Racjonalista - Strona głównaDo treści
Statut PSR przed zmianami i po zmianach

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
17-01-2014 01:43Jacek Tabisz (30006 punktów)Statut PSR przed zmianami i po zmianach
Jako, że stało się to tematem publicznym i narosły na ten temat niezgodne z faktycznym stanem rzeczy legendy o "fanatycznych, wojujących ateistach", wklejam tu linki do statutu PSR przed i po zmianach jakie miały miejsce na Walnym Zjeździe Delegatów w Poznaniu, dnia 1 grudnia 2013 roku. Intencja zmian w celach stowarzyszenia została wyrażona w krótkiej relacji z WZD 2013 - www.racjon(*).Walnego.Zjazdu.PSR.w.Poznaniu .

Tu jest statut przed zmianami: www.psr.org.pl/o-nas/dokumenty/item/145-statut-psr

Tu jest statut po zmianach: www.psr.or(*)acjonalistow-uchwalony-1122013

(przepraszam za błędy w formatowaniu tekstu, muszą to jeszcze ogarnąć nasi specjaliści od IT)
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Fizyk (17637 punktów)
> Tu jest statut przed zmianami: www.psr.org.pl/o-nas/dokumenty/item/145-statut-psr

Choć ten pierwszy dokument nie daje się otworzyć...

> Tu jest statut po zmianach:
> www.psr.or(*)acjonalistow-uchwalony-1122013
> (przepraszam za błędy w formatowaniu)

... to błędy w tym drugim ładnie pokazują zasadniczą zmianę.
17-01-2014 12:07 
 Ocena 1 na 1
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Powiedziałem, że nie umiem wyedytować złożonego tekstu w edytorze strony. Nie jestem informatykiem. Chodziło mi o zwrócenie uwagi na rzeczywiste zmiany, od których szumi bez sensu. Twój komentarz uważam za złośliwy. W dziale dokumenty PSR masz działania zarządów PSR. Nie wszystkie roczniki działań (sprawozdań zarządu) są (ogólnie to, że w ogóle są, to była moja inicjatywa). Moja poprzednia kadencja to lata 2012 - 2013. Więc jaka "zasadnicza zmiana"? Czy Twoja krytyka jest związana z rzeczywistymi działaniami PSR - poczytaj, pomyśl, wyciągnij wnioski z faktów - www.psr.org.pl/o-nas/dokumenty .
18-01-2014 05:04 
 Ocena 2 na 2
Fizyk (17637 punktów)
> Twój komentarz uważam za złośliwy.

Nie było moim celem być złośliwym, a jeżeli tak to odebrałeś, to przepraszam. Po prostu jak czytam dwie wersje tego samego dokumentu to lubię mieć różnice zaznaczone, zwłaszcza gdy o te różnice tutaj chodzi.

> Więc jaka "zasadnicza zmiana"?

Zasadniczą zmianą jest wpisanie ateizmu explicite w Statut (paragraf 9.6).

> Czy Twoja krytyka [...]

Ja nie krytykuję, ja stwierdzam fakty.
18-01-2014 19:44 
 Ocena 2 na 2
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Czy z tego wynika, że nie ma już miejsca dla nie ateistów w PSR, jak sugeruje Mariusz Agnosiewicz?
18-01-2014 21:15 
 Ocena 2 na 2
Fizyk (17637 punktów)
> Czy z tego wynika, że nie ma już miejsca dla nie ateistów w PSR, jak sugeruje Mariusz Agnosiewicz?

