Racjonalista - Strona głównaDo treści
"O powstawaniu gatunków" - które wydanie?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
05-02-2013 18:48Atlantis (1733 punktów)
(zablokowany)
"O powstawaniu gatunków" - które wydanie?
W ramach uzupełniania swojej domowej biblioteki rozglądam się za "O powstawaniu gatunków" Darwina. Odwiedziłem jedną z większych księgarni w Krakowie sądząc, że nie powinno być problemów z jej zakupem - w końcu to jedna z najważniejszych prac naukowych w historii naszej cywilizacji. Niestety, okazało się, że kilka wydań co prawda było w ofercie w ciągu ostatnich kilku lat, ale nakład został wyczerpany i raczej w najbliższym czasie nie będzie możliwości sprowadzenia kolejnych egzemplarzy.

Zniechęcony całą sytuacją postanowiłem chwilowo wstrzymać się od odwiedzania kolejnych księgarni - mamy w końcu Internet. Wpisuję na Allegro tytuł książki i niestety, wielkiego wyboru nie ma, jednak kilka różnych wydań można nabyć. Zarówno tych starszych jak i w miarę nowych.

Między innymi:
1) Rok wydania: 2006; Wydawnictwo: Jirafa Roja; ISBN: 83-89143-67-4
2) Rok wydania: 2001; Wydawnictwo: DEAGOSTINI Altaya
3) Dwutomowe wydanie z serii "Biblioteka filozofów".

Są też starsze wydania z lat pięćdziesiątych, wydane przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne.


Za którym wydaniem powinienem się rozglądać? Mam na myśli nie tylko te wymienione powyżej, ale w ogólnie. Kiedyś spotkałem się z opinią, że warto poszukać tłumaczenia opracowanego w oparciu o pierwsze angielskie wydanie. Najważniejsza dla mnie jest merytoryczna jakość wydania.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

TyDraniu (6569 punktów)
Z tego co wiem, wydanie Jirafa Roja nie jest polecane z uwagi na niechlujność wydania: rozplataja(*)/06/o-powstawaniu-gatunkw.html


Unulfo (3273 punktów)
(zablokowany)
A nie warto spróbować zmierzyć się z tym dziełem w oryginale?


"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
05-02-2013 19:56 
 Ocena 1 na 1
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
>A nie warto spróbować zmierzyć się z tym dziełem w oryginale?

Miałem przyjemność słuchać tej książki w wersji czytanej przez Dawkinsa. Język nie jest trudny. Jadąc na rowerze słuchało mi się bardzo przyjemnie.
06-02-2013 06:40 
 Ocena 2 na 2
Unulfo (3273 punktów)
(zablokowany)

Poza tym, Darwin miał doskonałe pióro. Styl oryginału jest bardzo lekki i przejrzysty.

"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>Poza tym, Darwin miał doskonałe pióro. Styl oryginału jest bardzo lekki i przejrzysty.

Khmm.... może i tak, ale najpierw trzeba przebrnąć przez te pi.... koszmarne gołębie.

"Religion is the opiate of the masses -
- and we all know you should never give drugs to kids"
Unulfo (3273 punktów)
(zablokowany)

>Khmm.... może i tak, ale najpierw trzeba przebrnąć przez te pi.... koszmarne gołębie.

Po co czytać Darwina po polsku, kiedy cały naukowy świat czyta go po angielsku? Polszczyzna to przeżytek.

"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
>>Poza tym, Darwin miał doskonałe pióro. Styl oryginału jest bardzo lekki i przejrzysty.
>Khmm.... może i tak, ale najpierw trzeba przebrnąć przez te pi.... koszmarne gołębie.

Teraz mam przez to takie skojarzenie pamięciowe: trasa rowerowa wzdłuż zachodniej niemieckiej granicy koło Rothenburga, Darwin i pigeons - na zawsze zapamiętam angielską nazwę.

Po polsku, czy angielsku - lektura obowiązkowa dla każdego myślącego człowieka.
KarolG (2892 punktów)
W 2009 roku Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego wydały "O powstawaniu gatunków" w serii Biblioteka Klasyków Nauki.
Może warto poszukać na UW...

[EDIT]
Książka będzie dostępna od połowy lutego
www.wuw.pl(*)e61426f4120e4b53a8fadcce449706


Thank God, I'm an atheist
Kacperek (2127 punktów)
>W ramach uzupełniania swojej domowej biblioteki rozglądam się za "O powstawaniu gatunków" Darwina.

ksiazki.wp(*)stawaniu-gatunkow,ksiazka.html
Ja sobie tam kupiłem w ebooku, ale papierowe też mają - i to co najmniej dwa wydania.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365