 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 01-03-2014 12:07 | niestadny (2492 punktów) | Przeklęci wyklęci
10 na 10 | Dziś, z okazji Narodowego Dnia Pamięci widać jak przez dwadzieścia pięć jedną prawdę sprawnie zastąpiono inną. Wcześniej przemilczani bądź nazywani bandytami, teraz stali się bohaterami. Czy racja była po stronie tzw. żołnierzy wyklętych, tęskniących zdaje się za przedwojenną, niepodległą i wspaniale rozwijającą się Polską czy też po stronie milczącej większości, która w mozole odbudowywała kraj z wojennych zniszczeń i uwierzyła w sprawiedliwość nowego ustroju? Czy milczącą większość można nazwać tchórzami, pachołkami Sowietów, agentami a walczących o Polskę przedwojenną bohaterami? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 #31 -1 na 1 | Brzostowski (7067 punktów) | Odp: Przeklęci wyklęci | > >Nie porównuj tych ludzi z Breivikiem, czy terrorystami, bo to haniebne.> Porównałam z Breivikiem - i tylko z nim - tych, których sam przedstawiłeś jako zbrojnie zwalczających politycznych przeciwników. Z powodu mojego porównania usprawiedliwiasz ich tragiczne uwikłanie w krwawe porachunki osobiste, ale zbieżności motywów z breivikowymi to przecież nie przekreśla. Gdyby Breivik działał w tamtych czasach, może też uchodziłby dziś za bohatera, ale w warunkach pokoju zakaz mordowania jest o wiele staranniej egzekwowany.> Breivik nie jest działającym z niskich pobudek bandziorem, płatnym mordercą ani mordującym dla samego mordu psychopatą, to wyklęty człowiek idei.Porównanie ma to do siebie, że można porównać gówno z człowiekiem wybierając jedną cechę: przecież i jedno i drugie zawiera węgiel, prawda? Takie było Twoje porównanie. Ja uważam, aby mieć pełen obraz rzeczywistosci trzeba porównywać w szerszym kontekście, wiele cech, a przynajmniej te istotne, a nie jedną. Każdy jednak porównuje sam i sam odpowiada za swoje porównania. |
#32 4 na 4 Iwan Denisowicz (16705 punktów) (zablokowany) | Odp: Przeklęci wyklęci | > Zareagowałem tak, ponieważ zauważam, że strasznie wielu tutaj rusofili przeróżnych i antyklerykałów zaciekłych, co wszystko krytykują co jest związane z polską katolicką, tylko dlatego, że jest z nią związane.Oczywiście krytyka ta jest całkowicie bezpodstawna a ci rusofilscy antyklerykałowie nic tylko matkę waszą kościół zajadle atakują. > Widzisz jak Cię od razy wyczułem? A jednak.Widzę. Zupełnie jednak coś innego niż ty. > Mylisz się, jest oczywiste, że ich walka mnie miała sensu, nie oznacza to, że byli zbrodniarzami i mordercami. Opowiadanie tego bez kontekstu historycznego jest fałszowaniem rzeczywitosci.To, że nie potrafili zrozumieć bezsensu walki nie świadczy o nich najlepiej. Tak przy okazji to czytaj ze zrozumieniem, alboż to gdzieś napisałem, że wszyscy byli zbrodniarzami? > A jednak Cię wyczułem. Zawsze do wierzących można się przyp... w każdej sprawie.Biedni prześladowani wierzący. Przylepiają innym etykietki rusofili i zaciekłych antyklerykałów chwalących NKWD a potem się dziwią, że odpowiada się im tą samą monetą.
The only good is knowledge and the only evil is ignorance. |
#33 5 na 5 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Przeklęci wyklęci | > Jedź dzisiaj na Podlasie, zapytaj ludzi jak było. ...Nie trzeba jechać, wystarczy posłuchać, jak interpretują inne wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. W filmie dokumentalnym na temat pogromów żydowskich jedna z pań wyrażała pretensje, jak to przed wojną Żydzi spluwali przechodząc obok kościoła rzymskokatolickiego, a jeden to się nawet załatwił przed drzwiami. Mogło tak być, ale stawianie znaku równości pomiędzy chamskimi i obraźliwymi zachowaniami, a spaleniem ludzi - w tym dzieci - żywcem jest nadużyciem. Ten cały udawany podział etniczny jest w gruncie rzeczy podziałem religijnym i nie ma co udawać, że takowe szowinizmy mają się nadal świetnie. W czasie wojny i tuż po ujawniły się, tyle że w skali niewyobrażalnej antagonizmy z czasów II RP, a pewnie i wcześniejsze. PS. szarley jest Czechem - czy powinien nienawidzić Polaków za rok 1968 i przekazywać tę nienawiść następnym pokoleniom po wieki wieków amen? |
