 |
Racjonalna nieracjonalność? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-12-2013 21:10 | Atri (5 punktów) | Racjonalna nieracjonalność?
4 na 4 | Ostatnio czytając "Czy tradycyjna etyka wymaga przebudowy w kontekście postępów nauk biomedycznych?" prof. dr hab. Zdzisławy Piątek, natknąłem się na bardzo ciekawy fragment.
Pozwolę sobie przytoczyć:
"Z jednej strony mamy zaawansowane możliwości terapeutyczne, z drugiej człowieka cierpiącego znajdującego się w sytuacjach granicznych, w których odwoływanie się do czynników pozanaturalnych ma racjonalne uzasadnienie. Odwoływanie się do czynników pozanaturalnych jest bowiem ludzkim sposobem oswajania świata i godzenia się z losem. Irracjonalna wiara w zaświaty może być przejawem postawy racjonalnej, jeżeli ktoś ma autentyczną potrzebę takiej wiary, a nauka w kwestii zaświatów nie ma nic do powiedzenia. Dziedzina legend, mitów i religii jest stworzonym przez ludzi zasobnikiem archetypów duchowości, transmitowanych z pokolenia na pokolenie za pośrednictwem tradycji. Każdy człowiek ma do nich dostęp i może z nich korzystać wedle upodobania, pod warunkiem, że znając ich charakter nie obstaje przy nich dogmatycznie i nie próbuje swoich wyborów narzucać innym. Mity i religie podobnie jak nauka i cywilizacja są wytworem gatunku ludzkiego obdarzonego przez Naturę zarówno rozumem, jak i emocjami."
Jakie jest Wasze zdanie, jak odnosicie się do tego cytatu? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 Dalej..#16 7 na 7 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Racjonalna nieracjonalność? | > mimo to wiara ma pozytywne aspekty, o których wcześniej wspomniałem.Wiara to nie jakiś implant, który ktoś gdzieś kiedyś nam wszczepia. Wiara to proces: jej nabywania, utrwalania, czasem odrzucania, itd. Byłoby nonsensem dyskutować o jej non/sensie z kimś w sytuacji granicznej, np. umierającej staruszce w hospicjum: w tynm konkretnym wypadku wiara, jak i inne placebo, może mieć pozytywne działanie. Ale w niczym nie zmienia to faktu wątpliwości co do jej treściowej zawartości, wątpliwości na tyle poważnej, że nic nie usprawiedliwia religijnej indoktyrnacji. Religijna przeszłość homo sapiens jest oczywista, ale przyszłość leży w naszych rękach i umysłach i wcale nie musi być religijna. Gdyby popatrzeć na kult religijny jako na test religijnych teorii, powinny byc one odrzucone jako teorie nie przynoszące ludziom w ziemskim wymiarze tego, co obiecują: po prsotu same siebie falsyfikują.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#17 10 na 10 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Racjonalna nieracjonalność, a nauka pływania. |
> Jest bardzo duża różnica w zachowaniu ateistów wychowanych w środowiskach religijnych i ateistów wychowanych w środowiskach silnie zlaicyzowanych. Ci pierwsi są odporni na czarnego kota.Ja jestem "ci pierwsi", ale na koty (koloru obojętnego) zupełnie nie jestem odporna...  Mam podobnie jak Anna - rzucam się do molestowania  |
| Barbiel (1106 punktów) | Odp: Racjonalna nieracjonalność? | > Zabawne, "religiant" pewnie uznałby ten (całkiem wyważony) tekst za propagandę antyreligijną.I nie byłoby w tym nic dziwnego. W końcu autor traktuje wierzenia instrumentalnie i neguje ich prawdziwość. |
#19 3 na 3 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Racjonalna nieracjonalność, a nauka pływania. | > ... Słodziuch, aż zapiszczałam ... |
| Barbiel (1106 punktów) | Odp: Racjonalna nieracjonalność? | Zgadzam się z cytatem. Oczywiście, nie każdy potrzebuje takiego pocieszenia, ale tekst dotyczy osób, które potrzebują.
|
| szarley (54913 punktów) | Odp: Racjonalna nieracjonalność, a nauka pływania. | > >>... Racjonalny umysł radzi sobie doskonale ze wszystkimi kwestiami ludzkiej doli. Refleksją i przemyśleniami zbuduje niezgorszy ponton.> >To skąd tylu przesądnych wśród ateistów?> Jest bardzo duża różnica w zachowaniu ateistów wychowanych w środowiskach religijnych i ateistów wychowanych w środowiskach silnie zlaicyzowanych. Ci pierwsi są odporni na czarnego kota.Mam porównanie zachowań np w Pradze i Krakowie |
| pawel_wr (4297 punktów) | Odp: Racjonalna nieracjonalność, a nauka pływania. |
> Mam porównanie zachowań np w Pradze i KrakowieOpisz te różnice.......
Pogrążony w wierze odrzuca rozum. |
lumbago (2520 punktów) (zablokowany) | Odp: Racjonalna nieracjonalność? | > Irracjonalna wiara w zaświaty może być przejawem postawy racjonalnej
Ten fragment nie wymaga komentarza i wyczerpuje temat. Pani profesor popełniła zwykły, pseudointelektualny bełkot. |
Iwan Denisowicz (16705 punktów) (zablokowany) | Odp: Racjonalna nieracjonalność, a nauka pływania. | > Mam porównanie zachowań np w Pradze i KrakowieWiesz, że to tylko dowód anegdotyczny?
The only good is knowledge and the only evil is ignorance. |
| szarley (54913 punktów) | Odp: Racjonalna nieracjonalność, a nauka pływania. | > >Mam porównanie zachowań np w Pradze i Krakowie> Wiesz, że to tylko dowód anegdotyczny?Chyba jednak rozpocznę nowy temat na forum. mam nadzieję że spotka się z zainteresowaniem |
Iwan Denisowicz (16705 punktów) (zablokowany) | Odp: Racjonalna nieracjonalność, a nauka pływania. | > Chyba jednak rozpocznę nowy temat na forum.Ależ rozpoczynaj. Zawsze to dobrze czegoś nowego się dowiedzieć 
The only good is knowledge and the only evil is ignorance. |
#27 10 na 10 | liliac (147340 punktów) | Odp: Racjonalna nieracjonalność, a nauka pływania. | Możecie moje pomolestować - one lubią być głaskane i przytulane, także przez gości
"...a świniobicie, łaskawa pani, to to samo, jak kiedy ksiądz odprawia mszę świętą, bo zawsze idzie o krew i o mięso, czyli ciało." (B. Hrabal, "Postrzyżyny" ) |
#28 8 na 8 | Artur@R (7115 punktów) | Odp: Racjonalna nieracjonalność, a nauka pływania. | Moje też są chętne na pieszczotki...no może Gabrysia mniej (ta ruda)  . 
"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody." |
#29 2 na 2 MajkelSS (2075 punktów) (zablokowany) | Odp: Racjonalna nieracjonalność, a nauka pływania. | > Moje też są chętne na pieszczotki...no może Gabrysia mniej (ta ruda) .>  "Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody."Ojej, jaka to rasa ? Czyżby devon rex ?
Jeśli ludzie myślą, że matematyka nie jest prosta, to tylko dlatego, że nie zdają sobie sprawy, jak skomplikowane jest życie. |
#30 6 na 6 Rafał Holewski (224 punktów) (zablokowany) | Odp: Racjonalna nieracjonalność, a nauka pływania. |
> To skąd tylu przesądnych wśród ateistów? Nie wolno wierzyć w przesądy,ponieważ to przynosi pecha.  |
1 2 3 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|