> Czy możecie mi polecić jakiś autorów - przedstawicieli tegoż nurtu?Nihilizm nie jest jakimś jednolitym stanowiskiem w filzofii. Na ogół kojarzony jest z negacją czegoś i to, co jest negowane, przesądza o charakterze nihilizmu. W pewnym sensie nihilizmem jest sceptycyzm i agnostycyzm. Stanowiska odrzucające sens życia, świata czy bytu. Odrzucenie norm moralnych to najbardziej nihilistyczny z nihilizmów. Również relatywizm moralny bywa opatrzony tą etykietą. W teistycznych gremiach za nihilistyczny uchodzi ateizm. Zobacz: www.philolex.de/nihilism.htmNihilistyczy wydźwięk ma buddyzm. Por. np. Sutrę Serca: Bodhisattwa Awalokiteśwara, praktykując głęboko Pradżnia Paramitę, postrzegł pustkę wszystkich pięciu skandh i przekroczył wszelkie cierpienie. Siariputro. Tutaj forma nie jest różna od pustki pustka nie jest różna od formy forma to właśnie pustka pustka to właśnie forma uczucia, myśli, tendencje i świadomość Istnieją w taki sam sposób. Nie inaczej jest z księgą Tao Te King: 4. Tao jest puste, lecz działając wydaje się niewyczerpane... Zerknij też do rosyjskiego nihilizmu: www.zum.de/whkmla/sp/0708/sowan/sowan1.html
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|