Racjonalista - Strona głównaDo treści
O prawdziwości Ewangelii

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
27-09-2013 15:00Romanowski (76 punktów)O prawdziwości Ewangelii
Nasz rodak Marian Rejewski zdołał złamać niemiecki szyfr maszynowy „Enigma” opierając się na swoistej logice tego szyfru. Pani dr Barbara Thiering w swojej książce „Jezus Mężczyzną” używa metody peszerowej przy interpretacji Ewangelii, twierdząc zresztą nie bez racji, że dosłowny tekst Nowego Testamentu jest dla „maluczkich”. Dla wtajemniczonych ma być zaś wskazówką do zrozumienia ukrytego podtekstu. Zastrzega także, że należy Ewangelie rozumieć dosłownie, gdyż ich tekst jest podstawą do deszyfracji metodą tzw. peszeru. Ale w świetle współczesnych badań logika tego „szyfru” pozostawia dużo do życzenia i wątpliwym się wydaje, aby nawet taki kryptolog, jak Rejewski, potrafił go złamać. Oddajmy głos znawcy tematu, egzegecie, w osobie ks. Mariana Wolniewicza, który we wstępie ogólnym do Ewangelii w Piśmie Świętym wydanym przez Księgarnię Św. Wojciecha podaje, co następuje:
W Ewangelii św. Mateusza z 1072 wierszy, na autora przypada tylko 330.
W Ewangelii św. Marka z 677 wierszy przypada tylko 68 własnych.
W Ewangelii św. Łukasza na 1152 wiersze przypada na autora 541.
Jedynie Ewangelia św. Jana wydaje się być oryginalną i pisaną przez jednego człowieka, ale także z perspektywy… 70-ciu lat.
( Uwaga: ks. Wolniewicz raczył się tu pomylić; Ewangelia św. Jana napisana została jako pierwsza jeszcze przed 37r. n.e. przez Ewangelistę Filipa i jest to najwcześniejsza Ewangelia – dopisek mój.)
Wniosek może być tylko jeden: Ponieważ różni „Uczeni w Piśmie”, tzw. ojcowie i doktorowie Kościoła Rzymsko- Katolickiego, zniekształcili znacząco teksty poszczególnych Ewangelii, nie mogą one stanowić miarodajnego źródła historycznego.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2
Andrzej Michalski (234 punktów)Odp: O prawdziwości Ewangelii
W odpowiedzi Fizyk

>Czy chcesz przez to powiedzieć, że wartość Biblii jest co najwyżej historyczna i nie umywa się ona do poważnych prac, takich jak np. Żywoty cezarów Swetoniusza?
>
Nie wiem co rozumiesz przez wartość historyczną?
NT to fikcyjna literatura propagandowa, Swetoniusz tak samo jak Tacyt,J.Flawiusz i Pliny Młodszy pracował dla Flawiuszy i opisywał te ich cuda.
Wszyscy wymienieni powyżej znali się i byli na utrzymaniu cezara , nie można traktować ich twórczości poważnie , zwykła imperialna propaganda.
carrington-arts.com/cliff/FlavSyn.htm

Andrzej Michalski (234 punktów)Odp: O prawdziwości Ewangelii
W odpowiedzi big_zyd

>Wojna żydowska Józefa Flawiusza była kiedykolwiek częścią kanonu biblijnego???
>Matko Bosko Czenstochosko - czegóż to się człek nie dowie na tutejszym Forumie...

Jest np w Codex Gigas en.wikipedia.org/wiki/Codex_Gigas
www.kb.se/(*)dor frĂĽn Biblis38.pdf

Andrzej Michalski (234 punktów)Odp: O prawdziwości Ewangelii
W odpowiedzi big_zyd
>Wojna żydowska Józefa Flawiusza była kiedykolwiek częścią kanonu biblijnego???
>Matko Bosko Czenstochosko - czegóż to się człek nie dowie na tutejszym Forumie...

