Racjonalista - Strona głównaDo treści
All you need is love

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
22-08-2014 13:50makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
All you need is love
Ocena 10 na 10
hej,
Właściwie nie lubię tego słowa - Miłość
Jest chyba najpowszechniej nadużywane . Zasługuje na miłość , mam prawo być kochanym , żądam , domagam się bycia kochanym . W kolorowych gazetach , w reklamach , poradnikach . Ale szczególnie w kontekście religijnym . Bóg cię kocha , Bóg oczekuje od ciebie miłości , miłuj bliźniego swego .
Pod ciężarem tych postulatów , oczekiwań można tylko opaść bez siły aby już się nie podnieść .
Wykłócałem się z pewną psychoterapeutką , która wmawiała kilkulatkowi , że ma prawo wymagać od rodziców miłości . Ja twierdziłem , że ona go krzywdzi , naraża na niebezpieczeństwo niepotrzebnej porażki , rozczarowania , że stwarza mu przekonanie , że tego można żądać . Ona - że buduje jego ego i poczucie wartości .
Ja mam taki mikroplan - Postarajmy się zredukować na ile się da nienawiść , pogarde , obojętność . A z miłością dajmy sobie spokój . Zastąpmy ją szacunkiem , respektem , uczciwością , empatią , życzliwością .
Z miłością zbyt blisko związany jest szantaż emocjonalny , pragnienie , potrzeba wzajemności . Wzajemności nieokiełznanej , organicznej . Zbyt wielkie oczekiwania .
Proponuję zmianę . Zamiast : Kochaj bliźniego swego jak siebie samego - niechaj będzie : Szanuj bliźniego swego .
Bardziej zachęcałbym do redukowania destrukcyjnych emocji niż do rozkręcania spirali niewykonalnych , nieosiągalnych oczekiwań czy nakazów .
makuś
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)

>Proponuję zmianę . Zamiast : Kochaj bliźniego swego jak siebie samego

Zawsze miałam z tym przykazaniem kłopot, bo miałam okresy w życiu kiedy się serdecznie nienawidziłam.
Co z ludźmi z autodestrukcyjnymi tendencjami? Co z masochistami?

> - niechaj będzie : Szanuj
>bliźniego swego .

Ale tylko tak, jak on szanuje Ciebie.

ps. Wyszedł mi plagiat LaVey'a


"We live in times of smart phones and stupid people"
22-08-2014 23:05 
 Ocena 6 na 6
KORUND (4922 punktów)
>>Proponuję zmianę . Zamiast : Kochaj bliźniego swego jak siebie samego
>Zawsze miałam z tym przykazaniem kłopot, bo miałam okresy w życiu kiedy się serdecznie nienawidziłam.

-Ja zawsze miałem kłopot ze zrozumieniem czasownika "kochać", czy "miłować" w trybie rozkazującym. Jak można komuś miłość nakazać? Co taka miłość jest warta zarówno dla miłowanego jak i miłującego, jeżeli w ogóle może istnieć? Czy można się zmusić do miłości? A powiedziano także: "Miłujcie nieprzyjacioły swoje". W mechanizmach ewolucyjnych takie zachowania są automatycznie eliminowane, bo są zwyczajnie sprzeczne z instynktem samozachowawczym.
bonifacypijawa (141 punktów)
(zablokowany)

Zawsze miałam z tym przykazaniem kłopot, bo miałam okresy w życiu kiedy się
serdecznie nienawidziłam.


ciężko pokochać kogoś innego, kogoś kto jest względem nas odległy skoro nie potrafimy pokochać samego siebie czyli kogoś kto jest blisko(Fajnie że piszesz o nienawiści do siebie w czasie przeszłym.). Dla mnie początkiem miłości jest akceptacja wad drugiej osoby i znowu pokutuje mój egocentryczny pogląd ciężko akceptować innych jeżeli nie potrafimy zaakceptować siebie.

