Racjonalista - Strona głównaDo treści
sztuka jaskiniowa na Celebes

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
09-10-2014 09:55Arminius (25555 punktów)sztuka jaskiniowa na Celebes
Ocena 2 na 2
Zdolność abstrakcyjnego myślenia oraz umiejętnosć kreowania sztuki odróżniają człowieka od zwierzęcia. Do niedawna ugruntowany pogklad zakładał, iż najwcześniejsze formy sztuki (jaskiniowej) pojawiły się w Europie (Hiszpania, płd. Francja). Jednakże ostatnie odkrycia w jaskiniach na Celebes - Sulawesi (Indonezja) zdają się zmieniać zasadniczo ów dominujący pogląd. Odkryto tam naścienne malowidła (słynne tożsamościowe "odbicia" rozwartych dłoni powstałe poprzez wydmuchanie z ust rozwodnionego pigmentu wokół rozłożonej dloni jak również wizerunki zwierząt) które datowane są na co najmniej 40 tysięcy lat. Jest więc wielce prawdopodobne, iż są one starsze niż malowidła w europejskich galeriach jaskiniowych. Rzecz intrygująca, iż styl, technika oraz wygląd owych przejawów sztuki ( zwłaszcza "odbicia" dłoni) są uderzająco podobne do tych znanych z jaskiń Europy. W materiale do którego podaję pod spodem link polecam zwłaszcza porównanie "odbić" dłoni z jaskin Sulawesi z tym znajdującymi się w hiszpańskiej jaskini El Castillo - gdzie znajdują się najstarsze europejskie malowidła jaskiniowe.

www.bbc.com/news/science-environment-29415716
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365