Racjonalista - Strona głównaDo treści
Za większą równowagą geopolityczną.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
16-09-2014 15:41Chacarron Macaron (937 punktów)
(zablokowany)
Za większą równowagą geopolityczną.
Ocena 2 na 6
Mainstream media z okazji konfliktu na linii Ukraina-Rosja mają zwyczaj demonizować stronę Rosyjską. Panująca powszechnie nagonka na Rosję a jednocześnie anielizowanie zachodu mają jednak ukryte podłoże. Jest nią walka o nowe wpływy, o władzę ale nie tyle ze strony Rosji, co zachodu.

Zimna wojna nigdy się nie skończyła blok zachodni ciągle walczy z wschodnim. Granice jednak nie są już tak czytelne jak kiedyś. ZSRR się rozpadło, Polacy "robią laskę Amerykanom", jesteśmy murzyńscy (zniewoleni).

Największym wygranym II Wojny Światowej było USA. Zniszczona Europa nie mogła tak dobrze konkurować z Stanami, każdy nowy rok wojny był dla Stanów błogosławieństwem. Po wojnie funt brytyjski stracił status waluty rezerwowej na rzecz amerykańskiego dolara, co jest do dziś największym atutem amerykańskiej gospodarki. Stało się tak gdyż USA za pomoc w wojnie żądało złota, które potem ukryto w ilości jednej uncji za 35 dolarami. W 1971 premier Francji Charles de Gaulle zażądał złota a nie dolarów, ponieważ Stany oszukiwały i dolarów było więcej niż należnego za nie złota, co czyniło złoto więcej warte. 15 sierpnia 1971 rząd USA ogłosił niewypłacalność, czyli koniec tzw. układu Bretton Woods. Parytet złota został jednak zastąpiony przez ropę. W wyniku różnych nacisków i umów za ropę można było płacić jedynie w dolarach. Dolar został ocalony jako rezerwowa waluta.

Irak w roku 2000 ogłosił, że nie będzie już sprzedawał ropy za dolary ale za euro. 11 września 2001 rząd USA zamordował ok 3tys. swoich obywateli, o co oskarżono terrorystów. A w zasadzie to zasługa amerykańskich plutokratów, bo przecież politycy USA to w większości figuranci, rząd ma co najwyżej władze wykonawczą. Amerykanie posiadali systemy ochrony powietrznej zdolne przechwycić albo zestrzelić samoloty lecące w zakazanej strefie. Żaden nie zadziałał. Istnieje filmik na którym wyraźnie widać jak w Pentagon uderza pocisk.

Wydarzenia z tego dnia jak i inne kłamstwa na temat posiadania przez Irak broni masowej zagłady posłużyły potem jako pretekst do drugiej inwazji na Irak. Dziś ok 40% amerykanów dopuszcza by rząd USA mógł stosować tortury. W wojnie w Iraku nie brały udziału żadne z wojsk państw należących do Unii Walutowej. Niezrozumiałe pozostaje jednak to dlaczego w ogóle pozwolono na taką wojnę? Można się tylko domyślać czym USA terroryzują państwa euro. No cóż, Stany pokazały, że każdy kto zażąda zapłaty za ropę w walucie innej niż dolar, będzie ukarany. O to chodziło.

Po rozpadzie ZSRR. Rozpoczęło się rozkradanie majątku narodowego. W Polsce przez zachód. W Rosji i na Ukrainie przez tamtejszych oligarchów. Rosja jednak nie prowadzi imperialistycznej polityki, prowadzą ją Stany. Choćby przez murzyńskich Polaków. Radosław Sikorski bynajmniej nie miał na myśli tylko innych, on miał na myśli też siebie. On sam "robi laskę Amerykanom".

Nie pochwalam Rosji, Putin jest przedstawicielem tamtejszej oligarchii, i broni jej interesów, prawdopodobnie ze szkodą dla Ukraińców jak i przeciętnych Rosjan. Potrafi się jednak sprzeciwić wręcz totalitarnym Stanom. A nie potrafią tego europejscy liderzy. Gdyby umieli zrobili by to gdy mieli wyśmienitą okazję po 11 września, gdy euro mogło zostać światową walutą rezerwową. Europejscy liderzy są na cenzurowanym czego "dowodzą" afery Wikileaks. Kanclerz Niemiec jest inwigilowana, prawdopodobnie od 2002r. Nawet gdyby chciała coś zrobić to widocznie musi grać jak jej USA zagra. Mam jednak nadzieje, że Polacy jak i inne narody sami się obudzą i zaczną dążyć do wyrównania sił w geopolityce. Przestańmy być niewolnikami.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

16-09-2014 17:13
 Ocena 13 na 13
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Czyli za ataki Rosji na Ukrainie odpowiada amerykański rząd, podobnie jak za przeprowadzenie ataków terrorystycznych 11.09.2001. Amerykańskie rządy mają jeszcze więcej za uszami. Onegdaj rząd USA oszukał cały świat kręcąc w studio rzekome lądowanie ludzi na Księżycu, obecnie amerykańskie rządy realizują plan New World Order poprzez rozpylanie z samolotów trucizn - chemtrails. Dowody można bez trudu znaleźć w postaci filmików na YT.
16-09-2014 17:33 
 Ocena-2 na 6
Chacarron Macaron (937 punktów)
(zablokowany)
Twoim zdaniem Stany nie posiadały systemów obronnych? A znajdziesz zdjęcia przedstawiające wrak samolotu pod Pentagonem? Wieże zapadły się pod swoim ciężarem?

PS.Stanom nie do końca chodziło o to by prawdziwi sprawcy byli za kurtyną. Im chodziło o to by straszyć a jednocześnie mieć posłuch w narodzie. Udało im się to.
16-09-2014 22:34 
 Ocena 9 na 9
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>Twoim zdaniem Stany nie posiadały systemów obronnych?
Zapewne te systemy śledzą każdy samolot pasażerski, a taki, który zboczył z kursu jest zestrzeliwany, prawda?

>A znajdziesz zdjęcia przedstawiające wrak samolotu pod Pentagonem?
Przecież wiesz, że to niemożliwe. Wszak rząd amerykański użył samolotów pasażerski do ataków na WTC, a w Pentagon strzelił rakietą - każdy ekspert od filmików na YT ci to powie.

>Wieże zapadły się pod swoim ciężarem?
Ależ skąd! To rząd amerykański użył tajnych generatorów grawitacyjnych, aby zawalić bieważkie wieżowce.
18-09-2014 11:45 
 Ocena 2 na 2
Ojciec Ateusz (9201 punktów)
> A znajdziesz zdjęcia przedstawiające wrak samolotu pod Pentagonem?

Tutaj są zdjęcia, a tutaj wyjaśnienie dlaczego właśnie takie.
Szczególnie ładny jest zwrot "reduced to confetti".
Chacarron Macaron (937 punktów)
(zablokowany)
W tych Stanach jakaś inna fizyka panuje. Samoloty znikają, wieżowce znikają. W Pentagonie mała dziurka.


16-09-2014 21:14 
 Ocena 5 na 7
belvedere (82 punktów)
(zablokowany)
>Amerykańskie rządy mają jeszcze więcej za uszami.

Znalezione w sieci

"Jakikie to terytoria podbiła Rosja głąbie? Tu masz swoją pokojową Amerykę wydmuszko intelektualna i za to ją uwielbiasz ?:
"Za wyrżnięcie Indian Północno - Amerykańskich a niedobitki osadzenie w cyrkach i rezerwatach.

Za łapanki murzynów w Afryce, aby pracowali, jako niewolnicy dla dobra Amerykanów i USA.

1846, 25 kwietnia - 1848, USA przejmują ponad połowę terytorium Meksyku. Czyli dzisiejsze: Kalifornia, Teksas, Nowy Meksyk, Arizona, Nevada, Utah, Wyoming, Kolorado.

1901-wprowadzenie wojsk do Kolumbii

1902-najazd na Panamę

1903-USA skierowały do Przesmyku Panamskiego okręty wojenne w celu izolowania Armii Kolumbijskiej

1903-inwazja Hondurasu, Republiki Dominikany i Syrii

1904-inwazja Korei, Maroko i Republiki Dominikany

1904-1905-wojska amerykańskie interweniują w wojnie rosyjsko-japońskiej

1905-wojska amerykańskie ingerują w rewolucję w Hondurasie

1905-wprowadzenie wojsk do Meksyku (pomagano dyktatorowi Porfirio Diazowi w tłumieniu powstania)

1905-wprowadzenie wojsk do Korei

1906-inwazja amerykańska na Filipiny, stłumienie powstania narodowowyzwoleńczego

1906-1909-amerykańskie wojska wkraczają na Kubę w czasie wyborów

1907-wojska amerykańskie wprowadzają w życie protektorat "dolarowej dyplomacji" w Nikaragui

1907-wojska amerykańskie interweniują w rewolucję w Republice Dominikany

1907-wojska amerykańskie uczestniczą w wojnie Hondurasu z Nikaraguą

1908-wojska amerykańskie wkraczają do Panamy podczas wyborów

1910-Nikaragua. Wojska amerykańskie wkraczają do portów Bluifilz i Corinto

1911-Amerykanie lądują w Honduranie w celu wsparcia powstania pod wodzą byłego prezydenta Manuela Bonnity przeciwko legalnie wybranemu prezydentowi Miguelowi Davila

1911-stłumienie antyamerykańskiego powstania na Filipinach

1911-wprowadzenie wojsk amerykańskich do Chin

1912-wojska amerykańskie wchodzą do Hawany (Kuba)

1912-wojska amerykańskie wchodzą do Panamy podczas wyborów

1912-napaść wojsk amerykańskich na Honduras

1912-1933-okupacja Nikaragui, ciągła walka z partyzantami. Nikaragua przekształciła się w kolonię monopolu "United Fruit Company" i innych firm amerykańskich

1914-wojska amerykańskie wchodzą do Republiki Dominikany, walki z powstańcami o Santo Domingo

1914-1918-seria najazdów na Meksyk

1914-1934-Haiti. Po licznych powstaniach Ameryka wprowadza swoje wojska, okupacja trwa 19 lat

1916-1924-8-letnia okupacja Republiki Dominikany

1917-1933-okupacja wojskowa Kuby, protektorat ekonomiczny

1917-1918-udział w I Wojnie Światowej. Początkowo Ameryka utrzymuje neutralność czyli sprzedaje broń za astronomiczne kwoty, bogaci się niewyobrażalnie, przystępuje do wojny dopiero w 1917 roku to znaczy prawie przy samym końcu, straciła zaledwie 40 tysięcy ludzi (przykładowo Rosjanie 2 miliony) ale po wojnie ogłasza się głównym zwycięzcą

