 |
Konkurs "Polski Wynalazek 2013" - List otwarty Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 24-03-2013 16:19 | Zbigniew Korzelski (8 punktów) | Konkurs "Polski Wynalazek 2013" - List otwarty
1 na 1 | Ze sporym zainteresowaniem obejrzałem finał konkursu „Polski Wynalazek 2013” emitowany przez TVP1 w dniu 18 marca br. W mojej ocenie organizatorzy konkursu dopuścili do finału projekty niespełniające wymagań regulaminu konkursu, a tym samym złamali zapisy tego regulaminu. W związku z powyższym napisałem List otwarty do Organizatorów konkursu. Zapraszam do zapoznania się z treścią listu na stronie korzelski.(*)alazek-2013--list-otwarty.html. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | AMI1 (230 punktów) | >Zapraszam do zapoznania się z treścią listu na stronie
Zachęcony anonsem, przeczytałem list i przy okazji przeglądnąłem kilka Pana wynalazków. Muszę podziwiać Pana rzetelność wykonania rysunków i modeli, lecz wydaje mi się, że na tym wiedza i praktyka inżynierska nie powinna się kończyć. Mam sporo zatrzeżeń do idei powstania i propagowania Pana wynalazków. Opis "elektrowni wyporowej" jest bełkotliwy, jakkolwiek przyjęty w opisywaniu wynalazków w zgłoszeniach do Urzędu Patentowego. Idea tego wynalazku jest jednak błędna, przypominająca klasyczne "wyporowe" Perpetuum Mobile. Już zwrot "wytwarzanie energii" zasygnalizował brak podstawowej wiedzy. Energii nie można "wytworzyć", można ją tylko pozyskać z innego źródła. W elektrowniach "wodnych" tym źródłem energii jest woda podniesiona na wyższy poziom (dzięki energii cieplnej Słońca) i spływająca w dół. Ilość tej energii w różnych ciekach jest dokładnie określona i można tylko rywalizować z innymi projektami wykazując większą sprawność przetwarzania tej energii potencjalnej. W Pana projekcie nic nie mówi się o przepływie wody pomiędzy poziomem wyższym i niższym. eliminacji turbulencji, tarcia itp. Prawdopodobnie Pan tego nie analizował. Wątpię, aby to rozwiązanie było lepsze od wielu prostszych i sprawdzonych idei elektrowni wodnych. Automatyczna deska sedesowa też mnie nie zachwyciła. Od kilkunastu lat mam zainstalowaną i bezbłędnie działającą (delikatnie i bezszelestnie opadającą) deskę firmy TOTO i nie myślę, że dodanie dźwigni, motorków itp poprawi wygodę. Ubikacje są miejscem nienadzorowanym gdzie jakiekolwiek urządzenia i delikatne elementy będą szybko niszczone. Japończycy od lat wprowadzają do ubikacji "automatykę" ale jakoś nie przyjmuje się to w świecie.
Co do oceny projektów wynalazczych i konkursu - rzeczywiście zbyt dużo niefachowości ocen, chaosu w dopuszczaniu wynalazków do kolejnych etapów itd. Na pocieszenie Pana trzeba dodać, że przyjęto do konkursu kilka innych "Perpetuum Mobile", ale tego jak historia dowodzi, nie da się uniknąc.
