 |
Laickie 10 przykazań wg. Wałęsy Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 29-09-2013 13:29 | knx90 (664 punktów) | Laickie 10 przykazań wg. Wałęsy
5 na 5 | Przy niedzielnym pałaszowaniu różnorakich kulinarnych dóbr, przełączyłem kilka kanałów w telewizji i trafiłem na przemówienie byłego prezydenta L.Wałęsy który "w swoim stylu" przemawiał - mówił o tym, że dziś potrzebna jest nowa ekonomia, nieoparta o "komunistyczną ekonomię", ani o "kapitalistyczną, która nie przetrwa tego stulecia". Oraz co, według niego, najważniejsze, jest potrzeba ustalenia między religiami, których jest *kilka* a niewierzącymi laickiego dziesięć przykazań, przepisu, według którego, cytuję "powinniśmy wychowywać dzieci, przyszłe pokolenia, sądownictwo oraz cały świat".
Jak się zapatrujecie na taką wersję wydarzeń? *chrup* | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 Dalej..#1 4 na 4 Iwan Denisowicz (16705 punktów) (zablokowany) | Odp: Laickie 10 przykazań wg. Wałęsy | >Przy niedzielnym pałaszowaniu różnorakich kulinarnych dóbr, przełączyłem kilka kanałów w telewizji >i trafiłem na przemówienie byłego prezydenta L.Wałęsy który "w swoim stylu" przemawiał - mówił o >tym, że dziś potrzebna jest nowa ekonomia, nieoparta o "komunistyczną ekonomię", ani o >"kapitalistyczną, która nie przetrwa tego stulecia". Oraz co, według niego, najważniejsze, jest >potrzeba ustalenia między religiami, których jest *kilka* a niewierzącymi laickiego dziesięć >przykazań, przepisu, według którego, cytuję "powinniśmy wychowywać dzieci, przyszłe pokolenia, >sądownictwo oraz cały świat". >Jak się zapatrujecie na taką wersję wydarzeń? *chrup* Ciekawe jaką to ekonomie chciałby Wałęsa wymyślić? 100 milionów dla każdego, a Polska jako nowa Japonia? Ale ekonomia na bok, drugi pomysł jeszcze ciekawszy. Polska mesjaszem narodów, choć takim z lekka świeckim. Do tego mania rozmaitych dekalogów zamiast zwykłej ludzkiej empatii, która lepiej by się Polsce przysłużyła niż nowa wersja Mojżeszowych kodeksów. Nie wspominając o cokolwiek mało prawdopodobnym porozumieniu pomiędzy pasterzami a niepokornymi "owieczkami".
|
#2 7 na 7 | knx90 (664 punktów) | Odp: Laickie 10 przykazań wg. Wałęsy | W moim odczuciu Wałęsa nie rozumie ateizmu, i tego, dlaczego ludzie niewierzący, nie potrzebują dogmatów, mitologii, itp. by żyć. Żyć pięknie, pełnią życia. |
#3 7 na 7 Iwan Denisowicz (16705 punktów) (zablokowany) | Odp: Laickie 10 przykazań wg. Wałęsy | > W moim odczuciu Wałęsa nie rozumie ateizmu, i tego, dlaczego ludzie niewierzący, nie potrzebują dogmatów, mitologii, itp. by żyć. Żyć pięknie, pełnią życia.Nie on jeden. Problem raczej w tym, że całkiem sporo osób uważa dekalog za ostatnie słowo w dziedzinie etyki i nijak nie potrafią zrozumieć, że przestrzeganie ichnich przykazań to żadna zasługa tylko standard w cywilizowanym społeczeństwie. |
#4 10 na 10 | astrotaurus (12445 punktów) | Odp: Laickie 10 przykazań wg. Wałęsy | Ha, toś twardziel! Mnie zawsze żałosne wypociny tego mędrka co to "z chłopa król" zawsze osłabiały psychicznie i raczej odbierały apetyt, czasem przybliżając niebezpiecznie sferę odruchów wymiotnych. I nawet nie chce mi się wyobrażać jak nieborak zabierze się do ustalania między religiami, których jest *kilka* a niewierzącymi tego laickiego dziesięć przykazań, a już zwłaszcza jak skłoni do takiego ustalania swoich katolickich guru w kieckach.
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów. |
#5 4 na 4 MajkelSS (2075 punktów) (zablokowany) | Odp: Laickie 10 przykazań wg. Wałęsy |
> Nie on jeden. Problem raczej w tym, że całkiem sporo osób uważa dekalog za ostatnie słowo w dziedzinie etyki i nijak nie potrafią zrozumieć, że przestrzeganie ichnich przykazań to żadna zasługa tylko standard w cywilizowanym społeczeństwie.> W ogóle to największy problem z religijną retoryką. Z racji rzekomo objawionego charakteru ich systemu wierzeń zawłaszczają sobie pojęcie moralności jako coś chrześcijańskiego. Nawet jeśli Wałęsie chodziło o ogólne zasady moralne, nazwał to Dziesięcioma Przykazaniami. To jest najsmutniejsze w tym, a nie kompletne oderwanie od rzeczywistości sławnego elektryka.