1918-1922-interwencja w Rosji

1918-1920-Panama. Po wyborach wprowadza wojska w celu pacyfikacji zamieszek

1919-Kostaryka. Powstanie przeciwko reżimowi prezydenta Tinoco. Pod naciskiem USA Tinoco zrezygnował ze stanowiska prezydenta jednakże niepokoje w kraju nie ustały. Lądowanie wojsk USA w celu "obrony amerykańskich interesów". Wybór na urząd prezydenta D. Garia. W kraju przywrócono rządy demokratyczne

1919-wojska amerykańskie walczą po stronie Włoch przeciwko Serbom w Dalmacji

1919-wojska amerykańskie wchodzą do Hondurasu podczas wyborów

1920-Gwatemala. Dwutygodniowa interwencja

1921-Amerykańskie wsparcie dla rebeliantów walczących o obalenie prezydenta Gwatemali Carlosa Herrero w interesie "United Fruit Company"

1922-interwencja w Turcji

1922-1927-wojska amerykańskie w Chinach podczas powstania ludowego

1924-1925-Honduras. Amerykańskie wojska napadają na kraj podczas wyborów

1925-Panama. Wojska amerykańskie rozpraszają i tłumią strajk generalny

1926-amerykańska inwazja na Nikaraguę

1927-1934-Na całym terytorium Chin stacjonują wojska amerykańskie

1932-Salwador. Inwazja od strony morza. W tym czasie trwało powstanie

1936-Hiszpania. Wprowadzenie wojsk podczas wojny domowej

1937-pojedyncze starcie militarne z Japonią

1937-Nikaragua. Z pomocą wojsk amerykańskich Somoza dochodzi do władzy obalając legalny rząd Sacasa. Somoza zostaje dyktatorem, członkowie jego rodziny rządzili krajem przez 40 lat

1939-wprowadzenie wojsk do Chin

lata 1939-1945. To sprzedaż broni na odbywającą się wojnę światową gdzie się dało i ile można było wcisnąć. Wzbogacili się tym sposobem niesamowicie .nie martwiąc się że stali się pośrednimi zabójcami. Pod koniec wojny przylecieli podzielić wojenne łupy. Na Japonię już po ustaniu działań wojennych a w trakcie spisywania aktu kapitulacji zrzucili 2 bomby atomowe. Celem uzyskania odpowiednich dla siebie warunków kapitulacji i zastraszania świata . Co im znakomicie się udało do dzisiaj. Również ten naród stosuje zasadę- jak raz wejdzie do danego kraju to z niego nie wychodzi. Od 1945r. okupują Japonię Włochy i Niemcyn(żołnierze jankescy dokonują gwałtów na kobietach Niemieckich) oraz inne coraz to nowe kraje.

6 Sierpnia i 9 sierpnia 1945 roku USA zrzuciły na Hiroszimę i Nagasaki bomby atomowe.

1950-1953-wojna w Korei. W działaniach bojowych brało udział 350 tysięcy ludzi, 1 tysiąc czołgów, ponad 300 okrętów. Przeważającą część kontyngentu i sprzętu wojskowego dostarczyły USA

1961, kwiecień-próba amerykańskiej inwazji na Kubę w rejonie Zatoki Świń w celu obalenia rządu Fidela Castro

1965-1973-wojna w Wietnamie. Największy udział sił zbrojnych USA po II Wojnie Światowej

1964-1973-operacja zbrojna USA przeciwko Frontowi Patet Lao w Laosie. Brało udział ponad 50 tysiące ludzi

1979, Grudzień - Wojna Afgańska z ZSRR [Rosją]. USA i UK zakłada sunnicką al-Kaidę [szkoli i wyposaża w broń] przeciwko Rosji.

1980 Finansowanie przez CIA Solidarnosci

25 października 1983-czerwiec 1985-operacja wojskowa USA "Nagła furia" na Grenadzie w celu obalenia lewicowego rządu tego wyspiarskiego państwa"
   
16-09-2014 21:15 
 Ocena 6 na 8
belvedere (82 punktów)
(zablokowany)
   
1986, kwiecień-po wprowadzeniu sankcji ekonomicznych USA rozpoczęły akcje wojskowe przeciwko Libii. Zbombardowano dzielnice mieszkalne Trypolisu i Benghazi

1989, grudzień-wojskowa operacja USA pod nazwą "Just Cause" w Panamie w celu usunięcia szefa kraju, prezydenta Noriegi, oskarżonego o handel narkotykami i o popieranie terroryzmu

1991, 17 stycznia-28 lutego-operacja wojskowa USA i ich sojuszników, o nazwie "Pustynna burza", w wyzwoleniu Kuwejtu od irackiej okupacji

1991-1995 i 1998-1999-wojna etniczna w Jugosławii i agresja NATO przeciwko Federalnej Republice Jugosławii

1993, 17 stycznia-USA rozpoczęły atak rakietowy na iracki obiekt gdzie , według twierdzeń Waszyngtonu, prowadzono prace nad bronią jądrową w odległości 20 kilometrów od centrum Bagdadu

1993, 26 czerwca-USA dokonały uderzenia rakietowego w główny kompleks dowodzenia wywiadu irackiego w Bagdadzie w odpowiedzi na rzekome opracowanie przez Bagdad planów zabicia amerykańskiego prezydenta George'a Busha

1996, 3 września-USA dokonały ataku rakietowego na Irak po tym jak wojska irackie przeprowadziły operację przeciwko Kurdom w rejonie Erbil na północy Iraku

1998, 20 sierpnia-atak na "cele terrorystyczne" w Afganistanie i Sudanie w odpowiedzi na zamachy terrorystyczne na ambasady amerykańskie w Tanzanii i Kenii

1999, 24 marca-operacja "Sojusznicza siła". Interesujący jest zwłaszcza ten historyczny przegląd na tle tego jak zachowują się USA i sojusznicy w sytuacji kiedy jeden niepodległy kraj próbował spacyfikować jedną samozwańczą republikę

2001, 7 października-Afganistan. USA przeprowadzają operację w Afganistanie w ramach operacji "Enduring Freedom", rozpoczętej rzekomo w odpowiedzi na zamach terrorystyczny z 11 września 2001 roku

2003, 20 marca-wojna iracka, konflikt który rozpoczął się od napaści sił USA i ich sojuszników na Irak w celu obalenia reżimu Saddama Husseina. Operacja nosiła nazwę "Iracka wolność"

2008, sierpień-konflikt zbrojny w południowej Osetii. Nieudana próba USA rozpoczęcia wojny z Rosją z wykorzystaniem Gruzji.

2010, 18 Grudzień. Arabska Rewolucja [Wiosna] wybucha w Tunezji. Fakt ten jest ten entuzjastycznie przyjęty i w 100% poparty przez sunnickiego islamistę Husseina Baracka Obamę.

2011, Styczeń reżim sunnickiego islamisty Husseina Barack Obama wspiera radykalnych sunnickich islamistów Bractwa Muzułmańskiego oraz salafitów w walce o obalenie egipskiego Prezydenta Hosniego Mubaracka. Bractwo Muzułmańskie oraz Salafici [radykalni sunnici] mordują chrześcijan kościoła koptyjskiego w Egipcie.

2011, 19 Marca-wojna w Libii. Pod wymyślonym i kłamliwym pretekstem stworzono powód do napaści na Libię. Reżim sunnickiego islamisty pomaga swojej al-Kaidzie w Libii przejąć władzę poprzez ustanowienie strefy nielotów [no fly zone] dla broniącego się przed al-Kaidą Kadaffiego a podszczute przez Husseina O reżimy UK i Francji bombardują wojska Kaddafiego dając zwycięstwo Al-Kaidzie [Arabskiej Wiośnie].

2011, Marzec - reżim sunnickiego islamskiego Hussein Barack Obama prezydenta USA wspiera sunnicką al-Kajdę w Syrii w walce o obalenie szyickiego Prezydenta Bashara Al-Assada. Chrześcijanie syryjscy od tej pory są masowo mordowani przez al-Kaidę popierana i dozbrajaną przez Obamę oraz Turcję i Arabię Saudyjską i Katar.

2013 Sierpień / wrzesień reżim sunnickiego islamskiego Husseina Baracka Obamy, buduję międzynarodową koalicję przeciwko Syrii [po sfingowanym, fałszywym ataku gazowym z 21.08 w Syrii dokonanym przez al-Kaidę tzw. false flag]. Hussein Obama grozi Syrii atakiem. W sprawę angażuje się Rosja zapobiegając wojnie [rozbrojenie chemiczne Syrii].

2013/2014 Reżim islamskiego Husseina Obamy buduję międzynarodową koalicję przeciwko Rosji w walce o Ukrainę [podchodząc pod granice Rosji - Ukraina, Morze Czarne (Bułgaria, Rumunia, Turcja), Polska, Kraje Bałtyckie i Bałtyk obstawiony przez NATO]. Cel jest jeden odciągnąć Rosję od Morza Czarnego, Turcji i Syrii której Rosja aktywnie pomaga zwalczać al-Kaidę [sojuszników sunnickiego Husseina Obamy]. CIA sponsoruje euro-majdan w Kijowie.

Amerykanie mają setki baz wojskowych rozlokowanych na całym świecie."

Dziękuję autorowi tego zestawienia.
   
Chacarron Macaron (937 punktów)
(zablokowany)
>Dziękuję autorowi tego zestawienia.   

Takie zestawienie to chyba zasługa Williama Bluma.
Olek Mularski (3178 punktów)
>2011, Marzec - reżim sunnickiego islamskiego Hussein Barack Obama prezydenta USA wspiera sunnicką al-Kajdę w Syrii w walce o obalenie szyickiego Prezydenta Bashara Al-Assada. Chrześcijanie syryjscy od tej pory są masowo mordowani przez al-Kaidę popierana i dozbrajaną przez Obamę oraz Turcję i Arabię Saudyjską i Katar.