>> - niechaj będzie : Szanuj
>>bliźniego swego .
>Ale tylko tak, jak on szanuje Ciebie.

cyt Anthonego Hopkinsa(chyba)

"kiedyś traktowałem wszystkich ludzi dobrze teraz traktuje ich tak jak sobie na to zasłużyli"

moje podejście do relacji z innymi ludzmi coraz bardziej zbliża się w kierunku tego cytatu.
baszarteg (2319 punktów)
>Z miłością zbyt blisko związany jest szantaż emocjonalny

Ooo to niedobrze jak jest ,ale chyba nie zawsze co ?

> potrzeba wzajemności

Mój Boże ! i ludzie się na to godzą ..? to straszne

>Zastąpmy ją ... respektem

a jeszcze lepiej bojaźnią ,do tej pory ponoć najlepszym dodatkiem do seksu była miłość ,w sumie dlaczego by nie respekt ?

>Zastąpmy ją szacunkiem , respektem , uczciwością , empatią , życzliwością .

A nie lepiej zharmonizować ? z zastępowaniem ,wykluczaniem to różnie bywa .
W latach trzydziestych próbowano (ujmując rzecz w pewnym uproszczeniu )zastąpić miłość do rodziców ,uczciwością wobec państwa sowieckiego ,wyszedł z tego Pawlik Morozow Ja bym przy pewnych rzeczach nie majstrował a "zredukować na ile się da nienawiść , pogarde , obojętność" to zawsze warto swoją drogą.

Trochę pomieszał pan makuś różne miłości ,miłość do Boga( o ile ktoś w niego wierzy),ludzi jako takich ,miłość do dziecka ,żony czy kochanki .Niby nic ale chyba większość zgodzi się iż istnieją różnice między miłością do określonej osoby a tą np: wyznaną podczas koncertu rockowego do tłumu Ale co tam ja jestem życzliwy nawet wobec najdziwniejszych pomysłów jeśli oparte są na przysłowiowym "wolnoć makuś w swoim domku " ho ! (i nikogo przy tym nie krzywdzą )
bass (4786 punktów)
(zablokowany)
>hej,
>Właściwie nie lubię tego słowa - Miłość
>Jest chyba najpowszechniej nadużywane .

To prawda. Jak się wypowiadałem w wątku o asertywności: nadając jakiemuś pojęciu wiele znaczeń, tworzy się słowa-wytrychy, używane do dowolnego tematu i tłumaczące zjawiska nieprzystawalne.
I tak, "z miłości" można zabić siebie, można zabić kogoś, z "miłosci do ojczyzny" można zabijać wielu, a "z miłości do Boga" zabijano (i zabija się) całe narody. Miłością nazywa się seksualne pożądanie, "z miłości" prześladuje się inna osobę. I jak to wszystko ma się do miłości macierzyńskiej, do miłości, która łączy parę na całe życie, wytwarzając synergię, która czyni taki związek godnym uwiecznienia w nieprzeliczonych dziełach literatury? Jak nazywać "miłością" opętańczą zazdrość, w porównaniu z miłością, która każe poświęcić własne szczęście dla dobra kogoś innego? Jak można mówić "Bóg jest miłością" - gdy zsyła na ludzi straszliwe nieszczęścia?

Pojęcia "miłość" raczej nie uda się niczym zastąpić, ale umiar w szafowaniu tym słowem jest jak najbardziej wskazany. Zastąpienie go określeniami jakie proponujesz, w zależności od kontekstu - wręcz niezbędne.
22-08-2014 22:04 
 Ocena 1 na 1
baszarteg (2319 punktów)
>umiar w szafowaniu tym słowem jest jak najbardziej wskazany.

