Racjonalista - Strona głównaDo treści
Rozpolitykowanie mediów

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
13-12-2014 18:00Mariusz Agnosiewicz (moderator)Rozpolitykowanie mediów
Ocena 2 na 2
Racjonalista jest portalem apolitycznym w tym sensie, że chcemy być kanałem komunikacji między władzą a społeczeństwem i społeczeństwem a władzą - jest to bowiem o wiele zdrowsze postrzeganie roli mediów w demokracji aniżeli wpisywanie ich w rolę IV władzy, sprowadzające się do namiętnego rozpolitykowania i frakcyjności. Media zamieniają się w ośrodki propagandy takiej lub innej opcji. TVN czy GW to media o agendzie anty-PiS. Radio Maryja i Telewizja Republika to media anty-PO (jedno o profilu socjalistycznym, drugie - kapitalistycznym). W zasadzie tylko PSL nie ma swoich mediów - ma za to struktury.
Kiedy Kopacz obejmowała premierostwo, Racjonalista zachęcał, by nie oceniać tego rządu bez jego sprawdzenia, tylko na podstawie dawnych ról Kopacz (często bowiem jest tak, że realna władza zmienia człowieka - pokazuje jego prawdziwe oblicze, dlatego nie zawsze zwykły pionek partyjny, mozolnie i kunktatorsko pnący się po szczeblach partyjnej kariery, będzie tą samą osobą jako minister czy tym bardziej jako premier). Wielokrotnie pozytywnie Racjonalista informuje o aktywności ministra gospodarki, Janusza Piechocińskiego.
Nie wpisujemy się jednak w żenującą sterowaną przez media histerię anty-PiS, obecną ze szczególnym nasileniem w ostatnich dniach, kiedy ma być organizowany marsz protestacyjny w sprawie ostatnich wyborów samorządowych. Nawet co bardziej zrównoważone media potraciły w tej kwestii rozum i dziennikarskie głowy.
W ostatnich dniach w Parlamencie Europejskim miało miejsce wysłuchanie publiczne pt. Nieprawidłowości w wyborach samorządowych jako zagrożenie dla demokracji, w ramach którego brytyjski europarlamentarzysta przewodniczący partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Syed Kamall, powiedział, że wydarzenia w Polsce
Syed Kamall:
są powodem do zmartwienia. Nieprawidłowości wyborcze nie są czymś bardzo niezwykłym (...), jednak nie przypominam sobie nieprawidłowości o takiej skali w całym kraju UE. Liczba protestów wyborczych, ponad 1500, oznacza, że są pytania, które wymagają odpowiedzi. To nie są protesty w błahych sprawach.

Była już pierwsza decyzja sądu o powtórzeniu wyborów z uwagi na "nieprawidłowości".
W sondzie Racjonalisty pytaliśmy czytelników o ocenę wyborczej wtopy PKW. Oto odpowiedzi naszych czytelników:
Kompromitacja PKW- 49%
Podważają zaufanie do demokracji i państwa- 41%
Są niewiarygodne, powinny zostać powtórzone- 31%
Osłabią chęć głosowania- 35%
Zaktywizują nurty antysystemowe- 38%
Oddano 1020 głosów.

Stosunek do tej kwestii nie ma nic wspólnego z podziałem na lewicę i prawicę (nawet w kulawym rozumieniu naszego dyskursu publicznego). Na antenie Superstacji na temat manifestacji W obronie demokracji i wolności mediów sformułowała Katarzyna Matuszewska, dawniej związana z Unią Pracy, obecnie z lewicowym serwisem strajk.eu, wskazując słusznie, że w Polsce jest w ogóle bardzo niewiele, w porównaniu do reszty Europy, różnorakich manifestacji i protestów. Media tworzą bowiem paranoję wokół tej formy uprawiania polityki. W ten sposób pacyfikują wszelkie niezadowolenie społeczne.
Zachęcamy dziennikarzy do odłączenia się od tej toksycznej machiny propagandy, do uprawiania realnego dziennikarstwa, w duchu apolityczności rozumianej jako równą odległość od każdej partii. W każdej partii są bowiem osoby zainteresowane wzmocnieniem tego kraju i jego mieszkańców, i w każdej są łajzy, trolle i figuranci wstawieni przez ciche grupy interesu. Naturalnie ich rozkład jest różny w różnych partiach, lecz żadna partia nie jest totalnie zła.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Scorp (5381 punktów)
>Zachęcamy dziennikarzy do odłączenia się od tej toksycznej machiny propagandy, do uprawiania realnego dziennikarstwa, w duchu apolityczności rozumianej jako równą odległość od każdej partii.

Dziwna koncepcja apolityczności. Bywają też w użyciu analogiczne koncepcje "równo odległej" sprawiedliwości i wypośrodkowanej prawdy. Gdzie dwóch się bije, to obaj są winni i racja leży pośrodku. Często stosowana przez nauczycieli i rodziców. Zostałeś zaatakowany i usiłują pozbawić cię kieszonkowego? Realny obserwator ustawi się w równej odległości od skonfliktowanych stron.

>W każdej partii są bowiem osoby zainteresowane wzmocnieniem tego kraju i jego mieszkańców, i w każdej są łajzy, trolle i figuranci wstawieni przez ciche grupy interesu. Naturalnie ich rozkład jest różny w różnych partiach, lecz żadna partia nie jest totalnie zła.

Partia traktowana jako zbiór jednostek nie jest totalnie zła, ale ta sama partia postrzegana jako nośnik ideologii, taka bywa. Dlatego od czasu do czasu pewne partie są delegalizowane niezależnie od jakości członków. Partie są delegalizowane, a nie członkowie. Odpowiednie ideologie bywają banalne, na przykład "naszym celem jest zniszczenie obecnych rządów i zdobycie władzy dla naszych celów".
-
farmer (22440 punktów)

>W sondzie Racjonalisty pytaliśmy czytelników o ocenę wyborczej wtopy PKW.

Wtopy?

A jak powiem syf i padaka to będę już wichrzycielem.

Granda. Jak się sr.... chce to doradców nie trzeba. Czy trzeba telewizji czy radia żeby zorientować się jaki burdel panuje w tym kraju?

I na szaro.
farmer (22440 punktów)
>Racjonalista jest portalem apolitycznym w tym sensie, że chcemy być kanałem komunikacji między
>władzą a społeczeństwem i społeczeństwem a władzą - jest to bowiem o wiele zdrowsze postrzeganie

To dobrze.

Osiemdziesiąt procent kontroli przeprowadzanych przez urzędników fiskusa w 2015 roku będzie się musiało skończyć ukaraniem kontrolowanego poprzez nałożenie domiaru w kwocie powyżej tysiąc złotych. Jeżeli któremuś urzędowi nie uda się osiągnąć takiego wyniku zostanie ukarany - na przykład poprzez obcięcie etatów. Oznacza to ni mniej, ni więcej a tylko tyle, że kontrolerzy nie chcąc stracić roboty będą szukać dziury w całym i za wszelką cenę interpretować przepisy na niekorzyść podatnika w taki sposób, żeby nawet najuczciwszy przedsiębiorca okazał się złodziejem chcącym oszukać skarb państwa.

alexd.salo(*)o-zlodziej-nowa-zasada-fiskusa

Ku chwale Ojczyzny.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365