Bashar al-Asad jest alawitą, nie szyitą!
Gdyby był szyitą konflikt byłby jeszcze gorętszy, bo w sprawę pewnie zbrojnie zaangażowałyby się Iran i libański Hezbollach
Anna Salman (16360 punktów)
>Bashar al-Asad jest alawitą, nie szyitą!
Alawizm to odłam wczesnego, radykalnego szyizmu. Co nie znaczy, że państwa szyickie będą parły do konfliktu. Przynajmniej nie na razie.
17-09-2014 08:07 
 Ocena 7 na 7
KORUND (4922 punktów)
>>Amerykańskie rządy mają jeszcze więcej za uszami.
>Znalezione w sieci
>"Jakikie to terytoria podbiła Rosja głąbie? Tu masz swoją pokojową Amerykę wydmuszko intelektualna i za to ją uwielbiasz ?:
-Po stokroć wolę taką "pokojową" Amerykę, niż taki "pokojowy", niegdyś Związek Radziecki, a potem i jeszcze wcześniej Rosję. Nie ma kraju graniczącego z nią, któremu by coś nie urwała z terytorium lub nie prowadziła jakiejś wojny, łącznie z wywózkami ludności do łagrów, czy masowych mordów. Od Finlandii, przez Polska, Litwę...po Chiny, wszyscy zaznali ich "pokojowości", a niektórzy nigdy swoich ziem nie odzyskali. A im ciągle mało, choć mają największy kraj na świecie i mnóstwo bogactw. Gdyby nie istniała tak silna przeciwwaga dla Sowietów jak Ameryka, już dawno żyłbyś z Światowym Związku Republik Radzieckich. Choć takim głąbom, ofiarom sowieckiej i/lub PRL-owskiej propagandy pewnie o to chodzi. Ale nie łudź się, nie udało się budowniczym "więzienia narodów" i "imperium zła" Leninowi i Stalinowi, nie uda się Putinowi. I jakimś dziwnym trafem do niedobrej Ameryki wszyscy się od wieków pchają, nawet ci przez nią podbici, a z Rosji raczej wieją. Ciekawe dlaczego?
17-09-2014 11:57 
 Ocena 1 na 1
Chacarron Macaron (937 punktów)
(zablokowany)
Jakby Ameryka wymknęła się spod jakiejkolwiek kontroli, to wtedy byś zobaczył, ją "pokojową". Nie pochwalam Rosji ani Ameryki. Ale i tak wolę aby Polska prowadziła interesy z Rosją, niż nic nie warty sojusz z Stanami. I myślę że Pani Merkel, Sikorski i wiele innych osób też tego chcą.
17-09-2014 13:27 
 Ocena 4 na 4
KORUND (4922 punktów)
>Jakby Ameryka wymknęła się spod jakiejkolwiek kontroli, to wtedy byś zobaczył, ją "pokojową".
-Aż strach pomyśleć. Amerykanie jeździliby uzbrojeni w karabiny jak teraz islamiści i mordowali wszystkich na swej drodze? A może uczyniliby nas swoim kolejnym stanem? Przerażające....mamy przecież znakomitą sytuację gospodarczą, świetny rząd, dojrzałą demokrację, a oni by wszytko zrujnowali...
17-09-2014 13:36 
 Ocena 2 na 2
Chacarron Macaron (937 punktów)
(zablokowany)

Oni(plutokraci amerykańscy) już wszystko rujnują. Tyle, że Putin trzyma broń widoczną, a Obama ukrytą za ławką.

Mam nadzieję jednak, że nie zobaczymy do czego prowadzi posiadanie 99 % dóbr przez 1% społeczeństwa.

PS.
Albo nie, napiszę żebyś wiedział. Prowadzi do totalitaryzmu, zobaczył byś wtedy co to znaczy żyć w Korei Północnej. A początki już są widoczne: duże wojsko, masowa inwigilacja, imperializm, torturowanie, władza w rękach nielicznych.
17-09-2014 19:26 
 Ocena 6 na 6
KORUND (4922 punktów)
>Oni(plutokraci amerykańscy) już wszystko rujnują. Tyle, że Putin trzyma broń widoczną, a Obama ukrytą za ławką.
>Mam nadzieję jednak, że nie zobaczymy do czego prowadzi posiadanie 99 % dóbr przez 1% społeczeństwa.
>PS.
>Albo nie, napiszę żebyś wiedział. Prowadzi do totalitaryzmu, zobaczył byś wtedy co to znaczy żyć w Korei Północnej. A początki już są widoczne: duże wojsko, masowa inwigilacja, imperializm, torturowanie, władza w rękach nielicznych.

-Zdajesz sobie sprawę co wypisujesz? Chcesz równać poziom życia przeciętnego Rosjanina i Amerykanina? Korea Północna? Gdzie Amerykanie doprowadzili do czegoś takiego? Korea to dzieło komunizmu, Rosji Sowieckiej i Chin, a gdyby nie Ameryka to nawet południe by się nie uchowało. Gdzie z kolei oligarchowie dysponują niemal całym majątkiem kraju jak nie w Rosji. Gdzie jak nie w Związku Sowieckim władza ludowa mieszkała w pałacach, których nie powstydziliby się carowie i książeta, podczas gdy wielki naród radziecki żył w kurnych chatach i wpieprzał brukiew? A może widziałeś kiedyś w Rosji wielkie demonstracje przeciwko wojnie podobne do tych w Ameryce? Gdzie się takich głupot nałykałeś? W jakimś squocie ozdobionym czerwoną falgą i podobizną Che Guevary?
Chacarron Macaron (937 punktów)
(zablokowany)
Zdaję sobie sprawę, że Rosja to margines, a USA to potęga. Spójrz na temat wątku i powiedz mi jak twoje posty się do niego odnoszą.

Ja:
Nie pochwalam Rosji, Putin jest przedstawicielem tamtejszej oligarchii, i broni jej interesów, prawdopodobnie ze szkodą dla Ukraińców jak i przeciętnych Rosjan. Potrafi się jednak sprzeciwić wręcz totalitarnym Stanom. A nie potrafią tego europejscy liderzy. Gdyby umieli zrobili by to gdy mieli wyśmienitą okazję po 11 września, gdy euro mogło zostać światową walutą rezerwową. Europejscy liderzy są na cenzurowanym czego "dowodzą" afery Wikileaks. Kanclerz Niemiec jest inwigilowana, prawdopodobnie od 2002r. Nawet gdyby chciała coś zrobić to widocznie musi grać jak jej USA zagra. Mam jednak nadzieje, że Polacy jak i inne narody sami się obudzą i zaczną dążyć do wyrównania sił w geopolityce. Przestańmy być niewolnikami.

17-09-2014 20:08 
 Ocena 2 na 2
belvedere (82 punktów)
(zablokowany)
>Zdaję sobie sprawę, że Rosja to margines

Znalezione w sieci

"1. Energetyka atomowa - "Rosatom" opanował 16% światowego rynku budowy bloków nuklearnych. Wartość podpisanych umów to 74 miliardy dolarów w roku 2013.

2. Usługi finansowe - "Alpari" to jeden z pięciu największych brokerów na świecie. Obroty ponad 1 bilion dolarów rocznie. File w w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach.

3. Grupa transportowa "Wołga-Dniepr" - światowy lider w segmencie superciężkich i ponadgabarytowych transportów powietrznych z obrotem powyżej 1 mld USD rocznie.

4. Usługi w dziedzinie IT - "Russoft". Obroty 4.6 mld dolarów w roku 2012, z czego około połowa przypada na sprzedaż gotowych produktów, a połowa na usługi opracowywania oprogramowania na zamówienie.

5. Budownictwo za granicą - "Mosmetrostroj" wygrała przetarg na budowę tunelu hydraulicznego pod Bosforem w Turcji o średnicy 6 metrów i długości 3,4 km i jest obecnie zaangażowana w budowę metra w Chennai (Indie) i szybkiej magistrali z Tel Awiwu do Jerozolimy.

6. Inżynieria kosmiczna - Rosja jest światowym liderem w produkcji komercyjnych pojazdów kosmicznych, wynoszących na orbitę satelity, ładunku i osoby; dochód ok. 1 mld dolarów rocznie.

7. Inżynieria lotnicza - "Progresstech" jest liderem w Europie Wschodniej w dziedzinie inteligentnych usług dla przemysłu lotniczego i transportu lotniczego. Od 1998 r. "Progresstech" aktywnie uczestniczy w tworzeniu wszystkich najnowszych wersji Boeing Commercial Airplanes (777 i 737), jak również w projektowaniu nowego samolotu Boeing 787 i Boeing 747-8. Świadczono też usługi inżynieryjne i konsultingowe w ramach programów budowy m.in. samolotów Airbus A320, A330, A350, A380; Gulfstream G250, G650; Cessna Columbus; Mitsubishi Regional Jet; Bombardier CSeries, Learjet 85.

8. Analityka i Konsulting Biznesowy - "Prognoza", międzynarodowa firma z siedzibą w Permie wdrożyła już ponad 1500 projektów do wprowadzenia oprogramowania analitycznego dla 450 klientów w ponad 70 krajach. Wśród jej klientów - MFW, WHO, Coca-Cola, 3M.

9. Usługi telekomunikacyjne - "Komunikacja Satellite" zapewnia dostęp do segmentu kosmicznego użytkownikom z 35 krajów i jest jednymi z dziesięciu największych na świecie operatorów satelitarnych w zakresie łączności satelitarnej. Warto też wymienić "Rostelekom", który wraz z trzema operatorami zagranicznymi bierze udział w realizacji nowego projektu na dużą skalę - budowy szybkiego połączenia "Europa-Persja" (EPEG), o pojemności łącza do 3,2 Tbit/s.

10. Turystyka i podróże służbowe - ich obsługa przynosi ponad 7 mld dolarów rocznie.

11. Metalurgia - eksport osiągnął 40 mld dolarów. W niektórych dziedzinach Rosja jest kluczowym eksporterem na świecie - np. tytanu, niklu, aluminium, nie tylko surowców, ale i zaawansowanych technologicznie wyrobów.

12. Przemysł chemiczny - Rosja jest światowym liderem w produkcji kauczuku syntetycznego, niektórych nawozów i chemikaliów. Roczny eksport - ponad 30 mld USD.

13. Rolnictwo i żywność - w 2013 r. eksport produktów rolnych z Rosji wyniósł 15 miliardów dolarów. Sąt to głównie zboża - pszenica, ryż, kukurydza.

14. Przemysł zbrojeniowy - Rosja to drugi na świecie, po USA, eksporter broni (15.7 mld dolarów w 2013 r). Sprzedaje się głównie pojazdy opancerzonych, systemy obrony powietrznej, samoloty bojowe i śmigłowce oraz uzbrojenie okrętów wojennych.

15. Ciężkie maszyny - "Hydropress", "Tiażmekpress", "Uralmasz" eksportują do wielu krajów prasy hydrauliczne, urządzenia do kucia metali i tłoczenia blachy, lokomotywy, wagony, statki, silniki itp. Wśród odbiorców znajduje się m.in. USA.

