Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
21-02-2013 20:09Mrnx (7 punktów)Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?
Co tak właściwie zdecydowało że świat jaki postrzegamy jest taki a nie inaczej? Dlaczego tam gdzie działa na nas grawitacja postrzegamy jako dół, a niebo jako górę? Czemu nie na odwrót?

Gdyby ewolucja potoczyła się trochę inaczej to spadanie w górę i niebo na dole nie byłoby nicym dziwnym, Po prostu uznawaliśmy to za oczywiste że przyciąganie jest do góry, że nogi mamy na górze a głowe na dole?

Wydaje mi sie ze w fizyce nie ma żadnego słusznego kierunku i wszystko zależy od obserwatora, no nie?

Czy jest jakiś powód dla którego widzimy wszystko tak a nie inaczej czy to czysty przypadek?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 Dalej..
Mrnx (7 punktów)Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?



#2
21-02-2013 22:10
 Ocena 6 na 6
MarcinK (9189 punktów)Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?
W odpowiedzi Mrnx

Pocztówka z Australii?

#3
21-02-2013 22:43
 Ocena 2 na 2
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?
>Co tak właściwie zdecydowało że świat jaki postrzegamy jest taki a nie inaczej? Dlaczego tam gdzie
>działa na nas grawitacja postrzegamy jako dół, a niebo jako górę? Czemu nie na odwrót?

Jeżeli postrzegasz na odwrót, to niby jak miałbyś się o tym dowiedzieć?

#4
21-02-2013 22:44
 Ocena 1 na 1
Przemek Braniecki (694 punktów)Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?
Jest na odwrót, tylko przypadek sprawił, że równocześnie nazewnictwo się wszystkim "porąbało"! Gdyby nie ta szczęśliwa koincydencja, to góra dołem by była, a świat do góry nogami by stał teraz. Muszę Cię jednak zmartwić - Ty nadal poszukiwałbyś odpowiedzi na to samo pytanie.

#5
21-02-2013 23:32
 Ocena 7 na 7
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?
W odpowiedzi MarcinK
>Pocztówka z Australii?




...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

#6
21-02-2013 23:44
 Ocena 4 na 4
MarcinK (9189 punktów)Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?
W odpowiedzi big_zyd
>>Pocztówka z Australii?



Jarosław Polskę Zbaw

Uff - na Prezesa zawsze można liczyć - udało się:


#7
21-02-2013 23:56
 Ocena 4 na 4
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?
W odpowiedzi MarcinK
>Uff - na Prezesa zawsze można liczyć - udało się:
>

Obawiam się, że to jednak Prezydent był. On tak miał.



...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

#8
22-02-2013 00:01
 Ocena 2 na 2
MarcinK (9189 punktów)Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?
W odpowiedzi big_zyd
>Obawiam się, że to jednak Prezydent był. On tak miał.

Ano racja, mea culpa Teraz to cholera niepolitycznie ich nie rozróżniać

#9
22-02-2013 01:53
 Ocena 1 na 1
chesterx (739 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?
W odpowiedzi MarcinK
Jeszcze straż narodowa będzie ścigać za przygotowanie do zamachu

#10
22-02-2013 08:09
 Ocena 2 na 2
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?
W odpowiedzi Przemek Braniecki
>Jest na odwrót, tylko przypadek sprawił, że równocześnie nazewnictwo się wszystkim "porąbało"! Gdyby nie ta

Nie tylko nazewnictwo. Obraz rzutowany na siatkówkę jest odwrócony, czyli góra jest na dole, a prawa na lewej.

#11
22-02-2013 09:13
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?
>Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?

Ważniejsze jest to, co o świecie myślisz, niż to, jak go spostrzegasz. A większość ludzi myśli do góry nogami.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?
W odpowiedzi big_zyd
Mapa świata, jaka jest używana w Chinach wygląda inaczej, niż europejska. Chiny są umieszczone centralnie.

#13
22-02-2013 10:15
 Ocena 3 na 3
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?
W odpowiedzi Jan Werbiński
>Mapa świata, jaka jest używana w Chinach wygląda inaczej, niż europejska. Chiny są umieszczone centralnie.

Co do zasadniczej idei - że my jesteśmy w środku i na górze - jest więc taka sama.

Tylko Amerykanie potrafią się nieco w bok usunąć:




...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

#14
22-02-2013 10:37
 Ocena 1 na 1
Adaś MiaŁczyński (1403 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?
>Czy jest jakiś powód dla którego widzimy wszystko tak a nie inaczej czy to czysty przypadek?
1. Jest na odwrót.
2. Jeżeli nawet nie jest, to patrz pkt 1.
3. Żebyś się pytał.

#15
22-02-2013 11:56
 Ocena 1 na 1
Przemek Braniecki (694 punktów)Odp: Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?
W odpowiedzi Jan Werbiński
>>Jest na odwrót, tylko przypadek sprawił, że równocześnie nazewnictwo się wszystkim "porąbało"! Gdyby nie ta
>Nie tylko nazewnictwo. Obraz rzutowany na siatkówkę jest odwrócony, czyli góra jest na dole, a prawa na lewej.

Odnoszę wrażenie, w swojej wypowiedzi - chcąc rzucić światło na pewne fakty naukowe - popełniłeś ten sam błąd myślowy co autor wątku. Znaczenie pojęć góra/dół nie ma związku z materialnym wymiarem naszej egzystencji i "mechaniką" zmysłowego postrzegania świata. Mój poprzedni wpis oczywiście zawiera ten sam typ pomylenia z poplątaniem, ale wysoki poziom jego niedorzeczności oczyszcza mnie z zarzutu podobnej wpadki.

1 2 Dalej..

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365