Racjonalista - Strona głównaDo treści
Przedstawiciele nihilizmu

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
08-02-2014 21:07mateo3340 (16 punktów)Przedstawiciele nihilizmu
Witam,

jestem po lekturze wszystkich książek Nietzschego (no, przynajmniej tych, które są przełożone na polski).
Chciałbym zagłębić się bardziej w tematykę Nihilizmu.
Czy możecie mi polecić jakiś autorów - przedstawicieli tegoż nurtu?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

darkside (7775 punktów)
(zablokowany)
www.officyna.com.pl/tytul-29

Świetne rozdziały o nihilizmie u Nietzschego. I nie tylko o tym. Znakomita pozycja.
hunbin (2274 punktów)

>jestem po lekturze wszystkich książek Nietzschego
Podziwiam i gratuluję.

>Chciałbym zagłębić się bardziej w tematykę Nihilizmu.
Pytanie czy to ma jakiś konkretny cel?

>Czy możecie mi polecić jakiś autorów - przedstawicieli tegoż nurtu?
Bez dwóch zdań wiesz na ten temat więcej niż ja, ale i tak się pokuszę.

Zdecydowanie sięgnąłbym do moich ulubionych autorów (), choć ja nihlizmu u nich nie dostrzegam ale byli o niego oskarżani.

Luis Ferdinand Celine (na polski jest stosunkowo niewiele przetłumaczone, i trzeba nieźle poszperać po antykwariatach, fragmenty były też drukowane w Literaturze na Świecie), jeżeli z którymś autorem miałbym kojarzyć nihilizm to właśnie z nim.

Podróż do kresu nocy.
Śmierć na kredyt.

Stosunkowo łatwo zdobyć Z zamku do zamku - ale nie polecam tej książki na początek.

Herman Hesse (obficie tłumaczony).
Tu pamięć mnie może zawodzić ale chyba Demiana bym polecił.

Pomijam jako oczywiste Trzy Siostry Czehowa.

Parafrazując: Ideologia śmierdzi!
09-02-2014 08:23 
 Ocena 1 na 1
Arsamene (19376 punktów)
(zablokowany)

Błagam, nie mylmy nihilizmu ze zwykłym pesymizmem.

A przy okazji - "Pamiętnik wiejskiego proboszcza" G. Bernanosa - dość interesująca lektura.


"And high permission of all-ruling Heaven left him at large to his own dark designs, that with reiterated crimes he might heap on himself damnation, while he sought Evil to others..." - John Milton
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
Cioran
Arsamene (19376 punktów)
(zablokowany)

Buddyjska filozofia pustki, aut. A. Przybysławski
Pustka jest radością, aut. jak wyżej


"And high permission of all-ruling Heaven left him at large to his own dark designs, that with reiterated crimes he might heap on himself damnation, while he sought Evil to others..." - John Milton
Maldoror XXIII (2480 punktów)
>Witam,
>jestem po lekturze wszystkich książek Nietzschego (no, przynajmniej tych, które są przełożone na
>polski).
>Chciałbym zagłębić się bardziej w tematykę Nihilizmu.
>Czy możecie mi polecić jakiś autorów - przedstawicieli tegoż nurtu?

Dostojewski i Szestow. Jest też całkiem niezła pozycja Grzegorza Sowińskiego "Wokół nihilizmu".

br
diogenes (42753 punktów)
>Czy możecie mi polecić jakiś autorów - przedstawicieli tegoż nurtu?

Nihilizm nie jest jakimś jednolitym stanowiskiem w filzofii. Na ogół kojarzony jest z negacją czegoś i to, co jest negowane, przesądza o charakterze nihilizmu. W pewnym sensie nihilizmem jest sceptycyzm i agnostycyzm. Stanowiska odrzucające sens życia, świata czy bytu. Odrzucenie norm moralnych to najbardziej nihilistyczny z nihilizmów. Również relatywizm moralny bywa opatrzony tą etykietą. W teistycznych gremiach za nihilistyczny uchodzi ateizm. Zobacz:

www.philolex.de/nihilism.htm

Nihilistyczy wydźwięk ma buddyzm. Por. np. Sutrę Serca:

Bodhisattwa Awalokiteśwara,
praktykując głęboko Pradżnia Paramitę,
postrzegł pustkę wszystkich pięciu skandh
i przekroczył wszelkie cierpienie.
Siariputro.
Tutaj forma nie jest różna od pustki
pustka nie jest różna od formy
forma to właśnie pustka
pustka to właśnie forma
uczucia, myśli, tendencje i świadomość
Istnieją w taki sam sposób.

Nie inaczej jest z księgą Tao Te King:

4. Tao jest puste, lecz działając wydaje się niewyczerpane...

Zerknij też do rosyjskiego nihilizmu:

www.zum.de/whkmla/sp/0708/sowan/sowan1.html

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365