Jeśli ludzie myślą, że matematyka nie jest prosta, to tylko dlatego, że nie zdają sobie sprawy, jak skomplikowane jest życie. |
#6 3 na 3 | knx90 (664 punktów) | Odp: Laickie 10 przykazań wg. Wałęsy | Jak to prof. Coyne stwierdził celnie, religie nigdy nie ustalą jednej spójnej wizji rzeczywistości, więc z założenia jakiekolwiek pomosty światopoglądowe pomiędzy religią a ateizmem są po prostu niemożliwe. |
#7 6 na 6 | kuba1313 (170 punktów) | Odp: Laickie 10 przykazań wg. Wałęsy | Po co od razu dziesięć, wystarczy jedno: Don't be a dick! 
"Samotności, jakaś ty przeludniona!" - S. J. Lec |
#8 10 na 10 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | Odp: Laickie 10 przykazań wg. Wałęsy | >potrzeba ustalenia między religiami, których jest *kilka* a niewierzącymi laickiego dziesięć
Pan z Matką Boską w klapie marynarki chce ustalać przykazania dla niewierzących? Hmm...
|
#9 2 na 2 Iwan Denisowicz (16705 punktów) (zablokowany) | Odp: Laickie 10 przykazań wg. Wałęsy | > W ogóle to największy problem z religijną retoryką. Z racji rzekomo objawionego charakteru ich systemu wierzeń zawłaszczają sobie pojęcie moralności jako coś chrześcijańskiego.Właśnie tak. Choć miałem na myśli raczej to, że dekalog odrzucając religijną otoczkę to absolutna podstawa sensownych stosunków międzyludzkich, nie ma tam żadnych zasad których cywilizowane społeczeństwa tak czy inaczej nie przestrzegają. |
#10 2 na 2 | Frank Holman (5897 punktów) | Odp: Laickie 10 przykazań wg. Wałęsy | >dziś potrzebna jest nowa ekonomia, nieoparta o "komunistyczną ekonomię", ani o >"kapitalistyczną, która nie przetrwa tego stulecia". Oraz co, według niego, najważniejsze, jest >potrzeba ustalenia między religiami, których jest *kilka* a niewierzącymi laickiego dziesięć >przykazań, przepisu, według którego, cytuję "powinniśmy wychowywać dzieci, przyszłe pokolenia, >sądownictwo oraz cały świat". >Jak się zapatrujecie na taką wersję wydarzeń? *chrup*
Mądre słowa o bezspornych faktach. Trudniej tylko to rzeczywiście zrealizować. A tym jakie Noblista ma pomysły na realizację nie napisałeś nic.
Szkoda także, że dyskusja zaczęła rozwijać się typowo po polsku, czyli skupiać się na albo na bzdetach (tu: czemu akurat dziesięć, a czemu zasady mają się nazywać przykazaniami, to się kojarzy z dogmatami), albo na poniżaniu adwersarza (tu: sloganami odwołującymi się do polskich stereotypów na temat Wałęsy "mędrek" "z chłopa król" "Pan z Matką Boską w klapie" itd.).