|
|
| Zbigniew Korzelski (8 punktów) | Odpowiedź do komentarza AMI1. Witam, Poniżej zamieszczam odpowiedź do Pańskiego komentarza. Przypominam jednak, że tematem wątku jest organizacja konkursu. 1.Zamieszczona przeze mnie wypowiedź na forum dotycząca organizacji konkursu "Polski wynalazek 2013" miała za zadanie zwrócić uwagę na sposób organizacji tego konkursu. Informacje o liście otwartym do organizatorów: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz TVP1 zamieściłem, ponieważ mam nadzieję spotkać się z poparciem mojego stanowiska przez osoby związane z nauką i techniką. Uważam, że w konkursie o nazwie "Polski wynalazek 2013" powinny konkurować z sobą wynalazki, a nie akademickie programy badawcze. Dla przeciętnego widza niezwiązanego z techniką program TV - finał konkursu "Polski Wynalazek 2013" był zapewne barwny i atrakcyjny. Pytanie czy w krajowym konkursie o wynalazkach finansowanym z pieniędzy publicznych ekspertami powinni być aktorzy, prezenterzy TV i gwiazdy piłki nożnej? 2.Automatyczna deska sedesowa ( wucetron.com/ ) - gratuluję Panu posiadania deski sedesowej samo opadającą firmy Toto, która oferuje produkty sanitarne o najwyższym światowym poziomie. Zawiasy spowalniające opadanie desek sedesowych stosowane są "na zachodzie" w około 35% produktów. Mam jednak nadzieję, że w przyszłości przekona się Pan do mojego rozwiązania, które umożliwia zarówno opuszczanie jak i podnoszenie desek sedesowych bez kontaktu fizycznego ręki z deską sedesową. Funkcja higieniczna jest szczególnie ważna w toaletach publicznych. O ile w Japonii 70% gospodarstw domowych wyposażonych jest w elektronicznie sterowane systemy obsługi toalet to w pełni się z Panem zgadzam, że dotychczas nie było podnośnika, który byłby powszechnie stosowany na świecie. Dlatego skonstruowałem Podnośnik deski sedesowej Wucetron, którego budowa jest konstrukcją mechaniczną, a nie elektryczną. Do zbalansowania ciężaru desek służą dwa siłowniki mechaniczne, z których każdy składa się z trzech elementów: dwóch modułów (krzywek) i sprężyny naciskowej. W samym podnośniku jest dodatkowo zastosowane połączenie ruchowe umożliwiające podnoszenie i opuszczanie desek w sposób tradycyjny. Konstrukcje urządzenia stanowią także zawiasy, obudowa i śruby montażowe. Budowa urządzenia jest prostym rozwiązaniem konstrukcyjnym, a sam podnośnik spełnia wszystkie oczekiwane od niego funkcje łącznie z tym, że pozycjonuje deski po podniesieniu. Działanie Automatycznej deski sedesowej Wucetron prezentuje film na portalu You Tube: www.youtube.com/watch?v=pmWQfv1lWi83.Elektrownia wyporowa ( energy-pl.com/ ) - są znane rozwiązania jeszcze z początków ubiegłego wieku dotyczące elektrowni wyporowych. Idea tych rozwiązań sprowadza się do napełniania i opróżniania wodą zbiorników, w których zamontowane są pływaki. Istotą mojego rozwiązania jest to, że poniżej dna zbiornika został wprowadzony dodatkowy poziom. Woda w zbiorniku służy do wyparcia pływaka wypełnionego powietrzem atmosferycznym w stronę powierzchni zbiornika, a także do napełnienia pływaków w celu opuszczenia ich na dno zbiornika. Zgromadzona w pływakach woda jest wypuszczana poniżej poziomu dolnego zbiornika, a jednocześnie poprzez system zaworów do pływaków zasysane jest powietrze. Zużycie czynnika roboczego, jakim jest woda następuje za każdym razem, gdy pływaki kończą wykonywać cykl bierny i rozpoczynają cykl roboczy. Elektrownia wyporowa mojej konstrukcji nie jest "Perpetuum Mobile", a szkoda. Posiada jednak wiele zalet, z których najważniejszą jest to, że czynniki robocze: powietrze atmosferyczne i woda odprowadzane są do środowiska bez zanieczyszczeń, a w związku z tym koszt wytwarzania energii jest niski. Opracowaliśmy kalkulator parametrów technicznych. Po uwzględnieniu sprawności mechanicznej wszystkich elementów urządzenia oraz sprawności elektrycznej generatora uzyskujemy 34 KW mocy z jednego metra sześciennego wody. Stan badania techniki nie wykazał drugiego takiego rozwiązania. Jeżeli jest Panu lub komuś z czytelników znane rozwiązanie techniczne Elektrowni wyporowej polegające na opróżnianiu pływaków z wody poprzez system zaworów odprowadzających ciecz poniżej poziomu zbiornika wodnego to uprzejmie proszę o informacje w tej sprawie na adres moc.tnioplop@ikslezrok . W najbliższym czasie opublikuje kolejne materiały dotyczące moich prac. Na przyszłość uprzejmie Pana proszę o nie komentowanie projektów bez pełnego zrozumienia ich zasady działania. W razie dodatkowych pytań proszę o maila, a chętnie odpowiem. "To, co jest naprawdę nowe, zachwyca lub przeraża." Julio Cortázar Pozdrawiam, Zbyszek K.
|
|
 | | AMI1 (230 punktów) | >Poniżej zamieszczam odpowiedź do Pańskiego komentarza. Przypominam jednak, że tematem wątku jest organizacja konkursu.
