Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jest robota dla absolwentów

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
04-05-2013 09:08Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
Jest robota dla absolwentów
Ocena 4 na 6
"Do drzwi seminariów duchownych coraz częściej pukają mężczyźni po studiach, niektórzy nawet z doktoratami, informuje "Rzeczpospolita". "

Nie widzę innego powodu zostania księdzem dla wykształconego i inteligentnego człowieka, jak cyniczna kalkulacja zysków i chęć łatwego zarobku oraz manipulowania ludźmi.

wiadomosci(*)ch,wid,15542814,wiadomosc.html
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

sinapis (1725 punktów)
>"Do drzwi seminariów duchownych coraz częściej pukają mężczyźni po studiach, niektórzy nawet z
>doktoratami, informuje "Rzeczpospolita". "
>Nie widzę innego powodu zostania księdzem dla wykształconego i inteligentnego człowieka, jak
>cyniczna kalkulacja zysków i chęć łatwego zarobku oraz manipulowania ludźmi.

To chyba z braku innej roboty... Z głodu człowiek duszę nawet kościołowi zaprzeda, nie tylko diabłu.
Armindo (3273 punktów)
(zablokowany)

Widzę, że jak zwykle oczekuje się tutaj prostych wyjaśnień złożonych zjawisk społecznych, najlepiej w zgodzie z główną linią partii, bo wtedy się publiczce wydaje, że tak jest "bardziej racjonalniejsze".
Prawda jest taka, że i w zakonach żeńskich można trafić na bardzo inteligentne i wykształcone osoby, które znalazły się za klasztornym murem z własnej i nieprzymuszonej woli. Życie zakonne ma widać swoje uroki. Ciekawe jakie? To znaczy, nie zakładam, że jest to ciekawe dla Sz. Autora wątku. Sz. Autor wątku już wie, co wie, i to mu wystarczy, że wie. W przeciwnym razie mógłby się czegoś innego dowiedzieć, na przykład tego, że nie wie, a to niemożliwe, skoro wie, co wie.

"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
04-05-2013 11:29 
 Ocena 5 na 5
Hodża (11172 punktów)
>Życie zakonne ma widać swoje uroki. Ciekawe jakie?

Takie:




Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony.
Armindo (3273 punktów)
(zablokowany)

To i tak lepsze niż poród "siłami natury", nie wspominając o samym tzw. akcie płciowym.


"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
04-05-2013 12:37 
 Ocena 2 na 2
Arystyp z Cyreny (6368 punktów)
Jak Twoi znajomi to znoszą?

Y: Nie widzę innego powodu, żeby zbierać znaczki, niż żeby zarabiać na tym pieniądze.

Armindo: Widzę jak zwykle patrzysz na życie bez wnikania w złożoność zjawisk społecznych i wszędzie szukasz prostych wyjaśnień. Znaczki można zbierać z wielu powodów. Wiesz co wiesz i wystarczy ci wiedzieć, co wiesz, bo w przeciwnym wypadku mógłbyś się czegoś dowiedzieć, na przykład tego, że nie wiesz, a to niemożliwe skoro wiesz, co wiesz.

Czy po prostu frustrację wyładowujesz na forum?

"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
Armindo (3273 punktów)
(zablokowany)

>Y: Nie widzę innego powodu, żeby zbierać znaczki, niż żeby zarabiać na tym pieniądze.

To oczywiście przypadek, że znaczki, a nie luksusowe limuzyny albo obrazy, czysty przypadek.

"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
04-05-2013 14:11 
 Ocena-1 na 1
dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
> w zakonach żeńskich można trafić na bardzo inteligentne i wykształcone osoby, które znalazły się za klasztornym murem z własnej i nieprzymuszonej woli

Nie uwierzę, dopóki nie zobaczę i nie usłyszę na własne...

doku (Tomasz Kamiński)
Armindo (3273 punktów)
(zablokowany)

>Nie uwierzę, dopóki nie zobaczę i nie usłyszę na własne...

Proszę porzucić stereotypy i uprzedzenia. Wiele sióstr zakonnych prowadzi bardzo ciekawe życie, nie tylko duchowe, ale i zawodowe. Zakony prowadzą bardzo rozbudowaną działalność w różnych dziedzinach. Życie zakonnicy w dzisiejszych czasach nie musi być wcale nudne, a same zakonnice miewają bardzo ciekawą przeszłość...

www.elondyn.co.uk/newsy,wpis,14799

vaticanins(*)d-states-estados-unidos-14932/

No cóż, zakon to może być czasem całkiem racjonalny wybór.

PS. Próbował już Pan przepisów siostry Anastazji? Podobno sernik z pierniczkami jest zabójczy.