Co się jeszcze dowiesz na tym forumie ,że Wojna żydowska jest też w Codex Parisinus Graecus i Codex Ambrosianus . Póżniejszy Codex Regius Parisinus, Codex Oxoniensis,Codex Palatinus i Codex Laurentius też zawierają dzieła Flawiusza.



#19
06-10-2013 17:05
 Ocena 9 na 9
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: O prawdziwości Ewangelii
W odpowiedzi Andrzej Michalski
>Do dziś jak dobrze poszukasz znajdziesz protestanckie egzemplarze z Wojna Żydowką na samym końcu.

Ponieważ zupełnie nie chce mi się dobrze szukać protestanckich egzemplarzy Biblii opatrzonych na okrasę Wojną żydowską Józefa Flawiusza - i nie spodziewam się, żeby kiedykolwiek mi się zachciało - pozostaje mi wierzyć Ci na słowo.
Mogę też uwierzyć, że istnieją na świecie wydania Biblii "uzupełnione" o Hamleta, Klub Pickwicka i Jądro ciemności.
Ale że Wojnę żydowską do kanonu kiedykolwiek jakikolwiek odłam chrześcijan zaliczał - to ja uwierzyć w stanie nie jestem.

>Tak samo Stagarczyński dorzucił rozdział na końcu swojej książki (1897r)żeby okazać ,że przepowiednie sie wypełniły www.ultramontes.pl/Historia_biblijna_12.htm
>www.biblep(*)/commentaries/warofthejews.pdf

Jaja se takie robisz?

>Bez wątpienia obie książki bujały się razem i bez Dzieł Flawiusza NT jest bez sensu.

Zdradzę Ci Wielką Tajemnicę: z Flawiuszem Nowy Testament pozostaje tak samo bez sensu.

>Dziwnym trafem wszystko co napisał Flawiusz przetrwało

Przetrwało też i to, co mu dopisano .

>Czy uważasz ,że wojna 66-73 CE nie miała nic wspólnego z chrześcijaństwem?

Lepiej się po niej Ewangelie pisało .

>"Jezus z Nazaretu" B16
>"Pierwszy rozdział ukazuje wjazd Jezusa do Jerozolimy i oczyszczenia świątyni. W drugim papież zajmuje się eschatologiczną mową Jezusa, w której jest zapowiedź zniszczenia świątyni,

Wszystkie świątynie kiedyś w proch się obrócą. Łatwa wróżba.

>czasem pogan

Czas pogan miał się wówczas jak najlepiej - i ma się do dzisiaj. Po 2 tys. lat ewangelizacji ciągle najwyżej 1/3 ludzkości się jakoś do chrześcijaństwa przyznaje.

>proroctwem apokalipsy."

???

>Zwróć uwagę na to ,że dla ojców kościoła wszystkie przepowiednie wypełniły się tak jak powiedział Jezus.

Drugiego Przyjścia im tylko nie stało - ale nie czepiajmy się dupereli.

>Czy uważasz ,że taki koleś jak Cicero który zalecał manipulowanie ludzmi za pomocą religii uwierzyłby w bajkę o Jezusie?
>Przepraszam za cytaty po angielsku.

Nie ma za co .

>We must persuade our citizens that the gods are the Lords and rulers of all things and what is done, is done by their will and authority; and they are the great benefactors of men, and know who everyone is, and what he does, and what sins he commits, and what he intends to do, and with what piety he fulfills his religious duties.
> Cicero, The Laws, 2:15-16

Zadałem sobie trud porównania z oryginałem - i nic się tu ni w cholerę nie zgadza.
Mógłbyś jakoś lepiej umiejscowić cytat?

>"It was only after the rise of the Flavians that we Romans believed in such stories." Tacitus, Histories I. 10.

Tego cytatu też mi się u Tacyta nie udało odnaleźć - przyznam jednak, że już nie szukałem zbyt starannie, mniejsza więc z tym.

Obojętne skąd to sobie wytrzasnąłeś, jasne jest chyba, że the Flavians odnosić się może tylko do rzymskich cesarzy z dynastii Flawiuszów.
Odróżniasz ich w ogóle od Józefa Flawiusza - historyka?