#34 5 na 5 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Przeklęci wyklęci | > Ja uważam, aby mieć pełen obraz rzeczywistości trzeba porównywać w szerszym kontekście, wiele cech, a przynajmniej te istotne, a nie jedną.Zauważ, że nie konstruowałam żadnego "pełnego obrazu rzeczywistości", a tylko weryfikowałam Twoją definicję, w której określając wyklętych jako "walczących z państwem, którego nie uznawali i z ludźmi, którzy to państwo akceptowali lub legitymizowali" zrównałeś ich z Andersem Breivikiem. Ale przecież możesz w każdej chwili swoją definicję skorygować, lub uznać, że działania wyklętych nie dają się jednoznacznie ocenić. > Porównanie ma to do siebie, że można porównać gówno z człowiekiem wybierając jedną cechę: przecież i jedno i drugie zawiera węgiel, prawda?Nic nie poradzę na to, że węgiel zawierają zarówno wyklęci, jak i - nie przeze mnie przecież w temat o nich wpakowane - gówno. |
#35 5 na 5 | szarley (54913 punktów) | Odp: Przeklęci wyklęci | > >Nie zaznałem PRLowskiej propagandy,> MożliweNa pewno > >Nie wyobrażam sobie , aby w odwecie za wejście polskiej armii zabijano polskojęzycznych cywilów, choć odwet był. Nie chciałbyś mówić językiem agresorów, ale nikt nie zapłacił życiem !> Aha, czyli Polacy to taki zły naród?Nigdzie nie napisałem, że Polacy to zły naród, ale kolana mam trochę wiekiem i pracą sterane i nie będę pisał na kolanach. Jakoś bezkrytyczne hołdy mi nie wychodzą. > Odwet na ludności cywilnej jest zawsze, w każdej wojnie, zwłaszcza gdy ta ludność sprzyja stronie przeciwnej.W 1938 polskie wojsko weszło do Czechosłowacji i na krótko zaprowadziło tam rządy polskie. Witane było kwiatami! Kiedy w 1945 Zaolzie powróciło do państwa czeskosłowackiego, doszło do działań odwetowych (!) : Kilka tysięcy osób wysiedlono do Polski, skonfiskowano kilka nakładów gazet, wielu ludziom nie pozwolono na chodzenie do szkół, nie pozwolono awansować w zakładach... ale nie palono wsi, nie mordowano, nie grabiono tylko dlatego, że ktoś z kwiatami witał armię zaborczego państwa, choć był to bardzo nielojalne postępowanie. (wiem, że w Sudetach wyglądało to inaczej) Porównaj to do odwetu na Białorusinach. > Odwet wyklętych stanowił tylko nieliczne incydenty, które są podnoszone do rangi zjawisk powszechnych. Żonierzy wyklętych było dwadzieścia kilka tysięcy. Ile znasz czynów haniebnych?Każdy, to o jeden za dużo, każdy wymaga rozliczenia i potępienia, żaden nie zasługuje na stawianie pomników. |
#36 4 na 4 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Przeklęci wyklęci |
> PS. szarley jest CzechemZ tego, co się orientuję, to Ślązakiem z czeskim obywatelstwem - i niezmiennie podziwiam jego perfekcyjną znajomość języka polskiego. Tzw. "prawdziwi Polacy" mogliby się od niego z pokorą uczyć. |
| szarley (54913 punktów) | Odp: Przeklęci wyklęci | > >PS. szarley jest Czechem> Z tego, co się orientuję, to Ślązakiem z czeskim obywatelstwem - i niezmiennie podziwiam jego perfekcyjną znajomość języka polskiego. Tzw. "prawdziwi Polacy" mogliby się od niego z pokorą uczyć.Zawstydzasz mnie  Dziękuję  |
#38 4 na 4 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Przeklęci wyklęci |
Nie wydaje Ci się, że zbyt mocno Cię fantazja poniosła i cokolwiek się oderwałeś od rzeczywistości? To prymitywna zagrywka, zupełnie w stylu Polaków-katolików. Za swoje insynuacje powinieneś nazbierać garść minusów, aż dziw, że Cię tak łagodnie potraktowano. |
#39 2 na 2 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Przeklęci wyklęci | > Z tego, co się orientuję, to Ślązakiem z czeskim obywatelstwem - i niezmiennie podziwiam jego perfekcyjną znajomość języka polskiego. Tzw. "prawdziwi Polacy" mogliby się od niego z pokorą uczyć.Skoro obywatelstwo czeskie, to Czech. Czy ja jestem Mazurką z polskim obywatelstwem? Dla mnie każdy z polskim obywatelstwem jest Polakiem, z czeskim - Czechem, z niemieckim - Niemcem itd. I nie kadź mu już z tą znajomością polskiego, bo sam sobie z tego zdaje sprawę i się facet wreszcie bez reszty pogubi - jak to facet. Facetów chwalić za bardzo nie należy. Nawet Czechów, pochodzących ze Śląska. |
#40 1 na 1 | kogut59 (3090 punktów) | Odp: Przeklęci wyklęci | > >Morderca pozostanie morderca obojętnie w imię czego mordował !Doprawdy? A nie jest to przypadkiem tak, że nasi żołnierze bohatersko walczą, a żołdaki strony przeciwnej bestialsko mordują?Teraz są nasi bohaterscy ale do 1989 byli żołdakami i po kolejnej zmianie politycznych mocodawców mogą ponownie zostać żołdakami. Ale mordercy pozostaną mordercami zawsze ! |
Iwan Denisowicz (16705 punktów) (zablokowany) | Odp: Przeklęci wyklęci | > Ale mordercy pozostaną mordercami zawsze !Może i tak, ale do morderców Idiego Amina czy Pol Pota nie miałbym pretensji. Choć któż wie czy ich ewentualni następcy nie byliby gorsi.
The only good is knowledge and the only evil is ignorance. |
1 2 3 Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|