Racjonalista - Strona głównaDo treści
Problem z czarnymi w USA

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
27-08-2014 11:04Burnham (1149 punktów)Problem z czarnymi w USA
Ocena 4 na 4
Alexis de Tocqueville odwiedzając USA by zdać raport z systemu więziennictwa w nadal rodzącym się kraju obserwował lokalną społeczność. Zauważył wówczas, że problem jaki biali Amerykanie mają z czarnoskórymi jest na tyle poważny, że nigdy się z tym nie uporają. Zjawisko animozji rasowych bowiem nie wynikało z samego systemu prawa, który jeszcze wtedy w stanach południowych określał czarnych jako niewolników, ale wynikał z natury stosunków i różnic w mentalności pomiędzy białymi, a czarnymi. Zdaniem Tocqueville'a wspólne życie białych i czarnych na tej samej płaszczyźnie i w tych samych społecznościach było niemożliwe do zrealizowania, szczególnie w Ameryce i dlatego obie te rasy skazywał na wzajemną izolację. A tam gdzie się pojawi spór to albo biali podporządkują sobie czarnych jako rasę podrzędną albo czarni zrobią wszystko by wywrócić porządek do góry nogami. Bowiem nawet, gdy czarnym zostaną równe prawna przyznane to będą tego prawa nadużywać i już zawsze nosić na swojej duszy wyryte jarzmo rasy podbitej.

Patrząc na USA dzisiaj trudno nie przyznać mu racji. Nie tylko ostatnie wydarzenia w Ferguson potwierdzają czarne wizje Tocqueville'a, ale również to co dzieje się w Detroit czy choćby to co miało miejsce w przypadku zastrzelenia Trayvona, kolejnego czarnoskórego mieszkańca, który zginął z rąk białego policjanta. Dlaczego nigdy czarna społeczność nie wychodzi na ulicę, gdy czarny zamorduje czarnego (a przestępczość wśród czarnych jest proporcjonalnie większa aniżeli wśród białych - to są fakty) a robi to dopiero wtedy, gdy zrobi to biały policjant ? Odpowiedź jest prosta: jarzmo rasy podbitej czarni czują do dzisiaj i nie zmieni tego żaden Welfare Stare ani żadne "affirmative action". To już jest kwestia, który wykracza daleko poza samą kwestię prawa. Gdy czarny zabije czarnego to jest to odczuwane jako porachunki wśród swoich. Natomiast, gdy zrobi to biały policjant to jest to odbierane jako inwazja rasy obcej. Właśnie dlatego w Ferguson trwają zamieszki i dlatego czarna społeczność poczuła się niejako usprawiedliwiona by plądrować i gwałcić bowiem robią to w samoobronie przeciwko zwyczajom i prawu ustanowionemu przez białych.

Ben Carson, upatrywany jako potencjalny kandydat do przyszłej prezydentury USA, zauważa korelację między wysokim wskaźnikiem przestępczości wśród czarnych, a faktem, że młodzi czarnoskórzy najczęściej dorastają w rozbitych domach, gdzie jedynym obecnym rodzicem jest samotna matka. www.nation(*)lem-bigger-ferguson-ben-carson
Z kolei Bill Cosby w jednym z programów telewizyjnych kiedy to przeprowadzano z nim wywiad zwrócił uwagę, że czarnoskórzy najczęściej wybierają drogę przestępczą bowiem wśród wielu mieszkańców tych społeczności edukacja, przestrzeganie prawa czy posiadanie legalnej pracy, jest odbierane jako "acting white". Ciekawie też wypowiada się Thomas Sowell, który wielokrotnie żalił się na prezydenta Barracka Obamę, który głupimi wypowiedziami w mediach wyprzedzał, a wręcz wyręczał władzę sądowniczą sugerując opinii publicznej za kim powinna się wypowiadać (to zaczęło się od śmierci Trayvona kiedy to Obama stwierdził, że gdyby miał syna to by wyglądał tak jak Trayvon).
townhall.c(*)l/2014/08/20/untitled-n1881093
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Selanos (12869 punktów)
W USA będzie pewnie jeszcze więcej problemów na tle rasowym, bo jest coraz więcej mniejszości. Emigranci z południa, czarni (czy jak kto woli Afroamerykanie), Azjaci, nawet WASP którzy tradycyjnie stanowili większość, to dzisiaj zdaje się 48% amerykanów i jest ich coraz mniej. WASP przestają być też dominującą grupą na uniwersytetach.