16. Urządzenia wydobywcze - statki wiertnicze, tankowce, masowce.

17. Lotnictwo - samolot krótkiego zasięgu "Suchoj SuperJet 100″, eksportowany jest do 12 krajów. Holding "Wiertolety Rosii" to największy na świecie producent w segmencie średnich i ciężkich śmigłowców (14% całkowitego światowego rynku śmigłowców, 35% światowej floty helikopterów bojowych, 74% floty światowej super ciężkich śmigłowców powyżej 20 ton, 56% światowej floty śmigłowców o masie od 8 do 15 ton).

18. Optyka - cały szereg firm produkujących urządzenia optyczne na eksport. Np. główne, dwumetrowe zwierciadła dla trzech teleskopów Royal Greenwich Observatory (UK), czy lustro 1,23 m do teleskopu Instytutu Maxa Plancka w Heidelbergu (Niemcy).

19. Sprzęt i instrumenty naukowe - m.in. Nowosybirski Instytut Fizyki Jądrowej - od skanerów medycznych do akceleratorów przemysłowych i defektoskopów.

20. Oprogramowanie antywirusowe "Kasperski", z przedstawicielami za granicą i 500 firmami partnerskimi w ponad 60 krajach. Wśród klientów - Cisco Systems, Lufthansa, McKinsey & Company, Oracle, Siemens, Novell, General Electric, Bayer i in.

21. Frezarki, obrabiarki, lasery przemysłowe dużej mocy. Firma "IPG Photonics" jest jednym z trzech wiodących producentów laserów przemysłowych (kapitał ponad 1 miliard USD, a w segmencie superlaserów jest monopolistą.

22. Dobra konsumpcyjne - odzież, żywność, meble, samochody pancerne.

23. Elektrotechnika - 30% produkcji firmy "Ruselprom" (samochody elektryczne) idzie na eksport. Także urządzenia elektryczne dla dużych obiektów energetycznych, firm hutniczych, firm inżynieryjnych.

24. Elektronika - spółka "TransAsia" to światowy lider w produkcji systemów nawigacji morskich i profesjonalnych symulatorów dla flot handlowych. Opanowała 45% światowego rynku symulatorów morskich, 35% systemów elektroniczno-kartograficznych. Rosja produkuje także urządzenia do nawigacji morskiej, systemy zarządzania ruchem, rejestratory, dyktafony, czujniki, systemy zasilania energią słoneczną itd.

25. Energetyka - eksport paliwa jądrowego, usługi wzbogacania uranu, sprzęt dla elektrowni wodnych, gotowe elektrownie."

P.S. Chacarron Macaron - napiszę ci krótko: idź się wylansuj w kiblu. I zabierz ze sobą szarley'a.
<P>
17-09-2014 20:16 
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)

>P.S. Chacarron Macaron - napiszę ci krótko: idź się wylansuj w kiblu. I zabierz ze sobą szarley'a.

To jakaś "zemsta" za to, że nie zgadzam się z Twoim zdaniem na temat bomb na Hiroszimę?
17-09-2014 20:28 
 Ocena 2 na 2
belvedere (82 punktów)
(zablokowany)
> To jakaś "zemsta"

Mścić to ja bym się mogła ewentualnie na człowieku, ale nie na awatarze.
Zdarza Ci się mądrze pisać i za to cię plusuję i plusować będę.
Ale w temacie PRL-u, że zaproponuję nienachalnie, lepiej się nie wypowiadaj, Czechu, bo gówno wiesz.
Chyba żeś tu mieszkał od początku do końca PRL - wtedy pardą.
   
17-09-2014 21:24 
 Ocena 3 na 3
szarley (54913 punktów)
>Ale w temacie PRL-u, że zaproponuję nienachalnie, lepiej się nie wypowiadaj, Czechu, bo gówno wiesz.
Propozycja odrzucona. To publiczne forum, możesz co najwyżej wnosić o bana, ale argument narodowościowy jest raczej kiepski.

1 Nie jestem Czechem, jestem Ślązakiem, urodzonym w Czechosłowacji i z obywatelstwem Czeskiej republiki
2 Skoro g. wiem jako cudzoziemiec, to, proszę, nie wypowiadaj się o Rosji, (uzasadnienie j.w.)
3 Granicę widziałem niemal z okna, bywałem w PRLu bardzo często (rodzina na polskim Śląsku, a Mama dożywotnio polskie obywatelstwo zachowała) Studia w PRLu kończyłem, a dostęp do polskich mediów miałem prawie zawsze
4:
>Chyba żeś tu mieszkał od początku do końca PRL - wtedy pardą.
Ty też w PRLu od początku nie mieszkałaś, więc propozycja nienachalna i Ciebie dotyczy

A może właśnie cudzoziemiec na pewne sprawy patrzy obiektywniej? Braku wiedzy mi nie zarzucaj.

Nie musisz sie ze mną zgadzać, ale proszę nie cytuj propagandy np. jak to PRL była 10tą potęgą gospodarczą świata. To nie była czarna dupa, ale potęgą żadną nie była. A już na pewno nie 10-tą! Z eksportem na poziomie góra kilkunastu mld $ ? z kulkuset tysiącami samochodów na 40 mln mieszkańców? z licencjami na czekoladę?
Dotrzegam wiele zalet PRLu ale nie łykam propagandy. Drugie miejsce w wydobyciu siarki i czwarte w wydobyciu węgla mnie nie zachwyca, to mogłoby cieszyć władze Konga, ale pozycja zaplecza surowcowego nie czyni gospodarczą potęgą

Dzisiejsza Polska też czarną dupą nie jest. Każda epoka ma swoje dobre i złe strony i trzeba umieć je dostrzegać

Radziecki "parasol" o którym piszesz kojarzy mi sie bardziej z Operacją Dunaj, niż ze wspieraniem gospodarki, zresztą, pod tym radzieckim parasolem mój kraj z nowoczesnego, przemysłowego państwa o poziomie gospodarki przed 1938 wyższym niż np Austria, spadł do trzeciej europejskiej ligi.
17-09-2014 21:37 
 Ocena 6 na 6
belvedere (82 punktów)
(zablokowany)
>argument narodowościowy jest raczej kiepski.

Przesadziłam.
Przepraszam.
   
18-09-2014 12:41 
 Ocena 1 na 1
Chacarron Macaron (937 punktów)
(zablokowany)
>>Zdaję sobie sprawę, że Rosja to margines

pl.wikiped(*)parytet_siły_nabywczej)

Rosja to takie trzy państwa Polskie. USA to nie tylko USA ale też jej neokolonie.
17-09-2014 12:22 
 Ocena 4 na 8
belvedere (82 punktów)
(zablokowany)
>Po stokroć wolę taką "pokojową" Amerykę, niż taki "pokojowy", niegdyś Związek Radziecki, a potem i jeszcze wcześniej Rosję. Nie ma kraju graniczącego z nią, któremu by coś nie urwała z terytorium

Dodać słusznie trzeba, że nie tylko terytoria kradła, ale i narzędzia chirurgiczne, z których ograbiła Polskę do cna, przez co za PRL-u nie można było wykonać operacji kolana w ogóle, na szczęście teraz dzięki przyjacielskiej pomocy USA będzie można jednej chorej babie z okaleczonym kolanem wykonać operację już tylko za 17 lat i to wszystko dzięki amerykańskim przyjaciołom, bez nich wszyscy byśmy kuleli, a tak po kilkunastu latach będziem żwawo śmigać.
Wiwat Ameryka.
   
17-09-2014 13:23 
 Ocena 1 na 3
KORUND (4922 punktów)
>Dodać słusznie trzeba, że nie tylko terytoria kradła, ale i narzędzia chirurgiczne, z których ograbiła Polskę do cna, przez co za PRL-u nie można było wykonać operacji kolana w ogóle, na szczęście teraz dzięki przyjacielskiej pomocy USA będzie można jednej chorej babie z okaleczonym kolanem wykonać operację już tylko za 17 lat i to wszystko dzięki amerykańskim przyjaciołom, bez nich wszyscy byśmy kuleli, a tak po kilkunastu latach będziem żwawo śmigać.
>Wiwat Ameryka.
-Ot "argumenta" osobnika zaślepionego prymitywnym anty-amerykanizmem. I o pierniku i wiatraku zapomniałeś wspomnieć.
17-09-2014 08:47 
 0 na 2
Rupson (1793 punktów)
>"Jakikie to terytoria podbiła Rosja głąbie?
-A jakich to dobrodziejstw doznał nasz kraj i w szczególności ta część Europy ze strony Rosji i Związki Radzieckiego, a jakich krzywd ze strony Ameryki? A, żeby dorównać poziomem, wściekły rusofilu i głąbie...
17-09-2014 18:35 
 Ocena 2 na 6
belvedere (82 punktów)
(zablokowany)
>-A jakich to dobrodziejstw doznał nasz kraj i w szczególności ta część Europy ze strony Rosji i Związki Radzieckiego, wściekły rusofilu i głąbie...

Po pierwsze: tylko nie wściekły.

Po drugie: miszczu racjonalistyczny zmuś swój jedyny zwój mózgowy do wysiłku, aby odróżniał tekst autora postu od cytatu, który autor postu wkleił, a którego autorem nie jest.

Po trzecie i najważniejsze (i tu skup się jednozwojowcu): Związek Radziecki to był najlepszy parasol ochronny w dziejach ludzkości (w mej ocenie i innych mądrych ludzi), pod tym parasolem bowiem rozwijała się gospodarka samowystarczalna bez wyzysku kolonialnego i równocześnie socjalizowało się społeczeństwo.
Za Związku Radzieckiego Polska była dziesiątą gospodarką świata.
Bo za PRL-u przemysł kwitł od ciężkiego, przez włókienniczy, po elektroniczny, były huty, odlewnie, fabryki obrabiarek.
Się kręciło, dymiło, kopciło.
Odlewano, wytapiano, prasowano, tkano.
Teraz, za bycia pod parasolem amerykańskim, gospodarki tu w ogóle nie ma, jedynie montownie, mleczarnie, co robią jogurty do lidela bądź biedrąki. Kupują jakiś amerykański złom, do którego nawet szyfrów nie mają.
Społeczeństwo zadłużone w bankach, kredyty nie inwestycyjne, a konsumpcyjne.
Ale i tak w większości zadowolone, bo se może duży telewizor kupić na raty i za granicę do pracy pojechać i się raduje, jak radują się głupki. A jak się Polacy w swej większości lepsi od Rosjan czują to ja pierd.olę, bo to przecie same potomki szlachty, co to na fortepianie we dworku grała, gdy tymczasem chłopi niepiśmienni i toczeni szkorbutem i gruźlicą na polskiego pana tyrali.