O Skrajnie Absurdalnej i Ahistorycznej supozycji, że Rzymianie uwierzyli w Jezusa z poduszczenia cycerońsko-flawijskiego nie napiszę już ani słowa, bo mi Wstyd.
Nie za siebie bynajmniej.


...którzy czuwają, mają jeden i wspólny świat, a każdy, kto zasypia, odwraca się ku własnemu. (Heraklit)

#20
06-10-2013 18:11
 Ocena 9 na 9
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: O prawdziwości Ewangelii
W odpowiedzi Andrzej Michalski
>Co się jeszcze dowiesz na tym forumie ,że Wojna żydowska jest też w Codex Parisinus Graecus i Codex Ambrosianus . Póżniejszy Codex Regius Parisinus, Codex Oxoniensis,Codex Palatinus i Codex Laurentius też zawierają dzieła Flawiusza.

Nie mam siły jakoś specjalnie rozwodzić się nad Twoją wypowiedzią.
Taki poziom ignorancji budzi już wyłącznie Litość.
Z tej to Litości udzielę Ci Zupełnie Elementarnej informacji, że w średniowieczu (rozumianym po zachodniemu) ogólną normą było właśnie oprawianie w jeden tom kilku - często bardzo różnych - dzieł, bo to bardzo ekonomicznie wypadało.
Jakbyś dziś w jednej fizycznie książce zamieścił Zbrodnię i karę, Lalkę, Solaris i Poradnik owczarza.
I to było najzupełniej normalną, powszechnie przyjętą praktyką.
Taki tom właśnie kodeksem (codex) się nazywa.
Ale nic jeszcze z tego samo przez się nie wynika.
Studenci historii dowiadują się tego w pierwszym miesiącu na pierwszym roku. To elementarne jest.

...którzy czuwają, mają jeden i wspólny świat, a każdy, kto zasypia, odwraca się ku własnemu. (Heraklit)

#21
06-10-2013 19:00
 Ocena 3 na 3
szarley (54913 punktów)Odp: O prawdziwości Ewangelii
W odpowiedzi Andrzej Michalski
>>Wojna żydowska Józefa Flawiusza była kiedykolwiek częścią kanonu biblijnego???
>>Matko Bosko Czenstochosko - czegóż to się człek nie dowie na tutejszym Forumie...
>Do dziś jak dobrze poszukasz znajdziesz protestanckie egzemplarze z Wojna Żydowką na samym końcu.

Big-Żyd napisał, że wierzy Ci na słowo, ja jakoś na słowo nawet sobie nie wierzę. Powiedz, w której bibliotece taką protestancką Biblię znajdę.

rafalek111 (93 punktów)Odp: O prawdziwości Ewangelii
>Nasz rodak Marian Rejewski zdołał złamać niemiecki szyfr maszynowy "Enigma" opierając
>się na swoistej logice tego szyfru. Pani dr Barbara Thiering w swojej książce "Jezus
>Mężczyzną" używa metody peszerowej przy interpretacji Ewangelii, twierdząc zresztą nie bez
>racji, że dosłowny tekst Nowego Testamentu jest dla "maluczkich". Dla wtajemniczonych ma
>być zaś wskazówką do zrozumienia ukrytego podtekstu. Zastrzega także, że należy Ewangelie rozumieć
>dosłownie, gdyż ich tekst jest podstawą do deszyfracji metodą tzw. peszeru. Ale w świetle
>współczesnych badań logika tego "szyfru" pozostawia dużo do życzenia i wątpliwym się
>wydaje, aby nawet taki kryptolog, jak Rejewski, potrafił go złamać.
Ktoś zakłada,że kilku wiejskich ćwoków jest w stanie napisać wiekopomne dzieło, zawierając w nim szyfr dla potomności? Dawno nie słyszałem większej bzdury. Szyfr ma rację bytu tylko dla odbiorcy, który wie o nim.

1 2

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365