Ciężko mi oceniać wydarzenia w Ferguson. Najpierw słuchałem doniesienia medialne o niewinnym, czarnoskórym chłopięciu które zostało zastrzelone bez powodu przez złego, białego policjanta. Później okazało się, że te niewinne czarnoskóre chłopię chwile wcześniej okradło sklep. Za to pokojowo protestujący, oburzony tłum, szybko zaczął pokojowo i z oburzeniem plądrować sklepy i podpalać samochody. Tylko policja cały czas jest zła. Poczekam jeszcze trochę, może usłyszę inne rewelacje.

Stany zaczynają się robić coraz ciekawsze. Powolutku tracą status supermocarstwa militarnego i największej gospodarki świata, mają też sporo problemów wewnętrznych. Ciekawe czy wyjdą z dołka w który zaczynają wpadać.
27-08-2014 21:20 
 Ocena 2 na 2
Burnham (1149 punktów)
Problem jest cięższego kalibru bowiem sięga daleko w historię niewolnictwa, która do dzisiaj nie jest zapomniana białym Amerykanom i jarzmo tego dawnego upodlenia jest odczuwane przez czarnoskórych do dzisiaj. Z Azjatami czy Latynosami takich problemów nie ma bowiem oni nigdy nie byli porywani i sprzedawani jako niewolnicy. To jest właśnie ta specyfika problemu. A problem ten narasta i wymyka się spod kontroli. W dawnej metropolii, Detroit, coraz więcej ludzi nie ma wody pitnej i Kanadyjczycy im pomagają (Detroit graniczy poprzez jezioro Michigan z Kanadą więc to rzut kamieniem). Dlaczego ? Bo nie płacą rachunków. Dlaczego ich nie stać na opłacenie rachunków ? Bo nie mają pracy. Jak czarni mieszkańcy Detroit to tłumaczą ? To z winy tych złych dominatorów z Wall Street. Oni cały czas czują się jak niewolnicy i tak też się zachowują i tak jak przewidywał Tocqueville samo zniesienie niewolnictwa i nadanie równych praw nigdy nie rozwiąże tego problemu. To się zaczyna zwyczajnie robić groźne.

To nawet nie chodzi o ocenę tego co się stało w Ferguson. Barrack Obama jako prezydent jest tragedią USA. Po raz kolejny podczas tego typu zamieszek Prezydent naruszył konstytucję USA ferując wyroki i wytykając palcami winnych sugerując, że za te wszystkie zamieszki odpowiedzialna jest nienawiść rasowa białych. Mimo, że nawet nie zapadł wyrok w tej sprawie jak to Obama już wyręczał władzę sądowniczą w jej roli. Na szczęście za niecałe 2 lata przestanie piastować ten urząd, ale co narobił krzywd to narobił.

>Stany zaczynają się robić coraz ciekawsze. Powolutku tracą status supermocarstwa militarnego i największej gospodarki świata, mają też sporo problemów wewnętrznych. Ciekawe czy wyjdą z dołka w który zaczynają wpadać.

O Stany Zjednoczone bym się nie martwił. Jeżeli zrobi się naprawdę gorąco to wrócą do polityki izolacjonizmu odcinając się od problemów Europy i reszty świata. Oni sobie poradzą ze światem choć mają bardzo poważny problem z własną przeszłością. Dlatego jest tak jak to opisywał Tocuqveille - biali i czarni jako społeczności żyją osobno bowiem nie potrafią funkcjonować wspólnie w obrębie jednej społeczności. Mieszkańcy Detroit to w 90% czarnoskórzy, a w przypadku Ferguson jest to prawie 70%.