A tymczasem gra o rzecz najważniejszą, o przyszłość cywilizacji europejskiej.
I tu tylko w Rosji nadzieja.

P.S. Się najeba.łam grochu o ścianę.
   
17-09-2014 21:00 
 Ocena 4 na 4
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
>Po trzecie i najważniejsze (i tu skup się jednozwojowcu): Związek Radziecki to był najlepszy parasol ochronny w dziejach ludzkości (w mej ocenie i innych mądrych ludzi), pod tym parasolem bowiem rozwijała się gospodarka samowystarczalna bez wyzysku kolonialnego i równocześnie socjalizowało się społeczeństwo.
I jeno przez szkodzenie szkodników, kułaków i wiadomych sił cudowne to państwo padło na swój parszywy pysk. Nie było też tam zapewne żadnego terroru czy klęsk głodu będących rezultatem działań państwa.
>Za Związku Radzieckiego Polska była dziesiątą gospodarką świata.
A jak przekładało się to na dobrobyt obywateli?
>Ale i tak w większości zadowolone, bo se może duży telewizor kupić na raty i za granicę do pracy pojechać i się raduje, jak radują się głupki.
Dziwni ci ludzie. Jakże to można się cieszyć z dostępności towarów i otwartych granic? Z zachodu to przecież samo zło idzie: imperializm, kolonialny wyzysk i stonka ziemniaczana.
>A tymczasem gra o rzecz najważniejszą, o przyszłość cywilizacji europejskiej.
Czyżby Rosja jako swoiste antemurale christianitatis, broniąca Polszy i Jewropy przed strasznymi muzułmanami czy innym czarnym ludem?
>I tu tylko w Rosji nadzieja.
Nadzieja na co? Bratnią pomoc?


The only good is knowledge and the only evil is ignorance.
18-09-2014 07:13 
 Ocena 2 na 6
Celecrin (6386 punktów)

>Się kręciło, dymiło, kopciło.
Na Zachodnich licencjach! Autobusy na francuskich, traktory na angielskich (i czeskich), kurczaki na amerykańskich, chemia na francuskich, obrabiarki na austriackich, samochody osobowe na włoskich, i to wszystko się kręciło za zachodnie pieniądze

Sorry oni podarowali nam Pałac Kultury i kilka licencji na broń...

Uwaga! Konkurs!
Znajdź mi polski hit produkcyjny PRL który nie opierał się o zachodnie licencje.
18-09-2014 08:34 
 Ocena-1 na 1
daddy (2737 punktów)
(zablokowany)

>Uwaga! Konkurs!
>Znajdź mi polski hit produkcyjny PRL który nie opierał się o zachodnie licencje.

Kabanosy?
18-09-2014 09:00 
 Ocena 1 na 1
Rupson (1793 punktów)
>Uwaga! Konkurs!
>Znajdź mi polski hit produkcyjny PRL który nie opierał się o zachodnie licencje.
-Buty Relaks?
18-09-2014 10:54 
 Ocena 4 na 4
darkside (7775 punktów)
(zablokowany)
>Znajdź mi polski hit produkcyjny PRL który nie opierał się o zachodnie licencje.

Wojtyła.

A tak na poważnie, to mi się szybowce kojarzą.

A pod linkiem artykuł dla PRLowskich boroków.

www.forbes(*)oland,artykuly,145435,1,1.html

19-09-2014 09:46 
 0 na 2
Celecrin (6386 punktów)
>>Znajdź mi polski hit produkcyjny PRL który nie opierał się o zachodnie licencje.
>Wojtyła.
>A tak na poważnie, to mi się szybowce kojarzą
Przecież te eksportowane miały zachodnią awionike...
Te setki technologii, które Gierek zakupił, często całe zakłady (zakłady azotowe Włocławek i ich klony, czy zakłady miesne Sokołów i ich klony) praktycznie były wszędzie.
Ciężko coś znaleźć, sam się złapałem. Sądziłem, że Bizon jest całkowicie polski, gdzie tam, miał silnik licencyjny z Andrychowa.
Celecrin (6386 punktów)
Bez żartów, naprawdę chciałbym wiedzieć, poznać Twoją opinię na mój post.
Dymiło się i kręciło za pieniądze Zachodu, na zachodnich technologiach.
Fiat 125, 126, kombajn Bizon, kurczaki, autobusy miejskie, autobus Autosan z Sanoka te dymiące ikony PRL oraz wiele innych powstały za pieniądze Zachodu nie za kasę z ZSRR. British Leyland (silniki), HK (przekładnie), Berliet (autobus miejski), to są firmy które stoją za gierkowskim sukcesem. Gierek przebił się przez parasol ochronny ZSRR i sięgnął po Zachodnią technikę.
Proszę zmierz sie z tym...
17-09-2014 09:21 
 Ocena 6 na 6
szarley (54913 punktów)
>>Amerykańskie rządy mają jeszcze więcej za uszami.
>Znalezione w sieci
>Na Japonię już po ustaniu działań wojennych a w trakcie spisywania aktu kapitulacji zrzucili 2 bomby atomowe.

Działnia wojenne ustały? Tak, bo na inwazję Wysp Japońskich nikt nie miał ani sił, ani środków. Zakończyłaby się masakrą żołnierzy alianckich. Autor tej propagandowej agitki zapomniał, że USA prowadziły z Japonią wojnę OBRONNĄ, podobnie jak Polska z Niemcami od 1939

No i brakuje jeszcze agresji na Normandię VI 1944
Chacarron Macaron (937 punktów)
(zablokowany)
>Czyli za ataki Rosji na Ukrainie odpowiada amerykański rząd, podobnie jak za przeprowadzenie ataków terrorystycznych 11.09.2001.

Jeśli pytasz "kto wysyła wojsko na Ukrainę?", to są to Rosjanie.

>Amerykańskie rządy mają jeszcze więcej za uszami. Onegdaj rząd USA oszukał cały świat kręcąc w studio rzekome lądowanie ludzi na Księżycu, obecnie amerykańskie rządy realizują plan New World Order poprzez rozpylanie z samolotów trucizn - chemtrails. Dowody można bez trudu znaleźć w postaci filmików na YT.[/color]
>
Te kpiny mnie obrażają, ale nie mam zamiaru unosić się honorem, bo Cię rozumiem. Sam potrzebowałem sporo czasu aby zmienić opinię. Rozumiem, że ta teoria spiskowa jest trudna do akceptacji(O WTC, nie o NWO ta jest niedorzeczna). Kiedyś myślałem, że to głupie, przecież do przeprowadzenia takiej akcji potrzeba masę ludzi. Zbiegiem czasu jednak skonfrontowałem wszelkie za i przeciw. Wyszło, że to jednak spisek.

Najważniejszy jest tu brak obrony ze strony systemu NORAD. Jak wyjaśnić jego nieskuteczność w każdym przypadku?

Jak wyjaśnić zdjęcia z Pentagonu? Jeśli to fotomontaże to czemu rząd USA nie przedstawi prawdziwych zdjęć, gdzie będzie można porównać wrak samolotu z innymi wrakami, np ze Smoleńska? Przecież w spisek wierzy całkiem spora ilość osób.

Nie jestem architektem ani nawet inżynierem kończyłem jedynie liceum z programem rozszeżonej fizyki, ale na moje laickie oko, żeby wieżowce ala WTC się rozpadły pod sobą, tym tempem, to trzeba by je spuścić co najmniej ze znacznej wysokości.

No i te idealnie symetryczne rozpady budynków. Na forum jest paru fizyków, może niech się wypowiedzą.

Za spiskiem przemawiają też motywy spiskowców, nie będę tu pisał jak ważne jest dla gospodarki USA posiadanie waluty rezerwowej(może kiedyś indziej popełnię na ten temat jakiś referat, ale teraz sam szukaj informacji).

Inne

Jesteś taki pewny swego zdania, że aż mnie obrażasz?
16-09-2014 22:10 
 Ocena 3 na 7
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>Te kpiny mnie obrażają, ale nie mam zamiaru unosić się honorem
>Jesteś taki pewny swego zdania, że aż mnie obrażasz?
Jakie kpiny? Wyjechałeś z teoriami spiskowymi, to dodałem inne. Nie ma powodu czuć się urażonym, no chyba, że obrażasz się na samego siebie.
Chacarron Macaron (937 punktów)
(zablokowany)
>Jakie kpiny? Wyjechałeś z teoriami spiskowymi, to dodałem inne. Nie ma powodu czuć się urażonym, no chyba, że obrażasz się na samego siebie.

Nie mam powodu by wkładać wszystkie teorie spiskowe do jednego worka.
16-09-2014 23:54 
 Ocena 2 na 2
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>Nie mam powodu by wkładać wszystkie teorie spiskowe do jednego worka.
Dlaczego nie? Wszak teoria spiskowa, to teoria spiskowa. Jeśli daje się wiarę jednej, bo ktoś tam opublikował filmik na YT, to dlaczego nie wierzyć w każdą inną?
PS Minusuj moje wypowiedzi do woli, mam to gdzieś.

17-09-2014 00:06 
 Ocena-1 na 1
Chacarron Macaron (937 punktów)
(zablokowany)
>PS Minusuj moje wypowiedzi do woli, mam to gdzieś.[/color]

Trolli najlepiej nie karmić.
17-09-2014 01:26 
 Ocena 1 na 3
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>Trolli najlepiej nie karmić.
Chcesz zdechnąć z głodu?
16-09-2014 22:11 
 Ocena 2 na 4
baszarteg (2319 punktów)
>Na forum jest paru fizyków, może niech się wypowiedzą.

Tu potrzeba raczej muzykologa który bez ogródek wyjaśni -jak brzmi uderzenie samolotu w Pentagon. albo jakaś makieta z parówkami w roli samolotów wbijających się w budynek (może być z puszek albo kasztanów )
Chacarron Macaron (937 punktów)
(zablokowany)
>>Na forum jest paru fizyków, może niech się wypowiedzą.
>Tu potrzeba raczej muzykologa który bez ogródek wyjaśni -jak brzmi uderzenie samolotu w Pentagon. albo jakaś makieta z parówkami w roli samolotów wbijających się w budynek (może być z puszek albo kasztanów )

www.maxior(*)klatce_czasu_rozbijanie_cegiel

Tak się powinny rozwalić WTC gdyby zadziałać na nie dużą siłą, od góry. Jak piorun powinno je przeszyć do pewnego momentu, moim zdaniem.

