Racjonalista - Strona głównaDo treści
Noblista Churchill

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
29-01-2015 12:21Arminius (25555 punktów)Noblista Churchill
Mija 50 rocznica śmierci Winstona Churchilla. Pamiętany on jest głównie jako wybitny - i bardzo kontrowersyjny - polityk, pełen różnorakich dziwnych fobii, kaprysów i obsesji. Znacznie rzadziej prezentowana jest inna emanacja tej oryginalnej nadzwyczaj osobowości, a mianowicie Jego literacki talent. A był on nie byle jaki, skoro w 1953 r. został On laureatem nagrody Nobla w dziedzinie literatury za - jak to określił komitet noblowski - "mistrzostwo opisu historycznego i biograficznego, jak i doskonałe przemowy w obronie wysokich ludzkich wartości".
Warto więc - korzystając z rocznicy - zaprezentować próbkę literackich możliwości nieugiętego premiera z czasów Boitwy o Anglię. Tekst pochodzi z 1920 r. i traktuje o ówczesnym palącym problemie, sygnalizując zarazem - profetycznie - obecny palący problem. Tekst jest krótki i skondensowany, tym niemniej jednak warty lektury - bo traktuje o intrugujących kwestiach, spisanych piórem naznaczonym noblowskim wawrzynem.

en.wikisource.org/wiki/Zionism_versus_Bolshevism
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365