USA to nadal wspaniały kraj. Benjamin Carson, kolejny czarnoskóry upatrywany na przyszłego prezydenta USA, dorobił się majątku pracując jako neurochirurg - podobno jest jednym z najlepszych. Dlaczego to jest ciekawa postać ? Bo zwyczajnie dorobił się majątku, wychował trójkę dzieci, spełnił się przy żonie w roli męża no to postanowił, że zacznie teraz pomagać rodakom zajmując się polityką. On nie idzie do polityki by zarobić pieniądze bo on te pieniądze już ma. On idzie do polityki bo chce coś zrobić dla kraju. Dlatego ten kraj jest wspaniały.
27-08-2014 21:27 
 Ocena 2 na 2
Selanos (12869 punktów)
>Mieszkańcy Detroit to w 90% czarnoskórzy,

Mogę się mylić, ale chyba nie zawsze tak było. Dlaczego więc biali mieszkańcy Detroit wyjechali jak metropolia zaczęła tonąć, a czarni zostali? Też wytłumaczymy to zaszłościami historycznymi? Mnie mama mówiła, że coś takiego to brak zaradności życiowej i postawa roszczeniowa.
27-08-2014 21:42 
 Ocena 2 na 2
Burnham (1149 punktów)
>Mogę się mylić, ale chyba nie zawsze tak było. Dlaczego więc biali mieszkańcy Detroit wyjechali jak metropolia zaczęła tonąć, a czarni zostali?

Detroit to była kiedyś metropolia, jedno z najbogatszych miejsc w USA. Detroit zniszczyła polityka podatkowa prowadzona za rządów partii Demokratów (płaca minimalna, welfare state, itd.), którzy tam panują nieprzerwanie od ponad 60 lat (większość kadencji gubernatora piastowali czarnoskórzy) ! Klimat do dalszego rozwoju biznesu stawał się coraz bardziej nieprzechylny no to zwyczajnie mieszkańcy zaczęli głosować nogami by robić biznes w przychylniejszym do tego regionie. Czarnoskórzy zostali ... Ale Ben Carson pochodzi właśnie z Detroit - jemu się udało.

www.thedai(*)sinesses-who-owe-millions.html
www.cbc.ca(*)ousands-without-running-water/

W którym cywilizowanym mieście jest tak, że ludzi nie stać na opłacenie rachunku za wodę ? W Detroit to dzisiaj norma. Te pieniądze na opłacenie rachunków można zdobyć, ale czarnoskórzy po prostu nie palą się do roboty. Dlaczego ? Bo białe Pany przyjdą i pomogą. No i pomagają bo wyboru zbytnio nie mają.
28-08-2014 22:22 
 Ocena 2 na 2
lumbago (2520 punktów)
(zablokowany)
>W USA będzie pewnie jeszcze więcej problemów na tle rasowym, bo jest coraz więcej mniejszości.

Paradoks. Im więcej mniejszości, tym mniej są mniejszościami.
Może to wyjdzie na dobre.
farmer (22440 punktów)

Polecam "Klub dyskusyjny"

Dramat oparty na prawdziwej historii Melvina B. Tolsona (Denzel Washington), profesora na Wiley Collage w Teksasie. W 1935 roku zainspirował studentów do utworzenia pierwszego szkolnego kółka dyskusyjnego, które pojechało później zmierzyć się z Harvardem w mistrzostwach kraju. Czworo czarnoskórych członków klubu, w którego składzie była kobieta i bardzo młody James Farmer (Denzel Whitaker), będzie musiało zmierzyć się z wieloma uprzedzeniami i przeciwnościami losu

Do obejrzenia za free na VOD
vod.pl/filmy/klub-dyskusyjny/57286
Tohver (1287 punktów)
Jedno pytanie: dlaczego 'problem z czarnymi' a nie 'problem czarnych'?
Burnham (1149 punktów)
>Jedno pytanie: dlaczego 'problem z czarnymi' a nie 'problem czarnych'?

Bo to nie jest problem tylko czarnych.

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365