I jeszcze jedno, tam takiej siły nie było.
16-09-2014 23:58 
 Ocena 4 na 4
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>Tak się powinny rozwalić WTC gdyby zadziałać na nie dużą siłą, od góry. Jak piorun powinno je przeszyć do pewnego momentu, moim zdaniem.
>I jeszcze jedno, tam takiej siły nie było.
Czy ty w ogóle rozumiesz co piszesz?
17-09-2014 12:14 
 Ocena 1 na 1
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>Tak się powinny rozwalić WTC gdyby zadziałać na nie dużą siłą, od góry.

Samoloty pasażerskie latają poziomo. Nawet obniżając pułap zachowują nachylenie bliższe poziomowi niż pionowi, bo to są latające autobusy o ograniczonej możliwości manewrowania. Samoloty uderzyły w budynki z boku, może nie całkiem poziomo, ale do pionu im dużo brakowało.
Pierwsze amatorskie nagrania CNN puściło chyba godzinę po zdarzeniu.

No chyba że do całej tej spiskowej bajki dokładasz jeszcze teorie, jakoby w WTC uderzyły pionowo z góry pikujące myśliwce, wszystkim świadkom (biały dzień, Manhattan, sporo ludzi) zmieniono wspomnienia a filmy były sfabrykowanym SGIem, przygotowanym miesiące wcześniej.

ps. Pograj sobie w Jengę, powinno Ci to dostarczyć zupełnie nowej wiedzy z fizyki.

"We live in times of smart phones and stupid people"
17-09-2014 12:56 
 Ocena 1 na 1
Chacarron Macaron (937 punktów)
(zablokowany)
Nie rozumiem o co Ci chodzi. Samoloty uderzyły w szczyty. Wieże rozpadły się od góry do samego dołu. Rzekomo pod swoim ciężarem. Jak by je uderzył olbrzym karateka to mogły by się podobnie rozpaść, ale dużo szybciej, ale nie w wyniku uderzenia samolotów. Wieże z jengi się przewracają nie rozpadają.
18-09-2014 11:49 
 Ocena 6 na 6
Fizyk (17637 punktów)
> ... na moje laickie oko, żeby wieżowce ala WTC się rozpadły pod sobą, tym tempem, to trzeba by je spuścić co najmniej ze znacznej wysokości.

Nie, nie trzeba: załamanie się jednego piętra wystarczy aby cały budynek runął. Mechanizm zawalenia się WTC jest opisany w szczegółach tu.
Chacarron Macaron (937 punktów)
(zablokowany)
Chacarron Macaron (937 punktów)
(zablokowany)
www.youtube.com/watch?v=bWorDrTC0Qg#t=68

A z jakiego powodu zawalił się trzeci budynek?
18-09-2014 16:55 
 Ocena 2 na 2
Fizyk (17637 punktów)
> A z jakiego powodu zawalił się trzeci budynek?

Masz tuż powyżej opisane: z powodu pożaru wywołanego odłamkami Północnej Wieży.
Chacarron Macaron (937 punktów)
(zablokowany)
>Masz tuż powyżej opisane: z powodu pożaru wywołanego odłamkami Północnej Wieży.

Ale wiesz, właściciel przyznał się do wyburzenia. Ty w ogóle masz odrobinę krytycyzmu do tego co wypisują na Wiki?

www.fakt.p(*)e-,artykuly,442632,1.html#mark
18-09-2014 19:02 
 Ocena 5 na 5
Fizyk (17637 punktów)
> Ty w ogóle masz odrobinę krytycyzmu do tego co wypisują na Wiki?

Oczywiście. Inaczej nie mógłbym tam pisać.
Monentor (475 punktów)
(zablokowany)
>obecnie amerykańskie rządy realizują plan New World Order poprzez rozpylanie z samolotów trucizn - chemtrails. Dowody można bez trudu znaleźć w postaci filmików na YT.

Koraszewski Andrzej zaprzeczył tej teorii, kiedy sam przekonałem się na własnym zdrowiu. Widocznie broni lobbystycznego wpływu BBC na opinie społeczną.
baszarteg (2319 punktów)

Gdy słyszę lament i utyskiwania na dominacje USA ,wyobrażam sobie jak mogła by wyglądać podobna dominacja pod przywództwem Chin ,Rosji albo przedwojennych Niemiec i myślę sobie wtedy tak - God Bless America ! (w sumie bez konotacji religijnych )
16-09-2014 21:53 
 Ocena 2 na 2
Chacarron Macaron (937 punktów)
(zablokowany)
Wiesz ile zginęło osób w wojnie w Iraku? Ja tu propaguję równowagę, nie totalitaryzmy.
17-09-2014 00:00 
 Ocena 5 na 7
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>Wiesz ile zginęło osób w wojnie w Iraku? Ja tu propaguję równowagę, nie totalitaryzmy.
Propagujesz teorie spiskowe, nic ponadto.
16-09-2014 22:07 
 Ocena 1 na 3
belvedere (82 punktów)
(zablokowany)
>God Bless America !

Obecnie w Stanach Zjednoczonych przebywa w więzieniach więcej osób niż kiedykolwiek przebywało w sowieckich gułagach na Syberii za czasów Stalina.

Boże bądź łaskaw dla analfabetów, bo poza twoją łaską nie ma już dla nich ratunku.
   
16-09-2014 22:18 
 Ocena 5 na 5
baszarteg (2319 punktów)

>Obecnie w Stanach Zjednoczonych przebywa w więzieniach więcej osób niż kiedykolwiek >przebywało w sowieckich gułagach na Syberii za czasów Stalina.

Warunki bytowe i śmiertelność w tych tzw "amerykańskich gułagach" też jest zbliżona do tych Stalinowskich ? (tzn czy też tam zginęło bądź zostało zamordowanych około 50 mln ludzi ? )
Jaki procent osadzonych osób to ludzie uznawani za społecznie niepożądanych lub politycznie podejrzanych , ludność krajów podbitych itp ?
16-09-2014 23:09 
 Ocena 1 na 1
belvedere (82 punktów)
(zablokowany)
>>czy też tam zginęło bądź zostało zamordowanych około 50 mln ludzi ?

Do tych 50-ciu milionów koniecznie trzeba doliczyć jeszcze kilkanaście milionów brutalnie zakatowanych przez Sowietów polskich patriotów.

Boże łaskiś pełen ulituj się.
   
16-09-2014 23:48 
 Ocena 2 na 6
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>Do tych 50-ciu milionów koniecznie trzeba doliczyć jeszcze kilkanaście milionów brutalnie zakatowanych przez Sowietów polskich patriotów.
Nie bójmy się ujawnić PRAWDY - Sowieci zakatowali brutalnie miliard polskich patriotów,
16-09-2014 23:51 
 Ocena 4 na 4
baszarteg (2319 punktów)

>Boże łaskiś pełen ulituj się.

A przeczytaj pan jakąś książkę albo zerknij choć do cioci Wikipedii a nie tylko "Boże i Boże "

>Nie bójmy się ujawnić PRAWDY - Sowieci zakatowali brutalnie miliard polskich patriotów,

A ja mówię dwa miliardy ! z resztą to nie Sovieci katowali tylko US-mani ku temu specjalnie sprowadzeni ,Sovieci wysyłali ludzi do Trynidadu i Tobago a czasem na Mauritius .

17-09-2014 12:48 
 Ocena 3 na 3
Anna Salman (16360 punktów)
>Warunki bytowe i śmiertelność w tych tzw "amerykańskich gułagach" też jest zbliżona do tych Stalinowskich ? (tzn czy też tam zginęło bądź zostało zamordowanych około 50 mln ludzi ? )
Obecnie w Rosji żyje ok 140 mln ludzi. Wcześniej było jeszcze sporo republik, ale wiele z nich było karłowatych, jeśli chodzi o wielkość populacji (republiki nadbałtyckie, czy Turkmenistan), ludność tych ziem została przetrzebiona przez dwie wojny, rewolucję i Wielki Głód. Zakatowanie, nawet na przestrzeni kilkudziesięciu lat 50 mln ludzi uniemożliwiłoby de facto rekonstrukcję tegoż społeczeństwa - przecież nie trafiali tam ludzie starzy, a głównie młodzi, czyli potencjał reprodukcyjny malał.
Wiem że wielkie liczby robią wielkie wrażenie, ale rzucanie nimi bez przemyślenia robi wrażenie propagandy.
>Jaki procent osadzonych osób to ludzie uznawani za społecznie niepożądanych lub politycznie podejrzanych , ludność krajów podbitych itp ?
Wszyscy osadzeni w więzieniach, w jakimkolwiek kraju to ludzie społecznie niepożądani, inaczej by ich nie zamykano. Na temat aresztowanych i torturowanych obywateli innych państw Polacy w kontekście niedawnych oskarżeń powinni zamilknąć.
17-09-2014 13:11 
 Ocena 6 na 6
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>Wiem że wielkie liczby robią wielkie wrażenie, ale rzucanie nimi bez przemyślenia robi wrażenie propagandy.

Albo zwykłej głupoty. Moim zdaniem głupoty, ale ja zwykle wykazuję za dużo dobrej woli w ocenie motywacji innych.
Więcej jest ludzi głupich niż perfidnych i wyrachowanych.

Niemniej wołasz na puszczy.
Nie jeden raz czytałam, że Stalin wymordował miliardy ludzi.
Miliardy ludzi umierają z głodu w Afryce, miliardy siedzą w obozach Korei Północnej itp itd.
Raz czy dwa były i biliony (jakiś samozwańczy tłumacz z angielskiego najwyraźniej).

I jak tu potem poważnie dyskutować, skoro ktoś zaczyna od takiego kuriozum?
Od zasugerowania, że jest coś takiego jak za mało ofiar, by się na poważnie przejmować?
W sytuacjach kiedy jedna to o jedną za dużo.


"We live in times of smart phones and stupid people"
17-09-2014 14:07 
 Ocena 1 na 1
Anna Salman (16360 punktów)
>... jest coś takiego jak za mało ofiar, by się na poważnie przejmować?
>W sytuacjach kiedy jedna to o jedną za dużo.
A czy to nie jest odwracanie (celowe?) tego, co bodajże Stalin powiedział: "jeden zabity to tragedia, tysiąc to statystyka", czy jakoś tak.
Może niektórzy uważają, że ilość przechodzi w jakość, bez uwzględnienia proporcji. Przecież tuż przed rozbiorami populacja RON liczyła ok. 14 milionów ludzi. W dniu wybuchu II w.św. na bardzo okrojonym terytorium Polski żyło 30 milionów. Gdyby wtedy w RON zginęło 4,5 miliona, byłaby to większa tragedia, niż owe 6 milionów w czasie wojny. Cóż magia liczb działa.
Aczkolwiek owe miliardy w Korei Płn. ...
17-09-2014 22:28 
 Ocena 3 na 3
baszarteg (2319 punktów)
>Albo zwykłej głupoty. Moim zdaniem głupoty, ale ja zwykle wykazuję za dużo dobrej woli w ocenie motywacji innych.

