Racjonalista - Strona głównaDo treści
Neandertalski artysta czy matka natura?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
09-09-2014 12:42Arminius (25555 punktów)Neandertalski artysta czy matka natura?
Ocena 2 na 2
W jaskini Gorham (Gibraltar) odkryto na ścianie wyżłobione rowki przecinające się krzyżowo, które zinterpretowano jako wykonane ręką Neandertalczyka, uznając je za przejaw - być może nawet - zmysłu artystycznego jakim ów nasz krewny miał się charakteryzować. Coraz więcej jest dowodów na to, iż Neandertalczyk nie był takim ciasnym tryglodytą, za jakiego ciągle jest uważamy. Wiele wskazuje na to, iż dokonywał intencjonalnych pochówków swoich zmarłych, stroił się w pióra, malował swoje ciało używając czarnego i czerwonego pigmentu, konsumował znacznie bardziej złożone pokarmy niż do niedawna sądzono, a nawet nie jest wykluczone, iż nie był całkiem niewrażliwy na uroki muzyki (kościany flet znaleziony w słoweńskiej jaskini Divje Babe). Opinia przytoczona powyżej została zweryfikowana pozytywnie przez zespol badawczy metodami z zakresu archeologii eksperymentalnej. Tak przynajmniej utrzymują naukowcy którzy natrafili na ów krzyżykowy symbol a następnie poddali go testowaniu.
Do jakiego jednakże stopnia możemy zaufać metodom z zakresu archeologii eksperymentalnej? Czy możemy mieć pewność, że ów krzyżowy wzór został wykonany ręką człowieka? A może to tylko jakieś prawdopodobieństwo? Wszak problem eolitów (bo w jakimś sensie ów wyżłobiony symbol krzyżowy wpisuje się w ten fenomen) nie jest od dzisiaj znany i w przeszłości niejednego znakomitego uczonego sprowadził na manowce. Wszak natura jest najdoskonalszym twórcą i potrafi doskonale "naśladować" i "podrabiać".

www.bbc.com/news/science-environment-28967746
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Mohammedzdolny (26 punktów)
>W jaskini Gorham (Gibraltar) odkryto na ścianie wyżłobione rowki przecinające się krzyżowo, które
>zinterpretowano jako wykonane ręką Neandertalczyka, uznając je za przejaw - być może nawet - zmysłu
>artystycznego jakim ów nasz krewny miał się charakteryzować. Coraz więcej jest dowodów na to, iż
>Neandertalczyk nie był takim ciasnym tryglodytą, za jakiego ciągle jest uważamy. Wiele wskazuje na
>to, iż dokonywał intencjonalnych pochówków swoich zmarłych, stroił się w pióra, malował swoje ciało
>używając czarnego i czerwonego pigmentu, konsumował znacznie bardziej złożone pokarmy niż do
>niedawna sądzono, a nawet nie jest wykluczone, iż nie był całkiem niewrażliwy na uroki muzyki
>(kościany flet znaleziony w słoweńskiej jaskini Divje Babe). Opinia przytoczona powyżej została
>zweryfikowana pozytywnie przez zespol badawczy metodami z zakresu archeologii eksperymentalnej. Tak
>przynajmniej utrzymują naukowcy którzy natrafili na ów krzyżykowy symbol a następnie poddali go
>testowaniu.
>Do jakiego jednakże stopnia możemy zaufać metodom z zakresu archeologii eksperymentalnej? Czy możemy
>mieć pewność, że ów krzyżowy wzór został wykonany ręką człowieka? A może to tylko jakieś
>prawdopodobieństwo? Wszak problem eolitów (bo w jakimś sensie ów wyżłobiony symbol krzyżowy wpisuje
>się w ten fenomen) nie jest od dzisiaj znany i w przeszłości niejednego znakomitego uczonego
>sprowadził na manowce. Wszak natura jest najdoskonalszym twórcą i potrafi doskonale "naśladować" i
>"podrabiać".
>www.bbc.com/news/science-environment-28967746

dzięki, szukałem tego

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365