Tymczasem w klocki międzynarodowych sprawa Lech Wałęsa jest na prawdę świetny (tylko w Polsce się o tym nie mówi, m.in. dlatego, że Polska dawno z głównego nurtu polityki międzynarodowej faktycznie wyleciała), a ponadto w tej "zabawie" liczą się bardzo często proste skutecznie rozwiązania, bo nierzadko sprawa polega na pogodzeniu nie ludzi inteligentnych, tylko po prostu debili z władzą, kasą, przerośniętą ambicją, czasami bardzo niebezpiecznych kompletnych oszołomów, fanatyków, |
#11 5 na 5 Iwan Denisowicz (16705 punktów) (zablokowany) | Odp: Laickie 10 przykazań wg. Wałęsy | > Mądre słowa o bezspornych faktach. Trudniej tylko to rzeczywiście zrealizować. A tym jakie Noblista ma pomysły na realizację nie napisałeś nic.Cóż takiego mądrego w tych słowach? Pierwsza lepsza straganiarka może powiedzieć, że trzeba zrobić tak aby wszystkim na świecie było lepiej. Ani nic odkrywczego, ani nic mądrego w wypowiedzi Wałęsy nie zauważyłem. Podejrzewam też, iż autor nie napisał nic o pomysłach byłego prezydenta z prostego powodu: nie miał on takowych. > Szkoda także, że dyskusja zaczęła rozwijać się typowo po polsku, czyli skupiać się na albo na bzdetach (tu: czemu akurat dziesięć, a czemu zasady mają się nazywać przykazaniami, to się kojarzy z dogmatami), albo na poniżaniu adwersarza (tu: sloganami odwołującymi się do polskich stereotypów na temat Wałęsy).To nie są bzdety. Używane określenia pokazują intencje pomysłodawcy, używane słowa wskazują na jego niewiedzę. Religii jest znacznie więcej niż kilka, a ponadto w polskich warunkach nie widzę możliwości kompromisu pomiędzy wierzącymi a ateistami. Nie mówiąc już o naiwnej wierze w to, że jakaś nowa wersja kościółkowych przykazań naprawdę coś zmieni. |
#12 3 na 3 | Frank Holman (5897 punktów) | Odp: Laickie 10 przykazań wg. Wałęsy | > To nie są bzdety. Używane określenia pokazują intencje pomysłodawcy, używane słowa wskazują na jego niewiedzę. Religii jest znacznie więcej niż kilka, a ponadto w polskich warunkach nie widzę możliwości kompromisu pomiędzy wierzącymi a ateistami. Nie mówiąc już o naiwnej wierze w to, że jakaś nowa wersja kościółkowych przykazań naprawdę coś zmieni.> Liczących się religii jest kilka i żadne twoje rozważania tego nie zmienią. Tak samo jak to, że jeśli ty nie widzisz możliwości załagodzenia konfliktu, to znaczy, że jej nie ma. Każdy konflikt można załagodzić, tylko trzeba chcieć. Co więcej, Polska jest sztandarowym przykładem kraju, gdzie kompromis, o jakim mówisz istnieje i działa. Brak takiego kompromisu to masz np. w Nigerii. Wygląda on np. tak: i.wp.pl/a/(*)7/abubakar_shekau_afp_600.jpeg |
#13 3 na 3 MajkelSS (2075 punktów) (zablokowany) | Odp: Laickie 10 przykazań wg. Wałęsy | > Mądre słowa o bezspornych faktach. Trudniej tylko to rzeczywiście zrealizować.A no właśnie. Bez rzeczywistego pomysłu na realizację słowa sławnego elektryka sprowadzają się do "świat powinien być bez wojen, bezrobocia i chorób ", czyż nie ?
Jeśli ludzie myślą, że matematyka nie jest prosta, to tylko dlatego, że nie zdają sobie sprawy, jak skomplikowane jest życie. |
#14 1 na 1 | Frank Holman (5897 punktów) | Odp: Laickie 10 przykazań wg. Wałęsy | > >Mądre słowa o bezspornych faktach. Trudniej tylko to rzeczywiście zrealizować.> A no właśnie. Bez rzeczywistego pomysłu na realizację słowa sławnego elektryka sprowadzają się do "świat powinien być bez wojen, bezrobocia i chorób ", czyż nie ?Masz rację co do zasady, ale w tym konkretnym przypadku słowa Pana Wałęsy są o co najmniej jeden poziom uogólnienia niżej. Uzgodnienie między kluczowymi religiami minimalnego zestawu zgodności, jest już jakimś pomysłem na świat bez wojen, a tam gdzie religie blokują np. szczepienia - i na świat bez chorób (fakt: nie dotyczy natomiast raczej bezrobocia). Oczywiście niezaprzeczalnie są to dalej tylko ogólne pomysły. |
#15 4 na 4 Iwan Denisowicz (16705 punktów) (zablokowany) | Odp: Laickie 10 przykazań wg. Wałęsy | > Liczących się religii jest kilka i żadne twoje rozważania tego nie zmienią.Tym niemniej religii jako takich jest więcej niż sporo. Ponadto kto dał ci prawo do ustalania jakie są liczące a jakie nie? Kogo byś dopuścił do głosu a kogo dyskryminował? > Tak samo jak to, że jeśli ty nie widzisz możliwości załagodzenia konfliktu, to znaczy, że jej nie ma.A ty oczywiście widzisz i masz świetne rozwiązanie, czyż nie? > Każdy konflikt można załagodzić, tylko trzeba chcieć.Pobożne życzenia. > Co więcej, Polska jest sztandarowym przykładem kraju, gdzie kompromis, o jakim mówisz istnieje i działa. Brak takiego kompromisu to masz np. w Nigerii.Polska jest sztandarowym przykładem kraju w którym wierzący wtykają nos w nie swoje sprawy i próbują innym dyktować jak mają żyć. Wystarczy spojrzeć na niedawną próbę zmiany ustawy o dopuszczalności aborcji, wystarczy przysłuchać się wypowiedziom biskupów. |
1 2 3 4 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|