Bo ja kombinowałem sobie w ten sposób.. dopóki nie rozkręci się na dobre "Maddy-pedia" zamierzałem jeszcze przez jakiś czas korzystać z Wikipedii... a tam stoi jak byk tak ...

Cytat:
Aleksander Sołżenicyn w książce Archipelag GUŁag szacuje, że w obozach tego systemu uśmiercono od początku rewolucji do roku 1956 ok. 60 milionów ludzi. Dokładniejsze są szacunki historyka Roberta Conquesta, podającego w książce Wielki Terror liczbę 42 milionów ludzi, którzy zginęli bezpośrednio w obozach (ich zgony zostały oficjalnie "zaksięgowane" przez służby obozowe), oraz trudną do oszacowania (od 10 do nawet 30 milionów) liczbę ludzi, którzy nie zmarli w samych obozach, lecz w trakcie transportu oraz na skutek chorób i wycieńczenia już po wypuszczeniu z obozów. Robert Conquest (na podstawie danych archiwalnych) podaje też liczbę osób, które przewinęły się przez te obozy: w latach 1931-1932 w obozach przebywało stale około 2 miliony ludzi, w latach 1933-1935 - 5 milionów, w latach 1935-1936 - 6 milionów. W czasie drugiej wojny światowej nastąpił gwałtowny rozwój obozów i w latach 1942-1953 przebywało w nich już stale ok. 10-12 milionów ludzi, czyli mniej więcej 5% całej populacji ZSRR.


Teraz widzę jak bardzo było to z mojej z strony głupie,naiwne i niepotrzebne ,bo to na co jakiś historyk potrzebował lat badań pani "Anna Salman"szybko sobie na kolanku porachowała pi razy oko i wyszło na to że to całkiem nie możliwe ... Ok ,panie wiedzą lepiej ,wiedzą ?

>I jak tu potem poważnie dyskutować, skoro ktoś zaczyna od takiego kuriozum?

Poważną dyskusje zacząć należy od postawiania znaku równości między Gułagiem a więzieniami w USA jak niejaki pan "belvedere".

A tak trochę bardziej serio najlepiej chyba wskazywać źródła zamiast opowiadać wspominki ,co się zabawnego w życiu przeczytało
(zwłaszcza w tematach na których wykłada się jakoby (nie wykluczam tego) Wikipedia . Pozdrawiam .
18-09-2014 18:37 
 Ocena 1 na 1
Anna Salman (16360 punktów)
>... to na co jakiś historyk potrzebował lat badań pani "Anna Salman"szybko sobie na kolanku porachowała pi razy oko i wyszło na to że to całkiem nie możliwe ... Ok ,panie wiedzą lepiej ,wiedzą ?
Czasem nie trzeba sięgać do "autorytetów", wystarczy zdrowy rozsądek. Zdarzali się i nadal są historycy piszący na polityczne zamówienie. A liczyć specjalnie nie trzeba, skoro Polska potrzebowała ponad 30 lat na odtworzenie ubytku 6 mln populacji - 20%.
Zresztą dane odnośnie śmiertelności podał Iwan.
>Poważną dyskusje zacząć należy od postawiania znaku równości między Gułagiem a więzieniami w USA jak niejaki pan "belvedere".
Znaku równości nie ma, bo gułagów już chyba "niet", a więzienia rozkwitają, jako źródło darmowej siły roboczej,
18-09-2014 20:01 
 Ocena 2 na 2
baszarteg (2319 punktów)

>Znaku równości nie ma, bo gułagów już chyba "niet", a więzienia rozkwitają, jako źródło darmowej siły roboczej,

Ano znaku równości nie ma ,bo z czym można porównać rosyjskie więzienia ? Zaraz ,chwila z czymś je już porównano ...

Cytat:

- Moim zdaniem rosyjskie więzienia można porównać z obozami koncentracyjnymi z czasów drugiej wojny światowej - mówił w mediach znany obrońca praw człowieka Lew Ponomariow. - Nasza organizacja zebrała świadectwa, w których więźniowie opowiadają o biciu, torturach i gwałtach.


Biorąc w dodatku pod uwagę śmiertelność w rosyjskich wiezieniach , wydaje się że ich amerykańskie odpowiedniki sprawiają przy rosyjskich wrażenie dobrze prowadzonego sanatorium.
19-09-2014 19:01 
 Ocena 2 na 2
Anna Salman (16360 punktów)
>... z czym można porównać rosyjskie więzienia ...
>Biorąc w dodatku pod uwagę śmiertelność w rosyjskich wiezieniach , wydaje się że ich amerykańskie odpowiedniki sprawiają przy rosyjskich wrażenie dobrze prowadzonego sanatorium.
Rosyjskie więzienia opisywano wielokrotnie (aczkolwiek dawniejsze), więc temat jest niejako jawny. Z amerykańskimi już słabiej, pomijając te, w których trzyma się podejrzanych o terroryzm, a i o tych świat dowiedział się dzięki czyjejś "nielojalności". Natomiast w południowych stanach kwitnie biznes więzienny, polegający na wykorzystywaniu niewolniczej pracy osób osadzonych i z tego, co kiedyś czytałam sanatoria to nie są, a o śmiertelności brak w ogóle danych. Zresztą brak danych o czymkolwiek. Lepiej nie wyrabiać sobie obrazu świata na podstawie filmów z Holly czy Bollywood.
Gwałty są chyba normą w więzieniach, a na temat tortur to Polacy nie powinni się wypowiadać.
19-09-2014 20:19 
 Ocena 1 na 1
Hodża (11172 punktów)
>Rosyjskie więzienia opisywano wielokrotnie (aczkolwiek dawniejsze), więc temat jest niejako jawny. Z amerykańskimi już słabiej

Prawda, trudno się dokopać, ale coś jest:

www.huffin(*)ric-conditions-_n_3362596.html

- zgodnie z tradycją więziennictwa Południa, warunki rzeczywiście kiepskie. Więźniowie łapią szczury, by ich używać jako waluty w handlu wymiennym. Wiadomość sprzed roku.

BTW, czy masz może jakiś namiar na Samuela Jacksona, który po Wojnie Secesyjnej utworzył na wyspie na Mississipi istny obóz koncentracyjny dla skazanych (karcer polegał na upychaniu więźniów jak śledzie w małej klitce na otwartym polu, w której większość umierała z przegrzania)? Pamiętam to z pewnego filmu dokumentalnego, ale w sieci jak bym nie kombinował to zawsze wyłazi mi tylko Samuel L. Jackson.

Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony.
19-09-2014 20:32 
 Ocena 1 na 1
Anna Salman (16360 punktów)
>BTW, czy masz może jakiś namiar na Samuela Jacksona, ...
Pierwsze słyszę, za to któryś z polskich tygodników zamieścił artykuł o polskim obozie koncentracyjnym, który sobie założyli (jako rzecz pierwszej potrzeby) politycy na uchodźctwie w Anglii w czasie ostatniej wojny. Krew mi zamarzała w żyłach - takie akurat problemy były dla nich najistotniejsze, czy ktoś jest sanacja, czy endecja, bo to było z politycznego nadania. I też warunki były potworne. Potem Anglicy zwizytowali ten obóz, zdziwili się mocno i go zamknęli.
Kolejny miły fragment polskiej historii i dlatego znowu - nie zaglądajmy innym w gary, skoro sami żremy spleśniałe obierki.
Hodża (11172 punktów)
>Pierwsze słyszę, za to któryś z polskich tygodników zamieścił artykuł o polskim obozie koncentracyjnym, który sobie założyli (jako rzecz pierwszej potrzeby) politycy na uchodźctwie w Anglii w czasie ostatniej wojny.

Tak, coś kiedyś obiło mi się. Że ok. 100 popełniło samobójstwo, o ile pamiętam. No i że organizował to Sikorski, co nawiasem mówiąc dodało jeszcze jeden możliwy wątek do teorii o zamachu.


Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony.
20-09-2014 17:06 
 Ocena 1 na 1
baszarteg (2319 punktów)
>Zresztą brak danych o czymkolwiek. Lepiej nie wyrabiać sobie obrazu świata na >podstawie filmów z Holly czy Bollywood.

Większość znanych mnie ludzi jak sądzę ,gdyby stanęła przed realnym wyborem (nie zaś teoretyzowaniem na forum )więzienie w USA czy w Rosji ,wybrało by jak sądzę nieracjonalnie i nierozsądnie to pierwsze .

Sam jestem ciekaw czy mamy w tym przypadku (tak jak pani uważa)do czynienia z magią kina... Czy też z tym co Paul Karl Feyerabend ujął w następujących słowach
Cytat:

Zarozumiałością jest zakładać, że posiada się rozwiązania odpowiednie dla ludzi, z którymi nie dzieli się życia i których problemów się nie zna. Niemądrze jest zakładać, że takie ćwiczenie w humanizmie na odległość przyniesie efekty zadowalające zainteresowanych. Od zarania zachodniego racjonalizmu intelektualiści uważają siebie za nauczycieli, świat za szkołę, a ludzi za posłusznych uczniów.


Zastanawia mnie czy ta wspomniana przeze mnie większość dokonując takich a nie i innych wyborów ,wykazała by się mimo wszystko jakimś racjonalizmem czy też jest to oznaką iż niedorośli oni do pewnych cudownych pomysłów/recept które z poświęceniem próbują wbić im do głowy wiedzący lepiej.