W pełni zgadzam się, że oceną prac technicznych (i naukowych) powinni zajmować się fachowcy a nie ludzie, którzy w swoich autorytatywnych ocenach powołują się na "zdrowy rozum" - gdyż to zahamowało rozwój nauki na długie wieki (przykład Arystotelesa i jego wykładnia mechaniki). Na przykład, w Polsce od wielu lat, co pewien czas, odradza się "wynalazek" pewnego mechanika z Kowar, który nie rozumiejąc podstaw fizyki próbuje przekonać dziennikarzy, że powszechnie uznane prawa mechaniki są niesłuszne a jego mechanizm (zderzak) powinien być rewolucyjnym przełomem w przemyśle samochodowym. Inne moje uwagi, które wykraczają poza temat wątku, przekazuje Panu na adres e-mailowy. Z poważaniem AMI.
|
|
 | | Brzostowski (7067 punktów) | Działanie Automatycznej deski sedesowej Wucetron prezentuje film na portalu You Tube: www.youtube.com/watch?v=pmWQfv1lWi8Obejrzałem prezentację deski sedesowej Wucetron. Nie podejmuję się oceny czy jest to nowe rozwiązanie, skoro Pan tak twierdzi, tak zapewne jest. Mnie bardziej interesuje strona praktyczna. Wiadomo, że użytkownik toalety musi najpierw deskę podnieść i dobrze by było aby ją potem opuścił. Faktycznie rozwiązanie które Pan proponuje jest bardziej higieniczne niż ręczne podnoszenie i opuszczanie deski. Ale czy jest to aż tak lepsze rozwiązanie, aby za nie płacić dodatkowo i wprowadzać np w miejscach publicznych? Toalety w takich miejscach są często zabrudzone, aby zatem na desce usiąść, trzeba i tak wziąć papier do ręki i deskę przetrzeć, potem położyć na niej papier i dopiero usiąść. Systemy czyszczące deski gdzieś widziałem, ale wtedy jest już to tak napakowane elektroniką, że mechaniczny Wucetron w takich systemach byłby anachronizmem. W celu opuszczenia deski i tak trzeba położyć rękę na uchwycie, zarówno "przed", jak i "po", nie skutkuje to zatem redukcją liczby kontaktów z elementami WC, chociaż z pewnością przyjemniej jest brać za uchwyt niż za deskę, zwłaszcza że nie wiemy co może się kryć pod spodem. W mojej ocenie przyszłością są raczej systemy elektroniczne, chociaż jeśli wzrost kosztów deski/całego systemy WC w proponowanym rozwiązaniu nie jest duży w stosunku do "klasycznego" rozwiązania, to użytkowanie Wucetronu może być powszechne przez wiele lat. I tego Panu życzę.
|
|
| Zbigniew Korzelski (8 punktów) |
Zamieszczony na portalu You Tube film: www.youtube.com/watch?v=pmWQfv1lWi8 przedstawia prototyp urządzenia. Podnośnik deski sedesowej Wucetron jest urządzeniem mechanicznym, które może współpracować z urządzeniami sterującymi: mechanicznymi lub elektrycznymi, w zależności od indywidualnego zapotrzebowania. Projekt przewiduje stosowanie elektronicznych systemów bezdotykowych do sterowania pracą podnośnika i urządzeń sterujących "nożnych", które zostały już skonstruowane. W najbliższym czasie opublikujemy materiał filmowy dotyczący urządzeń sterujących. Zapraszam do śledzenia wydarzeń dotyczących Wucetrona na fcb: www.facebo(*)deska-sedesowa/517345838307063Pozdrawiam.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|