>Dlaczego w Polsce nie ma ani śladu lewicy? Czy polskie mózgi do tego stopnia zostały wyprane przez >ideologię neoliberalizmu i katolickie bzdety, że nie są w stanie pojąć, że są inne opcje?[/color]
A są? No i skąd Tobie się wzięło, że lewica jest antyklerykalna. W polityce liczy się pragmatyzm i skuteczność. Stalin zrobił z antyklerykalizmu narzędzie walki politycznej, podobnie Hitler użył Żydów. Ideologicznie lewica nie jest antyklerykalna, u nas na przykład o wiele bardziej od SLD lewicowy jest PiS, o związkach zawodowych nie wspomnę. Oni są wręcz klerykałami, niewiele inaczej jest w innych krajach. Pewnie, że w czasach rewolucji księża padają ofiarami ludu, ale jako przedstawiciele klasy posiadaczy i wyzyskiwaczy, a nie duszpasterzy. nie wiem o jakiej alternatywie piszesz, bo chyba nie o Palikocie. Jednym słowem wszystko przed nami, praca u podstaw czeka.
|