Pełna zgoda ,ale

>A z miłością dajmy sobie spokój .

to już chyba całkiem inny postulat .
23-08-2014 02:15 
 Ocena 1 na 1
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)

> to już chyba całkiem inny postulat .

hej,
W znaczeniu : Przestańmy się tym nawzajem szantażować , oczekiwać , wymagać .
Miłość której nikt sprostać nie potrafi bo jest tak wyidealizowana a przy tym właściwie nikt nie wie co to jest - nie jest niczym dobrym .
Stworzyliśmy sobie pułapke w której niszczą nas też inne chore postulaty : Muszę być szczęśliwy musze być młody , piękny , zdrowy - i musze być kochany
Dajmy sobie spokój z miłością - odpuśćmy sobie te niewykonalne , nieosiągalne postulaty i skupmy się na czymś bardziej realnym , przystępnym - Pisze o tym bardzo wyraźnie .

makuś

szczególne pozdrowienia dla wegetarian
23-08-2014 17:16 
 Ocena 1 na 1
baszarteg (2319 punktów)
>W znaczeniu : Przestańmy się tym nawzajem szantażować , oczekiwać , wymagać .

Odniosłem wrażenie iż wypowiada się pan używając kwantyfikatorów ogólnych próbując wysnuć twierdzenie (ujmując rzecz w wielkim skrócie-każda miłość jest zła ,nie lubię słowa "miłość",po co to komu ? lepszy już respekt,bywa że wiążą się z miłością pewne aberracje itp itd )

Ano bywa i tak ,tyle tylko że aberracje mogą wiązać się z chyba każdego rodzaju typem relacji międzyludzkich a nie skłania to ludzi do wylewania przysłowiowego "dziecka z kąpielą " i negacji zasadności takich pojęć jak miłość,przyjaźń,itp

Według mnie wycofuje się pan teraz na pozycje "patologicznych form" związanych z tym uczuciem /typem relacji . Jeśli tak to uczciwiej było by gdyby pan stwierdził w swoim pierwszym poście iż wypowiada się tylko o fragmencie nie zaś całości tego typu relacji międzyludzkich.

>Dajmy sobie spokój z miłością - odpuśćmy sobie te niewykonalne , nieosiągalne postulaty i skupmy się na czymś bardziej realnym , przystępnym

Dla jednych wykonalne dla innych awykonalne ,kim ja jestem czy kim jest pan Makuś aby twierdzić co dla kogo jest możliwe bądź nie jest ? Jednym pana rada/sugestia pomoże innym (mających np:jak by to nie brzmiało -zdrowe podejście do miłości ) może zaszkodzić. Dlatego jeszcze raz powtórzę wypada wypowiadać się precyzyjnie .

Jeśli chodziło panu od początku jedynie o pewne patologiczne przejawy "miłości" to tja ,jasne ,czemu nie lepiej być zdrowym niż tłuc sobie głupoty do głowy .
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Według mnie wycofuje się pan teraz na pozycje "patologicznych form" związanych z tym uczuciem /typem relacji . Jeśli tak to uczciwiej było by gdyby pan stwierdził w swoim pierwszym poście iż wypowiada się tylko o fragmencie nie zaś całości tego typu relacji międzyludzkich.
Cytat:


hej,
Wydaje mi się , że dość precyzyjnie zwróciłem uwagę na problem
Zrobiłem to tak jak potrafię , jeżeli nie spełniłem oczekiwań to przepraszam
Pragnę też zwrócić uwagę na to , że moją ambicją nie było napisanie naukowego eseju czy referatu a zaledwie właśnie zwrócenie uwagi na bezmyślne nadużywanie pojęcia miłość i jego ewentualne konsekwencje jak też brak precyzji w korzystaniu z tego pojęcia na co dzień .
Podaje też alternatywnie wykorzystanie innych pojęć w naszych interakcjach .

