>Dostałam na egzaminie z filozofii pytanie dotyczące problemu atrybutów świata. Czy mógłby ktoś >przybliżyć owe zagadnienie? Z góry dziękuję za pomoc.
1. Czy świat jest skończony czy nieskończony? 2. Jaka jest liczba wymiarów a może zmienna liczba wymiarów? 3. Czy czas jest realny i ile ma wymiarów, czy jest nieskończony? 4. Czy realne są relacje przyczyna-skutek? 5. Czy prawa fizyki są stałe, czy zmieniają się? 6. Czy od praw fizyki są wyjątki? 7. Czy prawa fizyki są ustanowione, przestrzegane, czy są to tylko obserwowane prawidłowości? 8. Czy świat jest zamkniętą całością, czy oddziałuje jakoś z zewnętrznymi bytami? Można mnożyć coraz więcej pytań, coraz bardziej szczegółowych, np. czy realna jest relacja podmiot-przedmiot, czy podmiot należy do świata, czy jest zewnętrzny w stosunku do świata, czy świat już został stworzony czy dopiero jest tworzony, czy substancja z której świat jest zbudowany jest starsza niż świat, ile jest naprawdę różnych substancji budujących świat, czy istnieje ciemna energia a jeśli tak to czy oddziałowuje grawitacyjnie z materią... trudno nawet ocenić, gdzie kończy się filozofia a gdzie zaczynają się inne lub węższe dyscypliny
doku (Tomasz Kamiński)
|