Racjonalista - Strona głównaDo treści
Ciekawostki z BIP IPN

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
17-07-2014 19:31Król Julian (114 punktów)Ciekawostki z BIP IPN
Ocena 1 na 1
Kierowany ciekawością trafiłem do Biuletynu Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Wpisywałem sobie znajome mi nazwiska i ku mojemu zdziwieniu trafiłem na dalszego znajomego moich rodziców, który należał do wydziału III... Faceta nie znam zbyt dobrze, ale zawsze pozował na "intelektualistę", a tu cóż... Fetor niesie się za nim...

katalog.bip.ipn.gov.pl/

Co sądzicie o takich ludziach, którzy uprzykrzali życie innym?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Anna Salman (16360 punktów)
>Wpisywałem sobie znajome mi nazwiska ...
Wpisałam własne i ... nie ma mnie tam, czyli katalog niepełny albo mało wiarygodny.
>Co sądzicie o takich ludziach, którzy uprzykrzali życie innym?
Ja nadal to robię
bass (4786 punktów)
(zablokowany)
Czekaj, ino patrzeć, jak powstanie Instytut Pamięci Katolickiej, a w nim twoja kartoteka, jako osobnika piszącego na Racjonalista.pl.

Ten smród będzie się wlókł za tobą przez siedem pokoleń!

A póki co, szperaj dalej, tyle jeszcze nazwisk do sprawdzenia, a życie takie krótkie!
Selanos (12869 punktów)
Mój dziadek też tam jest. Był w PZPR, w komitecie miejskim i komitecie zakładowym na kopalni. Nie przejął się tym, to typ społecznika, kiedyś zajmował się zakładaniem spółdzielni mieszkaniowych na nowych osiedlach, spółdzielnie istnieją do dziś, ale nazwisko wygląda źle na stronie która ma w nagłówku "Komitet Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu".

Cóż, politykiem nie zostaną, PiSowaci mogą mi wyjechać z partyjnymi korzeniami, dzieckiem resortowym i jeszcze czymś tam. No i mam też prababcię która była w Auschwitz, czyli pewnie żydówka. To czyni ze mnie żydokomunistę
18-07-2014 09:18 
 Ocena 6 na 6
Anna Salman (16360 punktów)
>Mój dziadek też tam jest. Był w PZPR, w komitecie miejskim i komitecie zakładowym na kopalni. ...
Mój wujek prosto z AK wstąpił do LWP, kiedy front przechodził (wbrew obecnej mitologii wielu tak robiło), a zaraz po wojnie znalazł się w Bieszczadach. Potem z wojska wyleciał za ... zatajenie przynależności do AK (a wiedzieli, kogo biorą, najchętniej ludzi z przeszkoleniem wojskowym i znajomością terenu) i miał różne inne "nieprzyjemności". Po latach zrehabilitowany z tytułu AK, w latach 90-tych dostał wezwanie bodajże do lokalnego oddziału IPN, żeby się wyspowiadał ze swoich działań w czasie walk z UPA. Pewnie znowu go chcieli ścigać, bo wchodziliśmy w fazę przyjaźni z Ukrainą. Ale na to wezwanie już się wypiął definitywnie.
Czyli w Polsce, gdzie nie byłeś, czego nie robiłeś, zawsze po jakimś czasie okazuje się, że to nie tak.
18-07-2014 13:47 
 Ocena 4 na 4
Selanos (12869 punktów)
>>Mój dziadek też tam jest. Był w PZPR, w komitecie miejskim i komitecie zakładowym na kopalni. ...
>Mój wujek prosto z AK wstąpił do LWP, kiedy front przechodził (wbrew obecnej mitologii wielu tak robiło), a zaraz po wojnie znalazł się w Bieszczadach. Potem z wojska wyleciał za ... zatajenie przynależności do AK

Idiotyczna sytuacja. Mój pradziadek był łącznikiem AK, mam jeszcze gdzieś jego papiery potwierdzające "spełnienie obowiązku ujawnienia się". Nigdy po tym nikt nie robił mu problemów, mimo tego, że dzisiaj mówi się czasem, że AKowiec po wojnie albo szedł prosto na stryczek, do więzienia albo był obywatelem drugiej kategorii.

>Czyli w Polsce, gdzie nie byłeś, czego nie robiłeś, zawsze po jakimś czasie okazuje się, że to nie tak.

Tak, a jak ktoś chce mieć spokój i nic nie robić, to zawsze można go oskarżyć o to, że biernie patrzył.
18-07-2014 17:19 
 Ocena 3 na 3
Anna Salman (16360 punktów)
>. Mój pradziadek był łącznikiem AK, mam jeszcze gdzieś jego papiery potwierdzające "spełnienie obowiązku ujawnienia się". Nigdy po tym nikt nie robił mu problemów, ...
Może komuś prywatnie podpadł, nie wiedząc o tym albo chcieli poprawić sobie statystyki w okresie "polowania na czarownice", bo LWP zgarnęło po drodze wielu partyzantów, w tym z AK i wiedzieli, kogo biorą.
>Tak, a jak ktoś chce mieć spokój i nic nie robić, to zawsze można go oskarżyć o to, że biernie patrzył.
Może dlatego w latach 80-tych parę milionów ludzi miało w jednej kieszeni legitymację PZPR, a w drugiej Solidarności. Teraz jak znalazł ...
KORUND (4922 punktów)
>Wpisywałem sobie znajome mi nazwiska i ku mojemu zdziwieniu trafiłem na dalszego znajomego moich
>rodziców, który należał do wydziału III... Faceta nie znam zbyt dobrze, ale zawsze pozował na
>"intelektualistę", a tu cóż... Fetor niesie się za nim...
>katalog.bip.ipn.gov.pl/
>Co sądzicie o takich ludziach, którzy uprzykrzali życie innym?

-Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Wszystko zależy od motywacji i stopnia uprzykrzenia innym życia. Istotne jest, czy ktoś był do tego zmuszany, szantażowany, czy skusił się na nieco lepsze życie, przywileje, awans, paszport, czy robił to z pobudek ideologicznych. Czasem też ktoś zostawał zwyczajnie wrobiony, by potem się tłumaczyć, że nie jest wielbłądem, czyli w celu skłucenia środowiska wrogiego systemowi.
Andrzej Bogusławski (52275 punktów)
.
>-Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Dla inteligentnych ludzi nawet indywidualne rozpatrywanie nie jest takie łatwe. Co zrobić np. z Cioranem, Eliadem, Ionesco, gdy nie ma się inkwizytorsko-esbeckiej mentalności?

Pozdrawiam.

@@@
.
18-07-2014 17:40 
 Ocena 4 na 4
szarley (54911 punktów)
>.
>>-Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
>Dla inteligentnych ludzi nawet indywidualne rozpatrywanie nie jest takie łatwe. Co zrobić np. z Cioranem, Eliadem, Ionesco, gdy nie ma się inkwizytorsko-esbeckiej mentalności?

Także w polskiej kulturze było wiele, bardzo wiele wybitnych postaci, których tacy lub owi inkwizytorzy chcieliby na stos wysłać i na zapomnienie skazać

www.racjonalista.pl/forum.php/s,600722#w603577

Jan Drda by się też nie ostał

Pozdrawiam

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365