Oczywiście z drugiej strony zgadzam się z panią "Maddy" gdy piszę ona -
"Więcej jest ludzi głupich niż perfidnych i wyrachowanych." (dlatego też między innymi gdy deliberuje ona nad moją głupotą ewentualnie perfidią nie biorę tego do siebie gdyż wiem iż nie kieruje się ona w swych rozważaniach ową perfidią właśnie... )
17-09-2014 14:40 
 Ocena 2 na 2
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
>>Warunki bytowe i śmiertelność w tych tzw "amerykańskich gułagach" też jest zbliżona do tych Stalinowskich ? (tzn czy też tam zginęło bądź zostało zamordowanych około 50 mln ludzi ? )
>Obecnie w Rosji żyje ok 140 mln ludzi. Wcześniej było jeszcze sporo republik, ale wiele z nich było karłowatych, jeśli chodzi o wielkość populacji (republiki nadbałtyckie, czy Turkmenistan), ludność tych ziem została przetrzebiona przez dwie wojny, rewolucję i Wielki Głód. Zakatowanie, nawet na przestrzeni kilkudziesięciu lat 50 mln ludzi uniemożliwiłoby de facto rekonstrukcję tegoż społeczeństwa - przecież nie trafiali tam ludzie starzy, a głównie młodzi, czyli potencjał reprodukcyjny malał.
>Wiem że wielkie liczby robią wielkie wrażenie, ale rzucanie nimi bez przemyślenia robi wrażenie propagandy.
Anne Applebaum w książce "GUŁag" pisze o 18 milionach ludzi więzionych w obozach i koloniach karnych w latach 1929-1953. Po dodaniu tzw. zesłańców specjalnych liczba ma wzrosnąć do 28,7 miliona osadzonych. Podaje też liczbę 2 749 163 zmarłych choć jak sama pisze niechętnie, jest ona bowiem ustalona na podstawie niepełnych danych.
Richard Overy w książce "Dyktatorzy" liczbę osadzonych w obozach GUŁagu w latach 1934-1947 szacuje na 7 553 260 ludzi. Nadto liczba zgonów nigdy nie przewyższyła liczby zwolnień.
Według Timothy'ego Snydera liczba zmarłych w sowieckich obozach w latach 1933-1945 wynosiła około 1 miliona, całkowita zaś liczba ofiar w okresie stalinowskim (bez uwzględnienia głodu i wojny) waha się pomiędzy 2 a 3 milionami co jest zbieżne z danymi A. Applebaum.
50 a tym bardziej 60 mln zamordowanych nie wygląda więc specjalnie przekonująco.


The only good is knowledge and the only evil is ignorance.
Anna Salman (16360 punktów)
>Anne Applebaum ... Richard Overy ... Według Timothy'ego Snydera ...
Jakbyś tego nie cyzelował, Sołżenicyna nie przebijesz.
18-09-2014 19:17 
 Ocena 1 na 1
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
>Jakbyś tego nie cyzelował, Sołżenicyna nie przebijesz.
Cóż, Sołżenicyn miał powody do opisywania ZSRR w jak najgorszym świetle, nie byłaby to też pierwsza historyczna nieścisłość w jego książkach, vide Bogrow zabijający Stołypina dla ochrony interesów żydowskich. Tymczasem interpretacja ta według Richarda Pipesa nie ma żadnych podstaw, jedyne na czym może się opierać to fałszywa relacja z prawicowego dziennika "Nowoje Wriemia" z 13 września 1911 roku.
Nie był zresztą Sołżenicyn historykiem, można mu więc mniejsze czy większe potknięcia wybaczyć, szczególnie biorąc pod uwagę walory literackie jego dzieł.


The only good is knowledge and the only evil is ignorance.
baszarteg (2319 punktów)

>Obecnie w Rosji żyje ok 140 mln ludzi. Wcześniej było jeszcze sporo republik, ale wiele z nich było karłowatych, jeśli chodzi o wielkość populacji (republiki nadbałtyckie, czy Turkmenistan)

1941 - 196,7 mln(najczęściej przyjmowana liczba w przededniu wojny)
1946 - 170,5 mln
1959 - 208,8 mln
1970 - 241,7 mln
1979 - 262,4 mln
1989 - 286,1 mln
1991 - 293 mln

Niestety są to dane z wiadomego źródła
18-09-2014 18:12 
 Ocena 1 na 1
Anna Salman (16360 punktów)
...
>Niestety są to dane z wiadomego źródła
Nie jest mi wiadomo, jakie to źródło, widocznie mam IQ za niskie, natomiast dane te nijak się mają do owych masakr w łagrach - największe były w latach 30-tych. Ubytek ludności w czasie wojny się zgadza, aczkolwiek w stan początkowy wliczona jest zapewne ludność okupowanych przez ZSRR państw, w tym część Polski.
Natomiast nigdzie w powyższych danych nie widać znacznej depopulacji, oprócz okresu wojny.
homopitek (1536 punktów)
>Natomiast nigdzie w powyższych danych nie widać znacznej depopulacji, oprócz okresu wojny.

Depopulacja może nie być dobrze widoczna ze względu na zmiany rozrodczości i umieralności (długość życia). Przy wysokiej rozrodczości nie będzie widać wysokiej umieralności z samej tylko liczby mieszkańców.

Nie stosuję emoticonów
26-10-2014 19:29 
 Ocena 1 na 1
Anna Salman (16360 punktów)
>Depopulacja może nie być dobrze widoczna ze względu na zmiany rozrodczości i umieralności (długość życia). Przy wysokiej rozrodczości nie będzie widać wysokiej umieralności z samej tylko liczby mieszkańców.
Zależy o jakim rzędzie wielkości mówimy. Jeśli wcześniej była mowa o ubytku kilkudziesięciu milionów ludzi, to odbija się to na późniejszym stanie dość znacznie. Tym bardziej nie można wnosić tylko po danych od 1941 r. Po wojnie akurat ta rozrodczość nie była powalająca, ponieważ: 1) zginęło / zostało okaleczonych w znacznym stopniu wielu młodych ludzi, którzy mogli mieć dzieci, 2) część kobiet biorących udział w wojnie (a ogółem walczyło ich ok. miliona) stała się trwale bezpłodna, 3) samobójstwa i choroby psychiczne wykluczyły z życia społecznego wielu uczestników wojny (o czym się z reguły nie mówi, ale przewija się we wspomnieniach prywatnych).
Więc jeśli mimo to nadrabiali dość szybko, to znaczy, że przynajmniej po wojnie aż tylu ich w łagrach nie zginęło.
homopitek (1536 punktów)
>Zależy o jakim rzędzie wielkości mówimy. Jeśli wcześniej była mowa o ubytku kilkudziesięciu milionów ludzi, to odbija się to na późniejszym stanie dość znacznie.

Rząd wielkości był taki, że w RFSSR, czyli tylko na terenie dzisiejszej Rosji:
1950 r. urodzenia - 2 745 997, zgony - 1 031 010
1960 r. urodzenia - 2 782 353, zgony - 886 090

Niestety nie mam pod ręką danych za lata wcześniejsze, ale już te tutaj przytoczone pokazują, że nawet zamordowanie 1-1,5 mln ludzi rocznie mogło nie mieć zauważalnego śladu z statystyce liczby ludności w danym roku.

>Po wojnie akurat ta rozrodczość nie była powalająca,

Oj była, była. Prawie w całej Europie.

>Więc jeśli mimo to nadrabiali dość szybko, to znaczy, że przynajmniej po wojnie aż tylu ich w łagrach nie zginęło.

Na podstawie samego przyrostu liczby ludności taki wniosek jest ryzykowny, co pokazują liczby z początku mojego postu. Dopiero porównanie kilku różnych liczb z zakresu demografii może dać podstawę do takiego wniosku.
Dodatkowo należy pamiętać, że duża liczba ofiar represji w okresie wojny - masowe wysiedlenia Czeczenów, Tatarów krymskich, Niemców z Powołża - może być w ogólnych statystykach podciągana pod ofiary wojny.


Nie stosuję emoticonów
Anna Salman (16360 punktów)
>Rząd wielkości był taki ...
Czyli w dużej mierze typowe dla okresu powojennego. Do zgonów z przyczyn naturalnych należy dodać przedwczesne spowodowane bezpośrednio skutkami wojny, w tym powodującymi osłabienie organizmu (długotrwały głód, wycieńczenie, stres wojenny), samobójstwa (o czym niechętnie się mówi) oraz choroby rozpowszechnione w latach powojennych - gruźlica, tyfus, choroby serca. Na to nakłada się brak infrastruktury niezbędnej do leczenia - zniszczone szpitale, przychodnie, niedobór lekarzy i pielęgniarek. Skuteczne leczenie gruźlicy stało się możliwe dopiero w latach 50-tych po wynalezieniu antybiotyków. W Polsce jeszcze przez kilka lat pow wojnie była wysoka umieralność, głównie wśród byłych ofiar obozów koncentracyjnych.
Oczywiście są w tej liczbie zgony osób wywiezionych do łagrów bądź rozstrzelanych za sam fakt znalezienia się w niewoli (takie były zasady - traktowano ich jak zdrajców), czy uznanych z innych przyczyn za politycznie podejrzanych, ale jaki stanowią procent?
Jeżeli chodzi o liczbę urodzin - w okresie stalinizmu obowiązywały przepisy antyaborcyjne, później zniesione, stąd mógł ok. 1960r. nastąpić spadek liczby urodzin. Jeżeli jest on tak niewielki, znaczy to właśnie, że dopiero wtedy weszła w dorosłość kolejna grupa, która mogła się normalnie rozmnażać - więcej par rodzicielskich, ale mniej dzieci na jedną parę.
>>Po wojnie akurat ta rozrodczość nie była powalająca,
>Oj była, była. Prawie w całej Europie.
Po wojnach, mimo pozorów wielkiego przyrostu urodzin jest zawsze mniej, bo przy większej zazwyczaj liczbie dzieci na jedną parę, mniej jest potencjalnych rodziców. Struktura demograficzna po wojnach jest dość specyficzna - zdecydowanie najmniej jest osób w wieku rozrodczym - przed 40-tką, gdyż tacy z reguły idą na front / walczą w partyzantce itd., gdzie wielu z nich ginie bądź zostają trwale okaleczeni. Poza tym część osób z różnych przyczyn (stres wojenny, efekt eksperymentów medycznych w obozach) stała się w czasie ostatniej wojny bezpłodna.
>Na podstawie samego przyrostu liczby ludności ...
Tak samo, jak na podstawie samych tylko zgonów. Z przyczyn jak wyżej - wchodzą w to zgony naturalne oraz wynikające z innych, w tym również politycznych przyczyn, jak Wielki Głód na Ukrainie.
>... masowe wysiedlenia Czeczenów, Tatarów krymskich, Niemców z Powołża - może być w ogólnych statystykach podciągana pod ofiary wojny.
Wysiedlenia to nie zgony, a jeśli chodzi o Tatarów krymskich, to zostali rozpirzeni z wdzięczności za kolaborację z Niemcami i pogromy na Rosjanach. Jeżeli Niemcy zostali wysiedleni tak, jak z Polski - do Niemiec, to tym bardziej nie będzie ich w statystykach zgonów.

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365