Spodziewam się, że taki wpis zniechęca agnostyków i teistów do wstępowania do PSR. Uczestniczą oni w tym forum czując się racjonalistami, więc może się wypowiedzą na ile taka zmiana statutu jest dla nich istotna.
19-01-2014 02:48 
 Ocena 4 na 4
Jacek Tabisz (30006 punktów)
3/4 członków PSR stwierdziło, że chce tego wpisu. Agnosiewicz robi awantury, aby to zmienić. Wydaje mi się, że jednak należy się liczyć z demokratycznymi wynikami głosowania i debaty nad zagadnieniem, która trwała z 2 godziny, każdy delegat mógł się spokojnie wypowiedzieć. Dodam, że przeciw nie była 1/4, bo jeszcze ponad połowa osób z 1/4 wstrzymała się od głosowania. 6 delegatów musiało wyjść wcześniej, inaczej stosunek byłby 4/5 za. Podany jest też powód tej poprawi. Nieistotny twoim zdaniem? O naszym statucie powinny się chyba wypowiadać osoby, które należą do PSR, działają w nim, płacą składki etc. Wiadomo, że na Frondzie większość byłaby przeciw takiemu zapisowi.
19-01-2014 10:34 
 Ocena 3 na 3
Fizyk (17637 punktów)
> 3/4 członków PSR stwierdziło, że chce tego wpisu.

Ja nie kwestionuję mechanizmu tych zmian, jedynie zwracam uwagę na ich konsekwencje. Zmiany te idą w kierunku ujednolicenia poglądów reprezentowanych przez PSR kosztem zredukowania bazy społecznej popierającej te poglądy. Jest to decyzja polityczna, a ponieważ w politykę niechętnie się mieszam, więc zatrzymam się tutaj.
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Było w drugą stronę. Brak zmian zniechęcał ateistów. I tak zajmowaliśmy się ateizmem, co powodowało pretensje niektórych osób.
19-01-2014 11:52 
 Ocena 1 na 1
Frank Holman (5897 punktów)
>O naszym statucie powinny się chyba wypowiadać osoby, które należą do PSR, działają w nim, płacą składki etc.

Jak widać nawet i tu daje o sobie znać tzw. "polska demokracja z dupy": "ja wiem, co jest najlepsze dla wszystkich; w niczym nie uczestniczę, ale z boku chcę mieć wpływ na ustalenia; i w ogóle wszystkie ustalenia powinny być takie, jak ja uważam, że są najlepsze dla wszystkich".
A jeśli bezpośrednio zainteresowani zebrali się i w demokratycznym głosowaniu coś dla siebie samych ustalili? Tym gorzej dla demokracji, bo... uniemożliwiono wpływ "ludziom z dupy".
19-01-2014 02:53 
 Ocena 2 na 2
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Tak był ten wpis uzasadniony. PSR od dawna zajmuje się racjonalnym ateizmem, jest to jeden z ważniejszych nurtów działalności dla większości członków.

Autor tekstu: Jacek Tabisz; Oryginał: www.racjonalista.pl/kk.php/s,9479

Cytat:
W trakcie trwania kryzysu związanego z tzw. "rozwojowcami", pewna grupa osób zaatakowała nasze stowarzyszenie pod pozorem tego, iż zajmujemy się ateizmem, choć nie pojawia się on ani razu w statucie. Oczywiście z treści statutu wynika również postawa ateistyczna, ale dla osób chcących wykorzystać zapisy w złym celu potrzebne jest takie bardziej precyzyjne i dokonane wprost sformułowanie. Proponowana zmiana nie oznacza, że wszyscy członkowie PSR mają obowiązek bycia ateistami i zajmowania się ateizmem. Oznacza natomiast iż żaden członek PSR nie może atakować tego, iż inni jego koledzy i koleżanki zajmują się propagowaniem ateizmu w ramach PSR.


I co? Należy zbojkotować demokratyczną decyzję, bo Agnosiewiczowi się nie podoba i są na Racjonaliście teiści, którzy uważają się za Racjonalistów? Nadal mogą być w PSR, jeśli nie będą atakować innych osób za to, że zajmują się między innymi racjonalnym ateizmem. Czy to problem?
memento89 (2 punktów)
Kto by przypuszczał że już prowadzicie związek. Jak nic wystartować do europarlamentu.

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365