolnej woli, co jest naturalne... kiedy się karze, odcina się od przywilejów. Jest to> biegun, który decyduje o tym, że będąc w sprzeczności z Wolą Boga jest się takim bezwładnym obiektem> reakcji świata niematerialnego.No tak, Bóg przecież dał ludziom wolną wolę aby podążali tylko wg jego widzimisię. A jak nie to potop! Bądź potulny, ślepo wierz, wyłącz myślenie a będzie ci dane Królestwo Niebieskie! > Przeznaczenie, które zgłębiają niesłusznie muzułmanie, katolicy wkładają do pudełka tabu, gdyż w> momencie, gdy człowiek stara się je zgłębić, staje się nie tylko manipulatorem rzeczywistości, ale> też i Bożych Planów.Tak, tak...  Błogosławieni ci którzy uwierzyli itd... Czyli pochylać posłusznie główkę, blokować zalążki samodzielnej myśli, nie starać się zgłębiać tzw. "tajemnicy wiary", bo a nuż człowiek nagle zmądrzeje... > Period.Nie, nie, to na pewno nie koniec i kropka. Tutaj mała ściągawkana temat "Bożego planu" - jako użytkownik tego portalu zapewne czytasz też pojawiające się artykuły. Mam więc nadzieję że ten nieopacznie przeoczyłeś. Postaraj się - 1. przeczytać, 2. starać się zrozumieć, 3. przeczytać, 4. zrozumieć, 5. wypowiedzieć się ponownie (koniecznie z sensem). W razie niepowodzenia, powrót do do punktu 1.
|
|
 | 7 na 7 | grzmot (741 punktów) | Nie warto karmić trolla  .
|
|
 | 3 na 3 | Marek Okrągły (2283 punktów) | Pod wszystkim co napisałeś i ja się podpisuję. > Logika katolicka to oksymoron (z podkreśleniem na "moron").Co jest ostatnio z katolikami, że poza "ewolucją wrażliwości moralnej" (na prawa moralne dane ponoć raz na zawsze przez ponoć istotę doskonałą podobną do człowieka  ) zaczyna panować moda na określenie "logika katolicka" bądź próba udowadniania braku rozbieżności logiki i wiary (same nazwy wszystko mówią). Przynajmniej to racjonaliści mogą sobie zapisać na swój rachunek, wlanie odrobiny rozumu dla wierzących. Na razie jest to typowo małpi/dziecięcy system naśladowania bez zrozumienia, za jakiś czas pójdzie za tym zrozumienie i nastąpi: - świadome okłamywanie siebie i pozostanie w wierze, - świadome odejście od religii. PS: Ja siebie nie zaliczam do racjonalistów  przynajmniej na razie, bo nie zasłużyłem.
Ateizm to nie światopogląd to odpowiedź na pytanie "Czy są bogowie? Tak/Nie." I ateizm jest w pełni uzasadniony. Dowodem na nieistnienie bogów jest brak jakiegokolwiek weryfikowalnego dowodu na istnienie bogów (naprawdę bardzo mocny argument).
|
|
3 na 3 | Andrzej Bogusławski (52273 punktów) | . >W kryteriach logiki katolickiej wspierając Boga i jego plan i z nim "współpracując" człowiek jest coraz bardziej wolny i ma wolną wolę, która decyduje o słuszności decyzji, które człowiek podejmuje. Tak to zupełnie oczywiste wystarczy przeczytać ze zrozumieniem. Całkowicie zdeterminowani, a jednak całkowicie wolni
Chrześcijanin, katolik - Człowiek szuka Boga, kocha Boga, przywiązuje się do Boga poprzez swoją wolę. Ostatecznym, zatem szczęściem człowieka jest osiągnięcie ostatecznego celu, a ponieważ tym celem jest poznanie Boga, zatem ostateczne szczęście człowieka polega na akcie poznania Boga. Jak napisał Etienne Gilson, katolicki filozof dążący swą myślą za świętym Tomaszem, i dalej: Najwyższe dobro, jakim jest Bóg, jest przyczyną dobra we wszystkich dobrych rzeczach? Znaczy to, że jest ono dla wszystkich poszczególnych celów przyczyną tego, że są celami, ponieważ każda rzecz o tyle jest celem, o ile jest dobrem; konsekwentnie, Bóg jest najwyższym celem wszelkiego dążenia na świecie. (...) W człowieku nawet pożądanie zmysłowe jest częściowo kierowane rozumem, a samo pożądanie intelektualne, całkowicie zależne od poznania rozumowego, jest tak samo