"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
Grzegorz (5685 punktów)
>"Do drzwi seminariów duchownych coraz częściej pukają mężczyźni po studiach, niektórzy nawet z doktoratami, informuje "Rzeczpospolita". Nie widzę innego powodu zostania księdzem dla wykształconego i inteligentnego człowieka, jak cyniczna kalkulacja zysków i chęć łatwego zarobku oraz manipulowania ludźmi.

Aż tak bardzo bym nie uogólniał (znam ze 2 wyjątki potwierdzające regułę), natomiast podejrzewam że statystycznie masz rację. Osobną sprawą jest postępująca degradacja stopni naukowych - "mężczyzna po studiach" oznacza już niewiele więcej niż to że ma pewnie od 25 lat wzwyż
04-05-2013 12:40 
 Ocena 3 na 3
Arystyp z Cyreny (6368 punktów)
Mój katecheta w gimnazjum tak uzasadnił koledze czym jest powołanie:

- Możesz mieć zapewnione godziwe życie, nie mieć problemów i obowiązków, pracować połowę tego co normalnie i mieć czas na własne hobby, a raz na jakiś czas skoczyć załatwić potrzeby bez zobowiązań i się wyspowiadać. To dlaczego nie chcesz być księdzem?

Bo do tego trzeba powołania

"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
Armindo (3273 punktów)
(zablokowany)

Sam widzisz, Arystypie, że motywy wyboru życia zakonnego mogą być liczne i złożone.

"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
04-05-2013 13:39Nie na temat 
 Ocena 2 na 2
Arystyp z Cyreny (6368 punktów)
Mi nie chodziło o to, że nie masz racji, ale o to, że jesteś niemiły i nieuprzejmy.

"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
Armindo (3273 punktów)
(zablokowany)
>Mi nie chodziło o to, że nie masz racji, ale o to, że jesteś niemiły i nieuprzejmy.

Niestety, Twój mętny i niejasny sposób wysławiania się sprawia, że nie wiadomo, o co Ci chodzi. Świetnie, że przynajmniej masz tego świadomość. Widzę pewne szanse na poprawę, ale prawdę mówiąc, niewielkie.

"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
04-05-2013 14:13 
 Ocena 2 na 2
Arystyp z Cyreny (6368 punktów)
Jeśli nie dysponujesz badaniami, które jednoznacznie wskazują, że większość respondentów uważa mój sposób wysławiania się za mętny i niejasny, nie powinieneś używać kwantyfikatora dużego.

Ale widać z logiką masz takie same problemy jak z kulturą osobistą.

"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
Armindo (3273 punktów)
(zablokowany)

>Ale widać z logiką masz takie same problemy jak z kulturą osobistą.

Logika jest oczywiście bardzo ważna, ale nie powinna przeszkadzać w myśleniu i działaniu. Podobnie z kulturą osobistą - też jest bardzo ważna, ale nie może przeszkadzać w sytuacjach międzyludzkich.

"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
>Mój katecheta w gimnazjum tak uzasadnił koledze czym jest powołanie:
>- Możesz mieć zapewnione godziwe życie, nie mieć problemów i obowiązków, pracować połowę tego co normalnie i mieć czas na własne hobby, a raz na jakiś czas skoczyć załatwić potrzeby bez zobowiązań i się wyspowiadać. To dlaczego nie chcesz być księdzem?
Kurcze, jak to tak wygląda to sam byłbym chętny. Po prostu sama radość. Niby są niedogodności - msze - ale myślę, że plusy dodatnie przewyższają plusy ujemne . Nawet powołanie zaczynam odczuwać.
>Bo do tego trzeba powołania
Albo wyrachowania.
Armindo (3273 punktów)
(zablokowany)

Dodajmy do tego uporządkowane życie osobiste, regularny tryb życia, możliwość aktywności intelektualnej lub fizycznej (praca), poczucie, że ma się na świecie swoje miejsce i jest się potrzebnym i już wszystko jasne. Oczywiście, zdarzają się też piekielne sytuacje, co ma związek z nie zawsze zdrowymi relacjami interpersonalnymi w zakonach, ale czy w cywilnym życiu też nie spotyka się przykrych ludzi i cholerycznych szefów?


"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
Selanos (12869 punktów)
>Nie widzę innego powodu zostania księdzem dla wykształconego i inteligentnego człowieka, jak
>cyniczna kalkulacja zysków i chęć łatwego zarobku oraz manipulowania ludźmi.

Z czysto finansowego punktu widzenia, jest to warta rozważenia ścieżka kariery. Właściwie dlaczego nie?
Adrian Trybek (339 punktów)
Bardzo racjonalne rozwiązanie dla ludzi, którzy po studiach chcą przeczytać jeszcze parę książek zamiast mieszać zaprawę w betoniarce. Postawa godna pochwały bo to ci ludzie zapewne w którymś momencie staną wobec.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365