Odniosłem wrażenie iż wypowiada się pan używając kwantyfikatorów ogólnych próbując wysnuć twierdzenie (ujmując rzecz w wielkim skrócie-każda miłość jest zła ,nie lobię słowa "miłość",po co to komu ? lepszy już respekt,bywa że wiążą się z miłością pewne aberracje itp itd )
Cytat:


hej,
Nie twierdze , że każda miłość jest zła - mówię wyłącznie o nadużywaniu tego pojęcia
Gdybym napisał : Jemy za dużo soli , cukru i tłuszczu - to przecież nie można by wysnuć z tego wniosku , że sól , cukier i tłuszcz są zawsze złe , prawda ?
Podaje też alternatywy - świeże owoce i warzywa , orzechy ...
A ty na to : No tak , ale są tacy , którzy nie jedzą za dużo soli ...
No są tacy ale co to wnosi do rozmowy ?

pozdrawiam
makuś


szczególne pozdrowienia dla wegetarian
baszarteg (2319 punktów)

>Nie twierdze , że każda miłość jest zła - mówię wyłącznie o nadużywaniu tego pojęcia

No to fajnie ,widocznie się nie zrozumieliśmy . Porównania z gatunku "wiktuały" i ich zamienniki sobie daruje ,skoro jak sądzę doszliśmy już do porozumienia .
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
hej,
A to było złe porównanie ?
makuś

szczególne pozdrowienia dla wegetarian
baszarteg (2319 punktów)
>hej,
>A to było złe porównanie ?

Bo ja wiem ,na pewno apetyczne .
23-08-2014 21:39 
 Ocena 4 na 4
niestadny (2492 punktów)

>Dajmy sobie spokój z miłością - odpuśćmy sobie te niewykonalne , nieosiągalne postulaty i skupmy się na czymś bardziej realnym , przystępnym - Pisze o tym bardzo wyraźnie .
Znaczy się mam przestać kochać żonę!?

stado czyni myślących bezmyślnymi
/Zbyszek Bryłowski/
24-08-2014 11:55 
 Ocena 2 na 2
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)

>Znaczy się mam przestać kochać żonę!?

hej,
A co dla ciebie oznacza : Kochać żone ?
Mogę powiedzieć tak : Nie przestawaj być serdecznym , współczującym , wrażliwym , czułym
Samo powiedzenie : Kocham żone ... bez rozpisania tego na szczegóły bardzo niewiele oznacza
Nadużywanie tego pojęcia ( jak wielu innych ) bez zrozumienia co ono właściwie oznacza sprowadza się do sztampowych , czysto deklaratywnych , pustych haseł .
Na to pragnę zwrócić uwagę ponieważ wydaje mi się , że zespół cech , które charakteryzują miłość ulega zniekształceniom i wypaczeniom poprzez bezrozumne szafowanie tym pojęciem
makuś

szczególne pozdrowienia dla wegetarian
dajmonion (3663 punktów)
>Postarajmy się zredukować na ile się da nienawiść , pogarde , obojętność . A z miłością dajmy sobie spokój. Bardziej zachęcałbym do redukowania destrukcyjnych emocji niż do rozkręcania spirali niewykonalnych , nieosiągalnych oczekiwań czy nakazów .
Dla niektórych osób jedno i drugie może być równie trudne i nieosiągalne. Ogólnie przechlapane ma to dziecko, którego rodzice nie czują potrzeby poświęcania mu uwagi ponad to co muszą (na poziomie przeżywania są obojętni lub wręcz niechętni, zajęci sobą), okazywania czułości poprzez kontakt fizyczny (przytulanie itp.) czy rozmawiania z nim. W takie sytuacji dobrze by było, aby znalazł się w rodzinie ktoś, kto mógłby choć częściowo zastąpić rodzica w tej roli. Zdarzają sie wujkowie, którzy bardzo lubią organizować czas dzieciakom.
To może być też sąsiadka, która lubi nasze dziecko i która chętnie weźmie je na spacer ze swoimi.
Dziecko ma prawo oczekiwać więzi, bo inaczej nie nauczy się jej budować z nikim.