wolne jak sąd rozumu. Nie znaczy to jednak, że jest ono 'uniwersalnie wolne'. Nie zapominajmy, że nawet wola jest naturą; jako natura jest pożądaniem dobra poznanego rozumem. Jeśli zatem ludzka wola stanie dzięki rozumowemu poznaniu wobec absolutnie dobrego przedmiotu, prawdopodobnie nie może nie pragnąć go. Znaczyłoby to zatem, że wola jest całkowicie zdeterminowana, a jednak całkowicie wolna. Ale przy tym nie wolno zapominać, że Prawa więc autentycznej i miarodajnej interpretacji depozytu wiary nie udzielił Boski Zbawiciel ani poszczególnym wiernym, ani nawet samym teologom, lecz tylko Magisterium Kościoła, o czym mówi Pius XII w "Humani Generis" i o czym przypomina za II Soborem Watykańskim Jan Paweł II w "Redemptor hominis": - Odczuwamy głęboko zobowiązujący charakter prawdy, która została nam objawiona przez Boga. Odczuwamy szczególnie wielką za tę prawdę odpowiedzialność. Kościół z ustanowienia Chrystusa jest jej stróżem i nauczycielem, obdarzonym szczególną pomocą Ducha Świętego, aby mógł tej prawdy pilnie strzec, aby mógł jej bezbłędnie nauczać, a więc "całkowita wolność" w ramach określonych katechizmem i papieskimi encyklikami. I natychmiast wszystko jasne.
@@@ .
|
|
1 na 1 | Andro (1185 punktów) | Bóg, który swoje dzieci nęka, tak, jak Jahwe nęka Naród Wybrany. Bóg, który napuszcza swoich wyznawców na siebie nawzajem, jest albo sadystą, albo nie jest wszechmocny.
Myślę, że jest łatwiejsze wytłumaczenie tej zagwozdki. Bóg opisany w Mitach Hebrajskich - Biblii, po prostu nie istnieje, tak jak nie istnieje Zeus z Mitów Greckich, czy Odym narodów nordyckich lub też Manitou Indian Ameryki Północnej.
Przejedź się więc po świecie lub trochę poczytaj, zastanów się, ale bez uprzedzeń i na pewno Duch Święty cię oświeci, że tkwiłeś do tej pory w błędzie. Boga, w jakiego wierzą katolicy, nie ma. Daj sobie spokój, bo zbzikujesz.
|
|
| Jacholek (5699 punktów) | >Period. Interesujace, oto jescze jeden nadymany nawiedzony pojawia sie by "nawracac" tych wstretnych ateistow. Zajecie pewnie intratne bo za kazdego nawroconego ateiste taki agitator dostaje premie u swojej bozi. Szkoda panskiego trudu, prosze raczej spedzac czas na pielgrzymkach i gorliwych modlitwach. Do (nie)uslyszenia !
|
|
3 na 3 | Arystyp z Cyreny (6368 punktów) | >Religia Katolicka polega również na zawierzeniu Planowi Bożemu
Tu dotarłem.
Co to jest Plan Boży?
"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
|
|
 | 2 na 2 | Ania. (14138 punktów) | >>Religia Katolicka polega również na zawierzeniu Planowi Bożemu >Tu dotarłem. Nie mogę się powstrzymać, a próbowałam: tu byłem, Tony Halik!
|
|
 | 7 na 7 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | > >Religia Katolicka polega również na zawierzeniu Planowi Bożemu> Tu dotarłem.> Co to jest Plan Boży?Raczej słabo wiadomo, ale i tak jest jeszcze gorzej. Oto bowiem wygląda na to, że i sam Bóg niekiedy myli się własnym Planom zawierzając, jak w Rdz 6, 5-7: Kiedy zaś Pan widział, że wielka jest niegodziwość ludzi na ziemi i że usposobienie ich jest wciąż złe, żałował, że stworzył ludzi na ziemi i zasmucił się.Choć trzeba mu oddać, że potrafi samokrytycznie przyznać się do błędu i naprawić szkody: Wreszcie Pan rzekł: "Zgładzę ludzi, których stworzyłem, z powierzchni ziemi: ludzi, bydło, zwierzęta pełzające i ptaki powietrzne, bo żal mi, że ich stworzyłem". 
nie tylko sam nie będę należeć do żadnego towarzystwa bez zezwolenia rządu ustanowionego, lecz i donosić będę, gdzie należy, według przysięgi wiernopoddanego, gdy się dowiem, iż gdziekolwiek takowe zabronione towarzystwo otwarte zostało. (Adam Mickiewicz)
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|