 |
Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 21-02-2013 20:09 | Mrnx (7 punktów) | Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami? | Co tak właściwie zdecydowało że świat jaki postrzegamy jest taki a nie inaczej? Dlaczego tam gdzie działa na nas grawitacja postrzegamy jako dół, a niebo jako górę? Czemu nie na odwrót?
Gdyby ewolucja potoczyła się trochę inaczej to spadanie w górę i niebo na dole nie byłoby nicym dziwnym, Po prostu uznawaliśmy to za oczywiste że przyciąganie jest do góry, że nogi mamy na górze a głowe na dole?
Wydaje mi sie ze w fizyce nie ma żadnego słusznego kierunku i wszystko zależy od obserwatora, no nie?
Czy jest jakiś powód dla którego widzimy wszystko tak a nie inaczej czy to czysty przypadek? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 Dalej..| Mrnx (7 punktów) | Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami? | |
#2 6 na 6 | MarcinK (9189 punktów) | Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami? | |
#3 2 na 2 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami? | >Co tak właściwie zdecydowało że świat jaki postrzegamy jest taki a nie inaczej? Dlaczego tam gdzie >działa na nas grawitacja postrzegamy jako dół, a niebo jako górę? Czemu nie na odwrót?
Jeżeli postrzegasz na odwrót, to niby jak miałbyś się o tym dowiedzieć? |
#4 1 na 1 | Przemek Braniecki (694 punktów) | Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami? | Jest na odwrót, tylko przypadek sprawił, że równocześnie nazewnictwo się wszystkim "porąbało"! Gdyby nie ta szczęśliwa koincydencja, to góra dołem by była, a świat do góry nogami by stał teraz. Muszę Cię jednak zmartwić - Ty nadal poszukiwałbyś odpowiedzi na to samo pytanie. |
#5 7 na 7 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami? | > Pocztówka z Australii?
...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM) |
#6 4 na 4 | MarcinK (9189 punktów) | Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami? | > >Pocztówka z Australii? Jarosław Polskę Zbaw  Uff - na Prezesa zawsze można liczyć - udało się:  |
#7 4 na 4 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami? | > Uff - na Prezesa zawsze można liczyć - udało się:>  Obawiam się, że to jednak Prezydent był. On tak miał. 
...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM) |
#8 2 na 2 | MarcinK (9189 punktów) | Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami? | > Obawiam się, że to jednak Prezydent był. On tak miał.Ano racja, mea culpa  Teraz to cholera niepolitycznie ich nie rozróżniać  |
#9 1 na 1 chesterx (739 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami? | Jeszcze straż narodowa będzie ścigać za przygotowanie do zamachu  |
#10 2 na 2 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami? | > Jest na odwrót, tylko przypadek sprawił, że równocześnie nazewnictwo się wszystkim "porąbało"! Gdyby nie taNie tylko nazewnictwo. Obraz rzutowany na siatkówkę jest odwrócony, czyli góra jest na dole, a prawa na lewej. |
#11 1 na 1 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami? | >Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?
Ważniejsze jest to, co o świecie myślisz, niż to, jak go spostrzegasz. A większość ludzi myśli do góry nogami.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami? | Mapa świata, jaka jest używana w Chinach wygląda inaczej, niż europejska. Chiny są umieszczone centralnie.  |
#13 3 na 3 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami? | > Mapa świata, jaka jest używana w Chinach wygląda inaczej, niż europejska. Chiny są umieszczone centralnie.  Co do zasadniczej idei - że my jesteśmy w środku i na górze - jest więc taka sama. Tylko Amerykanie potrafią się nieco w bok usunąć: 
...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM) |
#14 1 na 1 Adaś MiaŁczyński (1403 punktów) (zablokowany) | Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami? | > Czy jest jakiś powód dla którego widzimy wszystko tak a nie inaczej czy to czysty przypadek?1. Jest na odwrót. 2. Jeżeli nawet nie jest, to patrz pkt 1. 3. Żebyś się pytał.  |
#15 1 na 1 | Przemek Braniecki (694 punktów) | Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami? | > >Jest na odwrót, tylko przypadek sprawił, że równocześnie nazewnictwo się wszystkim "porąbało"! Gdyby nie ta> Nie tylko nazewnictwo. Obraz rzutowany na siatkówkę jest odwrócony, czyli góra jest na dole, a prawa na lewej.Odnoszę wrażenie, w swojej wypowiedzi - chcąc rzucić światło na pewne fakty naukowe - popełniłeś ten sam błąd myślowy co autor wątku. Znaczenie pojęć góra/dół nie ma związku z materialnym wymiarem naszej egzystencji i "mechaniką" zmysłowego postrzegania świata. Mój poprzedni wpis oczywiście zawiera ten sam typ pomylenia z poplątaniem, ale wysoki poziom jego niedorzeczności oczyszcza mnie z zarzutu podobnej wpadki. |
1 2 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|