dajmonion
ollikm (2038 punktów)
(zablokowany)
Ja tam samą miłość lubię, tyle że rozróżniam miłość i miłość chrześcijańską. Tutaj analogia jest krzesło i krzesło elektryczne bądź demokracja i demokracja ludowa.
Chrześcijanie próbowali nadać miłości zbyt szerokie znaczenie przez co doprowadzili do parodii. Jest to zresztą jedno z kilku pojęć które uległy wypaczeniu w skutek dualistycznej wizji świata. Podobnie jest z etyką, w której jest miejsce tylko na (absolutne) dobro i (absolutne) zło.
26-08-2014 07:16 
 Ocena 1 na 1
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Podobnie jest z etyką, w której jest miejsce tylko na (absolutne) dobro i (absolutne) zło.

hej,
Mówisz o etyce chrześcijańskiej , tak ?
makuś


szczególne pozdrowienia dla wegetarian
26-08-2014 15:21 
 Ocena 2 na 2
ollikm (2038 punktów)
(zablokowany)
Tak, przy czym mam na myśli etykę głoszoną a nie stosowaną.
Bardzo brakuje mi takich kategorii jak "moralnie neutralny" oraz "nie podlegający etyce".
Do pierwszej z nich wrzuciłbym czyny nie wpływające istotnie na otoczenie (a wbrew pozorom zaliczyłbym tu większość ludzkich zachowań) do drugiej zaś zjawiska nie posiadające samoświadomego podmiotu (np. wszelkie zachowania przyrody ożywionej i nieożywionej). Etycy chrześcijańscy koniecznie próbują zakwalifikować je jako "dobro" bądź "zło" przez co osłabiają i rozmywają "prawdziwe" dobro i zło.
26-08-2014 15:38 
 Ocena 1 na 1
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
hej,
Absolutyzm prowadzi prostą drogą do totalitaryzmu
Absolutyzm w wartościach nie jest zmierzeniem się z problemem lecz nałożeniem odpowiednich okularów - Absolutne wartości są wyłącznie i jedynie w gestii Boga jedynego ... niepodważalne , niezmienne , prawo naturalne , dogmat - kółko się zamyka .

Monoteizm a wartości uniwersalne

Monoteizm niesie ze sobą wielki potencjał nietolerancji a w konsekwencji agresji,uzurpacji,zawłaszczania...
Uniwersalizm jego przesłania jest w gruncie rzeczy zaprzeczeniem tej idei , ponieważ opiera się przede wszystkim na bezwzględnym przyjęciu wyższości konkretnego bóstwa nad człowiekiem , jest uzależnieniem człowieka od elementu który istnieje poza nim , na który człowiek nie ma żadnego wpływu a poprzez to nie ma również żadnego wyboru .Bardzo istotny jest tutaj aspekt zbawienia , który zakłada iż nic bez woli boga zdarzyć się nie może , a więc zbawienie czy też raczej łaska zbawienia leży wyłącznie w gestii boga ... wszechmocnego i
Jedynego w swej nieograniczoności.
Poprzez akt łaski wypaczeniu ulegają rzeczywiste wartości uniwersalne (szlachetność,sprawiedliwość,bezinteresowność) - ponieważ oddane i przypisane są nie sobie samym lecz służą tylko i wyłącznie osiągnięciu celu wyznaczonego przez bóstwo - (celem tym jest zbawienie którego udziela lub nie udziela bóg a nie jest nim stawanie się istotą świadomą , niezależną ) - tracą swą samoistność - (samoistny jest tylko bóg) - natomiast stają się pomocne w obłaskawianiu bóstwa . Poprzez podporządkowanie tych uniwersalnych wartości kategorycznemu nakazowi zabiegania o nagrodę w postaci zbawienia lub też uniknięcia kary ... stają się one swym własnym zaprzeczeniem .

Maciek Maka Wieczorek 16.04.2002


szczególne pozdrowienia dla wegetarian

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365